Sari la conținut

rog .idei.sfaturi.trasee.cazari.obiective.


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Buna seara la lume

 

Un bun amic strainez, varaderist si viking ( adica peste 140 kg la gol :) ) vine pe aste meleaguri.

 

O saptamana ma gandeam sa l plimb prin Romanica noastra frumoasa. Ca data viitoare ii arat bulgaria :)

 

Cu ocazia asta vroiam sa imi tin promisiunea si sa bat cateva din manastirile Moldovei.

 

In afara de Transalpina, Tranfagaran, Lepsa, Sibiu ,& Stuff, cateva idei din partea asta ( Moldova adica ) ?

 

Din conditiile date as ramane pe asfalt si foarte putin ( dar bun off road, ca nu bagam vacutele pe rupturi de alea :) ).

 

Ideea mea era sa plec prin Buc - Brasov- Lepsa si apoi sa intru in Moldova., urmand ca la intoarcere sa merg pe Trasfagarasan & Transalpina cu o noapte in Ranca.

 

Ma intereseaza si cazari , eventual locuri unde se papa bine si traditional.

 

Rugamintea mea este ca cele de mai sus sa fie din cele batute de voi, nu povetite sau " link"uite.

 

Multumesc anticipat

 

Respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la lume

 

Un bun amic strainez, varaderist si viking ( adica peste 140 kg la gol :) ) vine pe aste meleaguri.

 

O saptamana ma gandeam sa l plimb prin Romanica noastra frumoasa. Ca data viitoare ii arat bulgaria :)

 

Cu ocazia asta vroiam sa imi tin promisiunea si sa bat cateva din manastirile Moldovei.

 

In afara de Transalpina, Tranfagaran, Lepsa, Sibiu ,& Stuff, cateva idei din partea asta ( Moldova adica ) ?

 

Din conditiile date as ramane pe asfalt si foarte putin ( dar bun off road, ca nu bagam vacutele pe rupturi de alea :) ).

 

Ideea mea era sa plec prin Buc - Brasov- Lepsa si apoi sa intru in Moldova., urmand ca la intoarcere sa merg pe Trasfagarasan & Transalpina cu o noapte in Ranca.

 

Ma intereseaza si cazari , eventual locuri unde se papa bine si traditional.

 

Rugamintea mea este ca cele de mai sus sa fie din cele batute de voi, nu povetite sau " link"uite.

 

Multumesc anticipat

 

Respecte

 

gheorghieni bicaz drumul e asa si asa. mai cu asfalt bun, mai cu gropi dar si cu asfalt bun, peisajul e fumos, si vatra dornei o poti lua in calcul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fain

 

 

daca poti detalii ( Cazare, obiective, papa etc :)

thx

 

pai ai cheile bicazului si lacul Bicaz. Cazare gasesti in Bicaz, undeva la iesirea spre baraj pe dreapta este o pensiune mare cu o scara lunga pe mijloc. este si discoteca acolo. este construit pe deal. nu mai stiu numele. au resturant cu mancare. Noi am stat 5 oameni in 3 camere, am dat 20 ron/persoana parca, anu trecut de paste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheile Bicazului sunt superbe insa drumul e praf ! atat dinspre Bicaz cat si dinspre Gheorghieni !

 

Nu ezita sa-l duci pe traseul Brasov - Sighisoara - Tg Mures - Reghin - Bistrita - Valea Bargaului ( de la Prundu Bargaului se face in dreapta un drum de vreo 20 km care duce catre lacul Colibita , impresionant loc , comparabil ca marime cu Bicazul !) -Tihuta (Castel Dracula ) - Vatra Dornei - Campulung Moldovenesc - Gura Humorului si apoi pleci spre manastiri in ce directie vrei . drumul de la B-ta spre Suceava e modernizat de vreo 2 ani si e f bun inca !

 

toate aceste zone sunt pline de cazari tip pensiune astfel ca te poti oprii oricand unde vrei si cu max 100 ron te odihnesti , daca ajungi la Colibita iti recomand pensiunea unui neamt ce s-a casatorit cu o romanca (http://www.ecazari.ro/colibita/cabana-lumina-lacului-colibita)

 

bafta si drum bun

Editat de Vittore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ajungi de la Vatra Dornei spre Campulung, fa stanga catre Sucevita spre Palma - in intersectia respectiva ai un OMV, imposibil sa nu te descurci (Google maps).

In zona ai cam toate manastirile importante, fara sa spun ca Palma ca drum de moto in sine este superba. Atentie, pana la urcare ai cam vreo 3 diferente de nivel (drum surpat, dar cu asfalt perfect) pe care nu le vezi daca dai tare decat prea tarziu.

 

In Sadova, la cativa KM de intersectie iti recomand pentru mancare si/sau cazare pensiunea Dor de munte (www.dordemunte-sv.ro).

