Sari la conținut

Accident Prelungirea Ghencea... RIP


MC Mate
 Share

Postări Recomandate

MaÂşina de care s-a lovit circula regulamentar Âşi chiar a semnalizat că vrea să treacă pe altă bandă. Motocicistul nu a văzut însă semnalul Âşi a lovit în plin maÂşina.

 

Si chiar daca ala a semnalizat, de can poola mea ii da asta PRIORITATE sa treaca pe banda cealalta? Daca semnalizezi ai si prioritate? Sau cum???

BULLSHIT!!!

 

:rose: :rose: RIP!

Pacat de tineretea lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 321
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ori eu sunt chior,ori rezolutia de la monitorul meu e in coma dar mie nu mi se pare ca a semnalizat,mai degraba este reflexia pe laterala masinii a unui bec de pe stalpii de iluminat atunci cand a trecut cu masina prin dreptul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar daca ala a semnalizat, de can poola mea ii da asta PRIORITATE sa treaca pe banda cealalta? Daca semnalizezi ai si prioritate? Sau cum???

 

La 100kmph in oras, conceptul de "prioritate" se dilueaza considerabil, pana la dispartia lui in orizont, intr-un apus de soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o mare nelamurire, si va rog sa o clarificati raspaunzand la urmatoarele:

 

1)Zona unde s-a produs acest accident este in localitate?

 

2)Care este viteza maxima permisa in localitati?

 

3)In cazul efectuarii manevrelor de depasire legea permite depasirea limitei maxime de viteza?(Da sau Nu?)

4)Daca motociclistul(chiar si fara permis) ar fi circulat cu 50 km/h, ar fi avut timp sa incetineasca sau opreasca si sa-l lase pe cel cu Audi sa-si termine manevra?

 

5)Credeti ca la viteza de 50 km/h daca motociclistul efectua manevra de depasire a Audi, care ar fi intors brusc, ar fi fost doar accidentat?

 

6)Credeti ca daca motociclistul ar fi pastrat o distanta de siguranta fata de vehicului din fata de cel putin 15 m, si sa-l fi lasat sa-si finalizeze manevra de intoarcere pe automobilist ar trai azi?

 

Intreb aceste lucruri, deoarece avand si permis A si permis B, vad lucrurile din ambele unghiuri.

 

A)Ca si conservar nu as fi facut manevra, decat dupa o asigurare temeinica si destul de lunga ca sa ma conving ca nu vine nimic de nicaieri, chiar de as fi nevrozat pe cei din spate...

 

B)Ca mobrist: nu as fi circulat noaptea cu mai mult de 50 km/h, datorita posibilelor surprize(canale lipsa, gropi in asfalt, galme invizibile, caini si pisici, biciclisti, scuteristi, betivi), manevrele-surpriza ale altor conducatori.

 

Va rog sa ma corectati daca gresesc (incerc sa nu fiu partinitor):

-vina accidentului ar fi a soferului daca nu s-ar fi asigurat si nu ar fi semnalizat inainte de efectuarea manevrei de intoarcere.

-Vina mortii motoristului este a sa datorita vitezei peste limita admisa in localitate.Daca ar fi circulat cu viteza legala, ori accidentul nu ar mai fi avut loc, sau daca ar fi avut loc motociclistul ar fi avut mari sanse sa fi scapat doar cu accidentarea sa si deteriorarea motorului, cu recuperarea pagubelor de la sofer.

 

Concluzia mea este ca in contextul in care a avut loc accidentul( noaptea, zona respectiva, viteza) 95% din vina o are motoristul; nici macar ziua nu trebuie circulat acolo cu viteza peste cea legala!!!...in acest sens vina motociclistului este evidenta. Nu stiu daca se poate proba si vina conservarului(ca nu s-a sigurat si ca nu ar fi semnalizat...)

 

Oricum motoristul venea din spate si era de datoria lui sa incetineasca pina la limita evitarii oricarui pericol, eventual sa opreasca pina la clarificarea situatiei. In acest sens vina-i apartine integral.(Asta in ideea conducerii preventive; la conducerea agresiva "sky or die"..adica idiotii merg inainte, fie ce o fi..)

