Sari la conținut

Renuntati La Sosea Cu Motoarele Supersportive !


Roli
 Share

Postări Recomandate

in principiu roli are dreptate ... fusei deunazi in germania si drept sa va spun nu prea am vazut sportive pe strada ... 2 hayabuse (cu coburi :baldy: ), 2 gixxere, un r6 si ... cam atat ... in rest naked 'uri, choppere-cruisere si f f multe enduro-touring ... fapt care personal m-a determinat sa inclin la anul pt un f(a)z(er)1(000) 2006 ... in tara care se situeaza pe locul 3 la nr de "2 roti" inscrise in circulatie (atentie! e pe locul 1 la nr de motociclete - italienii si grecii, locul 1 si 2, au f multe scutere - iar in italia sportivele isi au locul in mare parte pe circuite ...) majoritatea o constituie cum am mai spus tourere 'le. nu sunt ei prosti de-si cumpara asa ceva ...

oare nu e buna filosofia lor in sensul celor de mai sus ? eu unul zic ca da ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 331
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa va spun cum am procedat eu:

Anul acesta am participa la 4 etape din CNV si am realizat cat de mare e diferenta dintre circuit si strada.

Pe circuit se merge cu mult mai tare fatza de strada si riscurile accidentarii grave sunt minime, iar in momentul de fatza cand ies cu motorul in oras chiar nu mai am nevoie de forja...de fapt care forja?nu e nici pe jumate vis a vis de circuit.

Care forja?!?!....hmmmm,cand am fost pe Siriu ,oare de ce iti tremurau gladiolele ca ai intrat foarte tare intr-o curba si l-ai privit pe cel de pe contra-sens in ochi ,caci te vedeai in el(din ce RECUNOSTEAI TU)????!?!?!?....atunci mergeai safe ,nu? Frate ,recunosc imi place foarte mult pe strada si stiu ca sunt FOARTE MULTE riscuri ,dar mi le asum si nu ma bat cu pumnii in piept ca o las moale ,merg safe ,bla bla etc etc(lucruri ieftine si plinde de ipocrizie :baldy: ).Daca prefer sa ma fac franjuri pe strada e problema mea,nu impun nimanui sa se dea DOAR pe strada sau DOAR pe circuit.Evident este un risc mult mai mare SA MORI pe strada ,dar este un risc mult mai mare SA CAZI(90%) pe circuit(si probabil sa dai si coltul-vezi Dajiro Kato).Accidente pe strada FARA MORTI am vazut nenumarate ,dar o participare ,FARA NICI O CAZATURA ,la curse NU AM AUZIT.In final ,eu zic ,ca nu trebuie exclusa nici strada si nici circuitul....e bun sa capeti experienta ,nu contest ,dar nu sa vii si sa spui "gata ,nu ma mai dau pe strada in forja bla bla etc etc-doar de dragul ipocriziei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu roli are dreptate ... fusei deunazi in germania si drept sa va spun nu prea am vazut sportive pe strada ... 2 hayabuse (cu coburi :baldy: ), 2 gixxere, un r6 si ... cam atat ... in rest naked 'uri, choppere-cruisere si f f multe enduro-touring ... fapt care personal m-a determinat sa inclin la anul pt un f(a)z(er)1(000) 2006 ... in tara care se situeaza pe locul 3 la nr de "2 roti" inscrise in circulatie (atentie! e pe locul 1 la nr de motociclete - italienii si grecii, locul 1 si 2, au f multe scutere - iar in italia sportivele isi au locul in mare parte pe circuite ...) majoritatea o constituie cum am mai spus tourere 'le. nu sunt ei prosti de-si cumpara asa ceva ...

oare nu e buna filosofia lor in sensul celor de mai sus ? eu unul zic ca da ! ;)

 

Eu nu inteleg de ce credeti ca doar cu sportivele se cade..

