Sari la conținut

Dum 2 Apr la mare


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E posibil sa va insotesc si eu, mi-ar fi placut sambata, dar fie si duminca.

 

La buna vedere.

 

 

Hai sambata. Suntem deja vreo 3-4 care nu pot duminica. Nu vorbesc de cei care au postat mai sus. Nu vrem sa spargem gashca de duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mergeti duminica sa aveti niste leva sa intram la kaliakra dupa ce mancam, pare misto din satelit. la scoici am platit cu ce am avut inclusiv lei. merge si cu euro si evident leva. bineinteles ca te ard la curs. e bine sa platim toti in aceeasi moneda. benzina se poate lua de undeva inainte de dalboka cu carte de credit. pana acolo mai sunt cateva mici care se stramba la cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne
nu ne ducem la kavarna, nici nu trecem prin oras, mergem direct dalboka. am fost si prin oras, e prapadit, nu ai ce vedea. la kaliakra am vazut pe google earth ca sunt niste ruine, un restaurant, nu am intrat ca nu am avut leva, se plateste intrare.

 

Sunt ruinele unei cetati medievale si ale ale unui castru roman.Inaintea ruinelor sunt babute care vand suveniruri si mileuri&alte prostii.Restaurantul e langa ruinele cetatii iar taxa de intrare e 3leva sau 10lei(cum am platit eu in vara anului trecut ca nu am avut leva)

Insa, ruinele zidurilor fortificate, dispuse la inaltimi de peste 70 de metri fata de apa marii, au un farmec special si o priveliste pe masura

 

Cea mai populara legenda a locului este despre cele 40 de virgine care au preferat sa isi lege parul impreuna si sa sara in Marea Neagra, decat sa fie capturate de turci

Eu anul trecut am plecat din mamaia spre balcik iar soseaua a fost dea dreptul infecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mergeti duminica sa aveti niste leva sa intram la kaliakra dupa ce mancam, pare misto din satelit. la scoici am platit cu ce am avut inclusiv lei. merge si cu euro si evident leva. bineinteles ca te ard la curs. e bine sa platim toti in aceeasi moneda. benzina se poate lua de undeva inainte de dalboka cu carte de credit. pana acolo mai sunt cateva mici care se stramba la cc.

Din Dobrich ai trei drumuri de mers acolo:

- Cel mai in sud e drumul care da in sensul giratoriu de la sud de Balchik, prtactic intrarea in Albena. Drumul respectiv era praf anul trecut;

- Cel mai in nord e un drum care da fix in centru la Kavarna (prin General Toshevo) si e si ala praf;

- Drumul bun, dar marcat ca de rang mai inferior pe harti e ala care da in sensul giratoriu din nord de Balchik. Acolo exista si o benzinarie buna unde poti sa faci chiar si dus pe gratis.

Daca vreti sa mergeti in Kavarna in principiu orasul arata ca o potcoava, pe capatul ei din nord e tzigania (nu sunt agresivi dar sunt mai negri ca la noi), si in mijlocul potcoavei e drumul care coboara pe litoral. Undeva in centru se trece printr-un pasaj subteran care trece fix pe sub centru si dupa ciraca 1.8km de drum care la un moment dat se desface in doua cu sens unic ajungi in zona plajei de la capul Kaliakra. la mica distanta dupa ce treci de pasajul ala pe stanga e un muzeu despre care ei zic ca e important (eu in nesimtirea mea nu l-am vizitat inca pentru ca nu am fost acolo pana acum decat de doua ori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit o plecare moto cu km. Daca nu se anunta ploi si nu deranjeaza pe nimeni, se mai inscriu 3 mobre (cu pasageri) la aceasta plecare.

 

A vorbit cineva la cazare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit o plecare moto cu km. Daca nu se anunta ploi si nu deranjeaza pe nimeni, se mai inscriu 3 mobre (cu pasageri) la aceasta plecare.

 

A vorbit cineva la cazare?

 

Din cate imi dau eu seama, este o iesire de o zi. De fapt doua pentru ca un grup pleaca sambata si unul pleaca duminica.

 

Ai vrut km, ai km. Nici nu sunt prea multi, vreo 600 dus-intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petru moldovan: multumim, am fost de multe ori, stiu drumul.

dragos: mergem duminica, ne intoarcem seara. km 278 dus.

 

coordonate dalboka: N43 24.240 E28 23.340

coordonate bifurcatie: N43 24.934 E28 23.490

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUMINICA!!!

ce dracu' nu e clar? sunt cativa care vor sa mearga sambata, i-am rugat sa puna alt topic ca se aiuresc oamenii.

uite asta e drumul prin oras, se poate merge si pe deasupra. intre bifurcatie si dalboka e un drum ingust, asfaltat destul de prost si cu panta f mare.

post-818-1301556826_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varianta 1 : la noi, 2 mai la o saramura, sper ca au deschis aia, au facut un restaurant ceva mai in spatele terasei cunoscute. nici nu stiu cum se merge acum, s-a inchis circulatia din ce am auzit pe autostrada undeva

varianta 2: la bulgari, tura clasica - varna - balcik - vama veche - constanta - buc - pe unde s-o putea

 

care aveti alta mare in cap veniti cu idei. eu nu pot sambata, nu pot 2 zile.

