Sari la conținut

"Tura in Alpi cu Vlad" IV, 2011


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 243
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Vlad: cu mii de scuze, eu am sa reusesc de abia marti sa pun banii. Sunt la mare si n'am access nici la internet banking si nici iepuroi cash n'am la mine. Sper sa nu te incurc prea tare.

Idem , pune Vio banutzii maine ...

Happy 1 si 2 mai toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa ma alatur si eu voua,Achim m-a "convins".

Am fost azi si am depus avansul.

Numele meu este George Niculescu.

 

Astept o confirmare,te rog frumos.

 

Salut George si bine ai venit in gasca! Ma bucur ca o sa avem si un R in grup, imi place la nebunie.

 

Confirm primirea banilor de la tine dar si de la Cristi&Cristi, Razvan, Ianachim, Victor.

 

@ Adi si Didi, e ok. :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut George si bine ai venit in gasca! Ma bucur ca o sa avem si un R in grup, imi place la nebunie.

 

Confirm primirea banilor de la tine dar si de la Cristi&Cristi, Razvan, Ianachim, Victor.

 

@ Adi si Didi, e ok. :blbl:

 

 

la cate moto se strang putem face si un "regina alpilor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut George si bine ai venit in gasca! Ma bucur ca o sa avem si un R in grup, imi place la nebunie.

 

Confirm primirea banilor de la tine dar si de la Cristi&Cristi, Razvan, Ianachim, Victor.

 

@ Adi si Didi, e ok. :blbl:

Saru' mana, acu' o ora am ajuns de la mare, unde a fost greu :P

@Vlad: vad o schimbare la moto la tine! Sa fie intr-un ceas bun!? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut George si bine ai venit in gasca! Ma bucur ca o sa avem si un R in grup, imi place la nebunie.

 

Confirm primirea banilor de la tine dar si de la Cristi&Cristi, Razvan, Ianachim, Victor.

 

@ Adi si Didi, e ok. :blbl:

Saru' mana, acu' o ora am ajuns de la mare, unde a fost greu :P

@Vlad: vad o schimbare la moto la tine! Sa fie intr-un ceas bun!? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saru' mana, acu' o ora am ajuns de la mare, unde a fost greu :crack:

@Vlad: vad o schimbare la moto la tine! Sa fie intr-un ceas bun!? :moron:

 

Da, asa este! :huh:

 

Am vazut si banii de la tine in cont, danke!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coane, sa nu uiti sa ne trimiti locatia intalnirii din viena...

Oricum, am sa te tin la curent daca vreau sau nu prima cazare din viena, ca am niste prieteni care ma asteapta sa trag la ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idem , pune Vio banutzii maine ...

Happy 1 si 2 mai toti

 

 

zi ma te ajut cu ceva euro sa vii la alpi?

ca mi.au mai ramas de la bmwuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf, ce mult mai e!

 

Ca de obicei, Vlad a avut dreptate: amicul cu FZ6 s'a hotarat impreuna cu gasca lui sa mearga spre Croatia anul asta.

In alta ordine de idei, eu voi iesi din tara pe la Oradea, asta daca nu fac plecarea din zona Brasovului si atunci poate ma primesc cei din Brasov pe langa ei.

Poate n'ar fi o idee rea sa vedem fiecare grup ce traseu alege...

 

Nu mai am rabdare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf, ce mult mai e!

 

Ca de obicei, Vlad a avut dreptate: amicul cu FZ6 s'a hotarat impreuna cu gasca lui sa mearga spre Croatia anul asta.

In alta ordine de idei, eu voi iesi din tara pe la Oradea, asta daca nu fac plecarea din zona Brasovului si atunci poate ma primesc cei din Brasov pe langa ei.

Poate n'ar fi o idee rea sa vedem fiecare grup ce traseu alege...

 

Nu mai am rabdare!!!

 

 

Mi se pare ca anul trecut am iesit pe la Oradea si a durat ceva mai mult pana sa intram pe autostrada in Ungaria, deci per total a durat ceva mai mult drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca anul trecut am iesit pe la Oradea si a durat ceva mai mult pana sa intram pe autostrada in Ungaria, deci per total a durat ceva mai mult drumul.

Au dat drumul la autostrada pana la Mako!La 15 km de la granita te-ai suit pe autostrada.

E mult mai bine pe Arad!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idem , pune Vio banutzii maine ...

 

Confirm si pt. Didi & Vio.

 

Incluzandu-l si pe prietenul meu Daniel (@marele_alb) suntem 12; si nu este exclus ca numarul sa mai creasca.

