Sari la conținut

Metzeler Sportec M3


SILVIU.C
 Share

Postări Recomandate

Ohooo ,te-am tinut bine ,lejer.Am bagat unghia intr-un Pireli si intr-adevar FOARTE moi ,dar Bracio si le-a luat de noi-noute si mi-a spus(parerea lui) ca nu ma tin mai mult de 4000km si asta ,repet ,de noi luate :) ...m-ati cam bagat in ceata

Primele mele cauciucuri Diablo Corsa. N-am termen de comparatie, dar mie mi se par foarte bune ca aderenta. Si se duc vazand cu ochii daca dai in motor. Cand mi-am luat moto erau aproape noi, am facut primii 3000 km usor pentru au fost primii mei km ca motociclist si nu se vedea la ochi nici o diferenta. Credeam ca o sa ma tina o viata :D Apoi dupa alti 4000 km a mai ramas vreo 20-30% din ele (zic de procentajul din adancimea santurilor), si nici acum nu chinui prea rau motorul, ca deh, tot incepator sunt.

Am blocat o data spatele intentionat pe beton rugos si-au disparut 1-2 mm in locul respectiv, m-a intepat inima cand am vazut rezultatul. Se vede aplatizare cu ochiul liber si cand blochezi pe asfalt. Deci se cam duc cam usor...

O alta impresie, subliniez impresie ca nu stiu daca simt eu calumea, este ca atunci cand cauciucurile sunt reci moto are tendinta sa "pice" in curbe, adica nu-si tine traiectoria singura. Eu asa simt, dar cum spuneam nu te poti baza pe experienta mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi expun si eu parerea, poate te poate ajuta.

 

Caucicuri care mi s-au parut bune pentru strada (durata vs calitate/aderenta uscat si ploaie):

 

Bridgestone bt014 (unul dintre cele mai bune caucicuri pe piata); Metzeler m3 (nu am mers cu el insa M1 pe care la inlocuit era un cauciuc ft bun, deci logic ar fi ca asta sa fie cel putinla fel, excelent); Michelin Pilot Power dual compound (ei spun ca pe margini e mai soft iar pe mijloc ceva mai tare, ceea ce prelungeste durata de exploatare, aderenta mi sa parut mai putin buna decit la pirelli si metzeler); Pirelli Diablo Corsa (un compromis intre diablo normal si super corsa, aderenta buna si arunca si apa cit de cit in conditii de ploaie, sunt pentru mers sportiv); Pirelli Diablo ( arunca apa cel mai bine si au cea mai multa carne, se preteaza la mers normal si chiar sportiv); Michelin Pilot Road (echivalentul lui Pirelli Diablo insa se incalzeste cev amai greu); Pirelli Super Corsa ( se incalzesc relativ repede si ofera o aderenta ft buna insa se duc ft repede, m-au tinut 2k km iar pe ploaie mersul e chiar periculos pt ca profilul este gindit/facut pentru uscat).

 

p.s. personal prefer pirelli/metzeler pentru ca se incalzesc ceva mai repede, au o aderenta (dupa parerea mea) mai buna si sunt mai predictibile atit pe ploaie cit si pe uscat

 

p.p.s. Metzeler si Pirelli sunt aceiasi firma (acelasi compound, difera profilul), metzeler predomina piata nord-europeana iar pirelli pe cea de sud

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi expun si eu parerea, poate te poate ajuta.

 

Caucicuri care mi s-au parut bune pentru strada (durata vs calitate/aderenta uscat si ploaie):

 

Bridgestone bt014 (unul dintre cele mai bune caucicuri pe piata); Metzeler m3 (nu am mers cu el insa M1 pe care la inlocuit era un cauciuc ft bun, deci logic ar fi ca asta sa fie cel putinla fel, excelent); Michelin Pilot Power dual compound (ei spun ca pe margini e mai soft iar pe mijloc ceva mai tare, ceea ce prelungeste durata de exploatare, aderenta mi sa parut mai putin buna decit la pirelli si metzeler); Pirelli Diablo Corsa (un compromis intre diablo normal si super corsa, aderenta buna si arunca si apa cit de cit in conditii de ploaie, sunt pentru mers sportiv); Pirelli Diablo ( arunca apa cel mai bine si au cea mai multa carne, se preteaza la mers normal si chiar sportiv); Michelin Pilot Road (echivalentul lui Pirelli Diablo insa se incalzeste cev amai greu); Pirelli Super Corsa ( se incalzesc relativ repede si ofera o aderenta ft buna insa se duc ft repede, m-au tinut 2k km iar pe ploaie mersul e chiar periculos pt ca profilul este gindit/facut pentru uscat).

 

p.s. personal prefer pirelli/metzeler pentru ca se incalzesc ceva mai repede, au o aderenta (dupa parerea mea) mai buna si sunt mai predictibile atit pe ploaie cit si pe uscat

 

p.p.s. Metzeler si Pirelli sunt aceiasi firma (acelasi compound, difera profilul), metzeler predomina piata nord-europeana iar pirelli pe cea de sud

 

 

uite un reiser cu informatii la subiect :)

P.S. Denis, da-mi si mie te rog mai multe informatii despre Bridgestone bt014 .De ce zici ca e cel mai bun??

