Sari la conținut

Italia - Lago di Garda


Postări Recomandate

In mod normal, in acest weekend ar fi trebuit sa fiu la BMW Mountain Days dar pentru ca in final partenerii de drum nu au mai putut ajunge m-am razgandit. Nu avea niciun rost sa merg pt. a n-a oara la Kaprun, cu atat mai mult cu cat urmeaza Tura IV care cuprinde si 2 nopti tot la Kaprun asa ca m-am hotarat sa plec rapid intr-un loc unde imi propusesem de mult timp sa ajung, lacul Garda. Citisem in revistele moto destule, colegii italieni de la birou mi-l laudasera asa ca am profitat de weekendul lung (joi a fost zi libera) si am taiat-o.

Ca sa castig timp am plecat de miercuri seara dupa job, am reusit sa ies din Viena pe la 19 iar la 22:30 am ajuns la hotelul unde-mi rezervasem camera pt. prima noapte exact pe granita dintre Bavaria si Austria.

Joi dimineata vremea era destul de descurajatoare, terminasem micul dejun dar nu-mi venea sa ma urnesc, era intunecat si ploua. Dar stand pe balcon tot auzeam si vedeam grupuri de motoare care m-au mai incurajat asa ca mi-am luat si eu rotile la spinare. Tot traversand Tirolul vremea s-a imbunatatit considerabil. Am ajuns la Innsbruck si am luat-o pe pasul Brenner catre Italia. Era plin de motociclisti peste tot; la un moment dat, la un semafor pt. drum in lucru eram cel putin 50 de motociclete. Plin de nemti, fiind si la ei zi libera cu ocazia Inaltarii, toti profita si isi iau si vineri liber.

Dupa Brenner am ales un traseu pe care nu-l mai parcursesm, mergand catre Bolzano pe Penserjoch.

 

P1010788.jpg

P1010792.jpg

P1010797.jpg

P1010800.jpg

P1010799.jpg

 

Am trecut apoi prin Bolzano si au urmat Passo di Lavaze si Passo di Manghen (2047m).

 

P1010804.jpg

P1010810.jpg

 

Pe Manghen am oprit la popasul de mai sus sa iau o gustare de pranz; cat am stat inauntru a plouat de-a rupt si ploaia a stat exact cand am plecat.

De fapt, in toate cele 4 zile, desi a tot plouat in zona, am avut un noroc incredibil, reusind mai mereu sa evit ploiaia. A fost insa destul de mult innorat fapt care se va vedea din pacate si in calitatea pozelor.

Sa revin... coborarea de pe Manghen mi s-a parut foarte dificila, concurand cu brio cu celebrul pas Gavia. Drum ingust de cateodata abia incapeam 2 moto cu genti laterale, curbe fara vizibilitate, ace de par stranse si cu diferenta foarte mare de nivel.

 

P1010816.jpg

P1010814.jpg

 

Am trecut apoi pe langa Trento, Riva del Garda si au urmat cca 40km de-a lungul lacului Garda, numai curbe, tuneluri si linie continua, incalcarea ei fiind din pacate singura posibilitate de a depasi. in final am ajuns la Gardone Riviera, statiunea unde imi rezervasem cazarea pt. urmatoarele 3 nopti.

(va urma)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, omu' a zis clar: "( va urma)" , asa ca... asteptam.

A zis, a zis... da oricum trebuia să posteze cineva ca să poată continua (la poze mă refer).

 

PS: Faine poze, faine locuri :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai venit prin zona mea ... :). In primul rand ai grija sa respecti (well, data viitoare) cat de cat viteza legala, la Lonato di Garda am prins un autovelox fix anul trecut si mi-a venit amenda acasa (160 E + 5 puncte) - am mers cu 87 km/h in zona de 70 km/h.

De asemenea vremea a fost cam urata, a plouat si ploua si acum de rupe, de altfel nici nu am iesit duminica cu motocicleta. O sa astept continuarea calatoriei si apoi iti spun daca ai ratat ceva pe langa Lago di Garda (apropo, Lago Maggiore mi se pare mai frumos decat Garda, desi l-am vazut o singura data).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Localitatea unde am locuit cele 3 zile, Gardone Riviera, am ales-o in asa fel incat sa am acces usor in toate directiile, atat spre zona Milano/Bergamo/Como, zona de munte din vestul lacului cat si zona de sud si vest unde sunt cele mai frumoase statiuni. Mai erau in apropiere Brescia si Verona dar evident ca timpul nu mi-a ajuns. Asa ca am hotarat ca ziua de vineri s-o petrec in munti iar ziua de sambata vizitand statiuni.

 

Gardone vazut de sus:

 

P1010975.jpg

 

Ca si traseul de joi prin pasurile respective, traseul de vineri il aveam deja luat din revista de touring moto Tourenfahrer.