Fazerul de 1000 nu accelereaza tare?Nu se inclina tare in curbe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu zic ca pana la 100km/h si cele de 600 si cele de 1000(ma refer la super-sport) au ACEIASI acceleratie ,suficient cat sa-ti rupi gatul ,dar e mai bine sa dam sfaturi in stanga si in dreapta si tot noi sa fim cei care nu respectam :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr. Boco am vrut sa vad si eu cu cine stau de vb. ,dar la tine in profile nu dai multe informatii, No Information pe linie.Ti-e rusinica sa-i zici si lu` nenea cati ani ai ,batrane rider? :baldy:

Si daca esti asa ahtiat dupa circuitele de viteza ,de ce nu te bagi in campionatul nostru national de viteza?

Sau nu are taticutzu bani pentru asa ceva?

 

 

Daca tu te cosideri batran, atunci si eu sunt la fel.

Si nu inteleg care-i problema ta ca nu am dat informatii.

Le consider suficiente pe cele cu locatia, tipul de motor si numarul de motor.

 

Si, vorba lui Sebi, de unde puii mei stii tu ca nu m-am bagat in campionatul nostru national de viteza?

Esti atotstiutor si ii cunosti pe toti de acolo? Sau vorbesti sa sune? (cred ca a doua varianta e valabila)

 

Pana una alta, te las pe tine sa te dai linistit pe Dealu Negru si sa-ti arati talentele facand slalom printre TIR-uri si carutze.

Eu o sa incerc sa ma dau la Arad, Targu Mures, Caransebes si oriunde reusesc pe altundeva pe afara.

 

Si te rog sa nu ai treaba cu parintzii mei, ca eu nu m-am legat de ai tai. Nu-i treaba ta cati bani au ai mei sau eu. Vezi-ti tu de marafetzii tai si lasa-i pe altii in pace. Sau vorbesti din experienta personala? Crezi ca daca tu ai asteptat bani de la ai tai sa te dai cu motorul asa fac toti? S-ar putea sa te inseli. Amarnic.

 

Aderentza maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce credeti ca doar cu sportivele se cade..

Fazerul de 1000 nu accelereaza tare?Nu se inclina tare in curbe?

 

nu e vorba de asta ... ci de faptul ca platesti pt niste chestii pe care practic nu le utilizezi ... in speta de fata carenele si ram-air 'ul, sa nu mai vorbim de pozitia pe moto, chinuitoare in conditiile unei utilizari frecvente ... :D

 

Ca sa nu zic ca pana la 100km/h si cele de 600 si cele de 1000(ma refer la super-sport) au ACEIASI acceleratie ,suficient cat sa-ti rupi gatul ,dar e mai bine sa dam sfaturi in stanga si in dreapta si tot noi sa fim cei care nu respectam :)

 

aceeasi acceleratie ?... fals ! :D

cat despre sfaturi, nu am vazut niciunul pe aici. insumand, una dintre calitatatile omului este puterea de a alege. in rest, D-zeu cu mila ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de asta ... ci de faptul ca platesti pt niste chestii pe care practic nu le utilizezi ... in speta de fata carenele si ram-air 'ul, sa nu mai vorbim de pozitia pe moto, chinuitoare in conditiile unei utilizari frecvente ... :)

 

Da, intr-adevar..din pacate unii sunt facuti pt sportive..eu n-as putea merge niciodata pe un street sau touring..pur si simplu nu-mi place..desi la drum lung ma chinuie sportiva.:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar..din pacate unii sunt facuti pt sportive..eu n-as putea merge niciodata pe un street sau touring..pur si simplu nu-mi place..desi la drum lung ma chinuie sportiva.:)

 

exact aceeasi mentalitate o aveam ... timpul insa le rezolva pe toate (sper) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact aceeasi mentalitate o aveam ... timpul insa le rezolva pe toate (sper) ....

 

Nu e vorba de mentalitate aici, nu am idei preconcepute..e vorba despre placerile fiecaruia.

Mi se poate cat se poate de bizar si de prostesc sa imi iau naked sau street doar ca e mai ieftina (platesc carenele la sportive)..la 120kmh la drum lung ce fac?

Multi se simt mai bine pe naked/touring, dar altii nu...o idee mai buna ar fi achizitionarea de motoare mai mici(max 400 sa zicem, desi pt cei inalti e penibil), nu schimbarea "rasei".

