Sari la conținut

Janta lovita


SharaK
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

ieri am fost pe Transalpina si cand sa trec peste un pod din zona, m-au surprins doua gropi(cratere, ca sa zic asa, cam de 15-20 cm adancime)

Pagube: Indoite buzele de la janta si scapa aer..

De la Sebes si pana in Bucuresti, am oprit la vreo 7-8 benzinarii ca sa bag aer in roata(sa pot ajunge in Bucuresti)

Am folosit si un spray de pana, dar nu m-a ajutat cu cine stie ce..am lipit si cu poxipol, dar tot rasufla..Slava domnului ca am ajuns intreg acasa

 

Intrebarea mea este: Unde pot sa indrept si eu janta ? dar sa iasa calumea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care mai vrei o varianta...

/index.php?/topic/667154-dezmembrez-suzuki-gsx600f/

 

Vezi ca cu o janta mai lata poti avea probleme la RAR. Si asa este destul de greu sa-ti omologhezi cauciucuri mai late.

 

Totusi, eu zic ca merita sa incerci sa o indrepti... Eu am vazut la diverse vulcanizari anunturi ca indreapta si jante din aliaj.

La momentul asta nu cred ca ai ce pierde, cel mult 10-20 de lei manopera celui care incearca sa o indrepte.

Personal am vazut un tip care si-a indreptat janta la masina fara sa scoata cauciucul, usurel cu ciocanul... am crezut ca innebunesc de uimire, dar i-a iesit aproape perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi, voi schimba janta..Dar, as vrea sa pun ceva mai lat..

Stie cineva ce modificari trebuiesc facute ?

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi ? (cineva care a facut practic asta)

sirius te rezolva costul 150 ron , o face ca noua ,da google si scrie sirius indreptat jante si il vei gasii.

Editat de hannspree
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba tati ce ai tu acolo e fix par la ceas.

 

uite ce am avut eu, si am gasit in iasi omu meserias de numa numa, doar ca nu a vrut sa se complice din cauza ca era mult la a mea de munca fiind monobrat. dar am stat de el si iam aratat ca se poate. si la mine a fost ca era si din spite. si a iesit super. totalul ma ajuns vreo 3mil la ambele dar am avut ceva de vacut la strung. ca asa la el a fost doar 150lei indreptatul pt ambele. daca ai prieten in iasi poti vb sa te ajute, daca nu pot sa te pun eu in legatura cu cineva din iasi.

post-59565-0-33226100-1314031658_thumb.jpg

post-59565-0-81470800-1314031743_thumb.jpg

post-59565-0-94370300-1314031766_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am indreptat si eu la a mea de 2 ori la sama in pipera (1 mil cu tot cu echilibrat - fara bon) indoitura cam ca in poza si in afara de sarit smaltzul n-a patit mai nimic.

Eu le-am indoit din cauza ca m-am panicat si franat brusc cand am vazut craterul.. am intrat in el cu fatza incarcata la maxim (eram si cu pasager) chiar daca am avut viteza mica si suspensia setata pe moale. De atunci cand vad damb, groapa... bag mana in gaz in dreptul dambului sa descarc fatza. Aparent nu s-au mai strambat desi la unele am avut viteza foarte mare si suspensia setata pe tare. :scratch:

In concluzie e bine sa ai o moto care sa te dea pe spate cand bagi mana in gaz :P

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am indreptat si eu la a mea de 2 ori la sama in pipera (1 mil cu tot cu echilibrat - fara bon) indoitura cam ca in poza si in afara de sarit smaltzul n-a patit mai nimic.

Eu le-am indoit din cauza ca m-am panicat si franat brusc cand am vazut craterul.. am intrat in el cu fatza incarcata la maxim (eram si cu pasager) chiar daca am avut viteza mica si suspensia setata pe moale. De atunci cand vad damb, groapa... bag mana in gaz in dreptul dambului sa descarc fatza. Aparent nu s-au mai strambat desi la unele am avut viteza foarte mare si suspensia setata pe tare. :scratch:

In concluzie e bine sa ai o moto care sa te dea pe spate cand bagi mana in gaz :P

Pai am aflat de ce nu am trecut cu bine peste groapa, cauciucul spate era ceva mai desumflat de la un cui, pe care eu nu l-am observat..

Cand am ajuns in dreptul gropii, am accelerat si fata a trecut fara probleme, dar toata greutatea s-a lasat pe spate..

 

ps. Mare grija intre Obarsia Lotrului si Sebes(pentru cei care vor sa ajunga pe Transalpina, acolo mi-am furat-o eu, pe un pod),(Iar spre Jina, nu este asfaltat drumul)

 

Am schimbat janta pana la urma..Si ma bucur ca pot iar sa ma plimb(este o senzatie foarte misto, ca atunci cand mi-am luat mobra)

Janta mea, ori o vand, ori o sa fac niste experimente pe ea..

Initial am vrut sa repar janta mea, dar am stat si m-am gandit la cheltuieli:

Dejantat = 15 lei

Reparat janta = 150 lei

Vopsit janta = 100 lei ?

Montat janta+echilibrat = 50 lei

Motorina, nervi, timp pierdut..

-----------------------------------------

Am ales varianta mai iefina, cumparat janta+cauciuc(+rulmenti si simering nou)

Janta+cauciuc+disc frana = 250 lei

Rulmenti, aproximativ 15 lei bucata, iar simeringul, 2 lei = 32 lei

Total 282 lei..

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...