Sari la conținut

Toba Sport Pe Minsk


csman
 Share

Postări Recomandate

din cate stiu eu toba la motoarele in 2 timpi este facut in asa fel sa nu permita o evacuare prea puternica a gazelor fierbinti, deoarece eliminarea gazelor prea repede produce si o turatie mai mare a motorului si implicit uzura lui creste...asa ca nu stiu cat de bine s-a precedat in cazul de fata.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din cate stiu eu toba la motoarele in 2 timpi este facut in asa fel sa nu permita o evacuare prea puternica a gazelor fierbinti, deoarece eliminarea gazelor prea repede produce si o turatie mai mare a motorului si implicit uzura lui creste...asa ca nu stiu cat de bine s-a precedat in cazul de fata.

 

Numai bine!

draga Sangre[sau ar trebui sa-ti zic cherida?]ramai te rog la lucruri pe care le cunosti si nu te avanta acolo unde nu te pricepi.camera de expansiune la un motor in doi timpi foloseste legile de propagare a coloanelor de gaz intr-o conducta ptr. a eficientiza evacuarea produselor de ardere din cilindru si a impedica scaparea amestecului proaspat pe toba de esapament.constructia unei asemenea camere de expansiune se face dupa anumite formule matematice care necesita cunoasterea sau estimarea unor anumiti parametri functionali ai motorului ptr. care este proiectata. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa toba...si arata marfa...plus ca e eficienta :( ....ia sa nu mai lauzi chinezariile pe topicu ala, mai ales acum ca ai minsk smecher :crack: ...bv tie si daca mai ai idei dastea, posteaza :P

 

minsk smecher :hug: , ce mi-ar placea sa mearga ca un fb nou sa nu zdrangane pe el nimic ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minsk smecher :hug: , ce mi-ar placea sa mearga ca un fb nou sa nu zdrangane pe el nimic ....

 

da ma da macar sa ajunga un fb la varsta alui tau si la km lui si sa zdrangane....si daca zdrangane, in iarna asta ai ce face :( cauta-l pe hell_boy(acu are ktm)....e si el pe forum, nu prea scrie ca ii e lene....am muncit cu el al minsk de m-am saturat...dar, un tur al tarii,defapt mai multe, o urcare pe la vf babele, plimbare prin nisip in vama, si toate cursele cu acc in blana, 2 pers pe el si bagaj....intreaba pe dracushoru ca stie minsku :P deci, daca il aranjezi...merita, si nu face probleme...cdi, alarma si clima iti ami tre sa fie regele shoselelor :crack: toba o ai...bv tie....

 

daca tot ti-ai pus pe minsk toba sport, as incerca si eu pe minimobra, poate ating peste 60 :crack: fara sa ii dau jos limitatoru ala electronic(cum ziceau altii intr-un alt topic)...da raman la reconditionare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

da ma da macar sa ajunga un fb la varsta alui tau si la km lui si sa zdrangane....si daca zdrangane, in iarna asta ai ce face :hug: cauta-l pe hell_boy(acu are ktm)....e si el pe forum, nu prea scrie ca ii e lene....am muncit cu el al minsk de m-am saturat...dar, un tur al tarii,defapt mai multe, o urcare pe la vf babele, plimbare prin nisip in vama, si toate cursele cu acc in blana, 2 pers pe el si bagaj....intreaba pe dracushoru ca stie minsku :( deci, daca il aranjezi...merita, si nu face probleme...cdi, alarma si clima iti ami tre sa fie regele shoselelor :crack: toba o ai...bv tie....

 

daca tot ti-ai pus pe minsk toba sport, as incerca si eu pe minimobra, poate ating peste 60 :crack: fara sa ii dau jos limitatoru ala electronic(cum ziceau altii intr-un alt topic)...da raman la reconditionare :P

