Sari la conținut

Cateva zile in Viena


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

nu ma supar frate dar obisnuiti-va sa dati pe gura cuvinte cu sens nu forme fara fond.

 

p.s. cand v-aud cu toyotele alea vomit, conduceti de-alea vreo mie de ani in bezna mintii, mie imi place bmw, porsche, aston...de-alea nefiabile ce mai....

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma supar frate dar obisnuiti-va sa dati pe gura cuvinte cu sens nu forme fara fond.

 

p.s. cand v-aud cu toyotele alea vomit, conduceti de-alea vreo mie de ani in bezna mintii, mie imi place bmw, porsche, aston...de-alea nefiabile ce mai....

 

Deja suntem offtopic dar daca veni vorba............NISSAN SKYLINE GTR iti spune ceva? 76.000euro cu TVA si cam rupe tot dpv al performantelor,uita-te pe net la diferite teste si vei vedea ca Aston si Bmw (mai putin Porsche) sunt canapele cu motor mare pe langa munca niponilor,iar diferenta de pret este ca de la cer la pamant pur si simplu nejustificata(ca si in alte cazuri :D ).

Acum depinde de fiecare ce doreste.

 

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunosc subiectul f bine. cred ca trebuie sa incerci nu sa polemizezi pe cifre din reviste. de asemenea sa faci diferenta intre o masina de pista si una pe care o poti conduce zi de zi. cu nissan-ul gtr nu se poate merge. in plus e meschin. ultima data cand a trebuit sa aleg intre porsche si bmw, am luat un m3 cabrio, era ceva mai spatios si mai confortabil. ca feeling imi place porsche mai mult insa. la pret cam la fel 82,000+

tva parca. gtr ala trebuie sa-i schimbi uleiul zilnic. oricum nu are aceeasi clasa. poti pune un motor cu reactie pe orice, crezi ca oamenii ce isi pot permite sa aleaga il cumpara? masina nu e un motor, e un ansamblu de factori din care foarte la varf multi sunt strict subiectivi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am facut drumul asta weekendul trecut. Am plecat pe transalpina si mai departe spre granita si am ajuns in Viena.

Am ras cu lacrimi :crack: :crack:

 

Ai urcat pe transalpina, granita, ai trecut un deal si ai ajuns in Viena.

Epic narat! :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma supar frate dar obisnuiti-va sa dati pe gura cuvinte cu sens nu forme fara fond.

 

mai dorule, e un forum. mai si radem.

baiatu asta se plange ca are zgomote de presiune la un motor nou

tu-i zici ca fiabilitatea nu-i punctul forte, apoi zici ca alea de 10 ani arata ca noi. era servita la fileu. ce vrei acuma? mai zambeste si tu.

 

p.s. cand v-aud cu toyotele alea vomit, conduceti de-alea vreo mie de ani in bezna mintii, mie imi place bmw, porsche, aston...de-alea nefiabile ce mai....

 

tu poti face ce vrei. eu ti-am zis doar ca aprob o masina in primul rand pe baza sistemului de calitate in care a fost conceputa, proiectata, fabricata. poate fi si lexus si accura, daca preferi d-astea mai confortabile.

oricum,

daca mi-ar place o masina sa-mi cumpar acum, asta ar fi:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0a/TOYOTA_Land_Cruiser_HZJ75-01.jpg

sau asta:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Land_Rover_Defender_110_Hardtop_Mk.1_1990-2006_frontleft_2008-04-26_U.jpg

 

as putea inchide ochii si cu un jeep tj, hard top

 

desi as prefera toyota ca-i mai ieftina si mai ieftin de intretinut

 

Deja suntem offtopic dar daca veni vorba............NISSAN SKYLINE GTR iti spune ceva? 76.000euro cu TVA si cam rupe tot dpv al performantelor

 

te gandesti ca dai la guvern mai mult de 2 dacii? gratis!!!

€15,000 euro numai tva-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da aici ai dreptate Doru. 3 luni nu as astepta,maxim 3 saptamani as astepta,legea spune ca daca esti unic importator,esti obligat sa iti achiti atributiile in maxim 2 saptamani.

 

In final BMW RO pierde,nu eu,poate ca altii citesc si invata din intamplarile altora.In final am alta motocicleta,pot sa ma plimb cu ea prin oras si eventual sa fac un drum de 1 zi pana la Brasov si inapoi.

 

Urmatoarea motocicleta,nu va mai fi de la BMW 1din cauza managementului care mai trebuie sa evolueze,si 2datorita gusturilor si convingerilor personale,formate in timp. Ma gandeam la K 1300 R ..........dar lasa ca e bun si V MAX-ul si sigur mai fiabil,in opinia mea.

