Sari la conținut

Accidente, accidente, accidente...


d-rive
 Share

Postări Recomandate

Kato, exact de parerile celor care sunt de atatia ani pe moto am nevoie.

Pur si simplu sunt terifiat de ce citesc zilnic si stau si ma intreb daca lucrurile chiar sunt atat de grave, daca sa iesi cu moto pe strada e chiar o ruleta... ruseasca. Daca e doar o chestiune nu de a se pune problema daca o poti pati grav sau nu, ci CAND?

 

Bun, ok, sunt multi tineri. Eu nu mai sunt tanar de mult si ii intreb pe cei de varsta mea intre 35 si 45 de ani, e chiar asa horror sa iesi pe strada cu moto?

 

 

Poate par copilaresti si oarecum stereotipe problemele ridicate de mine dar nu, nu mai sunt la varsta copilariei si mi-am dorit moto de multa vreme si abia acum am putut sa o am...

Deci "veteranii" au prioritate pe topicul asta. Fara nicio gluma.

man, daca te consideri cu capul pe umeri, fara frica. baga mare, bucura te de motoreta. intr un sezon/doua o sa ajungi la o concluzie.

ruleta ruseasca? da. numai ca in functie de cat te duce capul, atatea gloante ti se baga in pistol. dar oricat de cumpatat ai fi, un glont tot este acolo. p'ala nu l poti evita. daca e sa pice, pica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hhhm, buna ideea cu motociclisti in trafic care sa fie politisti in civil, andarcavar cum ar zice unii.

Poate in felul asta cei cu autovehicule s-ar gandi de doua ori cand sa ia in bascalie un motociclist si sa nu-i acorde prioritate.

 

Eram prin Italia si ii intrebam pe conservarii de acolo care-i treaba cu "motorinii". Spuneau ca sunt fff rare cazurile cand cei cu auto au dreptate sau li se da dreptate si sanctiunile sunt destul de drastice. Ii fereau astia cu auto de numa-numa.

Deci se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Luna asta cred ca e cea mai ciudata luna de cand cunosc eu fenomenul moto.

Accidente mai bizare si ciudate ca pana acum nu am vazut :unsure: toate concentrate intr-o luna.

 

Orice campanie s-ar face trebuie sa fie orientata catre motociclist, e dezastru :baldy: ce se intampla din cauza imprudentei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie unuia imi foloseste orice sfat ! am citit ce scria dan nastase si am vazut si comentariile tale, de acolo de la secretele frinarii eficiente si am incercat sa inteleg, mai apoi sa le aplic. sincer mi-a folosit.

iar un sfat dat, e pe gratis ce-i drept, dar eu zic ca nu te doare sa-l exprimi. unii stiu sa si asculte ! si le si urmeaza sfaturile(pe cit posibil). eu unul voi fi pe "receptie", ca esti tu sau altul, cu vechi state ...

 

 

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma...de ce ne intereseaza ca o mai pateste cate unu in trafic? Vorba lui Bute : ,, Mai bine plange mama lui decat a mea" Pana la urma de ce se chinuie lumea sa educe si sa arunce sfaturi gratuite? Fiecare e pe barba lui si conduce cum ii place si cum stie el mai bine. M-am saturat sa vad giboni in slapi pe motoare cu pitzipoance pe tocuri in spate. Si cand vezi cate unu din asta , ce faci? te duci la el si ii zici ca trebe sa poarte echipamentu? si ca fatuca aia din spate se dezintegreaza daca o da ala pe jos la 50km/h ? Vezi unu ca merge in oras cu 150/h Ce faci? te duci dupa el si il tragi de maneca? ...Lipsa de cultura si materie cenusie. Mai bine lasi selectia naturala sa vina de la sine. Pana si adunarea de la Arc de miercuri a ajuns de tot.... Parca acuma 3-4 ani era mai misto. Mai vorbea lumea una alta, mai intrebai ceva de motoare , mai primeai un sfat. Acuma? Au aparut noi specii de motociclisti se pare. Burtosi , cocalari, evident in bermude si adidasi calare pe rachete care stau tolaniti pe motoare de parca pozeaza pt reviste. In plus mai au si o atitudine de nu iti vine sa ii intrebi nici cat e ceasu. Accidente au fost si o sa tot fie. Zilnic. Daca astepti dupa nu stiu ce lege salvatoare sau o minune de sus..asteapta mult si bine. Mai bine casca ochii , poarta echipamentu si mergi cu cap. Cu ala mare nu cu ala mic. Mai trist e cand o patesti aiurea din cauza altuia. dar si aici e discutabil. In majoritatea accidentelor , pe undeva e si vina ta.Ai fost lovit de unu cand tu mergeai cu 50km/h? Nasol. Daca mergeai cu 40 scapai. Si atunci ce faci? Ai de ales - ori nu te mai urci pe moto, ori isi asumi niste riscuri ( si sunt f multe) si mergi cat poti tu de bine si de atent. Pana la urma mai tine si de noroc sau de soarta. concluzia? Sa fie bine sa nu fie rau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hhhm, buna ideea cu motociclisti in trafic care sa fie politisti in civil, andarcavar cum ar zice unii.

