Sari la conținut

Accident Prelungirea Ghencea... RIP


MC Mate
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 321
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

motociclistul asa incepator cum era

era incepator pe motocicleta dar el mergea de mult pe un scuter deci stia ce se poate intimpla in trafic si avea cu siguranta ceva cunostinte despre mersul cu doua roti pentru ca daca mergi pe doua roti prin jungla din bucuresti indiferent ca esti pe bicicleta sau supersport tot prinzi cite ceva .Comentariile ca ar fi fost incepator/tinar ca sa se dea pe o motocicleta sport chiar nu isi mai au rostul acum e prea tirziu pentru el, a fost la momentul nepotrivit in locul nepotrivit si atita tot putea sa fie in locul lui alt motociclist cu mai multa experienta in mersul pe motocicleta si atunci toate aceaste discutii altfel ar fi fost duse .Macar acum dupa ce au citit topicul poate cei care trag mai tare de aceleratie in zona respectiva poate o vor lasa mai incet pe acolo ca si intimpul zilei te "minunezi" de cum se circula acolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, avea peste 100 de kmph (dovedit, se pare), iar automobilistul a semnalizat regulamentar.

 

Poate cei care se grabesc la orice topic pe accidente sa zica "moarte conservarului" vor fi ceva mai rezervati pe viitor.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o parte de vina o poarta si conservarul care nu s-a asigurat suficient de temeinic e destul de clar. Pedeapsa pentru el o sa fie cel putin stressul cu ancheta si dosarul penal daca nu cumva s-o alege cu mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca iti scapa in vedere ca la o ghiulea care vine spre tine cu cel putin 100kmph IN ORAS nu exista "asigurare temeinica".

 

Ar fi interesant cam cati il considera pe automobilist vinovat au si B-ul si conduc zilnic masina.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Eu cred ca nu s-a uitat in oglinzi (masina are trei :disappointed: ).

Altfel nu-mi explic cum de nu l-a vazut, era in spatele lui cu farurile destul de vizibile. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant cam cati il considera pe automobilist vinovat au si B-ul si conduc zilnic masina.

Eu sunt unul, si mai cred ca discutiile de aici l-au ajutat pe cel cu Audi.

Un caz in care este cuvantul unui mort impotriva unuia care spune ca ar fi semnalizat.

Case closed, comod si pentru Politie, mortu-i de vina.

Prietene, daca citesti pe acilea, din partea mea. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt unul, si mai cred ca discutiile de aici l-au ajutat pe cel cu Audi.

Un caz in care este cuvantul unui mort impotriva unuia care spune ca ar fi semnalizat.

Case closed, comod si pentru Politie, mortu-i de vina.

Prietene, daca citesti pe acilea, din partea mea. :finger:

 

In filmuletul pe care l-am vazut eu pe Realitatea TV azi dimineata soferul cam semnaliza. Sunt DOVEZI in sensul asta, nu-s presupunere.

 

Si da, hai sa nu ne mai cacam pe noi: mortu-i de vina. Si nu ca-i comod, ci pentru ca-i adevarul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In filmuletul pe care l-am vazut eu pe Realitatea TV azi dimineata soferul cam semnaliza. Sunt DOVEZI in sensul asta, nu-s presupunere.

Si da, hai sa nu ne mai cacam pe noi: mortu-i de vina. Si nu ca-i comod, ci pentru ca-i adevarul.

Da, se vede clar ca buna ziua... :huh:

Care DOVEZI ? Ai tu DOVEZI in afara de opinia personala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o parte de vina o poarta si conservarul care nu s-a asigurat suficient de temeinic e destul de clar. Pedeapsa pentru el o sa fie cel putin stressul cu ancheta si dosarul penal daca nu cumva s-o alege cu mai mult.

