Sari la conținut

Accident Academia Militara


laurmlau
 Share

Postări Recomandate

oricare dintre voi o sa beti intr-o dupa-amiaza pana spre seara 2-3 beri (nu este nevoie de mai mult) apoi va culcati la ora 22:00, dormiti pana a doua zi la ora 08:00 si pe urma plecati cu motocicleta: daca la ora 12:00 va opreste un politist si va da sa suflati in fiola, va garantez ca nu iese 0,00 %....o sa iasa cel putin 0,01 % daca nu mai mult... deci ramaneti fara carnet !!!

 

asta eu nu cred. este adevarat ca berea este cea mai periculoasa din punctul asta de vedere dar dupa o zi nu mai iese. poate iese doar in sange dar nu in aerul expirat.

acum depinde si cat de activ esti. alcoolul iese cel mai usor din corp cand faci efort/transpiri, NU cand dormi cum crede toata lumea!

 

poti face si experiment cu fiole de la farmacie.

tu cu un prieten, beti vro 3 beri, unu din voi doarme o ora iar celalalt alearga o ora (daca puteti) si apoi comparati rezultatele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricare dintre voi o sa beti intr-o dupa-amiaza pana spre seara 2-3 beri (nu este nevoie de mai mult) apoi va culcati la ora 22:00, dormiti pana a doua zi la ora 08:00 si pe urma plecati cu motocicleta: daca la ora 12:00 va opreste un politist si va da sa suflati in fiola, va garantez ca nu iese 0,00 %....o sa iasa cel putin 0,01 % daca nu mai mult... deci ramaneti fara carnet !!!

MINTI! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De baiatu' ala mai stie cineva ceva? ... ca, p'aici mai e putin si aflam compozitia si procesul tehnologic de creatie a berii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De baiatu' ala mai stie cineva ceva? ... ca, p'aici mai e putin si aflam compozitia si procesul tehnologic de creatie a berii!

probabil cei de la pital l-au salvat si l-au pus precum viermele in tequila - sa se regenereze mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am baut mai mult de 3 beri ... spre 2 litri si dimineata am plecat cu masina si nu a iesit nimic la alcooltest. totul e sa stii ce sa faci DUPA ce bei! dar asta deja e o discutie offtopic!

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricare dintre voi o sa beti intr-o dupa-amiaza pana spre seara 2-3 beri (nu este nevoie de mai mult) apoi va culcati la ora 22:00, dormiti pana a doua zi la ora 08:00 si pe urma plecati cu motocicleta: daca la ora 12:00 va opreste un politist si va da sa suflati in fiola, va garantez ca nu iese 0,00 %....o sa iasa cel putin 0,01 % daca nu mai mult... deci ramaneti fara carnet !!!

Fugi bai nene d-aici. Tu ori n-ai baut in viata ta absolut nimic, ori te dai rotund numai de dragu' rostogolirii...

In ziua in care mi-am cumparat mobra asta am avut un accident minor cu ea. Mi-a facut unu' de la CD o figura si m-am proptit o tara in stopul lui (era un van). Fiind de la CD n-am vrut sa-l las si l-am tarat la politie, cu toate ca stiam ca e posibil sa fiu scos vinovat. Ce uitasem initial a fost ca seara de dinainte o petrecusem in compania a mai multe beri, ca aveam de sarbatorit cumparatu agregatului. Mi-am adus aminte de asta abia cand mi-a bagat gaboru' sub nas "fiola". Bausem...sa zicem...6-7 beri, ultima pe la 12 noaptea. Si acum era vreo 11 a doua zi. Si a iesit 0 (zero).

Deci vrajeli d-astea cu "am baut 2 beri acum 12 ore si mi-a iesit alcolemia 0,02 sunt povesti nemuritoare. Cel putin in ceea ce ma priveste. A, am 62 de kile, deci nu prea mult sange de contaminat cand bag alcool.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe caldura asta o bere te "turteste" serios,nici de pieton nu mai esti bun.