 

Iar discutiile cu "scoaterea basma curata a soferului", sau "vanatoarea de motociclisti", nu neg ca sint fenomene, dar sporadice, alimentate inclusiv in trafic nu numai pe net de cei mai idioti dintre soferi si motoristi...dar nu merita sa le consideram decat punctual, fara a generaliza...e normal ca intr-un accident nimeni nu vrea sa cada de vinovat, daca crede in sinea sa ca nu este....oamenii de caracter cind sint convionsi ca sint vinovati, recunosc si isi asuma responsabilitatea, dar jigodiile fug de ea si cind e clar ca sint vinovati?

 

In final eu personal din acest topic, invat urmatoarele:

 

1)Sa respect vitezele legale, ca nu sint prosti cei care le-au calculat si stabilit.

 

2)Sa fiu atent la "filmul" care ruleaza in fata mea cind conduc, si sa nu ma apropii prea mult de "ecran" si sa reduc viteza, sa nu trec prin el...sa fiu atent si la ce sa intampla in "sala", in jurul meu...

 

3)Cind sint aproape de alte vehicule, sa am distanta pe cit posibil de mare si viteza pe cat posibil de mica, ca sa pot evita orice manevra brusca a acestora.

 

4)Daca apare o situatie periculoasa in trafic, sa nu ma apropii prea mult de ea, sa am rabdare sa se rezolve clar si apoi sa trec mai departe.

 

Astept corectari, sfaturi, comentarii si completari. Cu multumiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

In final eu personal din acest topic, invat urmatoarele:

 

1)Sa respect vitezele legale, ca nu sint prosti cei care le-au calculat si stabilit.

 

2)Sa fiu atent la "filmul" care ruleaza in fata mea cind conduc, si sa nu ma apropii prea mult de "ecran" si sa reduc viteza, sa nu trec prin el...sa fiu atent si la ce sa intampla in "sala", in jurul meu...

 

3)Cind sint aproape de alte vehicule, sa am distanta pe cit posibil de mare si viteza pe cat posibil de mica, ca sa pot evita orice manevra brusca a acestora.

 

4)Daca apare o situatie periculoasa in trafic, sa nu ma apropii prea mult de ea, sa am rabdare sa se rezolve clar si apoi sa trec mai departe.

 

Astept corectari, sfaturi, comentarii si completari. Cu multumiri!

In teorie ai dreptate, dar sa te vad ce faci cand dai peste unu care face stanga peste tine si dupa accident iti spune ca el a avut semnalul pus ... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

Fuck... nici tu nu esti "motociclist" !!

Ca sa citez un classic care momentan e inca in viata: "ce fun mai are depasirea daca n-ai masina pe contrasens ?..."

 

Nici eu nu pot intelege cum poti zbura noaptea pe strada aia cand ziua e dezatru': toata lumea se baga, toti depasesc RATB-uri oprite in statie cu toate ca n-au loc si trec pe contrasens, pietoni peste tot, taximetristi...

 

E mai simplu sa dai vina pe altcineva decat sa pe propria persoana! Odata cu postarea imaginilor, e clara treaba! Nu mai conteaza c-a semnalizat ala cu masina, e si continua p'acolo... la asta cu masina n-am nici o pretentie, insa, ca motociclist trebuie sa fii in stare sa intuiesti anumite chestii cat de cat elementare!

 

In teorie ai dreptate, dar sa te vad ce faci cand dai peste unu care face stanga peste tine si dupa accident iti spune ca el a avut semnalul pus ... :wink:

 

Dintii jos... neaparat cu semnalizatorul!! :crack:

Pastrati distanta si nu mergeti ever paralel cu masinile, lasa-ti tot timpul timp de reactie.

Asta teoretic... practic... depinde si de circumstante! Eu cand sunt inconjurat de masini, prefer sa merg cu faza lunga!!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Dintii jos... neaparat cu semnalizatorul!! :crack:

Pastrati distanta si nu mergeti ever paralel cu masinile, lasa-ti tot timpul timp de reactie.

Asta teoretic... practic... depinde si de circumstante! Eu cand sunt inconjurat de masini, prefer sa merg cu faza lunga!!

