Sari la conținut

Informatii Turcia


textoru
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am de gind la vara sa dau o tura prin tzara, nu neaparat vecina dar sper eu prietena, care este Turcia. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva informatii referitoare la o cazare OK in Istanbul, prin zona Merzifon, Trabzon, Antalya si Izmir. Cind zic OK ma refer cam la o suma undeva in jur de 50 EUR pentru o tripla pe noapte. Asa mai clar, m-ar interesa cazare cu posibilitatea de parking pentru motoare. Sau as vrea sa stiu cam cit e de naspa sa-ti lasi motorul parcat noaptea pe strada la ei. Am si varianta cortului, unde dorm cu motorul susurind dulce linga cap, dar in orase e mai greu sa-mi pun cortul. Desi daca stau bine si ma gindesc nu-i neaparat imposibil :laugh:

Nu va sfiiti sa dati sfaturi. Cu folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu am fost in Istanbul anul trecut si am stat in Fenerbahce la un turc acasa. Motorul a stat in spatele blocului, langa motorul lui (un Harley si langa celalalt motor care a mai fost, al userului Filosofull).

Nu am avut niciun fel de probleme cu ele, erau fix sub geamul nostru. Pot insa sa-ti spun ca ni s-a spus ca in acel cartier nu au fost probleme cu furturile de motoare, dar in alte cartiere se fura la greu si nu ai siguranta...Am mai vazut motoare parcate prin parcarile hotelurilor, dar nu stiu daca au avut sau nu "evenimente".

Cat despre pus cortul, ai o gramada de locuri pe langa Istanbul (posibil si in interior) dar o sa ai de alergat nu gluma, orasul are 300 km de la un capat la altul...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am de gind la vara sa dau o tura prin tzara, nu neaparat vecina dar sper eu prietena, care este Turcia. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva informatii referitoare la o cazare OK in Istanbul,

 

Incearca un booking.com :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca un booking.com :)

 

 

Ideea topicului asta era sa primesc o informatie care sa o pot utiliza, de genul:" uite mestere, eu am fost acolo, am stat cu atitia bani, am parcat motorul acolo ca e safe, astea sunt datele de contact, etc". Ca web-site-uri, Lonely Planet, ghiduri, harti, etc., etc am verificat si eu si am o lunga lista de hoteluri, dar despre care nu stiu mare lucru, decit ca exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut cativa useri la rubrica de calatorii care au dormit prin Istambul dar si prin restul tarii (Ex: bizoo_n ; Marcos ; samolapraga ; Thorald, s.a.m.d . Incarca sa iei legatura cu ei pe PM. Daca primesti cava informatii utile posteazale aici. Sigur vor mai fi si alti useri interesati.

Editat de redippy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea topicului asta era sa primesc o informatie care sa o pot utiliza, de genul:" uite mestere, eu am fost acolo, am stat cu atitia bani, am parcat motorul acolo ca e safe, astea sunt datele de contact, etc".

 

Hai sa-ti mai spun cate ceva.

Noi am intrat in Turcia pe la Malko Tarnovo, punct de trecere a frontiere bulgaro-turcesti. Apoi la Kirklareli ne-am oprit la o benzinarie sa alimentam si am constatat cu stupoare ca pretul benzinei era mult mai mare ca si in Bulgaria (care era mai mare oricum fata de pretul de la noi). Poti sa cauti pe net pretul actual al benzinei in Turcia (oricum e mare, in jur de 1.8 euro/litru).

Apoi am intrat pe autostrada, dupa Kilklareli, 3 benzi pe sens, ca-n palma. Problema era ca sufla vantul de ne dadea jos de pe motoare si am decis sa iesim de pe autostrada. La iesire erau bariere cu taxare, unde am dat 5 dolari pentru amadoua motocicletele (USD)ca sa putem iesi (exista cartele pentru autostrada, in jur de 20 de EURO nu mai stiu care "iesiri" au).