 

Acum, trebuie sa anunt ceva schimbari in privinta traseului, in urma opiniilor unora dintre participanti:

- Tura se va termina in Dolomiti, care par cei mai solicitati de data asta; si pe buna dreptate pt. ca avem destule lucruri de facut/vazut acolo; de exmplu, o zi va fi tura catre pasul Stelvio, ce va include si Gavia. In Dolomiti vom sta 3 nopti (nu este exclus sa fie 4).

- alt punct de reper al traseului va fi Kaprun (probabil 3 nopti); de aici putem face o tura frumoasa in zona lacurilor alpine, o tura in Bavaria care sa includa daca sunt interesati si vizita la Eagles Nest (resedinta lui Hitler) si plimbare pe KĂśnigsee (cu degustare de pastrav proaspat), tura in Tirol etc etc si bineinteles seara la terme.

http://www.kehlsteinhaus.de/en/index.php

- ziua cu trecerea din Austria catre Dolomiti va include Grossglockner (si nu numai);

http://www.grossglockner.at/en/hochalpenstrasse/motorrad/

- gasca se va "sparge" sambata dimineata in Dolomiti (probabil Arabba); eu cu Daniel si cu cine o sa mai doresca vom merge la Garmisch. Mai departe voi ajuta pe oricine doreste cu sfaturi si sugestii pt. o eventuala continuare a traseului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si pt. Didi & Vio.

 

Incluzandu-l si pe prietenul meu Daniel (@marele_alb) suntem 12; si nu este exclus ca numarul sa mai creasca.

 

Acum, trebuie sa anunt ceva schimbari in privinta traseului, in urma opiniilor unora dintre participanti:

- Tura se va termina in Dolomiti, care par cei mai solicitati de data asta; si pe buna dreptate pt. ca avem destule lucruri de facut/vazut acolo; de exmplu, o zi va fi tura catre pasul Stelvio, ce va include si Gavia. In Dolomiti vom sta 3 nopti (nu este exclus sa fie 4).

- alt punct de reper al traseului va fi Kaprun (probabil 3 nopti); de aici putem face o tura frumoasa in zona lacurilor alpine, o tura in Bavaria care sa includa daca sunt interesati si vizita la Eagles Nest (resedinta lui Hitler) si plimbare pe KĂśnigsee (cu degustare de pastrav proaspat), tura in Tirol etc etc si bineinteles seara la terme.

http://www.kehlsteinhaus.de/en/index.php

- ziua cu trecerea din Austria catre Dolomiti va include Grossglockner (si nu numai);

http://www.grossglockner.at/en/hochalpenstrasse/motorrad/

- gasca se va "sparge" sambata dimineata in Dolomiti (probabil Arabba); eu cu Daniel si cu cine o sa mai doresca vom merge la Garmisch. Mai departe voi ajuta pe oricine doreste cu sfaturi si sugestii pt. o eventuala continuare a traseului.

 

 

iupiiiiiii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si pt. Didi & Vio.

 

Incluzandu-l si pe prietenul meu Daniel (@marele_alb) suntem 12; si nu este exclus ca numarul sa mai creasca.

 

Acum, trebuie sa anunt ceva schimbari in privinta traseului, in urma opiniilor unora dintre participanti:

- Tura se va termina in Dolomiti, care par cei mai solicitati de data asta; si pe buna dreptate pt. ca avem destule lucruri de facut/vazut acolo; de exmplu, o zi va fi tura catre pasul Stelvio, ce va include si Gavia. In Dolomiti vom sta 3 nopti (nu este exclus sa fie 4).

- alt punct de reper al traseului va fi Kaprun (probabil 3 nopti); de aici putem face o tura frumoasa in zona lacurilor alpine, o tura in Bavaria care sa includa daca sunt interesati si vizita la Eagles Nest (resedinta lui Hitler) si plimbare pe KĂśnigsee (cu degustare de pastrav proaspat), tura in Tirol etc etc si bineinteles seara la terme.

http://www.kehlsteinhaus.de/en/index.php

- ziua cu trecerea din Austria catre Dolomiti va include Grossglockner (si nu numai);

http://www.grossglockner.at/en/hochalpenstrasse/motorrad/

- gasca se va "sparge" sambata dimineata in Dolomiti (probabil Arabba); eu cu Daniel si cu cine o sa mai doresca vom merge la Garmisch. Mai departe voi ajuta pe oricine doreste cu sfaturi si sugestii pt. o eventuala continuare a traseului.

 

URA!

Mi-ai luat vorba din gura cu traseul, eu vroiam sa merg pe Stelvio anyway. Si da, vreau Eagle's Nest - visez sa merg acolo de multi ani! Si dadadada, merg si la Garmisch - daca ma primesc aia pe Honda - creca o sa fiu aratat cu degetul!