 

 

Eu as fi interesat de varianta 1, am kef de o saramura sau de niste hamsii la pe plaja la Nudibar... :) O luam pe la Calarasi, trecem cu bacul la Ostrov, pe ruta: Baneasa-Dervent-Pestera Sf Andrei-Pacuiul lui Soare-Limanu-2Mai. Mi-ar placea sa fie ceva de 2 zile, sa ne intoarcem pe la Varna-Dobrici-Silistra-Turtucaia-Ruse... Mai e cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petru moldovan: multumim, am fost de multe ori, stiu drumul.

dragos: mergem duminica, ne intoarcem seara. km 278 dus.

 

coordonate dalboka: N43 24.240 E28 23.340

coordonate bifurcatie: N43 24.934 E28 23.490

Nu vroiam sa te invat pe tine Bulgaria sau motociclismul, dar stiu ca uneori motocicletele plecate in stol se mai ratacesc :)

Asa ca eu consider ca e bine sa dai mai multe detalii pe forum, cel putin eu le apreciez cand urmeaza sa merg pe un drum pe care urmeaza sa merg pentru prima oara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@balazsfi

Locul de întalnire a ramas la ora 9:30 pe A2 la km 15.

 

Le vedem acolo la 9:30, e primul spatiu de servicii de la centura incolo, sunt cca 15km nu stiu exact, il vedeti ca e mare, am pus si coordonatele.

N44 25.298 E26 19.595

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care nu v-ati speriat de ploaia care se anunta la Dalboka (si temperatura de 3 grade), am primit un raspuns la un mail trimis la restaurant si mi-am confirmat ca este deschis in week-end.

 

Asa ca pofta mare si drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pt confuzia creata dar pe userul meu mai intra un amic(nu are cont) si el a postat intrebarea cu ora plecarii, pt mine era clar :-)

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Daca in Bucuresti pare vreme bunicica pentru mers cu motocicleta, pe litoral e frigu naibii. De exemplu acum daca sunt 16 grade in Bucuresti, pe litoral sunt vreo 8. Azi noapte a fost si ceata, eu am venit un weekend in CT si nu prea m-am indurat sa ies cu motocicleta.

 

In caz ca insistati sa faceti drumu asta, nu pot decat sa va recomand sa va luati pe voi toate izmenele din dulap, sigur n-o sa regretati! :)

 

Am vazut ca ati vorbit si de necesitatea de a avea bani pt. cap kaliakra. In extrasezon n-am gasit pe nimeni p-acolo, nu cred ca gasiti ceva deschis la cap kaliakra, dar vizita e clar ca merita. E un loc frumos ce il vizitez de fiecare data cand am ocazia.

 

Vreme buna si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumim animale, o sa ne luam paltoanele, numai sa nu ploua la plecare, in rest pe mine cel putin nu ma intereseaza.

Mesaj completat

la 6:30 erau 9c si uscat. bogdan spune ca dupa silistra e prognoza de ploaie. eu plec cum am vorbit, care veniti ne vedem la 9:30. pe cat posibil sa fiti alimentati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi a devenit zi de munca .... plimbare placuta

 

Zidule mai lasa oaia aia si hai duminica viitoare cu ijul pe la bulgari.Mai vine cineva cu un mz 125 si poate or mai veni.o sa facem topic separat.Azi am plecat spre Dalboca ,am plecat 5 .La Calarasi am ajuns 4 si la Bran am ajuns 3.Scoicile s-au transformat in ciolan cu garnitura iar cei 4-500 km s-au transformat in 650 km.Valurile marii s-au transformat inzapada muntilor.La Calarasi era frig si incepuse o ploaie nesimtita .De vant ce sa mai zic.Am vazut si eu ce caraghios arata ditai motocicleta ce merge intr-o parte.Si uite asa a mai trecut o zi de motocicleala obositoare dar f.placuta.La Azuga un nene politist m-a tras pe dreapta si intrucat am recunoscut crimele mi sa diminuat pedeapsa pana la un simplu avertisment.De unde se vede ca ,capul plecat sabia nu-l taie da stirbeste din demnitate.Ei bine cu demnitatea stirbita da cu carnetu in buzunar.

Mesaj completat

azi a devenit zi de munca .... plimbare placuta

 

Zidule mai lasa oaia aia si hai duminica viitoare cu ijul pe la bulgari.Mai vine cineva cu un mz 125 si poate or mai veni.o sa facem topic separat.Azi am plecat spre Dalboca ,am plecat 5 .La Calarasi am ajuns 4 si la Bran am ajuns 3.Scoicile s-au transformat in ciolan cu garnitura iar cei 4-500 km s-au transformat in 650 km.Valurile marii s-au transformat inzapada muntilor.La Calarasi era frig si incepuse o ploaie nesimtita .De vant ce sa mai zic.Am vazut si eu ce caraghios arata ditai motocicleta ce merge intr-o parte.Si uite asa a mai trecut o zi de motocicleala obositoare dar f.placuta.La Azuga un nene politist m-a tras pe dreapta si intrucat am recunoscut crimele mi sa diminuat pedeapsa pana la un simplu avertisment.De unde se vede ca ,capul plecat sabia nu-l taie da stirbeste din demnitate.Ei bine cu demnitatea stirbita da cu carnetu in buzunar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am umblat ceva azi, am ajuns de la calarasi unde erau 8c vant si venea ploaia la cheile gradistei, de acolo ne-am intors prin brasov - cheia. vreme buna, 12-15c si mai mult soare. poate dum viitoare razbim la dalboka.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...