Cu restul am mers si eu , mai putin diablo corsa si iti dau perfecta dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e un test de 24 de pagini, baietii le iau cam pe toate la puricat

 

http://www.zinio.com/express?issue=77606059

 

 

merci..dar cateva chestii:

bridgestone-ul e dat ca ultimul in clasa sa in test iar tu spui ca e cel mai bun .

De ce zici asta?

Acum fiecare om se simte mai confortabil sau nu cu anumite tipuri de caucioce.Eu cel mai bine ma impac cu gama michelin pilot si cu metzelurile ( in ordinea asta ).Am explicat mai sus lui Silviu de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta impresie, subliniez impresie ca nu stiu daca simt eu calumea, este ca atunci cand cauciucurile sunt reci moto are tendinta sa "pice" in curbe, adica nu-si tine traiectoria singura.

Poate cineva mai cu experienta sa-mi confirme sau nu banuiala de mai sus? Pe langa aderenta temperatura scazuta afecteaza si manevrabilitatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva mai cu experienta sa-mi confirme sau nu banuiala de mai sus? Pe langa aderenta temperatura scazuta afecteaza si manevrabilitatea?

 

 

pai daca sunt reci ai aderenta scazuta si e normal ce spui.

la manevrabilitate nu are nici o legatura..poate stabilitate pe viraje, la accelerari bruste..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un prieten care si-a luat sportec m3 model 2006

e foarte incantat de ele

cica au compozitia de guma diferita pe margini si pe mijloc

e mai dura un pic pe mijloc si mai groasa iar pe lateral este mai moale

pretul a fost undeva 280-290 eu perechea

i le-a adus unul din timisoara, un baiat f serios are idd pe mess: florinmanca

eu zic ca par interesante...

numai bine... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un prieten care si-a luat sportec m3 model 2006

e foarte incantat de ele

cica au compozitia de guma diferita pe margini si pe mijloc

e mai dura un pic pe mijloc si mai groasa iar pe lateral este mai moale

pretul a fost undeva 280-290 eu perechea

i le-a adus unul din timisoara, un baiat f serios are idd pe mess: florinmanca

eu zic ca par interesante...

numai bine... :D

 

 

/index.php?...c=62064&hl=

 

bogdan din linkul de mai sus le aduce cu 285 perechea si le aduce super repede.de pe o saptamana pe alta.

eu tocmai mi-am schimbat sursa de caucioace .Noua mea sursa e Bogdan :D .Sa ii fac si putina reclama ca merita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu & company

 

Sfatul meu referitor la cauciucurile de strada este sa-ti iei Pilot Power deoarece au o aderenta suficienta, se incalzesc repede si se comporta foarte bine pe ploaie.

Daca vrei super aderenta, ia-ti cauciucuri race.

 

PS:Ma "bucur" ca incurajezi mersul tare pe strada :)

Editat de tau_xxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate la mine experienta e 0.

am avut un Pilot Road tocit rau (adica slick pe partea stanga, de la virajele din giratorii) pe spate si un Power nou pe fata cand mi le-au taiat. Powerul mi s-a parut foarte moale, se infigea super pe sosea si chiar si cand era ud greu intra abs-ul.

acum (traiasca Bogdan) am Pilot Road noi si fata si spate. mi se par ceva mai tari decat Power. alte impresii... pe parcurs.

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru valabil si aici..

Braccio, ti s-a vorbit destul de frumos din cate vad eu...cuvinte ca "ia-ti jet" sau mai stiu eu ce...nu cred ca isi au rostul...Nu inteleg de ce "racerii" se aprind atat de repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denis ,multam frumos :D :D :) .Scuze ca nu am spus de la inceput ,vad ca ai spus si de ploaie ,sincer NU ma intereseaza deloc(ma rog ,aproape deloc :) ) cum se comporta pe ploaie....ce merg cu morcovul in fund cand e uscat ,daramite pe ploaie.Asa ca ,te rog ,recomanda-mi ceva expres de uscat ,ma rog nu chiar slik-uri de curse,ma intereseaza sa fie cat mai bune pe uscat. Multam inca odata :P :lol:

 

 

@bracio-unde am spus eu "dati-va numai pe strada"???...arata-mi un singur post..ca am spus ,ca EU prefer sa ma plimb pe strada si daca chiar am ghinionul sa mor ,asta e ,e alegerea mea...