Mie mi-e greu sa cred ca depasesti o masina care are semnalul pus de 10 secunde (nu mai mult, insa suficient cat sa-l vezi) oricat de incepator ai fi. :scratch:

 

Noaptea e mai greu cu faza lunga, ii deranjezi enorm pe ceilalti, insa ziua e "obligatorie" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kosh

 

Pastrati distanta si nu mergeti ever paralel cu masinile, lasa-ti tot timpul timp de reactie.

Asta teoretic... practic... depinde si de circumstante! Eu cand sunt inconjurat de masini, prefer sa merg cu faza lunga!!

 

 

Exact....dureaza mai mult drumul dar ajungioacasa si nu la spital sau medico-legal...

 

Si DA....Nu sint "motociclist adevarat"...cred ca nici macar "MOTOCICLIST NEADEVARAT" nu sint ca desi am permis A, folosesc un maxiscuter (chiar daca ia el 160 km/h)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptiu drace. 100kmh :blink: . Pai asta disculpa soferul instant.

 

"Articolu 10 aliniatul 1. din Codul Penal sectiunea aplicabila angajatilor MAI si rudelor lor.

 

10.1. Soferul unui autovehicol este oblogat sa sa-si semnalizeze intentia de schimbare de sens cu cel putin 50m inainte de efectuarea manevrei. Soferul este obligat sa se asigure numai daca ceilalti participanti la trafic circula cu viteza legala. Daca soferul simte la subtioara sau a citit in zat ca tembelu vine racheta nu mai este necesar sa se asigure ci poate face manevra din scurt.

 

10.2. Semnalizarea schimbarii directiei de mers ofera prioritate celui care a initiat-o in fata tuturor celorlalti participanti la trafic inclusiv in intersectii , pe drumuri cu o banda pe sens sau in parcarile Bila si Metro.

 

10.3 In cazul circulatiei pe sectoare de drum unde viteza maxima admisa este de peste 100kmh soferii nu au obligatia sa se asigure fiind dovedit stiintific ca ochiul uman nu poate percepe obiecte care se deplaseaza cu viteze superioare."

 

Acu serios , m-am uitat pe filmulet si eu n-am vazut motocicleta deloc. Mi s-a parut ca am vazut un far sau ceva dar nu sunt sigur. Asta dovedeste in mod cert o viteza superioara celei de 100kmh , viteza de unde , dupa cum am citat mai sus , este imposibila asigurarea. Asta-i si motivul pentru care trenurile , tramvaiele , metrourile nu depasesc niciodata 100kmh. Calatorii nu le-ar observa venind in statie. A vazut vreunul dintre voi un avion in cer cu ochiul liber ? Sa fim seriosi. Este fizic imposibil.

In opinia mea cazul este clar si se cere o inchidere cu NUP imediata pentru a nu mai irosi banii contribuabilului.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru "avocata" soferului:

" Reguli referitoare la manevre

 

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei."

 

Asa ca oricat lobby incerci matale sa-i faci pretenarului cu Audi - e in culpa grav de tot,conform legii.

Iar faptul ca pe tentativa aia de filmare se vede ca motocicleta mergea mai repede decat masina e fix zero - motorul putea sa franeze dupa ce a trecut de camera video pana la 50 KM/H.

Pe acelasi filmare se vad clar luminile puternice ale motorului de departe,deci soferul de Audi nu avea cum sa nu-l observe pe motociclist cu cel putin 300 m inainte de locul impactului.

 

Una peste alta,accidentul putea fi evitat daca ambii conducatori conduceau mai preventiv,dar asta e alta discutie....

Pacat

 

Ideea de baza pe motor ramane ca strada nu e circuit.... :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kosh

 

[...] folosesc un maxiscuter (chiar daca ia el 160 km/h)

 

De un' stii tu ca ia 160 km/h daca tu circuli TOT TIMPUL, dar ABSOLUT TOT TIMPUL incet si preventiv? Ai circulat cumva cu el cu 160 km/h? Daca da, de ce, inconstientule? Nu stii ca se pot intampla accidente nasoale? Nu stii ca in permanenta trebuie sa sa fii atent, etc? (mi-e lene sa scobesc prin forum sa pun in postul asta citate "din tine") Ia uite unde era lupu' moralist, plm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand circuli (cu mult) peste limita legala iti asumi consecintele. Din pacate.. uneori pot fi fatale.