 

Daca mi-ai spune in ce buget de cazare vrei sa te incadrezi, ti-as putea face mai multe recomandari. Neaparat de mancat celebra ciorba radauteana.

La ce perioada te-ai gandit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uau, pai deja nu mai e de o saptamana ci ..de 2 :)

multumesc tare mult pentru toate detaliile,

estimez undeva spre sfarsitul lunii iunie, imediat ce aflu exact data .dau de stire.

 

respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi in zona iti recomand Targu Neamt - cetatea. Cazare gasesti pe langa cetate. Cum cobori, se face un drum spre dreapata pe langa padure. Mergi 500-1000 m si e o cazare cu casute, o curte si casa cu toate conditiile. Poti intreba si vanzatorii din bazarul de la baza cetatii...

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ FOXBAT Ai renuntat la proiect? :unsure:

 

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

 

deloc ,de unde ai scos-o ?

imi fac" traseul" si anunt

cum spuneam- acum nu stiu data exact - va fi spre sfarsitul lui Iunie sau inceputul ( prima jumatate ) a lui Iulie

am renunntat la partea cu Bran, etc - si ramane nordul, Moldova, Manastirile si Transalpina ( asta din urma in limita fezabilitatii traseului )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castelul a intrat in reparatie, nu se viziteaza o perioada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

poti merge cu incredere la praid sa vezi salina sa mananci inauntru , merita toti banii din lume ai sa ramai mut , asa cum am ramas si eu , cazarea e foarte ieftina , undeva la 80 de lei pe noapte la particulari , cu garaj cu tot , eu am lasat masina deschisa n-ai treaba , poti face cheile bicazului , este genial drumul si peisajele sunt fantastice , poti merge pe la sighisoara .

 

hmmm.... poti merge la sovata de exemplu sa vezi lacul ursul ...

 

cam atat imi vine in cap

 

are ce vedea ;) trust me .

 

apoi ca sa il faci fericit , sa doarma bien du-l pe transfagarasan , dar vezi sa fie deschis ca din cate intelesesem , saptamana trecuta era inchis . success

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun ase.

 

in mare incep sa puntez cu "pin" ul pe harta si in paralel ma sfatuiesc cu voi

 

- prima zi - 27iunie - ne intalnim undeva in zona Tg Jiu, - urcam la Ranca, nani acolo ,

- 28 - Transalpina - cu coborarare..spre " praid" - ma refer la postul de mai sus.

ce sa fac./ vad in drum ? nu as alerga si m-as mai opri o noapte pe undeva ( evit sibiu, merg direct spre Tg Mures)

 

 

 

- ultima zi - 3.iulie - pe la pranz sa ajungem in Brasov

 

ideea ar fi sa urmez traseul cu atingerea de obiective enumerate mai sus ( manastiri, etc) si intoarcerea pe alt drum

 

zona sibiu, brasov, bran, etc, sinaia, transfagarasan nu intra in discutie,

 

bun ase.

 

in mare incep sa puntez cu "pin" ul pe harta si in paralel ma sfatuiesc cu voi

 

- prima zi - 27iunie - ne intalnim undeva in zona Tg Jiu, - urcam la Ranca, nani acolo ,

- 28 - Transalpina - cu coborarare..spre " praid" - ma refer la postul de mai sus.

ce sa fac./ vad in drum ? nu as alerga si m-as mai opri o noapte pe undeva ( evit sibiu, merg direct spre Tg Mures)

 

 

so ?nimeni ?

 

 

 

 

- ultima zi - 3.iulie - pe la pranz sa ajungem in Brasov

 

ideea ar fi sa urmez traseul cu atingerea de obiective enumerate mai sus ( manastiri, etc) si intoarcerea pe alt drum

 

zona sibiu, brasov, bran, etc, sinaia, transfagarasan nu intra in discutie,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai renuntat la Bucovina? Nu stii ce pirezi... Cum au spus si cei de dinainte; peisaje spectaculoase, cazare peste tot si dupa orice buget, papa de te ingrasi numai gustand din fiecare. Basca pe 1-3 iulie este si Motorfestul din Gura Humorului care e la 10 km de Voronet si vreo 20km de Manastirea Humorului. Soseaua dinspre ardeal care trece prin Dorna, Cimpulung, Humor parca e facuta pt motoare. Ar fi pacat sa nu mergi pe acolo.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai renuntat la Bucovina? Nu stii ce pirezi... Cum au spus si cei de dinainte; peisaje spectaculoase, cazare peste tot si dupa orice buget, papa de te ingrasi numai gustand din fiecare. Basca pe 1-3 iulie este si Motorfestul din Gura Humorului care e la 10 km de Voronet si vreo 20km de Manastirea Humorului. Soseaua dinspre ardeal care trece prin Dorna, Cimpulung, Humor parca e facuta pt motoare. Ar fi pacat sa nu mergi pe acolo.