 

Daca voi o sa va adunati si o sa plecati catre Viena, va urez drum bun.

:cheers:

 

vineri plec in franta. in prima zi ajung pana in viena (apropo, nu e mare lucru)

ma intorc intr-o saptamana

trec prin viena (de fapt pe langa) si merg pana-n koblenz, dupa care duminica cobor in nantes.

daca pot sa te ajut, da-i bataie. daca scula nu e mare o pot aduce eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In final BMW RO pierde,nu eu,poate ca altii citesc si invata din intamplarile altora.

 

Aici nu-ti dau deloc dreptate; TU esti cel care pierde pt. ca din cauza atitudinii lor iti faci o parere care te va influenta eventual in alegerea altei marci. Cu alte cuvinte, din cauza lor renunti la BMW.

 

Ei nu pierd nimic, sunt chiar "ciumegi" dpdv al business-ului: ii doare la basca, pun ce preturi vor, nu au scule (desi pretul ridicat la manopera i-ar obliga), se poarta cum vor si se pare ca tot la ei vin clientii sa cumpere. Nu mai vorbim ca treaba merge de la sine cu flota politiei. (chiar, oare cand or sa comande impotentii aia si cateva cateva K1600?)

 

Totusi, sunt tare curios... in Romania, la celelalte service-uri autorizate ale celorlalte firme moto treaba e chiar asa de roza? Crezi ca astfel de lucrusi/situatii nu se pot intampla si la Honda sau oricare alt service?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca aici din prostie si nestiinta toata lumea traieste in fals. cumparatorii isi inchipuie ca au fel de fel de drepturi, de exemplu pt ca iti da unul bani si cumpara ceva de la tine trebuie sa-i inghiti si nesimtirea, cine stie ce alte mitocanii...etc. isi mai inchipuie ca au dreptul la fel de fel de garantii nespecificate in contractul de garantie gen inlocuirea bunului defect cu unul nou pe loc, un produs echivalent in folosinta cat al lor e indisponibil...de-astea. pe de alta parte nu-si cunosc unele drepturi reale, sunt prea permisivi in situatii clare, ceea ce impinge dincolo de normal nesimtirea vanzatorului. toate cele de mai sus tin in ultima instanta de starea de evolutie a societatii si se vor regla in timp dar pentru moment asta e situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vineri plec in franta. in prima zi ajung pana in viena (apropo, nu e mare lucru)

ma intorc intr-o saptamana

trec prin viena (de fapt pe langa) si merg pana-n koblenz, dupa care duminica cobor in nantes.

daca pot sa te ajut, da-i bataie. daca scula nu e mare o pot aduce eu

 

Multumes frumos Tsunami :cheers: .

Momentan astept sa vad si ce raspuns imi dau cei la BMW vineri,daca astept sculele sau daca astept sa-mi trimita ei cutia in afara tarii. In functie de raspunsul lor,ma hotaresc daca pun moto pe remorca pana Viena si cat stau la muzee sa o repare BMW Viena. NU plec cu ea pana la Viena pentru ca acum BMW-ul meu s-a transformat in DUCATI cand sta relanti,daca mai bag 1000km o sa faca cine stie cum :angryfire: .

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Eu cred asa:

1. Scula nu au pentru ca nu au mai avut nevoie de ea pana acum.

2. Preturile de service si mai ales manopera, sunt considerabil mai mici decat la Viena; chiar si pretul motoarelor si al echipamentelor, pentru care se poate si negocia. Exclus acest lucru la Viena, am fost la reprezentanta si mi s-a parut totul foarte scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dans:

 

1. catelul meu are scula chiar daca nu l-am dus la femei. la fel si acolo, daca te apuci de o meserie, trebuie scule. nu aveau nici letcon, iar cel pe care il au acum nu lipeste - hahaha

 

2. preturile de service se coreleaza cu venitul mediu, e legat de costurile de exploatare. e normal sa fie MULT mai mic in ro. preturile la motoare/piese din ce am vazut la motoare e cam acelasi iar la piese aici e sensibil mai mare decat in germania si grecia. in austria nu am informatii. fata de germania e MULT mai mare din cauza ca d-l schmidt e un speculant. de ex mi-am luat zilele trecute roti de iarna la masina, pretul a fost cu 300 eur mai mic la un dealer in germania (fara tva!), incluzand 150 eur transport decat aici la bavaria. la fel e cam la orice, nici nu mai cumpar de aici, sunt o gramada de dealeri in germania care expediaza, ajunge orice in 2-3 zile. nu ma refer la magazine online ci la dealership-uri bmw.

 

p.s. hai in dobrogea duminica

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...