In Istanbul , la podul peste Bosfor spre Asia se plateste taxa de pod (tot cu cartela care e valabila pe autostrada) la iesirea de pe pod.

Noi nu am stat la hotel/hostel/motel ci am stat la un turc acasa, care nu ne-a luat bani (am cont pe couchsurfing si de acolo l-am contactat).

Ca idee, pretul pentru o zi de excursie cred ca ajunge undeva pe la 100 euro/zi pentru o motocicleta (insemnand doua persoane, benzina, mancare, alte maruntisuri). La banii astia se adauga cazarea care e in functie de preferinte, nu e ceva fix. Poti sa stai gratis (ca si noi) sau poti sa platesti diferite tarife in functie de unde stai.

Trebuie sa ai in vedere si un "fond de urgenta" (eu am facut pana in Istanbul ), sa nu ai surprize...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de multe ori in Turcia. Niciodata nu mi-am asigurat cazarea de acasa. Intotdeauna am gasit cazare destul de usor si la preturi rezonabile. In zona litoralului sunt numeroase chempinguri situate chiar pe malul marii. Turcia este o tara turistica dar nu mai este o tara ieftina. Din cate am auzit benzina este acum in jur de 2 euro. Deasemenea din cate stiu eu in Turcia nu prea se fura - poti sa-ti lasi motocicleta in fata hotelului si nu ai probleme. Noi lasam cheile de la masini la receptie pentru ca din cauza lipsei locurilor de parcare, in cursul zilei sau noptii, masinile mai trebuiau mutate dintr-un loc in altul de catre angajatii hotelului. Niciodata nu mi-a lipsit nimic din masina. Locuri de vizitat sunt multe : Troia, Kusadasi, Pamukkale, Bodrum, Marmaris, drumul spre Antalia pe malul Mediteranei este superb, Cappadocia (Goreme), Ankara, Istanbul si altele. Sosele foarte bune, atentie la radare.

Ruta_TR_Ccappadocia.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost de multe ori in Turcia. Niciodata nu mi-am asigurat cazarea de acasa. Intotdeauna am gasit cazare destul de usor si la preturi rezonabile. In zona litoralului sunt numeroase chempinguri situate chiar pe malul marii. Turcia este o tara turistica dar nu mai este o tara ieftina. Din cate am auzit benzina este acum in jur de 2 euro. Deasemenea din cate stiu eu in Turcia nu prea se fura - poti sa-ti lasi motocicleta in fata hotelului si nu ai probleme. Noi lasam cheile de la masini la receptie pentru ca din cauza lipsei locurilor de parcare, in cursul zilei sau noptii, masinile mai trebuiau mutate dintr-un loc in altul de catre angajatii hotelului. Niciodata nu mi-a lipsit nimic din masina. Locuri de vizitat sunt multe : Troia, Kusadasi, Pamukkale, Bodrum, Marmaris, drumul spre Antalia pe malul Mediteranei este superb, Cappadocia (Goreme), Ankara, Istanbul si altele. Sosele foarte bune, atentie la radare.

 

