Sari la conținut

capac ambreaj CBR 600 RR


Postări Recomandate

Salutare lume.

 

Am o mica nedumerire.

Vreau sa imi schimb ambreajul la un 600 rr din 2005. Am comandat tot kitul la motorteam deoarece dupa cum stiti sau nu honda "nu mai aduce" piese :(

Problema mea e urmatoarea. Mecanicul de la motorteam imi zice ca ii trebuie o garnitura la capacul de ambreaj, garnitura pe care nu o gasesc nicaieri.

Nu o gasesc nici la motorteam nici la kawamotors nicaieri, fapt ce ma dus la cartea tehnica sa vad si eu cum arata acea garnitura.

Surpriza! in cartea tehnica nu este/nu apare nici o garnitura nici pe capacul din partea dreapta nici pe stanga.

Oare e de ajuns sa folosesc doar silicon pt a sigila la loc capacul?

Daca stie cineva ceva despre acest subiect va rog sa "sharuiti":)

 

Va multumesc anticipat!

 

O zi buna.

Editat de SirFaq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, capacele de la ambreiaj si de la alternator nu au garnitura conform schemei din manual, si nici nu se gaseste garnitura pentru ele la modelul asta.

Cum au etansat japonezii din fabrica, nu stiu, dar se poate folosi linistit silicon sau - si mai linistit - putina vopsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum ar fi cu snur o-ring... Ce-i drept, e doar o bucata lunga de o-ring dar daca s-ar imbina la capete sub forma de S sau ceva... cred ca ar tine mult si bine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum ar fi cu snur o-ring... Ce-i drept, e doar o bucata lunga de o-ring dar daca s-ar imbina la capete sub forma de S sau ceva... cred ca ar tine mult si bine ;)

 

 

Sunt foarte curios daca o sa functioneze....e aiurea ca ma tine cu motoreta in service de o sapt de cand caut rahatul ala de garnitura:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curios daca o sa functioneze....e aiurea ca ma tine cu motoreta in service de o sapt de cand caut rahatul ala de garnitura:(

 

Pune-i fara probleme un strat subtire de silicon auto 2+2. Il dai, lasi sa se usuce putin cat sa se lipeasca, pui capacul si strangi progresiv si "in cruce" (unu' de sus, altu' de jos din partea opusa, apoi "mijloacele", etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau te duci la un magazin de piese auto si ceri carton pentru garnituri (cred ca clingherit ii spune, sper sa nu confund) din care decupezi cu atentie o garnitura.

 

sau foaie de azbest sa ceara. eu am facu la motoru meu vechi, cei drept era vechi din 1960 dar a mers fara pb. chiar si la chiuloaza. singurul lucru care e sa fie atent cand taie s nu lase scame de alea si capete sa ajunga in ulei sau la ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau foaie de azbest sa ceara. eu am facu la motoru meu vechi, cei drept era vechi din 1960 dar a mers fara pb. chiar si la chiuloaza. singurul lucru care e sa fie atent cand taie s nu lase scame de alea si capete sa ajunga in ulei sau la ambreiaj.

 

 

Mersi mult pt sfaturi. Am sa le transmit mai departe mecanicului de la motor team sa vad ce solutie imi zice si el.

 

O zi frumoasa si mare grija in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca nu se pune garnitura!!!

Da cu un strat subtire de silicon rezistent la caldura.

Ai grija cum strangi sa nu dai peste cap filetele.

 

Bafta!

 

PS: Schimba mecanicul ala care ti-a zis tie ca ii trebuie garnitura si spune-i ca nu-i scuter!

Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...