Poate in felul asta cei cu autovehicule s-ar gandi de doua ori cand sa ia in bascalie un motociclist si sa nu-i acorde prioritate.

 

Eram prin Italia si ii intrebam pe conservarii de acolo care-i treaba cu "motorinii". Spuneau ca sunt fff rare cazurile cand cei cu auto au dreptate sau li se da dreptate si sanctiunile sunt destul de drastice. Ii fereau astia cu auto de numa-numa.

Deci se poate.

Buna idee, o sustin. Frica trebuie sa le fie doar celor ce incalca legea flagrant. Cat mai multi in civil si sa vezi permise suspendate ...Sa fi fost unul din asta aveam pana acum o valiza plina de permise. Dar asa dai din umeri si pleci mai departe, caci Gigi tot nu intelege cu ce ti-a gresit. As fi vrut ca atunci, acolo, cand vreunul a dat sa se urce pe mine, in locul meu sa fi fost un politist in civil, sa il parleasca pe nemernic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-ar putea implementa in practica aceasta idee de "motopolitist in civil" ?

De multe ori era sa fiu dat pe jos de cite un ghertzoi, care dupa ce m-a vazut ca vin "pe prioritate" + semafor verde, s-a uitat in ochii mei si cind m-am apropiat, mi-a taiat fata astfel incit ca eu sa rup frinele in doua... Daca eram motopolitist in civil, in secunda 2 ii luam permisul... Astea sunt momentele cind mi-as dori din tot sufletul sa fiu motopolitist. :D

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e și problema care este generalizată in romania: lipsa unui model. Omul functioneaza pe principiul "monkey see, monkey do". Deci are nevoie de modele pe care sa le urmeze ca sa faca ceva corect. Insa acuma nu mai e la moda sa faci ce fac parintii (niciodata n-a fost), sa-i asculti pe altii in varsta inseamna sa ajungi de rasul "prietenilor" asa ca cel mai bun model sunt "shmekerii". In cazul motociclistilor, toti vor sa ajunga Rossi imediat ce si-au luat permisul. E foare tare mersul pe o roata, e foarte meserias sa ai mobra mare (cat mai mare cu atat mai bine) dar oamenilor astora nu le arata nimeni si cum se foloseste si nici ei nu si-au batut capu sa exerseze (pai cum sa te te duci cu RR-ul in poligon sa inveti sa o apleci!).

 

Plus ca am senzatia ca pe unii chiar nu-i duce capu.

 

bgood.gif

Intru aproape zilnic pe forum si mare parte din stirile noi sunt despre accidente. Din ce in ce mai grave pe zi ce trece. Pur si simplu este infiorator.

 

Conduc (B) din 1990 fara vreun accident la activ. Am si am avut in familie motociclisti de cand ma stiu dar niciunul dintre ei nu e ingrozit cand stau de vorba cu el despre fenomenul moto.

Am prieteni, amici care au moto si la fel, sunt relaxati si calmi si nu au nicio frica atunci cand e vorba sa te urci pe moto.

 

Observ zilnic in trafic comportamentul majoritatii motociclistilor si pot sa spun ca deseori sunt dezamagit.

Unii confunda mersul in trafic cu un circuit?

 

In mod evident in Romania atat conducatorii de autovehicule cat si cei de moto nu au consideratie, respect, si nu dau valoare vietii.