Nu prea ai ce asigurare temeinica sa faci ... la 100km/h faci cam aproape 28m/s; omul ala e langa tine imendiat dupa ce ai intors tu capul sa te asiguri in partea cealalata.

iar din filmulet pare sa fie o viteza mai mare de 100 - traverseaza intersectia in mai putin de o secunda, iar intersectia pare sa aibe ca 30-35 m, (asta ar veni cam 120km/h)

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mi s-a parut ca semnaliza. Mie si politistilor care au instrumentat cazul. Recunosc, sunt vinovat. E asa cum spui tu: conservarul e de vina, nu s-a asigurat, nu a semnalizat si probabil a facut-o intentionat. In general, cam toti conservarii au acasa o mica camaruta secreta in care au lumanari, poze cu motociclisti pe pereti peste care scris cu sange "moarte motociclistilor" si papusi voodoo calare pe motociclete de jucarie.

 

Keep up the good work cu nerecunoasterea adevarului, bagatul capului in fund cand nu este cazul si continua victimizare a motociclistilor si anatemizare a automobilistilor.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mi s-a parut ca semnaliza. Mie si politistilor care au instrumentat cazul. Recunosc, sunt vinovat. E asa cum spui tu: conservarul e de vina, nu s-a asigurat, nu a semnalizat si probabil a facut-o intentionat. In general, cam toti conservarii au acasa o mica camaruta secreta in care au lumanari, poze cu motociclisti pe pereti peste care scris cu sange "moarte motociclistilor" si papusi voodoo calare pe motociclete de jucarie.

 

Keep up the good work cu nerecunoasterea adevarului, bagatul capului in fund cand nu este cazul si continua victimizare a motociclistilor si anatemizare a automobilistilor.

Tu ai opinia ta, eu o am pe a mea. Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar discut.

 

In rest ...bla...bla...si ironie ieftina.

 

 

Sunt sigur ati gandi si daca vi s-ar intampla voua asa ceva...e tara plina de oameni corecti si obiectivi. Motociclistii mai ales.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Keep up the good work cu nerecunoasterea adevarului, bagatul capului in fund cand nu este cazul si continua victimizare a motociclistilor si anatemizare a automobilistilor.

 

Spui ca ai B-ul, in cazul asta poti sa-mi spui ca nu vezi motocicleta din spate, care vine cu viteza?

 

Asta in conditiile:

- e noapte, iar farurile se vad aproape de limita deranjarii

- ai vizibilitate cativa km in spate, deci nu poti spune ca a apartu din neant

- ai trei oglinzi, cat de distrat sa fii sa nu vezi ce vine din spate

- eu de exemplu in situatii de genul asta, in afar de semnal pun si frane scurte pentru a atrage atentia, iar daca stiu ca merg cu viteza si pun frana brusc pun si avariile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca ai B-ul, in cazul asta poti sa-mi spui ca nu vezi motocicleta din spate, care vine cu viteza?

Asta in conditiile:

- e noapte, iar farurile se vad aproape de limita deranjarii

- ai vizibilitate cativa km in spate, deci nu poti spune ca a apartu din neant

In filmuletul pus de tine la secunda 23 se vede cum da flash si comuta pe faza lunga..as zice eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Eu cred ca l-a vazut ca mergea cu viteza mica, si a vrut sa-l depaseasca. Moment in care conducatorul auto s-a trezit ca e la volan si trebuie sa faca stanga.

Cu sau fara semnal, e neimportant, pentru ca degeaba pui semnal daca nu te si asiguri.

 

Am patit si eu la o intersectie cu una care cu semnalu pus intra in mine desi ma vedea ... habar nu am ce astepta de la mine, insa daca nu o claxonam si nu ma feream intra in mine. Cand am tras langa geamul ei, tot ea era cu gura mare ca "aveam semnalul pus".

 

 

 

PS. ma deranjeaza in mod deosebit acest accident pentru ca si eu fac la fel, adica merg putin peste viteza legala, depasesc destul de mult, si m-au surprins si pe mine cateva specimene de felul asta care brusc se trezesc ca sunt la volan si vor sa faca stanga fara sa se asigure :baldy:

 

In filmuletul pus de tine la secunda 23 se vede cum da flash si comuta pe faza lunga..as zice eu.