 

Ca pieton e discutabil, dar cu casca pe cap..proasta combinatie!!'

Prima si ultima mea (sper) tavaleala, in poligon, la 1-3km/h dupa 1l de bere. Practic, am intrat in (baritai) bordura cu fata si am picat pe o parte.

 

Morala: :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ii dau dreptate lui gabi la faza cu "culcatul" motorului. Nu-ti sta mintea la culcat sau sculat....tot ce vrei e sa opresti naibii in timp util si , automat, blochezi fata.

Normal, e mai onorabil sa zici "am culcat motorul", decat "bai, m-am speriat si am tras frana cat am putut de tare". Nu generalizez. Eu recunosc ca am facut boroboata. Adica am blocat fata dar am dat`o la intors ca special am culcat motorul pentru ca e mai usor un "low side". Cunosc si doi amici care au procedat la fel :rolleyes:

Oricum, ii apreciez pe cei 10% care pot sa isi stapaneasca firea si sa judece la rece.

 

Sanatate mobristului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce am invatat la scoala e ca berea te duce pana la 8ore dar in sange parca. acu nu poti sa compari un animal la 190 si 130Kg cu un fulg la 165 si 60Kg

 

app. maine plec la drum si conduc mult mult. tata in seara asta e beat rupt. dimineata stiu ca la 5va veni sami sopteasca drum bun si ma va pupa(sper nu pe gura) oare cat respir atunci si cand ma pupa, imi iese dupa aia la fiola? am 185 si 90Kg.

 

oare sai dau una la ureche sa fuga cand da sami vorbeasca si sa ma pupe.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va lamuresc mai bine, treaba sta in felul urmator. Baiatul asta este prieten bun cu mine si a stat la o x numar de beri cu o seara inainte pana tarziu. Cand s-a trezit inca mai avea alcool in sange dar el nu se simtea ametit, mahmur etc. Ca dovada ca avut prezenta de moment si a sarit de pe motor. Momentan baiatul este bine, nu are fracturi insa este julit din cap pana in picioare. Aici fac un apel catre camarazii pe 2 roti si mai ales cei care au calduri vara. Baiatul cu R6, Bogdan era in adidasi, tricou, bermude si casca. Daca ar fi fost echipat macar cu o armura , sa nu mai vorbesc de niste pantaloni sau cizme scapa intact si nu ami ajungea la julituri. Culmea este ca detine echipament full si de calitate dar ..este cald afara. Vad zilnic f multi motociclisti in tricou, cu vitezane si alearga linistiti. Nu asa se face si asta o stiim toti. Comportamentul de scuterist va va umple de julituri sau mai rau. In alta ordine de idei Bogdan se va reface dar momentan trece prin dureri mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca nu s-a inteles ce am zis.Nu m-am dat Rossi ci era doar o statistica observata de mine.Chiar si probata.Eu am zis ca in momentul ala 90% din motociclisti se gandesc sa opreasca motoreta sau sa evite obstacolul.Restul de 10% se gandesc sa o puna de BUNA VOIE jos ca asa cred ei ca scapa.Restul blocheaza roata,cad si dupaia zic ca au vrut sa o culce.Mi-au recunoscut mai multi prieteni dupa ce initial au zis ca au culcat-o ca au vrut ei.Putini sunt aia care o culca ca vor ei si e dificil de spus daca asta e solutia salvatoare.

Procentele d 90% si 10% nu sunt exacte,dar pe acolo se invart.

Poate data viitoare se citesc mai clar mesajele inainte sa se zica :"uite-l pe Rossi".Eu m-am referit doar la culcatul motoretei de buna voie.Atata tot.Cine are nelamuriri il astept pe pm sa nu poluam forumul.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata treaba ... am trecut pe acolo la 10:45 in drum spre munca si am vazut motorul proptit in bordura si izolat de politie cu niste jaloane. Mai era un baiat cu motorul parcat si inca cineva care statea langa mobra, probabil prietenul lui Laurbalaur. Am intebat ce a patit motociclistul si mi-au zis ca e "ok" si ca l-a luat SMURD-ul.

