Sari la conținut

Rulmenti roti


Postări Recomandate

Vezi www.kawasaki.com -> Owner info -> Parts diagrams

 

Selectezi modelul si esti OK. La mine i-am schimbat pe spate si au iesit prin metoda clasica, ciocanit

 

ZX900-C1:

 

2 bucati rulmenti: 601B6004UU

 

si se schimba si garniturile de praf obligatoriu, deci inca 2 bucati: 92049-1057

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! de fel presa e varianta mai eleganta dar prin ciocanire atenta functioneaza la fel de bine(sa verifici sa nu fie sigurante).

de scos e relativ usor(ciocan si bara de metal cu diametrul mai mic decat cel al axului de la roata/ ciocanesti cu grija pe toata suprafata rulmentului ), mai greut de pus cei noi . cand ii pui pe cei noi e indicat sa-i lasi la congelator vreo ora doua, sa incalzezti cumva "lagarul" rotii si sa folosesti un cap de tubulara ce vine pe camasa exterioara a rulmentului dar care sa nu fie prea mare ca sa poti baga rulmentul si in adancime in roata.

aici am gasit si un how to la motocicleta ta! codurile celorlalti rulmentilor sunt sigur ca ai sa le gasesti pe forumul respectiv http://www.zx-9r.net/phpBB2/viewtopic.php?t=31208&sid=91de7f2506535fca6b750f3345376305

http://www.zx-9r.net/phpBB2/viewtopic.php?t=1392

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ai scos aia vechi. Ca sa ii pui pe astia noi, cum zicea colegu, lasi rulmentii noi in congelator ca sa se raceasca repede si butucu il incalzesti cu un foehn industrial. O sa "cada" la fix, fara sa mai fie nevoie de alte forte ca sa ii presezi.

 

Sau... potrivesti rulemntii noi in butuc dupa care cu un ax dela filetat si 2 saibe, cate una de fiecare parte, piulite, te apuci si strangi ca sa intre presati. Nu e greu da trebuie sa verifici tot timpul sa fie paraleli, sa nu se afunde numai de o parte mai tare ;)

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoate-i pe cei de pe roata si o sa vezi ca scrie pe ei.

Asta ar fi ideal,dar dupaia nu prea mai am cu ce sa merg in orash sa imi iau altii :D Luni o sa desfac roata sa vad codul fara sa ii scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci cu autobuzul. Scoti pe aia vechi si mergi cu ei in sacosa, daca nu se vede codul sgur gaseste ala din magazin unii exact dimensiunea care trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...