Sari la conținut

cum s-a infipt unul cu scuterul intr-un logan


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

e de acum vreo 4 zile, nu am avut timp sa postez, si oricum pozele le-a facut colegul meu asistent, in timp ce filmam. oricum stirea nu a intrat, dar poate pt unii dintre voi e interesant, asa, ca fapt divers...nu stiu in ce stare e "pilotul" si ma intreb ce viteza o fi avut. soferul loganului spunea ca mergea incet, in coloana, si spera ca scuteristul are RCA. nu am vrut sa-i distrug sperantele...

post-22020-0-71485600-1314534110_thumb.jpg

post-22020-0-65745500-1314534119_thumb.jpg

post-22020-0-81856600-1314534133_thumb.jpg

post-22020-0-22408900-1314534141_thumb.jpg

post-22020-0-96759100-1314534151_thumb.jpg

post-22020-0-52645200-1314534161_thumb.jpg

post-22020-0-42710500-1314534168_thumb.jpg

post-22020-0-81341600-1314534175_thumb.jpg

post-22020-0-27383900-1314534183_thumb.jpg

post-22020-0-85287700-1314534190_thumb.jpg

post-22020-0-87666300-1314534197_thumb.jpg

post-22020-0-94171100-1314534203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

misto, cred ca scuterist ii trebuie R1, ca scuterul nu era de el.

 

 

care se baga la o campanie de strangere de fonduri pt R1 :haha:

 

cum dracu sa nu vezi ma ca te apropii de masina, mai ales cand aia merge incet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sangerete

misto, cred ca scuterist ii trebuie R1, ca scuterul nu era de el.

care se baga la o campanie de strangere de fonduri pt R1 :haha:

cum dracu sa nu vezi ma ca te apropii de masina, mai ales cand aia merge incet.

 

neah, cred ca poti sa ajuti tu scuteristul sa isi repare scuterul la fel cum ai facut si cu ducati-ul tau.

daca il faci la fel de bine sigur n-o sa mai faca niciun accident.... rolleyes.gif

poate iti iei si tu un scuter si va plimbati impreuna.;)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

100% loganistul a schimbat banda fara sa semnalizeze iar scuteristul a venit tare pe banda 1.Cine dracu e idiot sa sa infiga intr-o masina....la roata spate frana e pe tambur,dar nici nu l-ai fi ajutat una pe disc.....conservarul a schimbat la cel mult 3.5m iar scuteristul nu a mai avut timp de reactie la cum arata portbagajul....pur si simplu s-a oprit in el.Uras jegurile astea indolente...sigur scuteristul s-a rupt destul de serios si trebuie sa plateasca tupeul taranului cu loganu'

I se poate intampla oracruia intre noi faza asta,noi suntem vinovati daca lovim in spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, acum or sa apara toti scuteristii pe aici sa-i ia apararea colegului. Unul vad ca e deja prezent ...

Bai scuteristule ... Logan-ul ala e lovit PERFECT in spate, exact pe mijloc, nu lateral, asta nu-ti sugereaza nimic ? Ce schimbare de banda visezi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cum s-o fi intamplat accidentul?..oricum e clar ca scuterica l-a lovit pe logan din spate deci e clar vinovat! Bine ca nu era "cocalar de spetza I-a"(adica avea casca macar, si manusi de la Mero de fitness)...e de stiut daca era "cocalar de spetza II-a"(scuter inregistrat pe primarie cu motor de 70cmc, care depasea limita legala de 45 km/h..dupa toba as zice ca da)..scuterul pare un second ultrauzat (vezi cauciucurile si aspectul) si neingrijit..dar poate gresesc si sint doar subiectiv!

 

Intrebari care apar in mod firesc:

-unde este nr.de imantriculare al loganului?

-de ce nu se vad urme de franare la scuterica?

-daca era coloana care se deplasa incet de unde a aparut scuterica cu viteza asa de mare sa-i faca aluia asa multe pagube?pare a fi vorba de iesirea dintr-un pasaj sau pe noul pod...o fi facut scuterica slalom printre benzi la viteza si a pierdut controlul....

 

-ar mai fi o posibilitate ca ambii sa fi avut viteza si ca soferul sa fi franat brusc intentionat sau din alt motiv; era si eu sa-l iau pe unul din spate sa-l sifonez la fel; mergeam de la Lizeanu sa intru in Pasajul Obor cu prima chinezarie de 49 cmc...mi-am luat din timp banda din dreapta pe care sa ma aflu inclusiv in pasaj si mergem cat puteam de tare 45km/h ca mai mult nu putea masinaria....din spate ma tot claxona un cocalar nervos cu un BMW de 1000 euroi....trafic mare nu aveam unde sa-i fac loc, asa ca mi-am vazut mai departe de mers pe banda mea imperturbabil...pina la intrarea in pasaj a taiat fata la mai multi ca in final sa ajunga sa-mi taie si mie fata, chiar la intrarea in pasaj, si a oprit brusc in fata mea; am reusit sa franez exact la 1 m in spatele lui; a oprit tot traficul; am inceput sa-l porcai in toate felurile si eu si ecoul pasajului, cred ca se auzea pina la magazinul Bucur...cred ca a vrut sa se dea jos sa ma plezneasca, dar a vazut ca sint destul de mare si tare-n voce si dupa vreo 10 secunde a renuntat si a plecat mai departe.Plus ca incepuse lumea sa claxonexe ca blocase traficul. Daca nu eram f. atent si nu as fi intuit pericolul si sa reduc instinctiv viteza inainte sa-mi intre in fata cred ca pozele mele ar fi aratat ca cele de mai sus...