 

 

Doar mi se pare mie sau rezultatul macabru din ultima vreme este o consecinta a modului GRESIT de abordare a traficului din Romania, atat din partea motociclistilor cat si din partea automobilistilor.

Eu am invatat o regula. Trebuie sa te inscrii in trafic, in mersul lui si atunci totul o sa fie ok daca esti atent, prudent, si iei lucrurile in serios.

 

Va rog frumos, pe cei mai experimentati, cei mai in varsta (in sensul de ani multi de mers cu moto), dati-va cu parerea despre ceea ce se intampla in prezent ca eu unul asa vremuri dure si macabre cu privire la trafic, nu stiu sa mai fi trait.

E drept, accidente grave se intampla si in randul automobilistilor dar parca la moto si mai si...

 

Vad ca Politia nu ia nicio masura, actiunile lor au caracter punitiv (te sanctioneaza doar) si nu preventiv. Haideti sa venim cu idei despre ce e de facut in situatia actuala, sa luam noi masuri pentru... noi.

 

P.S. am vazut topicurile cu sfaturi, etc dar ceea ce se intampla in prezent cred ca merita o atentie mult mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit un pic de la munca si un scuterist era sa fie luat pe prioritatea lui in plin, de o masina iesita din lateral dreapta de pe cedeaza trecerea. Suteristul a franat, s-a auzit cred ca de la el, un scartz, dar nu a blocat rotile, timp in care la mustata masina i-a taiat fata, iar el si-a continuat miscarea. Alt caz, imediat la nici doua minute tot acolo, la mica distanta cam 10 metri, o masina il bubuie pe unul din fata si il arunca in cel din fata lui. Daca era un motociclist acolo desigur il facea sandwich. Astea fiind doar doua intamplari, din zecile ce se intampla zilnic in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o masina il bubuie pe unul din fata si il arunca in cel din fata lui. Daca era un motociclist acolo desigur il facea sandwich. Astea fiind doar doua intamplari, din zecile ce se intampla zilnic in Bucuresti.

 

Din acest motiv, niciodata nu mai opresc pe mijlocul benzii la semafor ci incerc sa ma strecor macar printre ultimele 2-3 masini. Niciodata nu stii daca pitzi cu jipan care da esemes lu f.tacu a vazut masinile oprite la semafor ... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut....... cu ceva timp in urma puneam pe topicuri despre accidente anunturi ca "cumpar moto avariat" in urma accidentului, credeam ca asa voi speria pe careva, m-am inselat. Apoi m-am gandit ca e ceva firesc sa se moara in fiecare an pe motor sau cu motorul. Asa cum marea ia cateva vieti anual (sezonul estival), asa cum fulgerele mai iau cateva vieti anual, asa cum mor cateva zeci la trecerile la nivel cu calea ferata, asa cum conducatorii auto (cu miile) crapa anual, e normal ca si din randul motociclistilor sa mai crape cateva zeci pe an. Pana la urma asa cum spunea cineva inainte e selectia naturala. Mi se intampla de multe ori in trafic sa vad cate un sofer/soferita care vb la telefon si fac greseli stupide in trafic. Parca le ia d-zeu mintile. De multe ori vad motociclisti care circula fara sa aprinda farul faza scurta in oras in plina zi. Le atrag atentia ca ar fi mai vizibili cu lumina aprinsa iar ei imi raspund "ce vrei ba". Daca ei nu-si poarta singuri de grija........ de ce le-as purta eu. Vezi cum se strecoara printre masini care stau la semafor ajung in fata iar cand se da verde baga mana in gaz de zici ca sunt din prastie. La ce le foloseste....... clar nu stiu ca la 200m e alt semafor si e tot pe rosu. Vor sa demonsteze ca de acum sunt baieti mari, se dau pe 2 roti, sunt cei mai rapizi sunt cei mai baieti, iar apoi se da ci R.I.P. pe forumul asta. Pana la sfarsitul sezonului vor mai crapa cateva zeci. Intrebarea e cine urmeaza.... poate tu.... ori poate tu..... ori el ori ea......... sau poate eu (cu toate ca ma indoiesc) am peste 20 de ani de motociclism fara accident fara tije fara cazaturi...... oare de ce?

Cred ca v-am plictisit, asfalt uscat si aveti grija de voi nu asteptati sa fiti feriti, cum va pastarti asa apucati sa postati pe forumul asta multi ani inainte.