Am mers de-a lungul lacului pana la Gargnano unde am virat stanga din centrul statiunii si am urcat catre Valvestino. Acelasi stil de drumuri destul de inguste, curbe stranse prin padure, pereti de piatra pe marginea strazii in multe zone. Conform hartii am urcat pana la Magassa si apoi pana la Cadria unde se termina drumul.

 

Cadria:

P1010837.jpg

P1010839.jpg

 

Magassa:

P1010843.jpg

P1010835.jpg

P1010844.jpg

 

Aici la Magassa am inteles de ce au avut nevoie italienii sa inventeze Fiat Panda 4x4. :laugh: Erau stradute unde abia intorceai motocicleta.

 

Am coborat cativa km inapoi si am continuat in directia lacului d'Idro dar facut o bucla pe un drum care aducea mai mult cu o poteca asfaltata, prin Treviso Bresciano.

P1010845.jpg

 

Prin tunelul din dreapta bisericii trecea drumul; putinii care treceau cu masina sau motocicleta dadeau clacsoane la multe dintre curbe din cauza drumului extrem de ingust si fara vizibilitate.

 

Deasupra lacului d'Idro:

P1010849.jpg

 

In general toata zona era plina de bikeri; am mers de-a lungul lacului pana la Ponte Caffaro de unde am inceput sa urc catre Bagolino. La un moment dat am trecut printr-o zona cu drum in lucru si semafor si auzeam o masina claxonand la greu in spatele uni camion, aparent total fara motiv (nu vazuse ca era semafor), evident era un tuciuriu cu un M3 de Bucuresti.

 

Bagolino, un alt orasel dragut in creierii muntilor, pe harta fiind recomandat de vizitat (trecut prin el) unde oricum a trebuit sa alimentez.

 

P1010853.jpg

 

A urmat apoi o lunga portiune de drum formata cumva din 4 pasuri unul dupa altul: Passo di Maniva (1664m), Colletto delle Crocette (2070m), Giooggo della Bala (2162m) si Paso di Croce Domini (1892m).

 

(va urma)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F frumos...am facut si eu o portiune din traseu ca am stat relativ aproape(trento) dar din pacate l-am facut cu masina si nu a fost asa de fun si de organizat ca la tine...dar poate cine stie poate il caut pe Mario MT sa-mi fie ghid si tovaras de plimbare :cheers: ...

Baga si restul povesti , buni" ca nu putem sa atipim cand ne pui poze asa de frumoase

Editat de Lordgrec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F frumos...am facut si eu o portiune din traseu ca am stat relativ aproape(trento) dar din pacate l-am facut cu masina si nu a fost asa de fun si de organizat ca la tine...dar poate cine stie poate il caut pe Mario MT sa-mi fie ghid si tovaras de plimbare :cheers: ...

Baga si restul povesti , buni" ca nu putem sa atipim cand ne pui poze asa de frumoase

 

Cu mare placere ! Nu sunt un expert al zonei , dar in 2 ani de cand am motocicleta am fost de cateva ori pe acolo si stiu niste trasee faine. Timpul & munca permitand, disponibil oricand pentru o plimbare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A urmat apoi o lunga portiune de drum formata cumva din 4 pasuri unul dupa altul: Passo di Maniva (1664m), Colletto delle Crocette (2070m), Giooggo della Bala (2162m) si Paso di Croce Domini (1892m).

 

Madiva a fost iar pas clasic pt. zona respectiva, ingust si prin padure. Apoi, am facut dreapta conform hartii si... a urmat un mare anunt cu drum inchis. Ma durea sufletul sa fi venit pana acolo si sa nu incerc, asa ca am inceput sa urc. Si... surprriza, tot urcand, mai treceau motociclete din contra-sens. Sincer, nu mi-am dat seama cand am trecut de pe Crocette pe della Bala dar stiu ca la inceput drumul era super, cu asfalt impecabil. Am ajuns la un moment dat langa o zona cu niste antene foarte mari:

 

P1010856.jpg

 

Apoi drumul a devenit brusc total neasfaltat, cu santuri, balti si ceva pietre. Nu stiam ce sa fac cand apare un alt nene motociclit, un italian care imi spune sa merg mai departe, ce este rezonabil. Cat stateam noi de vorba a trecut in plina viteza o gasca de nemti cu GS-uri. Ok, am continuat si ma intalnesc cu o patrula a politiei cu care iar m-am intins la vorba; mi-au spus ca zona cu antene este de fapt o baza Nato, ca si ei sunt motociclisti, ca drumul desi este declarat inchis nu se supara nimeni ca trec si bikerii p-acolo.

Oricum, m-am bucurat de o portie de endureala in care motocicleta a primit un strat de noroi. Am savurat din plin. Imi venea sa-l mai fac o data dus-intors ca in Austria nu ma mai intalnesc io cu ocazii d-astea.

