Sari la conținut

Toba Sport Pe Minsk


csman
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

programul free pe care il are el (de fapt toate programele free, sunt o groaza pe net) nu calculeaza toba pt. o anumita plaja de turatii, mai degraba pt. un anumit gen de utilizare! eu de exemplu am unul care face pt. cross, enduro si gp! :peace: te intreaba la ce turatie are motorul puterea maxima si atat! sunt niste tobe "soft"! un aperitiv pt. tuning-ul avansat! :wave: iarna asta o sa imi cumpar unul dar are mai multe, nu numai toba! calculeaza si ferestrele si squish-band-ul, nu stiu cum se traduce dar explic: este vorba de acea distanta mica dintre chiulasa si capul pistonului! daca v-ati uitat la vreo chiulasa 2t ati vazut ca indiferent de forma ei interioara (majoritatea sunt sferice) pe margine este alt unghi, ascutit si drept! ei, distanta dintre piston si implicit latimea acelei portiuni "dicteaza" acest "squish-band"! in plus acel program mai proiecteaza si chiulase de la 0 si pistoane si muzicutze, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

felicitari csman. imi place ideea si se vede ca ai pierdut ceva timp pt asta. eu as fi pus-o putin mai sus totusi...in zona ta nu sunt deluri, dar p la mine (Bucovina) dealurile cer o toba mai ridicata. am si eu un Minsk (Scufita Rosie) pe care tocmai am desfacut-o si vreau sa ii modific scaritele si cricul. scaritele vreau sa le pun putin mai sus ca ma incurca pe deluri la musuroaie. deocamdata ii fac doar mici modificari, dar cu timpul poate ii voi face si eu o toba mai ridicata...alte roti...alta furca fata (telescoape)....etc....asta daca nu ma plictisesc de el :peace: inca o data felicitari pt toba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

programul free pe care il are el (de fapt toate programele free, sunt o groaza pe net) nu calculeaza toba pt. o anumita plaja de turatii, mai degraba pt. un anumit gen de utilizare! eu de exemplu am unul care face pt. cross, enduro si gp! :wave: te intreaba la ce turatie are motorul puterea maxima si atat! sunt niste tobe "soft"! un aperitiv pt. tuning-ul avansat! :ok: iarna asta o sa imi cumpar unul dar are mai multe, nu numai toba! calculeaza si ferestrele si squish-band-ul, nu stiu cum se traduce dar explic: este vorba de acea distanta mica dintre chiulasa si capul pistonului! daca v-ati uitat la vreo chiulasa 2t ati vazut ca indiferent de forma ei interioara (majoritatea sunt sferice) pe margine este alt unghi, ascutit si drept! ei, distanta dintre piston si implicit latimea acelei portiuni "dicteaza" acest "squish-band"! in plus acel program mai proiecteaza si chiulase de la 0 si pistoane si muzicutze, etc

Am inteles, multam :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

programul free pe care il are el (de fapt toate programele free, sunt o groaza pe net) nu calculeaza toba pt. o anumita plaja de turatii, mai degraba pt. un anumit gen de utilizare! eu de exemplu am unul care face pt. cross, enduro si gp! :peace: te intreaba la ce turatie are motorul puterea maxima si atat! sunt niste tobe "soft"! un aperitiv pt. tuning-ul avansat! :wave: iarna asta o sa imi cumpar unul dar are mai multe, nu numai toba! calculeaza si ferestrele si squish-band-ul, nu stiu cum se traduce dar explic: este vorba de acea distanta mica dintre chiulasa si capul pistonului! daca v-ati uitat la vreo chiulasa 2t ati vazut ca indiferent de forma ei interioara (majoritatea sunt sferice) pe margine este alt unghi, ascutit si drept! ei, distanta dintre piston si implicit latimea acelei portiuni "dicteaza" acest "squish-band"! in plus acel program mai proiecteaza si chiulase de la 0 si pistoane si muzicutze, etc

Cum se numeste programul de care zici tu si de unde se poate achizitiona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
raman la concluzia ca mai bine comanzi la vreo firma din afara sa iti faca ei una ...

 

si platesti cam cat 3 sau 4 minskuri... :crack:

 

da ce... ai toba sport!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
am inceput acum cateva saptamani in urma sa imi fac o toba calculata , auzisem de la stressu de asta(sa nu se inteleaga ca am colaborat) si am zis sa o pun in practica ca nu am nimic de pierdut . am masurat mai multe lucruri pe la motor introdus date in program mi-au iesit dimensiunile , desfasurarea conurilor in autocad , scos pe hartie la scara 1/1 taiat tabla dupa hartie , indoit la presa si sudat in argon ... si asta e . Maine o voi monta sa vad ptr ce am muncit ... :scratch:

atasez niste poze cu stagiile de proiectare

 

salut! in ce program ai introdus datele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...