Editat de carpanosul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum ma pozitionam in lateralul masinii pe banda, la semafor asteptand. Parca nici acolo nu ma mai simt in siguranta. Asta ( lovitura din spate la semafor) si virajul la stanga( sa nu intre vreunul in stanga sa ma depaseasca cand virez) sunt temerile mele. Stiti pe cineva ce a fost prins in acest mod intre masini si ce urmari au fost ?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-ar putea implementa in practica aceasta idee de "motopolitist in civil" ?

De multe ori era sa fiu dat pe jos de cite un ghertzoi, care dupa ce m-a vazut ca vin "pe prioritate" + semafor verde, s-a uitat in ochii mei si cind m-am apropiat, mi-a taiat fata astfel incit ca eu sa rup frinele in doua... Daca eram motopolitist in civil, in secunda 2 ii luam permisul... Astea sunt momentele cind mi-as dori din tot sufletul sa fiu motopolitist. :D

Simplu, daca se schimba regulamentul intern al politistilor sau o lege in domeniul asta.

 

Oricum noi inca suntem la faza in care daca politistul trage cu armamentul din dotare dupa infractorii care nu au oprit la semnalul politistului de 2-3 ori inca stam in dubiu daca aia au facut sau nu abuz de arma sau masina din dotare, si ei stau pe la procuratura cate 2-3 luni timp in care iau salariu diminuat, asa ca in mare sunt "timorati" sa foloseasca pistolul mai putin in cazurile cand unul le da cu bata de basseball in cap, si nici in cazul asta nici ei nu sunt siguri...

 

Ca exemplu vezi cazul ala cu super-motociclistul din Harlau care nu avea numar valabil, si dupa ce a trecut prin 2-3 baraje si a dat de unul pe care nu-l mai putea trece a intors si dupa ce un politai tocmai din Harlau l-a dat de pamant stricandu-si masina de servici s-au inventat legende cum ca se stiau de mult ca au avut loc violuri intre familii inca de pe la bunici sau de pe vremea turcilor, mai putin sa se pomeneasc faptul ca ala a trecut de 2-3 baraje de politie, ca nu avea numar valabil si parca nici cu permisul nu era tocmai OK...

Absolut nimeni nu a pomenit pe acolo ca daca atuci cand iti fac astia de pe la Politie semn si chiar opresti sunt obligati sa se prezinte si sa-ti vorbeasca politicos, se dicuta doar ca unul i-a sarit cu genungii pe rinichi cand i-a pus catusele. Si nu merita ala sa-i sara cu genunghii pe el inainte de a-i pune catuse, ca pe langa ca incerca sa se substraga de la aplicarea legii (oare asa se spune ca sunt habarnist in domeniu ?) a stricat o masina si l-a facut pe ala pieton penrru ceva vreme? Eu dupa circa 2 ani raman de la accidentul asta fan pentru varianta "da!", adica bine ca l-au daramat si arestat astia de la Politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-ar putea implementa in practica aceasta idee de "motopolitist in civil" ?

De multe ori era sa fiu dat pe jos de cite un ghertzoi, care dupa ce m-a vazut ca vin "pe prioritate" + semafor verde, s-a uitat in ochii mei si cind m-am apropiat, mi-a taiat fata astfel incit ca eu sa rup frinele in doua... Daca eram motopolitist in civil, in secunda 2 ii luam permisul... Astea sunt momentele cind mi-as dori din tot sufletul sa fiu motopolitist. :D

 

O mica solutie... camera de filmat.

 

Vreti schimbare? Uite ceva cu doua taisuri. Banuiesc ca o astfel de proba nu eta admisa legal. Cred ca ar trebui luptat pentru ea.

Insa stau sa ma intreb... oare cati o vor purta? oare cati circula legal? Cu siguranta multi se vor autoincrimina :D. Dar oricum poate fi un "model" de adus la "moda" :P

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cum se strecoara printre masini care stau la semafor ajung in fata iar cand se da verde baga mana in gaz de zici ca sunt din prastie. La ce le foloseste....... clar nu stiu ca la 200m e alt semafor si e tot pe rosu. Vor sa demonsteze ca de acum sunt baieti mari, se dau pe 2 roti, sunt cei mai rapizi sunt cei mai baieti, iar apoi se da ci R.I.P. pe forumul asta. Pana la sfarsitul sezonului vor mai crapa cateva zeci. Intrebarea e cine urmeaza.... poate tu.... ori poate tu..... ori el ori ea......... sau poate eu (cu toate ca ma indoiesc) am peste 20 de ani de motociclism fara accident fara tije fara cazaturi...... oare de ce?

