Sari la conținut

Accident Calea Vitan 03.06.2011


tinovali
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am mai fost si vara trecuta prezent pe forum cu accident, si revin la inceputul acestei veri, din pacate. :(

Descriere: Mergeam linistita pe Calea Vitan, dinspre Vitan inspre Octavian Goga si cand am ajuns la intersectia cu Vlad Judetul (straduta dinaintea Mall-ului Vitan), avand verde la semafor, am fost lovit din lateral de un taximetrist care de pa Calea vitan, mergand in sens opus mie, a vrut sa faca stanga pe straduta mentionata.

 

Explicatie taximetrist: Nu m-a vazut (eu fiind singur pe mijlocul strazii si restul participantilor in trafic au reusit sa ma vada). Ideea este ca eu am incetinit cand l-am vazut ca se baga, dar el a oprit pe linia de tranvai si eu atunci am considerat ca m-a vazut si ca deaia a oprit (explicatia lui ulterioara fiind ca a oprit ca treceau niste doamne pe trecerea de pietoni...aiurea) si cand am ajuns foarte aproape de el a intrat in mine. nici macar frana, eu evitandu-l (deaia nu am intrat frontal in el, ci m-a lovit el din lateral).

 

Concluzia e ca i am tras 2 picioare in masina, am fost cu el la politie, i-a dat 10 mil amenda, i-a suspendat carnetul 3 luni, si i-am cerut si 5 mil pe loc ca sa mi pot transporta motorul la service.

 

Inca nu-mi dau seama daca a facut-o intentionat sau nu. Masina are nr. de inmatriculare B-84-PZD. Sa va feriti! In special de taximetristi.

 

Toata cele bune si asfalt uscat. Sper sa-mi repar repede motorul pe RCA-ul lui, anvad in vedere ca are ASTRA si Kawa Motors are contract cu ei. (Eu avand un Kawasaki ZX6R).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu ai patit nimic???? trebuia sa ii ceri mai multi bani,cred :) ,majoritatea taximetristilor fac probleme in trafic,dar sunt si unii care sunt de treaba si civilizati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu i-am cerut multi...poate ca m-am inmuiat si oricum eram eu fericit ca nu am patit nimic. M-am lovit la picior de am stat 2 zile cu el umflat, dar nimic grav...julituri :)

Cred ca l-am linistit cu suspendarea permisului pe 3 luni. :D

Acum imi fac griji pentru reparatia motorului. Miercuri trebuie sa vina sa-i faca constatarea la service un inspector Astra si e destul de avariata. Sper sa plateasca toata reparatia, daca nu, ma intorc la taximetrist si nu va fi prea bine pentru el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca taxistii fac belele in trafic, legislatia e proasta, incurajeaza pe orice posesor de permis sa se faca taximetrist. Ai 2 clase cat trenul sau 2 facultati, dar nu ti-a reusit in viata, fa-te taximetrist, e loc pentru toata lumea. Cunosc taxisti de toate felurile, de la amatori, pana la d'aia de fac taximetrie de-o viata. Cunosc taximetrist care dimineata e vodka-n gura si pleaca in cursa, la fel cum cunosc si taxist, fost profesor de matematica, foarte de treaba.

 

Legislatia trebuie sa fie mult mai dura, nu stiu cum e in prezent, dar sigur nu e ceea ce trebuie.Taximetristul trebuie sa fie in primul rand sofer profesionist ( atestat), prin prisma faptului ca executa transport public de persoane; studii: minim bacalaureatul; Autoturismele trebuie verificate la ITP foarte atent; sanctiunile rutiere primite trebuie sa se rasfranga automat asupra licentei, prin suspendare ori chiar anulare (in cazul abaterilor grave).

 

Vad taxisti zi de zi, cum merg pe Bld.Dacia, pe sens interzis, avand clienti fara nicio greata. Acum 2 zile un mulatru autohton..la maieu cu sapca in cap si tigara-n gura, tot cu clienti in masina, nu a cedat trecerea. A fost la mustata sa fie lovit de un L200 rau. Cand m-am uitat, avea si un copil mic in masina. De inconstieti d'astia n-avem nevoie pe strazi.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca taxistii fac belele in trafic, legislatia e proasta, incurajeaza pe orice posesor de permis sa se faca taximetrist. Ai 2 clase cat trenul sau 2 facultati, dar nu ti-a reusit in viata, fa-te taximetrist, e loc pentru toata lumea. Cunosc taxisti de toate felurile, de la amatori, pana la d'aia de fac taximetrie de-o viata. Cunosc taximetrist care dimineata e vodka-n gura si pleaca in cursa, la fel cum cunosc si taxist, fost profesor de matematica, foarte de treaba.