 

P1010857.jpg

P1010859.jpg

P1010862.jpg

 

Apoi am ajuns pe Croce Domini, la un popas plin de bikeri, unii dintre ei urmand sa urce chiar pe drumul de pe care tocmai coborasem eu. Am luat un pranz rapid si un cappuccino, timp in care a si plouat; iar am avut noroc. :D

 

P1010863.jpg

 

Am coborat apoi catre Baglino pe Croce Domini si apoi pe o ruta mult mai lejera. Urmatorul tel era Passo di Tremalzo (1894m); ajung sus si de acolo, conform hartii, aveam 2 posibilitati sa cobor inpoi catre lacul Garda; incerc una dintre ele, dins start doar drum pietruit cu un mare semn de interzis inclusiv pt. motociclete. Merg totusi putin pe el si ma intlanesc cu niste biciclisti austrieci care imi spun ca l-au mai facut si ca nu mi-l recomanda pt. moto. Ma intorc si incerc pe celalalt; tot endureala, pietre etc. Dupa cca. 3 km ajung la o cabana si de acolo iar semn mare cu interzis pt. moto; basca, am aflat ca drumul are peste 20km si e destul de prost; era deja aproape ora 18, ma gandeam ca daca fac o pana ceva se complica lucrurile asa ca m-am intors si am coborat inapoi pe Tremalzo si a trebuit sa ma intorc catre Garda pe o ruta ocolitoare; drumul insa farte frumos, numa' bun de alergat, cu peisaje deosebite inclusiv pe langa Lago di Ledro.

In final am ajuns inapoi in Gardone unde m-am oprit direct la o pizza de la mama ei. Ma simteam obosit; n-am parcurs nici 300km dar avusesem parte de drumuri destul de dificile.

 

Sambata... nu mai aveam niciun chef de alergat prin munti, aveam chef sa ma relaxez... asa ca mi-am luat iar micul dejun pe terasa, mai aruncam un ochi pe telefon pe forum :D si am stat vreo 2 ore la soare la piscina hotelului, apa era de vis, la fel si peisajul...

 

P1010872.jpg

P1010866.jpg

 

Dupa care m-am imbracat foarte lejer si am inceput sa vizitez statiunile...

 

(va urma)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai venit prin zona mea ... :). In primul rand ai grija sa respecti (well, data viitoare) cat de cat viteza legala, la Lonato di Garda am prins un autovelox fix anul trecut si mi-a venit amenda acasa (160 E + 5 puncte) - am mers cu 87 km/h in zona de 70 km/h.

De asemenea vremea a fost cam urata, a plouat si ploua si acum de rupe, de altfel nici nu am iesit duminica cu motocicleta. O sa astept continuarea calatoriei si apoi iti spun daca ai ratat ceva pe langa Lago di Garda (apropo, Lago Maggiore mi se pare mai frumos decat Garda, desi l-am vazut o singura data).

 

La Lonato n-am ajuns... ce e ala autovelox, o camera fixa, ceva? Stiu ca amenzile sunt maricele pt. viteza in Italia. Dar... cam greu sa mergi mereu chiar cu viteza legala, nu?

 

Cu siguranta nu am vazut destule din Garda pt. ca nu am parcurs decat jumatatea vestica a lacului, de la Riva la Sirmione. Sa fi facut o tura intreaga de lac fara sa vizitez putin prin fiecare mi se parea prosteste, ca n-as fi inteles nimic. Iar sa vad cealalta jumtate imi mai trebuia o zi. Dar... avem o viata in fata. :rolleyes:

 

La Maggiore am fost cu ai mei cu masina acum vreo 2 ani, am vizitat partea din Elvetia cu Ascona si Locarno, plimbare pe lac etc. Dar am de gand sa revin si cu moto. De fapt, toata zona aia dintre Italia si Elvetia cu lacurile Maggiore, Lugano, Como, Garda este de vis. Munte si lacuri... ce e mai frumos?? As merge vreo 2 saptamani acolo. :moto:

 

Frumos man, cum iti place motocicleta?

 

Sunt incantat, normal!

 

Dar... de ce ma mai intrebi? Si tu pareai destul de incantat cand te-ai dat jos de pe ea! ;)

 

Nu-ti mai dau up de invidie si de frica sa nu ne pui si poze cu gagici de la piscina :laugh:

 

Din pacate nu erau! asa ca nu ai de ce sa fii invidios.

 

Apropos de gagici... o gramada de bikerite am vazut in calatoria asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incantat, normal!

 

Dar... de ce ma mai intrebi? Si tu pareai destul de incantat cand te-ai dat jos de pe ea! ;)

 

Pai na, tu ai mai avut de-astea mari... boxer, etc. :D Normal ca mie mi-a placut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Lonato n-am ajuns... ce e ala autovelox, o camera fixa, ceva? Stiu ca amenzile sunt maricele pt. viteza in Italia. Dar... cam greu sa mergi mereu chiar cu viteza legala, nu?