 

Recunosc faptul ca ma strecor printre masini. Apoi ajung in "pole position" la semafor. Partea fericita este cind se pune verde tocmai cind ajung eu la el si plec instant. Daca prind rosu si staaaaau ceva vreme la el, am avut de citeva ori nenorocul sa dau peste citiva ghertzoi care, suparati fiind pe soarta/viata/etc si neavind pe cine sa refuleze, ma gaseau pe mine. Astfel incit in momentul in care se punea verde la semafor, eu incercam sa plec un pic mai tare sa ma "smulg" dintre cele 2 masini. Evident ghertzoiul vroia sa imi arate ce sofer meserias este/ ce masina "tare" are si accelera si el ca nebunu. Nu am gasit pina acum o masina care sa se puna cu demarajul unui monocilindru, dar de regula plec putin mai tare tocmai pentru a nu ramine intre masinile alora intre care statusem la semafor. Din acest motiv plec eu uneori mai tare de la semafor, nu din alt motiv.

Evident ca exista si reversul medaliei. Plecind mai tare risti sa gasesti in mijlocul intersectiei un alt "ghertzoi" care a fortat galben/rosu la semaforul drumului cu care te intersectezi. Deh, riscurile "meseriei" . Oricum in oras (mai ales in Buc unde toti au ceva de demonstrat) trebuie avut multa grija chiar daca uneori mergi mai "taricel".

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa suntem perceputi...

Din pacate numai asta se vede in ochii alora de pe margine. Daca mergi linistit si in banca ta, nu te vede nimeni.

Cum ai facut o nefacuta... esti pus la zid.

Asta e rromania. Sau mai bine zis, asta e omu' din rromania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trec aproape zilnic prin pasajul Unirii. Observ ca in ultimul timp gropile si crapaturile s-au adancit. De ce eu pot sa le observ iar administratia drumurilor nu ? Azi am pus mana pe telefon si am sunat la Politia rutiera. Un domn de acolo, mi-a spus ca nu se ocupa ei ,dar ca or sa anunte tot telefonic, fara numar de inregistrare Directia Drumuri Transporturi si Siguranta Circulatiei Primaria Bucuresti. Am sunat la aceasta directie si m-au trimis la Administratia strazilor tel. 0213138170 Acolo o domnisoara mi-a spus sa depun o sesizare. In intervalul asta cat imi fac timp sa depun sesizarea, cat se analizeaza, cat se coiesc dumnealor, eu si altii ca mine zilnic trebuie sa avem grija, sa nu dam in respectivele gropi impinsi de la spate, orbiti de faruri sau atenti la cei ce vin din spate si schimba banda in pasaj. Birocratia este in floare. Am smuls promisiunea domnisoarei ca vor lua masurile necesare fara sa ma mai deplasez totusi la dumnealor. Astept sa vedem, poate se intampla ceva...Sunt curios daca se ia vreo masura si in cat timp.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara am iesit la o plimbare scurta : tineretului , unirii , universitate , romana , victoriei , arc si inapoi. am mers usor 60 si am fost depasit si mi sa taiat fata. am stat mai mult cu ochii in oglinzi decat in fata , dobitoci care stau la 1 metru in spatele meu samd. este axact acelasi lucru care il pateam si cu scuteru numai ca atunci mai luam si injuraturi . tot ce tine de mers pe strada este haotic nimeni nu respecta viteza legala . Victoriei spre herastaru radar pana in fantana <se mergea frumos> si dupa fantana se mergea cu cel putin 100 <rachete> . aaa si pentru baietzii care nu stiu ca motoru are mai mult de 2 trepte mai ales dupa 22:00 sa le trag la <cioc> si sa ma C.A.C. in tevile lor goale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers usor 60 si am fost depasit si mi sa taiat fata. am stat mai mult cu ochii in oglinzi decat in fata , dobitoci care stau la 1 metru in spatele meu samd