Din punctul meu de vedere motociclism = sportivitate.Efectiv n-as putea merge pe altceva. (e vb de pozitia pe care o ador, de carene, de forma, de tot)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce credeti ca doar cu sportivele se cade..

Fazerul de 1000 nu accelereaza tare?Nu se inclina tare in curbe?

 

Cu sportivele se cade mult mai usor. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai des se cade cu Enduro ! ( Cel putzin in cazul meu ) Normal, te scoli, ridici motorul si-i dai mai departe.

In cazul cazaturii cu supersportiva lucrurile stau cu totul diferit, aici ne aflam in alte imprejurimi, alte premise, alte dimensiuni, chiar daca fizica este aceeasi. Chiar foarte putini se ridica si merg mai departe.

Roli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par parintele nimanui, dar daca tzinetzi la soricul vostru renuntati la mersul pe soselele patriei cu motociclete supersprtive! Bike-urile de azi nu mai sunt pentru sosea ! Eu am patzit-o pe pielea mea luna trecuta, de la o greseala mica era sa iasa bai mare. De-atunci am povestit cu multzi prieteni din Germania, oameni implicatzi in motociclismul de performantza de multzi ani si nici unul din ei nu mai circula pe strada.

Exista in Ungaria, Cehia sau Croatia circuite super interesante, nu sunt nici prea departe si daca mergi de 5-6 ori pe an cate 2-3 zile pe circuit ve-ti fi mai mult decat satisfacutzi, garantez !

Sper sa ma sculte cineva sau macar sa se gandeasca mai atent la aceasta tema.

Roli

 

 

salut...ma gindesc din ce in ce mai mult la initiativa de a face posibila construirea unui circuit de motoGP la noi in tara...daca stie cineva care sunt cerintele si documentatia necesara pentru asa ceva...va rog sa ma ajutati...mentionez ca de problema terenului si de cautarea de sponsori si constructori ma ocup eu...dar macar sa stiu ce am de facut...nu am timp sa caut de nebun pe gugle...asa ca ...solutii clare si la obiect..pls

daca se poate PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...ma gindesc din ce in ce mai mult la initiativa de a face posibila construirea unui circuit de motoGP la noi in tara...daca stie cineva care sunt cerintele si documentatia necesara pentru asa ceva...va rog sa ma ajutati...mentionez ca de problema terenului si de cautarea de sponsori si constructori ma ocup eu...dar macar sa stiu ce am de facut...nu am timp sa caut de nebun pe gugle...asa ca ...solutii clare si la obiect..pls

daca se poate PM

Sal!

Problema mentionata de tine e dezbatuta pe toate partile pe www.sbz.ro - racers corner

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Problema mentionata de tine e dezbatuta pe toate partile pe www.sbz.ro - racers corner

merci...numai ca nu vreau sa imi fac cont pe sbz...dar o sa intru cu unul al unui amic...ai un link?

 

gata ...am gasit...tnks

Editat de blackmoonrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu circuitul nu e chiar asa de simpla! Trebuie bani seriosi pentru constructie si mai ales pentru intretinere. ( Nu uita ca n-avem nici autostrada !)

Un mic exemplu : Circuitul de la Oschersleben ( ca.150 km est de Berlin ) a costat 108 milioane de marci germane si e foarte greu sa fie tinut pe linia de plutire. Chiar daca mentalitatea in Germania este alta, posibilitatile financiare sunt diferite, interesul constructorilor de masini ( VW ) de a avea o pista de incercari in apropiere.... si tot e greu.

Dar nu-i imposibil !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate foarte socant :angry: faze urate filmate de-adevaratelea. Un fel de Reality TV. Cu multe sfaturi utile si " tehnici de supravietuire" cum de fapt se si numea emisiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate foarte socant :angry: faze urate filmate de-adevaratelea. Un fel de Reality TV. Cu multe sfaturi utile si " tehnici de supravietuire" cum de fapt se si numea emisiunea.

 

Nu-mi place sa ma uit la chestii de-astea morbide.

Dar cred ca totusi au un efect benefic. Ne ingrozesc si ne fac sa fim mai responsabili. Cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...