Multumesc pentru informatii. sper sa ma descurc. Cel mai mult ma interesa treaba cu parcarea in Istanbul, ca in rest ma gindesc ca e destul de OK. In ce priveste Istanbulul, am inteles ca la trecerea pe pod peste Bosfor se plateste o taxa, gen taxa de autostrada, pe care o achitzi cu o cartela. Se poate plati si cash? Cu lire, USD, EUR, lingouri de aur, etc??? Apropos de radare, merge sa ai detector, sau se zbirleste militianul la tine daca te vede cu ustensila? Da daca nu o vede, are dispozitiv ca sa o detecteze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii. sper sa ma descurc. Cel mai mult ma interesa treaba cu parcarea in Istanbul, ca in rest ma gindesc ca e destul de OK. In ce priveste Istanbulul, am inteles ca la trecerea pe pod peste Bosfor se plateste o taxa, gen taxa de autostrada, pe care o achitzi cu o cartela. Se poate plati si cash? Cu lire, USD, EUR, lingouri de aur, etc??? Apropos de radare, merge sa ai detector, sau se zbirleste militianul la tine daca te vede cu ustensila? Da daca nu o vede, are dispozitiv ca sa o detecteze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii. sper sa ma descurc. Cel mai mult ma interesa treaba cu parcarea in Istanbul, ca in rest ma gindesc ca e destul de OK. In ce priveste Istanbulul, am inteles ca la trecerea pe pod peste Bosfor se plateste o taxa, gen taxa de autostrada, pe care o achitzi cu o cartela. Se poate plati si cash? Cu lire, USD, EUR, lingouri de aur, etc??? Apropos de radare, merge sa ai detector, sau se zbirleste militianul la tine daca te vede cu ustensila? Da daca nu o vede, are dispozitiv ca sa o detecteze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am de gind la vara sa dau o tura prin tzara, nu neaparat vecina dar sper eu prietena, care este Turcia. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva informatii referitoare la o cazare OK in Istanbul, prin zona Merzifon, Trabzon, Antalya si Izmir. Cind zic OK ma refer cam la o suma undeva in jur de 50 EUR pentru o tripla pe noapte. Asa mai clar, m-ar interesa cazare cu posibilitatea de parking pentru motoare. Sau as vrea sa stiu cam cit e de naspa sa-ti lasi motorul parcat noaptea pe strada la ei. Am si varianta cortului, unde dorm cu motorul susurind dulce linga cap, dar in orase e mai greu sa-mi pun cortul. Desi daca stau bine si ma gindesc nu-i neaparat imposibil :)

Nu va sfiiti sa dati sfaturi. Cu folos.

 

 

Salut

 

Ai uitat sa spui perioada in care te duci

Poti plati 50 Euro pe o tripla la hotel de 3-4* in Aprilie Mai sau 100-120Euro la acelasi hotel in sezon

In Stanbul nu am avut probleme cu furatul, Am avut motorul parcat pe un trotuar in zona lor de micro fabrici, cartieru Lalely, nici o treaba.

Daca ai ghinion sa-ti pierzi pe acolo motorul ai pus-o cu turcii, nu mai parasesti tara pana nu ai toate dovezile de la politie si poate sa te puna sa platesti si ceva taxe.

Pana acum nu am auzit de astfel de probleme.

 

Campingurile, din cauza ca ofertele hoteliere sunt foarte bogate, sunt rare si foarte slab echipate.

 

Cazarea nu ar trebui sa-ti faca probleme, numai ca in Istanbul trebuie sa ai rabdare sa cauti pana gasesti ceva pe plac dpdv pozitie si pret. Incearca si in Taxim

 

Radarele nu te iau decat daca depasesti viteza, nu sunt pe naspa, dar nu ai loc de tocmeala.

Cu detectorul nu ai voie, daca il vad te-au facut eunuc.

Oricum, la cat costa benzina o sa mergi la economie, nu-ti arde sa mergi la consum.

Atentie la asfalt, aluneca, iar daca te prinde ploaia e naspa rau

 

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii. sper sa ma descurc. Cel mai mult ma interesa treaba cu parcarea in Istanbul, ca in rest ma gindesc ca e destul de OK. In ce priveste Istanbulul, am inteles ca la trecerea pe pod peste Bosfor se plateste o taxa, gen taxa de autostrada, pe care o achitzi cu o cartela. Se poate plati si cash? Cu lire, USD, EUR, lingouri de aur, etc??? Apropos de radare, merge sa ai detector, sau se zbirleste militianul la tine daca te vede cu ustensila? Da daca nu o vede, are dispozitiv ca sa o detecteze?