 

ce am eu acum pot folosi pe coclauri , sa vedem cum se comporta cu silencer deabia atunci pot sa zic ca mi-a reusit si mai sunt si mai multe aspecte care nu le-am studiat cum ar fi : daca presiunea in toba e prea mare se poate strica pistonul , si altele pe care sper sa nu ma lovesc de ele , nush ce sa zic nush daca ai ce sa scoti dintr-un motor de 50cmc doar cu o toba nu zic ca din minsku meu am facut busa dar se simte oleak si arata altfel ... Sunt de parere ca daca nu ai avea limitatorul electronic s-ar distruge motoru de la o anumita turatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ce am eu acum pot folosi pe coclauri , sa vedem cum se comporta cu silencer deabia atunci pot sa zic ca mi-a reusit si mai sunt si mai multe aspecte care nu le-am studiat cum ar fi : daca presiunea in toba e prea mare se poate strica pistonul , si altele pe care sper sa nu ma lovesc de ele , nush ce sa zic nush daca ai ce sa scoti dintr-un motor de 50cmc doar cu o toba nu zic ca din minsku meu am facut busa dar se simte oleak si arata altfel ... Sunt de parere ca daca nu ai avea limitatorul electronic s-ar distruge motoru de la o anumita turatie

 

Daca minskul tau are 50 cc inseamna ca e naspa rau!!!! mai pune-i vreo doua tobe!!! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca minskul tau are 50 cc inseamna ca e naspa rau!!!! mai pune-i vreo doua tobe!!! :hug:

 

zicea de minimobra mea :( ...Belbody...felicitari pt minsku tau...nu il da...fa precum csman :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr cei care cred ca nu se merita: in pasiune nu conteaza cati bani bagi

 

succes in continuare...

am vazut minsk cu elemente de suzuki(cross) si nu il recunosteai.

dc ii schimbi si saua si div elemente( aripa spate, fata, telescoape, gume) poti sa

iti satisfaci nevoile de dat pe coclauri.la 2T cresti cel mai usor puterea.

modifici camerele de baleiaj,carb, dar sa nu mai ai pretentii de consum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr cei care cred ca nu se merita: in pasiune nu conteaza cati bani bagi

 

succes in continuare...

am vazut minsk cu elemente de suzuki(cross) si nu il recunosteai.

dc ii schimbi si saua si div elemente( aripa spate, fata, telescoape, gume) poti sa

iti satisfaci nevoile de dat pe coclauri.la 2T cresti cel mai usor puterea.

modifici camerele de baleiaj,carb, dar sa nu mai ai pretentii de consum...

 

frumos vorbit...bv :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca treb modificata si toba finala

toba finala, din cate stiu eu, tebuie sa aibe diametreul ultimei sectiuni si lungimea de 10 ori diametrul.

de fapt inter 10 si 12 ori...

dar nu ai luat in considerare o mica problema

temperatura gazelor la orificiul de evacuare va creste semnificativ

sper sa nu te bazezi prea mult pe pist + segmenti si sa le schimbi la timp.

de aceea te rog sa fii cu ochii pe temperatura apei..in fine...nici nu stiu ce fel de racirre ai, sa fii cu ochii pe temperatura motorului! :(

bafta!

 

am vrut sa-mi modific si eu toba , dar...programul pe care cred ca l-ai folosit si tu nu te lasa sa jonglezi cu dimensiunile, lucu care ma deranjeaza, eu as fi vrut sa urc banda de putere pe la 15.000 de ture...

iar calculele mele ..imi dau cu virgula... :hug:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te in profil

 

Bravo grasule... Te iert pentru pacatele de la motorock... :(

 

Ce program ai folosit ? Ala care il are si stressu.. ?

 

 

da-i ma drumu , la intrunire nu se doarme ...

 

 

programul pe care il am eu il gasiti aici:

http://www.iwt.com.au/MOTA.HTM

 

in primcipiu este bun...

 

in principiu e profesional ... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa mai baieti mai..pai v-ati laudat atat cu programu ala, ne-ati aratat ca toba a iesit marfa...pana la urma v-ati hotarat sa ne aratati si noua... :( merci...poate imi fac si eu pt a mea o toba daia :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

e pe dreq profesional, este o varianta free care iti deschide apetitul pt. asa ceva!! da jos demo-ul si vezi cate se pot face cu un program fain de tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator TazzY

e pe dreq profesional, este o varianta free care iti deschide apetitul pt. asa ceva!! da jos demo-ul si vezi cate se pot face cu un program fain de tot!

 

 

:hug: De data asta nu a postat sa faca posturi... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...