 

Legislatia trebuie sa fie mult mai dura, nu stiu cum e in prezent, dar sigur nu e ceea ce trebuie.Taximetristul trebuie sa fie in primul rand sofer profesionist ( atestat), prin prisma faptului ca executa transport public de persoane; studii: minim bacalaureatul; Autoturismele trebuie supuse ITP o data pe an; program maxim 10 ore pe zi; iar sanctiunile rutiere trebuie sa se rasfranga automat asupra licentei, prin suspendare ori chiar anulare (la abateri grave).

 

Vad taxisti zi de zi, cum merg pe Bld.Dacia, pe sens interzis, avand clienti fara nicio greata. Acum 2 zile un mulatru autohton..la maieu cu sapca in cap si tigara-n gura, tot cu clienti in masina, nu a cedat trecerea. A fost la mustata sa fie lovit de un L200 rau. Cand m-am uitat, avea si un copil mic in masina. De inconstieti d'astia n-avem nevoie pe strazi.

Sunt multe chestii care ar trebui corectate, dar cine sa o faca ? Cei ce pot, ori nu ii duce capul ori au alte preocupari. Eu cred ca si una si alta. Orice janghinos se poate face taximetrist. Foarte multi ratati au gasit un refugiu in taximetrie, multi cu ceva gene de India. Un taximetrist ar trebui sa fie o persoana ingrijita, amabila, care sa iti inspire incredere, sofer profesionist nu un oarecare cu permis cat B si maimuta din dotare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa si restul se rezolva. Banii de la asigurare daca nu ajung, il dai in judecata, ii pune poprire pe salariu, ii face ceva..

Incearca sa vorbesti cu cineva care e expert in asigurari si poate o repari in regie proprie. Siteul asta vinde carene noi cu transport moca in RO, gata vopsite sau doar pregatite pt vopsit. Asta in cazul in care nu are mai nimic in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu patit cu astra. baietii de la kawa motors sunt foarte de treaba, dar mi-au tinut motorul in service pana au intrat banii de la asigurari (si a durat mult), deoarece astra avea datorii enorme la ei, implicit o gramada de bani blocati. omeneste vorbind, ii inteleg, dar pe partea cealalta nu stiu de ce mai colaboreaza cu astra daca tot sunt bulangii... intr-adevar cand s-a rezolvat totul si a iesit mobra din service a fost impecabila, nu am ce sa le reprosez din punctul asta de vedere.

 

cea mai buna optiune ar fi insa reparatia in regie proprie. eu daca o mai patesc cu siguranta asa voi face...

 

bafta cu reparatiile :)

 

ps: daca inspectorul de daune e Laurentiu Manu vezi ca e nasoala treaba, e un bulangiu si jumatate. Nu face nimic, uita dosarul pe birou cu lunile. il doare-n c00r. stai pe capul lui, mergi la directorul de daune, fara scandal si presiuni nu rezolvi absolut nimic, astia nu stiu de vorba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu ai patit nimic???? trebuia sa ii ceri mai multi bani,cred :) ,majoritatea taximetristilor fac probleme in trafic,dar sunt si unii care sunt de treaba si civilizati

 

ce mama naibi inseamna asta?eu nu inteleg de ce ar da cineva bani...chiar nu inteleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare rau, era sa o patesc si eu . Bine i-ai facut. Daca nu vrea, treci pe la spital fa-ti o mica investigatie si explica-le politistilor din nou pentru ca intra la penal dupa :) .

 

.. taximetristii.. nu toti , dar unii dintre ei sunt extrem de .. neamiabili.

 

Mie mi s-a intamplat sa am un taximetrist care intra de pe banda 3 pe banda 2 in timp ce eu eram pe banda 2 in dreptul aripii fata- oglinda , pe mijlocul benzii . deci nu avea cum sa nu ma vada. Ma deplasez la dreapta putin , il intreb daca nu m-a vazut , imi zice ca sa stau in spatele masinii , il injur de mama si de toti mortii in timp ce merg in paralel cu el si el are geamu deschis, in timp ce rade se apropie din ce in ce mai mult de mine.- centimetri, nu ma panichez ca am mai cazut la viteza aia - 20-30 km/h si de abia asteptam sa ma loveasca sa-i fac viata un calvar. stau putin , vad ca vine in continuare spre mine, mai stau putin pe banda, dupa care trag putin de acceleratie sa ma bag putin in fata si ma uit in oglinda cum taximetristul incerca sa ma prinda intre el si alta masina pe care a fortat-o sa se urce putin pe bordura. Radea si avea un ten septic.

 

Sa le fie tarana usoara.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''kawa motors sunt foarte de treaba, dar mi-au tinut motorul in service pana au intrat banii de la asigurari (si a durat mult''

cica s-au schimbat de anu trecut,ca pe atunci japca si vrajealea putea pe acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Inca nu-mi dau seama daca a facut-o intentionat sau nu. Masina are nr. de inmatriculare B-84-PZD. Sa va feriti! In special de taximetristi.