 

la iesirea de pe podul peste Bosfor (podurile, pentru ca sunt doua, dar la ambele sunt la fel) ai bariere automate. Acestea se deschid numai cand le bagi cardul ala de care ti-am zis si care se cumpara tot acolo in zona barierelor, pe drepta e o casuta care vinde carduri. Trebuie sa opresti, sa te dai jos de pe motor, sa intri in casuta aia si acolo stai la coada. Cardul stiu ca e scump,40 lire ?, nu mai tin minte exact, (il am acasa pe undeva) si de banii aia ai parca 10 intrari in Asia (ceva de genu, nu nelimitat :)).

Daca nu ai de gand s-o arzi peste podul Bosfor, va cumparati un singur card, va dati unu jos de pe motor, il bagati in aparatul ala de la bariera, se ridica bariera, trece primul, coboara bariera automat, iar dupa aia il mai bagati o data si trece si celalat and so on...Ca fapt divers, turcii care nu au chef sa-si cumpere card, vin la tine cu bani, lire si ti-i pun in mana sa le deschizi bariera (cat ar fi o "intrare" in Asia). Funny!

Oricum , cardurile alea merg si la iesirile de pe autostrada, unde iar platesti cu ele, deci sunt bune!(exceptia e ca la autostrada poti da spaga, in dolari, euro etc.)

Pe noi ne-a oprit politia dupa Kilklareli, cred ca aveau radar, eram pe drumul national, dar nu ne-au zis nimic, s-au uitat la motoare si ne-au lasat sa plecam mai departe...Noi am mers pe drumurile nationale la dus iar la intors am intrat pe autostrada. Pe autostrada e plictisitor rau, nu ai ce vedea si cel mai important e faptul ca benzinariile sunt EXTREM DE RARE, nu ca si la noi, cred ca au 100 km intre ele. De la Istanbul pana la Kilklareli am vazut UNA SINGURA (posibil sa mai fi fost una pe contrasens, dar nu faci nicio sfaraiala daca te intorci...).In schimb, daca vedeti ca ramaneti fara gaz, iesiti de pe autostrada la prima iesire si intrati pe DN, unde sigur o sa gasiti mult mai multe (turcii merg extrem de mult pe DN, care e foarte bun, 3 benzi pe sens...).

Daca ma mai intrebi, iti mai zic...acum nu-mi mai vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru posturile multiple. Mi-a mers netul ca melcul si de aia probabil. De plecat vreau sa plec cam prin 20 iunie si destinatia este o tura prin Georgia si Armenia. As fi vrut si Azerbaidjanul dar ma arunca cam tare sus cu banii si timpul. Turcia e doar de tranzit anul asta. Poate la anul o sa fie ceva mai pe indelete, dar asta o sa vad la momentul respectiv. Oricum multumesc pentru informatii si daca mai e ceva mai intreb sau astept orice sfaturi utile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la iesirea de pe podul peste Bosfor (podurile, pentru ca sunt doua, dar la ambele sunt la fel) ai bariere automate. Acestea se deschid numai cand le bagi cardul ala de care ti-am zis si care se cumpara tot acolo in zona barierelor, pe drepta e o casuta care vinde carduri. Trebuie sa opresti, sa te dai jos de pe motor, sa intri in casuta aia si acolo stai la coada. Cardul stiu ca e scump,40 lire ?, nu mai tin minte exact, (il am ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 

 

Bune informatii, mai ales aia cu cardul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de drumurile nationale, sunt marcate bine? Trec prin multe localitati ca la noi, sau e ca la bulgari? Cat e limita de viteza pe DN (in loc si in afara)

Bre, sunt marcate bine si de obicei au cel putin doua benzi pe sens. Cu asfaltul stau mai prost un pic, dar se lucreaza non-stop la reabilitare sau modernizare.

 

Taxe gasiti aici: http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Tolls.aspx

 

Pentru plata taxelor se cumpara cartele KGS. Astia au eliminat plata directa a taxelor de autostrada la ghiseu cu cash de anul trecut.

