Sari la conținut

Excursie - Buc.- Buzau - Brasov - Cheia - Buc. - 30.09.06


DORUMASTER
 Share

Postări Recomandate

Vrem sa facem o excursie Sambata 30.09.06 pe traseul :

 

Bucuresti - Urziceni - SARATA MONTEORU ( aici vrem sa aranjam petrecerea

Revelionului 2006 - 2007 ) - Buzau - Magura - Siriu - Intorsura Buzaului - Prejmer -

Brasov - Sacele - Cheia - Ploiesti - Bucuresti .... traseul este de - 470 Km.

 

Punctul de intalnire este la benzinaria MOL din Voluntari ( imediat dupa soseaua de

centura ) la ora 9.30.... plecarea cel tarziu la 10.00

 

....plecam cel mai tarziu de la SARATA MONTEORU la 12.00 .... la 14.00 suntem la

Brasov ( mancam aici sau la Cheia ) .... la Cheia la 15.00 - 15.30 ( in cazul in care

mancam la Brasov ) ....plecarea de la Cheia la 16.30 .... la 17.30 la Ploiesti .... si

la 18.00 - 18.30 la Bucuresti.

 

Vremea se anunta FOARTE BUNA ptr. moto :

- la Bucuresti - 22 C

- la munte - 20 C

 

Va asteptam ! :peace: :) :D ;) :P :lol:

 

....stie cineva daca sunt probleme cu drumul la baraj la Siriu ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Vrem sa mai facem o plimbare (cine stie daca nu ultima pe anul asta) pana in Poiana si inapoi, duminca - din tot felul de considerente.

 

Pana acum 3, eu si releone cu prietena, viteza in jur de 110, vrem sa mergem pe cheia sau poate sa mergem pe DN si sa ne intoarcem pe cheia ca o sa fie full la intoarcere pe DN.

Eu zic plecare pe la 10 pt ca a inceput sa stranga un pic dimineata si cica o sa fie in jur de 18 grade la pranz.

Vremea s-ar prezenta acceptabila dupa unele site-uri.

 

Drumul in sine este actorul principal asa ca poate mergem la Coliba Haiducilor si mancam ceva cand ajungem si mai pierdem vremea pe acolo si inapoi.

 

Anyone?

Niko

 

Eu inca mai vreau duminica asta, mai ales ca saptamana trecuta a fost compromisa treaba,deci tot duminca, traseul de mai sus!

Traseul propus de Doru dureaza cam prea mult pentru noi, dar mai stam cu ochii pe vreme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa iti spun cum e Crasna - Brasov. De la Crasna pana in Sita Buzaului este superb, asfaltul foarte bun si curbe laser. Cum intri in Sita Buzaului incepe dezastrul. Eu n-am putut sa merg cu mai mult de 30-40 km/h. Din fericire portiunea asta tine numai vreo 2-3 km, dupa care isi mai revine un pic. Poti sa tii o viteza de croaziera de 90-100 km/h. Dupa ce treci de Bradet o sa inceapa niste serpentine foarte faine, cu asfalt bun, dar nu va faceti sperante, dupa aprox 3 km revin dalele alea nasoale cam pana la jumatea Teliu-lui. Din Teliu incepe drumul bun, chiar foarte bun pana la podul unde faceti stanga sa iesiti in soseaua Brasov - Tg. Secuiesc. Dupa pot incepe iar drum cu dale de beton, dar poti sa mergi relaxat cu 120-130 km/h. La intrarea in oras puteti sa faceti stanga (cam la 100m de benzinaria Martax de pe dreapta) ca sa evitati orasul si sa ajungeti pe soseaua de centura. Eu nu am fost niciodata pe-aici asa ca nu stiu cum e drumul. Daca nu faceti aici stanga, mergeti pana la urmatorul pod unde faceti stanga. Pe-aici am fost, e drumul acceptabil cam 2 km, dupa care incepe soseaua de centura, asta proaspat construita, 2 benzi pe sens, asfalt nou, care va scoate fix la podul pe sub care trebuie sa o luati ca sa ajungeti in Sacele -> Cheia.

 

Eu vineri pe la 17:30 plec din Brasov spre Buzau pe Siriu. Daca vreti mai multe detalii despre drum, sunati-ma dupa 8 la 0728 037 049. Daca nu raspund inseamna ca sunt beat stanca deja :peace: si mai bine incercati de dimineata :)

 

Drum bun si asfalt uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce va pot spune este ca spre Brasov prin intorsura s-au mai facut asfalatri si drumul e f bun pana in Intorsura unde o lasati mai moale...dupa 2,3 km puteti sa mereti fara probleme e un drum practicabil...mult mai avantajos decat Valea Prahovei .Grija la radare in zonele Vernesti, Candesti, Cislau, Patarlagele acolo i-am vazut mereu pe baieti..la datorie. Drum bun va doresc daca pot in jur de 12 fac o plimbare la Monteoru poate stam la o cafea.

Toate bune,

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost super. Vremea f. buna , drumul bun in afara de o portiune de 10-12 km in

zona Patarlagele ( cred ) unde se lucra si am facut un enduro adevarat.

 

Am fost 5 motociclete pana la Sarata Monteoru....acolo Constantin a plecat la

Bucuresti ca avea o problema de rezolvat si am ramas 4 motociclete.... am continuat

drumul .... Siriu , Brasov , Sinaia , Bucuresti ....totul a fost f. frumos. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca mi s-a parut interesant, am facut si eu sambata traseul (Buc - Buzau - BV - Cheia - Ploiesti - Buc). Desi am plecat pe ploaie (tocmai imi luasem costum de ploaie si vroiam sa il incerc), pe la Buzau era deja soare si asa s-a mentinut tot drumul. Asa cu s-a spus mai sus cu doua mici exceptii, drumul a fost impecabil (inclusiv pe Cheia unde nu am mai gasit pietris in curbe si nici multe tiruri). Pe scurt, cred ca este cel mai frumos traseu mai scurt din apropierea Bucurestiului. Valea Siriului este impresionanta in perioada asta a anului.

 

Dar se pare ca foarte putini ne-am bucurat de vremea din w/e asta pentru ca sambata nu m-am intalnit pe traseu decat cu un singur motociclist.

post-2884-1160382718_thumb.jpg

post-2884-1160382730_thumb.jpg

post-2884-1160382738_thumb.jpg

post-2884-1160382755_thumb.jpg

post-2884-1160382764_thumb.jpg

post-2884-1160382773_thumb.jpg

post-2884-1160382785_thumb.jpg

post-2884-1160382795_thumb.jpg

post-2884-1160382804_thumb.jpg

post-2884-1160382812_thumb.jpg

post-2884-1160382935_thumb.jpg

Editat de Bungee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fugi repede la coltul enduristilor si zi-le ca iti iei intruder 1800 ,ba nu husaberg ,ba nu ktm ,ba nu k7 :) :D

 

 

Ps:vezi ca mi-a zis un mare reiser(nu dau nume...shhhh,usor sa nu ne auda) ca ai putea sa castigi campionatul cu niste pneuri montana....fugi repede si i-ati :D :P :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu ieri la sarata monteoru asta dar nu am gasit nimic de vazut acolo.

voi sunteti nebuni sa petreceti revelionul acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...