 

Toata cele bune si asfalt uscat. Sper sa-mi repar repede motorul pe RCA-ul lui, anvad in vedere ca are ASTRA si Kawa Motors are contract cu ei. (Eu avand un Kawasaki ZX6R).

 

haha ce numar are la masina. am avut si eu mai demult una cu PNS :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrea, treci pe la spital fa-ti o mica investigatie si explica-le politistilor din nou pentru ca intra la penal dupa :) .

Tu crezi ca toata lumea isi poate schimba declaratia asa dupa cum bate vantul? Sa zica acum ca n-are nimic si ca accidentul intra in categoria "accidente usoare" fara victime, apoi sa se duca la spital si la politie sa zica ca s-a razgandit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu crezi ca toata lumea isi poate schimba declaratia asa dupa cum bate vantul? Sa zica acum ca n-are nimic si ca accidentul intra in categoria "accidente usoare" fara victime, apoi sa se duca la spital si la politie sa zica ca s-a razgandit?

 

da, poate face asta. eu cum ma plimbam de la o sectie de politie la alta (accidente usoare <-> accidente cu victime) in functie de cum i se parea betivului peste care am dat ca-l doare/nu-l mai doare piciorul? :hurt:

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca taxistii fac belele in trafic, legislatia e proasta, incurajeaza pe orice posesor de permis sa se faca taximetrist. Ai 2 clase cat trenul sau 2 facultati, dar nu ti-a reusit in viata, fa-te taximetrist, e loc pentru toata lumea. Cunosc taxisti de toate felurile, de la amatori, pana la d'aia de fac taximetrie de-o viata. Cunosc taximetrist care dimineata e vodka-n gura si pleaca in cursa, la fel cum cunosc si taxist, fost profesor de matematica, foarte de treaba.

 

Legislatia trebuie sa fie mult mai dura, nu stiu cum e in prezent, dar sigur nu e ceea ce trebuie.Taximetristul trebuie sa fie in primul rand sofer profesionist ( atestat), prin prisma faptului ca executa transport public de persoane; studii: minim bacalaureatul; Autoturismele trebuie verificate la ITP foarte atent; sanctiunile rutiere primite trebuie sa se rasfranga automat asupra licentei, prin suspendare ori chiar anulare (in cazul abaterilor grave).

 

Vad taxisti zi de zi, cum merg pe Bld.Dacia, pe sens interzis, avand clienti fara nicio greata. Acum 2 zile un mulatru autohton..la maieu cu sapca in cap si tigara-n gura, tot cu clienti in masina, nu a cedat trecerea. A fost la mustata sa fie lovit de un L200 rau. Cand m-am uitat, avea si un copil mic in masina. De inconstieti d'astia n-avem nevoie pe strazi.

Taximetristii nu merg acolo pe sens interzis ci doar jmecherii (in special cu SUV-uri si/sau numere care incep cu CD). In lupta lor de eliberare de codul rutier taximetristii au obtinut in principal doua victorii impotriva Politiei Rutiere:

1) Au voie sa umble in localitate fara centura de siguranta, obtinand astfel aceleasi drepturi ca si gravidele de la luna a VI-a in sus si cei care au boli de piele sau alte afectiuni si nu pot suporta centura;

2) Sunt considerati transport in comun si au voie sa umble pe banda de autobuz.

La cazul din Dacia se aplica punctul 2, ca primul (ca si nesimtirea lor) se aplica tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa nu te fi vazut fiind concentrat la aprecierea vitezei cu care venea coloana de masini din spatele tau... eu am patit asa dar am reusit sa opresc, altfel luam autobuzul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu...dar oricum am si masina din decembrie dauna totala - a intrat o proasta in mine care avea RCA la carpatica si deabia in ianuarie am primit primul termen la proces...dar stau pe capul lor...fac si eu ca aia din America care au ajuns sa execute o banca si sa le ia din sediu birouri, calculatoare, etc... :)

Se pare ca in ultimul an ghinionul m-a urmarit... :(

Dar maine iau devizul de la Kawa, se pare ca reparatia costa mult peste valoarea motorului si acum caut un Suzuki GSXR 600 K4. Daca stiti pe cineva care vinde sau aveti vreo sugestie pe unde sa caut...va rog... Caut de vreo 1 saptamana, dar se pare ca modelul acesta se gaseste greu...

 

In rest, ma lupt singur cu asigurarile, stau in procese, dar nu ma las pana nu le iau banii. Pentru ca daca nimeni nu face, o sa continue sa ne faca vara un calvar. Eu pana acum am lucrat doar cu BCR si nu am avut nici o problema... (la masina mi-a expirat CASCO cu 3 saptamani in urma si nu mi-au mai prelungi contractul... my bad ). Wish me luck.

 

Asfalt uscat si sa va bucurati de vara si pentru mine...pana revin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...