Sari la conținut

Serbia - Macedonia


Carturaru'
 Share

Postări Recomandate

Noroc,

 

ine poate recomanda o ruta frumoasa prin Serbia catre Macedonia?

A facut cineva acest traseu?

 

Am gasit ceva drumuri, care pe harta, arata a drumuri de munte cu foarte multe serpentine. Drumurile pleaca din Drobeta si merg spre Macedonia intre autostrada Belgrad - Nis si granita cu Bulgaria.

 

Ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu gica-contra....dar eu nu prea am vazut cine-stie-ce frumuseti prin Serbia. Doar in Belgrad si prin Banat. Si oamenii... :disappointed: Personal as recomanda autostrada - te scapa de probleme.

Editat de Tija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

..Nu prea a vazut frumuseti prin Serbia.. :lol: :haha:

Clisura Dunarii la ei, cam 120 km este Dumnezeiasca, apoi Golubac, si alte statiuni asezate de-a lungul Dunarii..nu exista mult de-astea prin Europa..

Oamenii, sunt foarte calzi si dispusi sa te ajute, chiar daca sunt probleme, in sensul ca nu prea vorbesc nicio limba straina..

Ia-o frate inspre Muntenegru, ai sa te saturi de curbe si munti, coboara la mare, apoi du-te pe coasta Adriaticii inspre Dubrovnik, viziteaza la ei insulele KRK, Brac si P.ula.

Daca ajungi la Plitvice nu ezita sa vezi parcul, sunt niste peisaje care aduc cu muntii aia suspendati din Avatar..!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec marti spre Belgrad si cred ca am sa ies prin tara pe la Portile de Fier si am s-o iau prin Negotin. Stie careva, se poate intra in Serbia doar cu Cartea de Identitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti va multumesc pentru sfaturi. Inspre Muntenegru si Croatia am mai fost. A fost foarte frumos.

Acum vreau sa incerc partea asta.

Asa ca cine are informatii despre aceasta directie....este binevenit sa scrie aici.

 

Pentru cine crede ca la sarbi nu are ce vedea se inseala...la capitolul sosele stau mai bine ca noi si au si mai multe drumuri prin munti ca noi. Oamenii sunt chiar super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Daca treci pe la sarbi, sa-ti dau un autocolant sa-l pui pe mobra.

 

20051120090424!Albania_state_emblem.png

Glumesc.

 

 

On topic: Nu stiu cand pleci, insa stiu ca pe la inceputul lui Septembrie (prin 2008 si 2009) se tinea un maraton cu sute de motociclete care strabatea toata tara - "Rally Macedonia"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivele pentru care am zis ca nu e cine-stie-ce de vazut ar fi cam asa:

- Muntii de la noi nu se compara cu muntii din Serbia. Nu cred ca incape discutie aici.

- Drumul de pe clisura Dunarii mi se pare mult mai interesant la noi. Mai variat, mai pitoresc, mai provocator :) . In Serbia e aproape la fel de drept ca si autostrada. (asta e o parere strict subiectiva)

- Prin bezinarii eram priviti "dubios" (ceea ce nu s-a mai intamplat in nicio tara pe unde am mai fost). Atitudinea era ceva de genu "no atunci bea incet, ca-i rece" (daca stiti bancul cu ungurul, ardeleanul si fantana otravita)

- In cele cateva restaurante in care am fost, abia am reusit sa obtinem cate o cafea, in timp ce in jur se mancau gratare si alte cele. Nici engleza, nici franceza, nici germana, nici limbajul semnelor nu au functionat.

 

In Belgrad, Vrsac, localitatile de pe clisura, in schimb a fost altfel. Acolo intr-adevar am intalnit oameni absolut decenti, servire ok la bar sau restaurant, atitudine prietenoasa. In rest pe unde am fost (adica de la Belgrad inspre sud) ... :disappointed: si nu cred ca niste comentarii de pe forum ma voi face sa-mi schimb parerea formata pe propria piele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deci...

 

Am fost pe Clisura Dunarii, am trecut granita pe la Portile de Fier I - Gerdap, am trecut prin Golubac.

Peisajele super, drumul utrmareste linia Dunarii, paralel cu malul romanesc. Drumul este bun, cu usoare denivelari din cand in cand. Problema nr unul o constituie tunelele.. La ultimul dintre ele, cel de peste 200 m, inainte de Golubac, unul dintre noi a cazut din cauza ca era intuneric bezna si nu era deloc luminat, era in curba si nu se vedea lumina de la celalalt capat, astfel incat orbirea a fost instantanee... Asa ca mare atentie in acel loc.

 

Drumul spre Belgrad a fost bun, trasele prin sate si vai, curbe largi si stranse, asfaltul fara gropi, dar peticit si cu denivelari pe alocuri. Ultimii 150 km si ceva i-am parcurs pe autostrada.

De la Belgrad, am luat-o pe autostrada spre Nis. Zona este frumoasa, cu paduri, coline si munti. Traficul cam ca la noi, se circula in viteza, cu multi care forteaza depasirea, dar nu fac din faruri, ci merg in spatele tau pana cand te dai la o parte.

 

Belgradul e un oras frumos, inconjurat de coline si paduri, care merita vizitat. Datorita Dunarii, adie un vant usor astfel incat caldura nu s-a simtit, desi era un soare puternic, iar cerul, cristal... Sunt multe alei pietonale cu cafenele si terase, iar pe malul Dunarii sunt pontoane cu terase, plaje si zone de agrement. Un punct de atractie il constituie Cetatea in interiorul careia se afla muzeul militar unde sunt expuse piese de armamnt greu precum tunuri, tancuri, si unde se poate admira un fragment din avionul F116-stealth doborat de sarbi si un Hummer capturat de la americani.

 

In Macedonia am fost acum 2 ani, traficul e tot asa, cam haotic in Skopje si pe drumurile mai umblate, in rest nu e aglomerat. Sunt zone cand nu intalnesti masini minute intregi, e chiar mai lejer ca in Bulgaria. Dac ajungi pe acolo, merita sa vizitezi orasul Ohrid, este pe malul lacului cu acelasi nume, la granita cu Albania.

Lacul este principala zona de atractie si agrement dar sunt de vizitat cetatea, construita de tarului Simeon I si o multime de biserici si manastiri din sec IX-XIV. Orasul vechi se afla pe o colina, cu strazi inguste si pitoresti. Aleea pietonala este cocheta si plina de magazine, si se termina inspre lac, unde se afla o piata larga, cu statuia sf Chiril, privind spre port. In zona sunt cateva cluburi si multe terase si restaurante cu vederea spre lac.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ?... niste poze, sa vada si ochiu nostru. :bounce:

 

Am pus ceva poze la subiectul respectiv, Svilajnac Serbia:

/index.php?/topic/666271-svilajnac-serbia-1213-si-14-avg-2011/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...