 

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie,pt ca asa spune legea.Se uita lung la dreapta, vede nimic.Se uita lung la stanga ,vede un punct de lumina.Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case.De fapt ce nu stie Gigi este va punctul de lumina esti TU,idiotul care strabate DN1 cu 280km'ora.Gigi sta ,isi face calculele batraneste.Chiar daca punctul ar fi o masina,nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde.Imposibil. Gigi om atent,iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde.Idiotul,venind cu 280km/ora,strabate cei 700m distanta in 10 secunde si se infige in dacia lui Gigi ,trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor.Iditul de tine moare.Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos.Gigi se spanzura.Parintii tai se spanzura pt ca esti,sau ai fost unicul copil.

Esti un idiot.Sau mai degraba ai fost un idiot.Prietenii te plang.Pe forum se scriu mii si mii de RIP'URI cum ca ce baiat bun ai fost.Toti te plang.Vina ,clar, a lui Gigi.Nimeni nu il plange pe Gigi si cei 2 copii. Daca as fi Gigi,nu m-as fi spanzurat ci te-as fi omorat cu mainile mele.Ai fost un idiot.

 

Viteza omoara.Cand mergi cu 200 la ora,timpul de reactie nu mai este acelasi.Motocicleta nu mai reactioneaza la fel.Sa nu mai vorbim de cei ce nu au habar despre motociclism.Esti sub impresia ca soseaua iti apartine? Esti sub impresia ca toti trebuie sa te evitam pe drum? Esti sub impresia ca daca intri in mine care sunt la volan ca eu o sa te plang pe tine mai mult decat o sa imi plang daunele la masina? Esti un idiot.

:agree:

Editat de Smok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Cand circuli (cu mult) peste limita legala iti asumi consecintele. Din pacate.. uneori pot fi fatale.

 

Ai dreptate, dar intrebarea ramane ... ce te faci cand acel nea' gigi sofer de audi iti face stanga cand il depasesti? Sa zicem ca tu depasesti cu 60 km/h, asta ca sa fim "corecti" :D iar tu avand doar 60 si nu 100 ca baiatul asta, vei scapa cu viata insa paralizat de la solduri in jos.

 

Iti place scenariul? Daca nu, gandeste-te ca acel gigi va scapa de orice raspundere cu 10-20.000 de euro, dar tu vei ramane in viata si fericit, mai putin noul handicap, pentru care ti-ai asumat consecintele cand te-ai urcat pe motocicleta.

 

Ce naspa e viata. :laugh:

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine de atat nu poate fi zis. Toate analizele sunt de prisos, postul de mai sus contine toata esenta accidentelor de genul asta. Zeci de pagini comprimate perfect in 2 paragrafe. Well done, old school!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine-l scoate vinovat moral pe motociclist sa-l scoata si din pamant sa-l traga de urechi. Aici e vorba de aplicarea legii.

 

Constitutia Romaniei :

 

ARTICOLUL 16

(1) Cetățenii sunt egali în fața legii Âşi a autorităților publice, fără privilegii Âşi fără discriminări. (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, dar intrebarea ramane ... ce te faci cand acel nea' gigi sofer de audi iti face stanga cand il depasesti? Sa zicem ca tu depasesti cu 60 km/h, asta ca sa fim "corecti" :D iar tu avand doar 60 si nu 100 ca baiatul asta, vei scapa cu viata insa paralizat de la solduri in jos.

 

Iti place scenariul? Daca nu, gandeste-te ca acel gigi va scapa de orice raspundere cu 10-20.000 de euro, dar tu vei ramane in viata si fericit, mai putin noul handicap, pentru care ti-ai asumat consecintele cand te-ai urcat pe motocicleta.

 

Ce naspa e viata. :laugh:

:cheers:

La fel de bine putem sa zicem ca .. daca era pe bicicleta. Intelegi? In cazul de fata daca motociclistul ar fi mers legal si daca soferul s-ar fi spalat in urechi (sa auda motocicleta venind) si ar fi folosit oglinzile pentru asigurare si nu pentru decor, consecintele poate ar fi fost altele sau n-ar fi existat. Daca.. daca.. daca..

