Sari la conținut

Renuntati La Sosea Cu Motoarele Supersportive !


Roli
 Share

Postări Recomandate

Nu vreau sa par parintele nimanui, dar daca tzinetzi la soricul vostru renuntati la mersul pe soselele patriei cu motociclete supersprtive! Bike-urile de azi nu mai sunt pentru sosea ! Eu am patzit-o pe pielea mea luna trecuta, de la o greseala mica era sa iasa bai mare. De-atunci am povestit cu multzi prieteni din Germania, oameni implicatzi in motociclismul de performantza de multzi ani si nici unul din ei nu mai circula pe strada.

Exista in Ungaria, Cehia sau Croatia circuite super interesante, nu sunt nici prea departe si daca mergi de 5-6 ori pe an cate 2-3 zile pe circuit ve-ti fi mai mult decat satisfacutzi, garantez !

Sper sa ma sculte cineva sau macar sa se gandeasca mai atent la aceasta tema.

Roli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 331
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Baga motorul intr-o duba sau pe un trailer si mergi pana in Ungaria. E ceva mai anevoie dar tot e mai avantajos decat cunostintza cu o dacie papuc, vre-un parapet, roata camionului sau lanul de porumb !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga motorul intr-o duba sau pe un trailer si mergi pana in Ungaria. E ceva mai anevoie dar tot e mai avantajos decat cunostintza cu o dacie papuc, vre-un parapet, roata camionului sau lanul de porumb !

 

Prostie mai mare nu am auzit...

Bagam motorul in trailer, merem pana in Ungaria, ne dam 2 zile si apoi ne intoarcem si stam 1-2 luni cu motoarele aici pana vom avea timp/bani sa ne dam nu?Sau poate crezi ca toti avem bani de drumuri saptamanale si de 999R?

Ahaa...si de ce doar supersportivele sa fie "interzise"?Dc am un touring si merg cu 140 nu patesc nimic?

Domnu "vre-un", lasa-neee...!!

 

Inchideti topicul asta de !@#$ pls!

 

P.S. Oricat de misto este pe circuit, nu se compara cu un slalom printre masini de pe Iuliu Maniu..sunt 2 senzatii diferite.

Editat de tau_xxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tau_xxx: nu ai inteles ce a vrut sa spuna si nici nu e primul care spune asta.

 

Dansul are bani si isi permite sa foloseasca un 999S si un 999R Xerox doar pe circuit in strainatate, dar se poate si altfel: /index.php?...st&p=516088

 

Si-a calcat pe mandrie dupa un accident destul de urat si v-a dat sfatul la modul sincer. Nu ii impartasiti parerea, ok, fiecare supravietuim ca motociclisti cum stim si cum putem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roli are dreptate, plimbarea cu un superbike cu 200 la oră se face pe circuit, nu pe Iuliu Maniu. tau_xxx, dacă tu ţi-ai luat motocicletă (una de 400 cc nu e supersport) ca să mergi cu 200 km/oră prin cartier mă fac poliţist de circulaţie doar ca să îţi iau permisul la fiecare 3 luni pentru următoarele 3 luni. Aşa o să mergi doar de 4 ori pe an. Sau poţi merge cu viteze mai rezonabile tot anul, de-aia îşi iau oamenii normali motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea spera ca o sa scape si nu vad cine o sa renunte!Toti care au speed calca viteza legala in momentul in care au dat a doua (lejer) deci daca nu ar fi toti ilegalisti ar fi niste jucarii inutile!

Eu o sa trec de pe naked pe sport touring la un moment dat dar asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu cei care sa se dea pe strada cu supersport, e jucaria lor, asta e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e jucaria lor, asta e!

E jucăria lor, dar nu e strada lor. Dacă e strada ta, faci ce vrei, dacă nu - joci după regulile impuse de proprietar.