 

Sa nu va puna naiba sa va asezati la coada pe o banda cu OGS (trecere automata) pentru ca riscati sa fiti spulberati.

 

Limite de viteza:

- motociclu L3 - 50 km/h in localitati, 80 km/h drumuri nationale, 90 km/h drumuri nationale cu sensuri delimitate, 100 km/h pe autostrazi

- motociclu L4, L5, L7 - 50 km/h in localitati, 70 km/h drumuri nationale, 80 km/h drumuri nationale cu sensuri separate, 80 km/h pe autostrazi

 

Si despre detectoare si dispozitive anti-radar, de pe saitul MAE:

 

În Turcia, utilizarea dispozitivelor de detectare a radarelor Âşi a aparatelor antiradar este interzisă Âşi este considerată infracțiune, pedepsită cu amenzi cuprinse între 2700 lire turceÂşti, cu achitarea imediată, sau 3600 lire turceÂşti cu achitarea la ieÂşirea din Turcia (echivalentul a circa 1500, respectiv 2000 Euro) Âşi confiscarea aparatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de populara este plata cu cardul? Merge sa stai numai cu maruntish la tine?

E destul de populara plata cu cardul (mie mi s-a parut mai populara decat la noi), dar e bine sa ai si ceva lire in buzunar. Recomand sa schimbati banii la banca, pentru un curs rezonabil, sau sa folositi direct bancomatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de intrebare, dar ce inseamna "motociclu L3" ??

Scuze si eu. Am preluat direct de pe site-ul ministerului transporturilor din Turcia.

 

L3 inseamna motocicleta propiu-zisa. La noi ii zice L3e, dupa categorisirea din RNTR2 (gasesti respectiva denumire a categoriei in CIV si in talon):

 

- Categoria L3e – motociclete fără ataÂş, respectiv vehicule cu două roți fără ataÂş, echipate cu un motor cu o cilindree mai mare de 50 cm dacă este un motor cu ardere internă Âşi/sau a căror viteză maximă constructivă depăÂşeÂşte 45 km/h.

 

- Categoria L4e – motociclete cu ataÂş, respectiv vehicule cu două roți cu ataÂş, echipate cu un motor cu o cilindree mai mare de 50 cm dacă este un motor cu ardere internă Âşi/sau a căror viteză maximă constructivă depăÂşeÂşte 45 km/h.

 

Categoria L5e – tricicluri, respectiv vehicule cu trei roți simetrice Âşi echipate cu un motor cu o cilindree mai mare de 50 cm dacă este un motor cu ardere internă Âşi/sau a căror viteză maximă constructivă depăÂşeÂşte 45 km/h.

 

- Categoria L6e - cvadricicluri uÂşoare, respectiv vehicule cu 4 roți a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracțiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h Âşi echipate cu un motor:

a) cu o cilindree de cel mult 50 cmdacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau

:) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau

c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric.

Aceste autovehicule trebuie să corespundă condițiilor tehnice aplicabile mopedelor cu trei roți din categoria L2e, cu excepția cazurilor când prin prezentele reglementări se prevede altfel.

 

- Categoria L7e - cvadricicluri, respectiv vehicule cu 4 roți, altele decât cvadriciclurile uÂşoare, având masa la gol de cel mult 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracțiune electrică, Âşi echipate cu un motor a cărui putere maximă netă este de cel mult 15 kW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am locuit in turcia o perioada, ba mai si rup un pic turceste, ceea ce ajuta mult, turcu este sensibil daca rupi doua vorbe in limba lui! Bun, cu mobra nu m-am dat in turcia, dar cu conserva am facut multi km, cateva impresii si recomandari.