 

Nu stiu daca da flash, dar cert e ca avea luminile destul de bune (spre deosebire de cei cu "lumanari", unde mai pui ca in uichend am vazut un transalp care mergea fara lumini :moron: )

Editat de PopaCosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TARKA 2, nu polemizez inutil. Evident, eu am parerea mea, tu pe-a ta. Incerc, pe cat posibil sa fiu obiectiv.

 

Uite linkul complet: http://www.realitatea.net/imagini-de-la-accidentul-in-care-a-murit-campionul-la-culturism-cristian-costescu_864295.html

 

Textul spune:

 

"MaÂşina de care s-a lovit circula regulamentar Âşi chiar a semnalizat că vrea să treacă pe altă bandă. Motocicistul nu a văzut însă semnalul Âşi a lovit în plin maÂşina. Tânărul sportiv a murit pe loc."

 

M-am uitat si eu si parca mi s-a parut ca semnaliza. Comentariul stirii pe care l-am vazut eu zicea ca initial politia l-a considerat vinovat pe sofer, iar apoi IN URMA PROBELOR s-a reconsiderat prima concluzie. Acuma vin si spun si eu: ce interes ar avea sa faca asta?

 

Ca probele sunt concludente sau nu, o pot spune cei de la expertiza video. Nu sunt doar niste chiori care se uita-n ecran, ca noi. Au posibilitatea de zoom, de stop-cadru, de analiza cadru cu cadru. Daca de la un cadru la altul a variat luminozitatea semnalizarii, eu spun ca a semnalizat. Daca Politia spune asta, se bazeaza pe asta. E un caz deschis, e viata unui om in joc, a aparut in presa. Nu-i cred in stare de porcarii.

 

Pe asta ma bazez.

 

Amu, sa fie clar, PopaCosmin: eu nu am B-ul. Dar am mers in masina cu prieteni de-ai mei, am vorbit cu ei, i-am chestionat cu privire la moto. Noaptea, un punct in spate nu inseamna nimic. E un punct si atat. Nu-ti dai seama daca se apropie cu 100 sau cu 80 sau cu 60. Soferii ne percep in alt fel. Si uneori SE BAZEAZA pe faptul ca - ce idee! - mergem in limitele legale. Pe baza asta IAU DECIZIILE. La fel cum noi ne bazam ca ni se da prioritate (de dreapta, de drum cu prioritate). Nu sunt idioti toti.

 

Amu, hai sa facem un exercitiu de imaginatie. Sa zicem ca am dreptate si ala chiar a semnalizat. Acum ii dai dreptate soferului? Sau tot el de vina? Ce sanse ai sa vezi o masina care semnalizeaza la 100-120 la ora? Si ce vina are el ca punctul pe care l-a vazut in oglinzile retrovizoare a devenit cerc in sub 2 secunde?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Amu, hai sa facem un exercitiu de imaginatie. Sa zicem ca am dreptate si ala chiar a semnalizat. Acum ii dai dreptate soferului? Sau tot el de vina? Ce sanse ai sa vezi o masina care semnalizeaza la 100-120 la ora? Si ce vina are el ca punctul pe care l-a vazut in oglinzile retrovizoare a devenit cerc in sub 2 secunde?

Daca o luam cu daca si parca, in cazul asta e posibil ca si motociclistul sa aibe semnalul pus si sa se fi incadrat sa execute depasirea ;) inaintea soferului.

Editat de PopaCosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o luam cu daca si parca, in cazul asta e posibil ca si motociclistul sa aibe semnalul pus si sa se fi incadrat sa execute depasirea ;) inaintea soferului.

Ma tem ca nu prea e "daca si cu parca". Ma tem ca cam am dreptate de data asta... Dar, in fine, fie ca voi.

 

 

 

 

 

MOARTE CONSERVARILOR!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

MOARTE CONSERVARILOR!

In afara de tine nu stiu cine a mai scris asta.

 

Insa realitatea e asa: motociclistul a platit cu viata pentru ca a mers cu viteza :disappointed: iar soferul va plati cu mastercard pentru ca nu stie sa conduca preventiv.

 

Ca si participant la trafic, data viitoare cand te plimbi cu mobra, si ai sa vezi ca masina din fata ta incetineste ... sa opresi in spatele ei ca sa afli ce vrea sa faca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...