Deci nu mai am rabdare, azi ma duc sa spal motorul, asa, for fun! Si creca-i dau si un polish! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

URA!

Mi-ai luat vorba din gura cu traseul, eu vroiam sa merg pe Stelvio anyway. Si da, vreau Eagle's Nest - visez sa merg acolo de multi ani! Si dadadada, merg si la Garmisch - daca ma primesc aia pe Honda - creca o sa fiu aratat cu degetul!

Deci nu mai am rabdare, azi ma duc sa spal motorul, asa, for fun! Si creca-i dau si un polish! :P

 

Am sa va sfatuiesc eu despre Eagle's Nest, cum ar fi fost bine sa-mi spuna si mie cineva inainte sa-mi irosesc timpul si banii pe acolo. Este doar o bodega care duhneste a varza, nemtii nici nu pomenesc de Hitler, nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le pute. Pur si simplu nu-mi dau seama cum reusesc sa prosteasca lumea sa mearga acolo. In loc sa fie un muzeu in care sa pricepi ceva in plus, e doar un restaurant in varful muntelui, cu o taxa de intrare nesimtit de mare.

 

Vlad, si eu merg in Dolomiti, asa cum am mai zis, brodez in jurul brosurii Louis si lacului Garda. Ca si data trecuta am mai mult timp la dispozitie, altfel as fi venit cu voi. Nu inteleg de ce nu organizezi pe 2 saptamani toata treaba, din moment ce deduc faptul ca toata lumea ar mai putea sta o perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai departe voi ajuta pe oricine doreste cu sfaturi si sugestii pt. o eventuala continuare a traseului.

 

OK, in Spania cum se ajunge? :eek: Sau in Lituania? :)

 

Numai bine la toata echipa.:cheers:

 

@textex: am sa ma documentez, nu ca nu te'as crede pe cuvant. Sunt un mic impatimit al istoriei celui de'al doilea razboi mondial, de aia imi doresc atat de tare.

 

Ceva poze de anul trecut de la Eagle Nest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@textex: am sa ma documentez, nu ca nu te'as crede pe cuvant. Sunt un mic impatimit al istoriei celui de'al doilea razboi mondial, de aia imi doresc atat de tare.

 

Tocmai de-aia m-am dus si eu, cu sacul la pomul laudat. De fapt, scriu si ei pe site ca e doar un restaurant, asta daca ai ochi sa citesti (ceea ce a fost tardiv pt. mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de-aia m-am dus si eu, cu sacul la pomul laudat. De fapt, scriu si ei pe site ca e doar un restaurant, asta daca ai ochi sa citesti (ceea ce a fost tardiv pt. mine).

 

Acum cine stie ce asteptari ai avut si tu

Mie unul mi-a placut per total; are locul insemnatatea lui istorica iar peisajul destul de interesant. In plus, in autobuz la urcare ti se povesteste cate ceva.

Cat priveste casa in sine, se stie ca n-a fost o locouinta ci mai mult un loc de intalniri pe care oricum n-a apucat sa-l foloseasca prea mult.

Sincer, mie toata zona Berchtesgaden imi place mult.

 

OK, in Spania cum se ajunge? :eek: Sau in Lituania? :)

 

Despre Spania n-am ce sa zic, nu stiu de ce dar nu m-a tentat inca asa ca nu am ajuns; dar despre Lituania, Finlanda si toata zona Baltica iti voi putea povesti mai multe in august. :wink:

 

Nu inteleg de ce nu organizezi pe 2 saptamani toata treaba, din moment ce deduc faptul ca toata lumea ar mai putea sta o perioada.

Culmea e ca am senzatia ca lumea dupa o saptamana incepe sa "oboseasca"; sincer, si eu unul simt ca imi cam ajunge o saptamana la rand numai prin munti si numai pe motor.

In plus, exceptand drumul din si spre Ro, ar insemna si cheltuieli duble ceea ce nu este chiar la indemana oricui; deja sunt destui probabil care nu pot veni nici macar o saptamana din motive financiare.

Si, ca si mine, poate omanenii vor sa faca si alte lucruri cu zilele de concediu decat numai calare pe motor.

 

asta daca nu fac plecarea din zona Brasovului si atunci poate ma primesc cei din Brasov pe langa ei.

 

Din pacate, se pare ca va fi prima Tura fara braosveni anul asta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au dat drumul la autostrada pana la Mako!La 15 km de la granita te-ai suit pe autostrada.

E mult mai bine pe Arad!

Numai bine!

Esti 100% sigur? Si pe google si pe via michelin vad M5 numai de la Szeged...poate confirma altcineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...