 

Cu siguranta nu am vazut destule din Garda pt. ca nu am parcurs decat jumatatea vestica a lacului, de la Riva la Sirmione. Sa fi facut o tura intreaga de lac fara sa vizitez putin prin fiecare mi se parea prosteste, ca n-as fi inteles nimic. Iar sa vad cealalta jumtate imi mai trebuia o zi. Dar... avem o viata in fata. :rolleyes:

 

La Maggiore am fost cu ai mei cu masina acum vreo 2 ani, am vizitat partea din Elvetia cu Ascona si Locarno, plimbare pe lac etc. Dar am de gand sa revin si cu moto. De fapt, toata zona aia dintre Italia si Elvetia cu lacurile Maggiore, Lugano, Como, Garda este de vis. Munte si lacuri... ce e mai frumos?? As merge vreo 2 saptamani acolo. :moto:

 

 

 

...

 

Apropos de gagici... o gramada de bikerite am vazut in calatoria asta!

 

In partea estica a lacului se afla Monte Baldo, o zona muntoasa foarte frecventata de motociclisti. Am fost acolo anul trecut sa fac un test drive pe o Aprilia Shiver (dar nu a iesit prea bine). De la Caprino Veronese inspre nord sa tot mergi ... data viitoare.

In ceea ce priveste lacurile ai dreptate. Sunt destul de multe trasee pe langa lacuri, cand mai vi pe aici incearca si Como/Lecco pe la Bellaggio.

Gagici pe moto sunt multe, dar nu mai sunt o noutate in Italia. De cele mai multe ori in fata merge tipul cu un motor mai gros si in spate gagica (multe pe Ducati Monster). Frumoasa tura, imi plac si pozele. Mi-au venit niste idei acum :) .

Editat de Mario MT 03
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa care m-am imbracat foarte lejer si am inceput sa vizitez statiunile...

 

(va urma)

 

N-am apucat sa termin povestea... cum spuneam, dupa ceva plaja si baie in piscina inconjurata de munti, am plecat la cutreierat statiuni. Si am inteles perfect de ce Garda este o zona asa renumita... am inceput cu statiunea unde locuiam, Gardone Riviera:

 

P1010905.jpg

P1010904.jpg

 

O statiune plina de verdeata, mereu aveai impresia ca esti intr-o mare gradina. Este considerata "leaganul" turismului in zona Garda, fiind cautata inca din secolul al 19-lea.

 

P1010894.jpg

P1010890.jpg

P1010912.jpg

P1010916.jpg

 

Am mers apoi mai departe la Salo:

 

P1010940.jpg

P1010932.jpg

P1010929.jpg

P1010928.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vlad, multumiri pt recomandarea cu Sirmione, a meritat sa ocolim cativa km.

Zona e superba, eu si Cristi am prins-o intr-o zi cu soare, iar drumul pe langa lac a fost demential.

Noi am fost cam pe fuga pt ca trebuia sa ajungem seara in Cremona, dar a fost o priveliste nemaipomenita, mai ales ca a venit dupa o saptamana de drumuri prin munti.

Ceva poze:

post-63607-0-31502600-1310321619_thumb.jpg

post-63607-0-16457600-1310321630_thumb.jpg

post-63607-0-97279700-1310321642_thumb.jpg

post-63607-0-05616100-1310321653_thumb.jpg

post-63607-0-48336800-1310321693_thumb.jpg

post-63607-0-92045700-1310321709_thumb.jpg

post-63607-0-91228200-1310321721_thumb.jpg

post-63607-0-66504600-1310321750_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, multumiri pt recomandarea cu Sirmione, a meritat sa ocolim cativa km.

Ma bucur ca v-a placut!

Bine ca mi-ai adus aminte ca n-am terminat povestea:

 

Sirmione, tot sambata...

 

P1010968.jpg

P1010966.jpg

P1010964.jpg

P1010956.jpg

P1010945.jpg

 

Seara am revenit la mine "in sat", in Gardone, unde am savurat niste Carbonara pe malul lacului :wink:

 

Duminica... iar micul dejun la soare, pe terasa hotelului, plecat relaxat catre casa, nu inainte de a mai face cateva poze in alte statiuni:

 

Limone

 

P1010987.jpg

 

Tremosine, renumita pt. sporturile pe apa cu ajutorul vantului:

 

P1010983.jpg

P1010984.jpg

 

si Riva del Garda, unde abia pe la 12:30 mi-am terminat pauza de cafea...

 

P1010991.jpg

P1010999.jpg

 

...dupa care au urmat cei 700km pana acasa in urma carora am luat decizia ca neaparat trebuie sa schimb saua. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...