 

deci pe 28 seara caut ceva de" nani " pe unde pe drumul spre "praid"

apoi o zi pe acolo si intru " la voi "

mai jos, updatat, daca poti , detaliaza te rog

mutluemsc

pe

 

 

deloc uite,e chiar ce ziceam :

 

prima zi - 27iunie - ne intalnim undeva in zona Tg Jiu, - urcam la Ranca, nani acolo ,

- 28 - Transalpina - cu coborarare..spre " praid" - ma refer la postul de mai sus.

ce sa fac./ vad in drum ??

nu as alerga si m-as mai opri o noapte pe undeva ( evit sibiu, merg direct spre Tg Mures)

...

 

 

 

- 1 - 2 iuile - motorfest gura humorului ( cazare ceva ) + vizitat

- ultima zi - 3.iulie - pe la pranz sa ajungem in Brasov

 

 

zona sibiu, brasov, bran, etc, sinaia, transfagarasan nu intra in discutie,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cazare nu trebuie sa-ti faci probleme. Obiective de vizitat? Depinde unde stai cu fata... Intr-un traseu de munte (pe la Palma) si cam 250 km ai vreo 8-10 manastiri: M. Voronet,Humorului,Moldovita,Sucevita,Putna,Dragos Voda(Radauti),Patrauti(prima construita de Stefan)Dragomirna(una din cea mai inalta din tara pt.ca Anastasie Crimca,cel care a ctitorit-o a avea un defect de vedere) si ai ajuns in Suceava.Aici ai Cetatea de Scaun,M Sf.Ioan,Baruri,Mall-uri etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cazare nu trebuie sa-ti faci probleme. Obiective de vizitat? Depinde unde stai cu fata... Intr-un traseu de munte (pe la Palma) si cam 250 km ai vreo 8-10 manastiri: M. Voronet,Humorului,Moldovita,Sucevita,Putna,Dragos Voda(Radauti),Patrauti(prima construita de Stefan)Dragomirna(una din cea mai inalta din tara pt.ca Anastasie Crimca,cel care a ctitorit-o a avea un defect de vedere) si ai ajuns in Suceava.Aici ai Cetatea de Scaun,M Sf.Ioan,Baruri,Mall-uri etc...

 

:))

da, e frumoasa Romania

 

insa eu o sa incerc sa fac un "plan" ca sa vad pe unde si cum il duc

 

mutlumesc de ponturi

 

so , prin zona "sebes" , pentru o zi , cazare,. etc ?

( way to praid)

 

de la Praid, sovata - ce e mai fain ? bicazul e ok sau am si alte variante? merg spre bucovina :)

 

- 27iunie - Bucale - urcam la Ranca, nani acolo ,

 

- 28 - Transalpina - cu coborarare..spre Sebes - nani in Alba Iulia

 

aici recomandari de cazare "rustica" ?

 

- 29 - Alba - Praid - la fel, cazare pe acolo ( recomandari "testate" ca netu' e plin)

 

- 30 - Praid- Gura Humorului - idem cazare recomandata ?

aici stam 3 zile pana duminica cand ..se termina plimbarea - vizitez ce se poate din zona ( prefer sa nu mai car bagajele si sa am "baza" in Gura Humorului ).

cu vizitat de Palma, manastririle postate mai sus , Schitul Sfanta Teodora. Papa buna si relaxare.

 

cam asta e " pofta ce o poftesc" .

 

daca ma sfatuiesc" localnicii" cu cazarile , plata in bere:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cam asa fuse. cam 1700 km. Un amortizor curs, un laptop furat si cu smerenie, implinirea unei promisiuni sacre si a unui vis launtric. A fost ziua Marelui Stefan precum si alte " coincidente" fericite. A, da, si o mare lapovita pe Transalpina. Inca sunt casant.Multumesc., Doamne. Si sa-l ierte si sa-l odihneasca pe Raducu, in fiecare manastire in care am intrat o lumare a ars pentru el.

 

https://picasaweb.google.com/bubexu/Moldova?authkey=Gv1sRgCP2P5aajxPaFVQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ati ajuns cu bine.6.gif

Da' stiu ca ati tras vreo doua poze. Fain. Va astept la intrunirea noastra.beer.gif Si pe Jerry, bineinteles!banana.gif Sa ne auzim sanatosi!

 

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

 

:)

 

a fost super si mai emuuuuult pana la toamna..uff . puneti -o si voi prin august :)

 

multumesc de sfaturile date - mi au folosit tare

 

ai ratat frumuseste de gratar si ...am reparat singuri varadero-ul lui Jeryy :)

merge de rupe, aproape ca al meu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...