 

Sunt de vina legile gandite pe wc ca gigi scapa de orice raspundere. Acum.. pune-te putin in locul lu' gigi. Ai familie, copii si (din diferite cauze) omori un alt participant la trafic. Accepti sa faci inchisoare sau platesti?

Ne batem joc de noi ca acceptam sa traim cu legile astea in brate.

 

Cica.. sa traim bine. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De un' stii tu ca ia 160 km/h daca tu circuli TOT TIMPUL, dar ABSOLUT TOT TIMPUL incet si preventiv? Ai circulat cumva cu el cu 160 km/h? Daca da, de ce, inconstientule? Nu stii ca se pot intampla accidente nasoale? Nu stii ca in permanenta trebuie sa sa fii atent, etc? (mi-e lene sa scobesc prin forum sa pun in postul asta citate "din tine") Ia uite unde era lupu' moralist, plm!

 

Domnu' Sacal de Cluj,

 

1)Stiu viteza din specificatii, de pe www.burgmanusa.com si de la altii care au verificat! La aceasta viteza acul e la limita zonei rosii (8500 rot/min)...iar ROSU e un avertisment de pericol, porocaliul fiind atentionare, verde fiind normalitate...zic ca poate ai uitat...dupa umila mea parere numai cretinii folosesc motoarele in zona rosie de turatie, ca sigur le strica...sa stii ca si bucurestiul e plin de cretinei care umbla in trafic in viteza I-a la turatii maxime ca sa-i vada lumea ce barbati sint ei, fara sa realizeze ca strica motorul...incultura si BAC-ul , de!..de unde sa stie ei ca motorul e bine sa-l folosesti majoritar ca timp la turatia de Moment Motor Maxim data in specificatia tehnica?.si in felul asta vei avea la el si viata lunga si consum optim si randament?...,la mine turatia asta este de 5800 rot/min si corespunde unei viteze de 105 km/h...

 

2)Da, merg legal, ca nu doresc sa cotizez prin radar la motocicletele si masinile Politiei, prefer sa ajung mai tarziu dar sanatos...legal nu inseamna incet....unde se poate merg si repede in limitele legale stabilite (consider ca 130 km/h pe autostrada este suficient, iar 100 pe DN la fel...in localitati 50 mi se pare cam mica limita....70 ar fi mai bine, dar asta e doar parerea mea)

 

3)Stiu mereu ca se pot intampla accidente nasoale! Ca ma duce capul nu numai la postari le tastatura(eu cel putin asa sper!)

 

4)Stiu ma ca in permanenta trebuie sa fiu atent si chiar sint! Altfel mi-as vinde scula!

 

5)Sacalule, faptul ca spui ca ti-e lene, este f. urat; este un defect de caracter f.mare, si dai si altora un exemplu negativ!...de aia a ajuns tara asta asa nemernica!...ca pe taranii puturosi, hoti, smecheri si lenesi ii vezi de la ora 10 la carciuma, in timp ce milioane de hectare zac nelucrate...

 

Sacalule, te rog cauta-ti alta victima pt. atacul la persoana...pt.mine nu ai argumente, iar acel "PLM" din final spune tot despre tine!..sa-mi fie cu iertare, dar nu am chef sa ma bag in cocina cu tine! Banui ca tu esti un "motociclist adevarat", eu nu sint nici adevarat nici neadevarat...sint doar maxiscuterist...si nu ma amestec cu satanistii violatori de babe :eek:

 

Lupu moralist trist si neinteles de comunitatea moto(partea ei intunecoasa)! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptiu drace. 100kmh :blink: . Pai asta disculpa soferul instant.

 

 

tu de unde ai mai aparut mai spasma cerebrala?

ai 2 saptamani pe forum si este expert in accidente si cazaturi

 

in plus sarcasmul nu e de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie 160 pe bord, nu te mai ataca aiurea.

 

Scrie 180 pe bord, (dar nu cred ca e relevant)...ca sa stii pentru cind va veni momentul si pt.tine, si vei putea trece si la altceva mai aristocratic, cum se zice ca este Burgmanul, care este "altceva" si nu pentru "oricine"...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...