 

Se poate sta mult in vama daca mergi in sezonul turistic, mai ales cand vin turcii acasa din europa. cand zic mult, inseamna ore! o varianta buna este trecerea de frontiera din lungul litoralului bulgar-turcesc, drum frumos si liber. o data intrat in turcaletia, mare atentie la benzina, eu era sa fac pana prostului intre granita si istanbul (cca 200km parca) ca am ratat singura benzinarie si ultime 30 km i-am facut cu 75km/h ca asa aveam consumul cel mai mic! Benzina scumpa ca draq, totusi o sa vezi ca nu este o problema, turcu conduce la greu!

 

Politia te lasa in general in pace daca ai numere straine, directiva de sus ca sa nu fie scuturati turistii.

 

Drumurile foarte bune, in general au o infrastructura foarte buna, gasesti tot ce iti trebuie pe drumurile nationale (mai putin pe autostrada) adica restaurante si carciumi unde poti sa opresti si sa mananci foarte bine. semn bun unde vezi multe masini si mobre oprite, da-i cu frana si opreste!

 

Sistemul bancar este exceptional in turcia, mult mai dezvoltat ca la noi, poti sa platesti cu cardul si o gogoasa - nu glumesc, chiar faceam misto ce cineva in ankara care platea o cafea de 2 lire (1 eur) cu cardul! ca intotdeauna, o bruma de cash trebuie.

 

Cazare gasesti garla, nici sa nu te gandesti la www.booking.com sau alte prostii din astea unde iti iau comisioane si au poze frumoase. pe rutele turistice si litoral gasesti multe locatii, pensiuni, hoteluri mici, campinguri, you name it. pentru istanbul iti recomand zona Sultanahmet, langa centrul istoric (Aya Sofia, etc), gasesti ceva cazari bunicele si la preturi modice, altfel istabulul este scump, uneori foarte scump.

 

 

Mesaj completat

am locuit in turcia o perioada, ba mai si rup un pic turceste, ceea ce ajuta mult, turcu este sensibil daca rupi doua vorbe in limba lui! Bun, cu mobra nu m-am dat in turcia, dar cu conserva am facut multi km, cateva impresii si recomandari.

 

Se poate sta mult in vama daca mergi in sezonul turistic, mai ales cand vin turcii acasa din europa. cand zic mult, inseamna ore! o varianta buna este trecerea de frontiera din lungul litoralului bulgar-turcesc, drum frumos si liber. o data intrat in turcaletia, mare atentie la benzina, eu era sa fac pana prostului intre granita si istanbul (cca 200km parca) ca am ratat singura benzinarie si ultime 30 km i-am facut cu 75km/h ca asa aveam consumul cel mai mic! Benzina scumpa ca draq, totusi o sa vezi ca nu este o problema, turcu conduce la greu!

 

Politia te lasa in general in pace daca ai numere straine, directiva de sus ca sa nu fie scuturati turistii.

 

Drumurile foarte bune, in general au o infrastructura foarte buna, gasesti tot ce iti trebuie pe drumurile nationale (mai putin pe autostrada) adica restaurante si carciumi unde poti sa opresti si sa mananci foarte bine. semn bun unde vezi multe masini si mobre oprite, da-i cu frana si opreste!

 

Sistemul bancar este exceptional in turcia, mult mai dezvoltat ca la noi, poti sa platesti cu cardul si o gogoasa - nu glumesc, chiar faceam misto ce cineva in ankara care platea o cafea de 2 lire (1 eur) cu cardul! ca intotdeauna, o bruma de cash trebuie.

 

Cazare gasesti garla, nici sa nu te gandesti la www.booking.com sau alte prostii din astea unde iti iau comisioane si au poze frumoase. pe rutele turistice si litoral gasesti multe locatii, pensiuni, hoteluri mici, campinguri, you name it. pentru istanbul iti recomand zona Sultanahmet, langa centrul istoric (Aya Sofia, etc), gasesti ceva cazari bunicele si la preturi modice, altfel istabulul este scump, uneori foarte scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...