 

Ps:Denis mi-a recomandat ca niste cauciucuri BUNE Bridgstonurile ,tu ai zis ca sunt cele mai naspa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca sunt reci ai aderenta scazuta si e normal ce spui.

la manevrabilitate nu are nici o legatura..poate stabilitate pe viraje, la accelerari bruste..etc

Nu stiu, poate sa fie mai rigide cand sunt reci, sau poate doar mi se pare mie si de fapt trebuie sa ma incalzesc eu nu cauciucurile pentru curbe cand ma sui pe el dupa ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am citit si eu prin mai multe articole si mie mi se pare ca face logica. Pe circuit le supui la niste forte mai mari si nu trebuie sa creasca temperatura prea mult ca s-ar distruge. Deci pe strada zice-se ca nu vei ajunge niciodata la temperatura lor optima. Acelasi lucru l-am citit si despre franele racing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un cauciuc atinge temperaturi foarte mari se distruge extrem de repede, nu tine o cursa. Si nici nu mai ofera aderenta.

 

Am gasit unul din articolele pe care le-am citit: http://www.sportrider.com/tech/tires/146_0..._vs_race_tires/

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M3 Metzeler e un cauciuc foarte bun dar se consuma ca untul.Cam 5000 km. Prieteni multi au M3, nu incalta altceva decat Metzeler de ani de zile, dar macane din cauza costului si duratei scurte de viata.

Pirelli si Metzeler sunt intradevar acelasi compound. Daca mergi "value for money" cum se pare ca mergi, o sa alegi Michelin PP, Bridgestone B014, sau Dunlop Sportmax.

 

Pirelli Diablo Corsa sunt deasemenea foarte bune dar la fel de moi.

 

Alegerea mea dupa dotarea originala Dunlop 207 RR, care sunt cam lemn la temperaturi scazute si rele rau pe ud dar au viata foarte lunga - a fost Dunlop Sportmax Qualifier, foarte multumit. Mers la munte pe serpentine, 8 grade afara, se apleaca imediat, se ridica imediat, alta viata. 180/55 mai bune pe serpentine decat 190/50. Performantele pe ud nu ma intereseaza asa ca n-am cum sa-ti spun,n-am testat dar se pare ca sunt OK.

 

De fapt toate cauciucurile astazi pe piata sunt extrem de bune, Continental, Avon, etc., orice ai lua e bun, pe de alta parte vezi ce recomanda producatorul, Michelin PP are vreo duzina de compund-uri pentru diverse marci si modele de motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denis ,multam frumos :D :D :) .Scuze ca nu am spus de la inceput ,vad ca ai spus si de ploaie ,sincer NU ma intereseaza deloc(ma rog ,aproape deloc :) ) cum se comporta pe ploaie....ce merg cu morcovul in fund cand e uscat ,daramite pe ploaie.Asa ca ,te rog ,recomanda-mi ceva expres de uscat ,ma rog nu chiar slik-uri de curse,ma intereseaza sa fie cat mai bune pe uscat. Multam inca odata :P :lol:

 

 

Nu ma refeream la mersul din adins pe ploaie, sa spunem ca mergi la munte intr-o zi de vara si te prinde ploaia, ce faci ? nu te mai intorci ? ... presupun ca da iar atunci la o frinare mai brusca sau sa spunem ca scapi un pic mina-n acceleratie sau cine stie ce alt eveniment neprevazut si neplacut - conteaza sa fie caucicul bun si pe ploaie pentru ca poate face diferenta intre un accident sau o un morcov si mai mult infipt :lol:

 

p.s. eu pe strada a-si merge cu m3 sau pirelli diablo corsa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica in 11000km le-ai uzat DOAR 40%????!!?!?!?....si eu adopt cam acelasi stil de mers ,dar mai mult de 13000(iesise sarma ) nu m-au tinut(ma refer la caucicurile de pe motorul de 600 ,ca astea s-au dus mult mai repede)

unii ar spune mai putin. cum nu am tilifon jmeker cu camera sau "dijital" nu am nici o poza sa iti arat. dar o sa fac maine cred, sa imi spui daca ti se pare 40%. am fost generos cu cifra asta.. :)

la stilul asta "agresiv" cred ca ma tin pilot power'urile cca 25-30mii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie pe care am auzit-o de la Bracio ....mi-a spus ca(virgula) cauciucurile race se incalzesc mult mai greu ca cele de strada. :) ...e adevarat ,ce ziceti ,ca m-a pus pe ganduri?

Din cate stiu eu un criteriu foarte important la cauciucurile street este sa se incalzeasca cat mai rpd. deoarece de regula in oras se parcurg distante relativ scurte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refeream la mersul din adins pe ploaie, sa spunem ca mergi la munte intr-o zi de vara si te prinde ploaia, ce faci ? nu te mai intorci ? ... presupun ca da iar atunci la o frinare mai brusca sau sa spunem ca scapi un pic mina-n acceleratie sau cine stie ce alt eveniment neprevazut si neplacut - conteaza sa fie caucicul bun si pe ploaie pentru ca poate face diferenta intre un accident sau o un morcov si mai mult infipt :)

 

p.s. eu pe strada a-si merge cu m3 sau pirelli diablo corsa

Multam frumos :) :D :P

 

 

Apropo ,exista vreun indice ceva ,care sa arate ce tip de cauciuc este:adica soft ,medium sau hard? :D ...adica ,cum imi pot da seama care e soft ,mediu sau hard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...