 

Am un AK47 Âşi câteva încărcătoare. E jucăria mea Âşi îmi place să mă joc pe stradă, dacă nimeriți în calea mea - asta e. Niko, asta voiai să spui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care credeam ca e dreptul si alegerea mea pe ce motor si unde ma dau cu el. Acum ca mi-ati deschis ochii ma duc la garaj sa dau foc supersportului si sa ma apuc de crosetat :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe undeva are omul dreptate, dar pacat ca nu toti isi permit de exemplu un w-e la pannonia ring: cazare 30-40 euro/zi, pista 80-100 euro/zi, drum, benzina, mancare, cauciucuri, etc. costurile sunt imense pt omul de rand.

si nu iti iei motor sa il proptesti in casa si sa il stergi de praf atunci cand stergi si bibeloul de pe telecolor, ci il iei sa scapi in primul rand de traficul de kko din bucuresti, sa faci plimbari pe unde te taie capul si pana la urma platesti pt placerea ta, de a merge cu motorul. cum mergi si pe unde mergi, este fix problema ficaruia si suporta consecintele aferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No offence, da' si io sunt curios :peace: Adica motoretele de 125 si 250 cmc de la Moto GP nu sunt super sport? :)

 

Normal ca nu sunt. De aia au renuntat aia si la clasa GP 500 pt ca erau prea putini cc ca sa poata fi numite supersport :D , si au trecut la 1000 sau cit draq sint alea in 4 timpi ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. E o greseala in titlul topicului....supersprotive :)

2.Tu ne spui ca ar trebui sa ne tinem in garaje 300 de zile pe an sau chiar mai mult motoarele pe care le-am cumparat tocmai pentru faptul ca simtim ca stilul asta ne caracterizeaza, si sa ne luam toti touring-uri sau alt fel de motoare? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii folosesc motoarele pt a vizita zone din tara. Deci turism. Si nu ma deranjeaza supersportul ca nu inseamna ca merg cu 200! Pot sa merg cu un supersport lejer cu 130-140.

;)

 

Pai nu sint, man, n-ai inteles :lol:? Si io astept sa aflu de la cit sint. Ca ma gindeam sa-mi iau un 600, da' mi-e teama ca e prea jeg :lol: .

Huo shpanarule! Coxarule! :peace:

:lol: :P

Tot nu scapi pana nu pun pe forum pozele de la mare :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Adica motoretele de 125 si 250 cmc de la Moto GP nu sunt super sport? :peace:

offtopic: In MotoGP s-a alergat si pe 50 si 80 cc dar nu despre asta era vorba.

Motoarele voastre de 400 sunt super sportive dar din cate stiu eu exista tocmai datorita unor restricitii (japoneze) de dragul sigurantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit topicul si mi se pare ca este o totala lipsa de intelegere : omul a dat un sfat nu a propus o lege care sa inerzica un anumit tip e motoare.. DAR e pacar sa iti cumperi un motor al carui potential nu il folosesti (exceptand mofturile). este absurd sa iei un supersport si sa il folosesti in oras ca pe un supersport nu ca pe o motocicleta(legi, reguli de ciruclatie, siguranat etc). este absurd sa incalci mereu regulile de circulatie, sau daca le incalci macar sa iti asumi riscurile si consecintele faptelor tale.

 

spune cineva ca ai motor sa scapi de circulatia de rahat .. asta e ok. nu a negat niemeni asta .. s-a sugerat numai ca locul unui supersport nu este in oras.. si cand a zis supersport nu s-a referit la un gen de motor ci la un gen de pilotaj .. daca mergi in limitele legale si ale bunului simt nu zice nimeni nimic.. DAR strada nu e circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand beau apa ma mai inec din cand in cand ...si risc sa mor... dar asta nu inseamna ca mai bine beau apa mai rar si atunci numai prin perfuzie ! :peace:

 

 

asta ca sa fiu exact ontopic si sa nu ma mai sterga gogu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce scriu eu sterge, dar alte posturi din care, cum spuneam, nu intelegi nimic decat dupa jumatate de ora dupa ce te chinui sa descifrezi, ..nu intelegi nimic.

Ontopic....nu mergem cu 200 prin orash!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...