Asa se merge peste tot, se grabesc din cale afara. Si de! Daca ai motor, trebuie neaparat sa fii racheta. De obicei si in oras si afara, 90% din timp, merg regulamentar, ca sunt cu masina sau cu moto, merg corect (nici nu am utilaje cine stie ce si nici personalitatea nu o am de zmeu). Dar ca sa ii fac loc unui (cuvant urat) (in oras) accelerez pana la 80, cu gandul sa ii fac loc pe banda a 3-a (unde ma impinsese o matracuca). Ma depaseste prin dreapta, iar in dreptul meu: ce mergi ba asa incet? Am ramas: :moron: Dupa care a continuat cu 100 cel putin :baldy: Sa nu mai zic de altul care statea in spatele meu la 20cm, cand eram cu 'sportul' pe prima banda, un drum cu denivelari de imi amestecam mintile in cap ~50km/h, iar ala nici gand sa cedeze sa lase macar un metru. 50% din soferi (daca nu mai mult) nu sunt facuti pt condus... In 5 ani de cand am B-ul a trebuit sa pazesc destuli prosti si de 1 an aproape cu A, am avut norocul sa nu am incidente decat din cauza mea (la viteze f mici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa va grupati vre-o 5-10 mobre si sa mergeti regulamentar in grup prin oras sa vedeti ce se intampla. Oare mai au curajul sa comenteze ca circulati cu viteza legala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa va grupati vre-o 5-10 mobre si sa mergeti regulamentar in grup prin oras sa vedeti ce se intampla. Oare mai au curajul sa comenteze ca circulati cu viteza legala?

Buna treaba, mai ales prin pasaje unde viteza legala e 40 km. Sa vezi spume pe ei ca nu pot sa treca cu 100. Daca vrem sa ii fierbem, ii fierbem . La semafor insirate 10 motoare, mai prind aia semaforul maine. Sa nu mai zica ca ne strecuram in fata. Totusi eu cred ca multi sunt sado-maso, caci doar daca nu ai o doaga rezisti sa stai atata blocat in trafic zilnic. Plecam odata la tara cu coburii pusi, nexam strecurat, a fost chin pana sa ies din Bucuresti. Culmea e ca era atata spatiu intre masini, dar eu nu puteam sa intru.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc faptul ca ma strecor printre masini. Apoi ajung in "pole position" la semafor. Partea fericita este cind se pune verde tocmai cind ajung eu la el si plec instant. Daca prind rosu si staaaaau ceva vreme la el, am avut de citeva ori nenorocul sa dau peste citiva ghertzoi care, suparati fiind pe soarta/viata/etc si neavind pe cine sa refuleze, ma gaseau pe mine. Astfel incit in momentul in care se punea verde la semafor, eu incercam sa plec un pic mai tare sa ma "smulg" dintre cele 2 masini. Evident ghertzoiul vroia sa imi arate ce sofer meserias este/ ce masina "tare" are si accelera si el ca nebunu. Nu am gasit pina acum o masina care sa se puna cu demarajul unui monocilindru, dar de regula plec putin mai tare tocmai pentru a nu ramine intre masinile alora intre care statusem la semafor. Din acest motiv plec eu uneori mai tare de la semafor, nu din alt motiv.

Evident ca exista si reversul medaliei. Plecind mai tare risti sa gasesti in mijlocul intersectiei un alt "ghertzoi" care a fortat galben/rosu la semaforul drumului cu care te intersectezi. Deh, riscurile "meseriei" . Oricum in oras (mai ales in Buc unde toti au ceva de demonstrat) trebuie avut multa grija chiar daca uneori mergi mai "taricel".

Bafta.

 

Am tot patit si eu chestia asta si mai nasol e cand ambele masini au de "plecat tare" de la semafor. Asa ca solutia mea e sa ma bag in fata uneia dintre ele chiar daca intru putin pe trecerea de pietoni ca atunci cand se pune verde sa am banda mea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot patit si eu chestia asta si mai nasol e cand ambele masini au de "plecat tare" de la semafor. Asa ca solutia mea e sa ma bag in fata uneia dintre ele chiar daca intru putin pe trecerea de pietoni ca atunci cand se pune verde sa am banda mea :D

cum ajungi in situatia in care sa te deranjeze ambele masini (stanga/dreapta) la plecarea de la semafor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...