 

Insanatosire grabnica motociclistului si sper sa-si repare mobra pe asigurarea conservei.

 

Pe de alta parte nu prea e ok cu bautura. Dar din cate stiu eu in cazuri din astea se fac analize de sange din care se poate stabili daca a baut si s-a urcat la volan/ghidon sau a baut cu mai mult timp in urma. Sper sa fie adevarata povestea lui velocity ca totusi era cam de dimineata pt sprit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarata povestea lui velocity, o confirm si eu. In plus Bogdan nu a baut mult ca nu tine la bautura, dar cu totii stim ca berea se metabolizeaza pacatos de greu si uite ca a iesit ceva la fiola a doua zi.

Bine ca nu a patit nimic cu adevarat grav, bine ca casca si'a facut datoria cu varf si indesat, altii pleaca din lumea asta in accidente cu mult mai stupide, fara a avea parte de a doua sansa.. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ii dau dreptate lui gabi la faza cu "culcatul" motorului. Nu-ti sta mintea la culcat sau sculat....tot ce vrei e sa opresti naibii in timp util si , automat, blochezi fata.

Normal, e mai onorabil sa zici "am culcat motorul", decat "bai, m-am speriat si am tras frana cat am putut de tare". Nu generalizez. Eu recunosc ca am facut boroboata. Adica am blocat fata dar am dat`o la intors ca special am culcat motorul pentru ca e mai usor un "low side". Cunosc si doi amici care au procedat la fel :rolleyes:

Oricum, ii apreciez pe cei 10% care pot sa isi stapaneasca firea si sa judece la rece.

 

Sanatate mobristului!

Offtopic: Ba uneori iti da in cap pe care parte sa-l culci. Am fost sambata trecuta pana in Ruse, unde era canicula, si am stabilit ca plecam tarziu cand se cam racoreste dar mi-am propus si eu sa ajung pe ziua in Jilava, si n-a iesit. La iesirea din 1 Decembrie unde e drumul in reparatie capitala era o portiune unde te ghidau cu jaloane pe contrasens unde nu era asfalt ci asfalt macinat, si dupa o zi masinile facusera un fel de sant (pardon doua santuri) in el. N-am vazut santul, mi-a fugit spatele, am inceput sa dansez, si dupa circa 3 sau patru ture de dat dreapta-stanga din ghidon cand am vazut un jalon din ala drept in fata eu am decis ca trebuie sa cad pe dreapta si am cazut pe dreapta. Bine, din frana usoara de motor ajunsesem la o viteza neglijabila, asa ca a fost un pic mai repede decat o cazatura de pe loc. Si aveam amandoi echipament (eu jacheta cu protectii, nevasta-mea tricouas de enduro cu plastice pe el, plus amandoi ghetute de moto de timp liber si genunchere de enduro). Asa ca a iesit cu aproape zero daune (ne mai doare cate un umar, pe mine si genunchiul proptit in asfalt cu genunchiera, plus ca mi-a picat motorul motorului pe piciorul drept), dar pe undeva e OK. Deci in cazuri din astea unde intri in balans (ca un fel de voblaj lent) poti sa decizi ca nu mai ai control si preferi sa pici ca in cazul meu pe dreapta decat sa faci inca un balans spre stanga si sa darami baliza aia si probabil sa iasa si mai rau. Oricum purtati ceva echipament si pe vremea asta, ca noi daca nu l-am fi purtat mai mult decat sigur ne plimbam cu taxiul rosu de la SMURD dupa o tavaleala in asfalt maruntit, pe cand asa a iesit un incident minor din care cele mai mari suparari au fost ca lumina batea slab ca unul din proiectoare batea fix in pomi (adica aproape drept in sus) si ca m-am trezit in Jilava ca nu am oglida pe dreapta ca era intoarsa spre inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...