 

Sper ca scuteristu sa scape ieftin si sa bage la cap tot ce trebuie, ca oricum ar fi fost situatia vina e a lui ca el l-a luat pe logan din spate; chiar daca la a franat intentionat, trebuia sa se gandeasca si la varianta asta si sa mearga astfel incat sa nu-l atinga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate loganul s-a enervat pe scuterist si i-a trantit o frana la vreo 50 la ora... si fix in jumate il iei.

 

pe podul ala nu ai unde sa opresti, teoretic cam greu sa crezi ca intrat in el din mers, nu cred ca ar fi reusit asemenea damage.

 

avand in vedere ca este si luneta sparta, este posibil ca scuteristul sa fi zburat peste portbagaj si a a livit luneta el, ca sigur scuterul nu putea sarii atat. Ceea ce ma face sa cred ca Loganul a franat brusc, ori ia franat ceva si lui in fata, ori vreun caine, ori degeaba de plictiseala sau de nervi.

 

sa speram ca toata lumea scapa sanatoasa din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-unde este nr.de imantriculare al loganului?

 

pe jos

 

-de ce nu se vad urme de franare la scuterica?

 

poate n-o fi franat

 

-daca era coloana care se deplasa incet de unde a aparut scuterica cu viteza asa de mare sa-i faca aluia asa multe pagube?

 

de pe banda 2?

 

pare a fi vorba de iesirea dintr-un pasaj sau pe noul pod..

 

urcarea pe podul de la basarab dinspre titulescu.

 

-ar mai fi o posibilitate ca ambii sa fi avut viteza si ca soferul sa fi franat brusc intentionat sau din alt motiv

 

nu prea avea de ce... e pe pod, nu-s pietoni si prima ureche de urcare e mult mai incolo. de coborare si mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-ar mai fi o posibilitate ca ambii sa fi avut viteza si ca soferul sa fi franat brusc intentionat sau din alt motiv

 

 

nu prea avea de ce... e pe pod, nu-s pietoni si prima ureche de urcare e mult mai incolo. de coborare si mai departe.

 

de oftica ca se strecoara sau ca la depasit

 

de suparare ca s-or fi certat anterior

 

sau

 

putem sa-l intreb daca-l gasim :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cati dinte marii raceri de oras de omoara sau se omoara la peste 100 km/h prin localitatile patriei provin, din pepiniera scutericilor cocalari care o frig si ei la 90-120 km/h cu scuterase de 49cmc tunate, modificate dar inscrise pe Primarie?

 

Baiatu asta de a intrat in Logan avea si casca, si manusi si poate si scuterul e de 49, poate nu e modificat, poate circula legal....dar nu cred ca avea sintul vitezei si distantei de a putut sa faca asa pagube la logan....doar sa nu fi lesinat la ghidon cu mina inclestata pe acceleratie, probabilitate f f mica/

 

 

Oricum ar fi e CLAR vinovat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb oare cati dinte marii raceri de oras de omoara sau se omoara la peste 100 km/h prin localitatile patriei provin, din pepiniera scutericilor cocalari care o frig si ei la 90-120 km/h cu scuterase de 49cmc tunate, modificate dar inscrise pe Primarie?

 

Baiatu asta de a intrat in Logan avea si casca, si manusi si poate si scuterul e de 49, poate nu e modificat, poate circula legal....dar nu cred ca avea sintul vitezei si distantei de a putut sa faca asa pagube la logan....doar sa nu fi lesinat la ghidon cu mina inclestata pe acceleratie, probabilitate f f mica/

 

 

Oricum ar fi e CLAR vinovat!

 

 

VINOVAT este din punct de vedere legal. Restul nu mai conteaza la noi in tara, nu exista asa zisul vinovat moral, care in alte tari se ia in considerare.

 

Ca sa faci un asemenea damage ai nevoie de un minim 50km/h incat sa sari si prin luneta. Asa ca daca ar fi fost scuterul modificat si prinde el 90km/h si a intrat in el la 90 si logan mergea cu 50 (de si nu cred) da, este posibil si atunci scuterisul e vinovat legal si moral. Dar daca scuterul venea cu 50 sau 90 si logan franeaza intentionat, logan ar fi vinovat moral, dar din nou degeaba. Cel care loveste din spate este vinovat, asa e legea la noi si gata.

 

Acum... poate cineva sa garanteze ca nu era beat scuteristul si ca mergea cu 90 cu scuterul lui tunat?

 

sunt prea multe posibilitati, si presimt un topic nesfarsit :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de nota 9:..de ce are Loganul ridicata capota motorului?...poate nu e ralatat exact indicentul(deeh, presa!)...poate soferul a sesizat ceva la motor, a oprit, a pus avariile, a deschis capota si scuterica a intrat in el din varii motive!..Loganul fiind stationat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten mergea cu masina pe un drum oarecare intr-o zona oarecare. in spatele lui un scuterica. pooocccc-ii face praf luneta si tot in spate,scuteristul se rostogoleste in stanga,in sant. vine salvarea,politia,care intuieste ca e ceva in neregula si cheama RAR-ul. motorul scuterului era de 100cc parca. dosar penal.

ati vazut ca are 130 in bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten mergea cu masina pe un drum oarecare intr-o zona oarecare. in spatele lui un scuterica. pooocccc-ii face praf luneta si tot in spate,scuteristul se rostogoleste in stanga,in sant. vine salvarea,politia,care intuieste ca e ceva in neregula si cheama RAR-ul. motorul scuterului era de 100cc parca. dosar penal.

ati vazut ca are 130 in bord?

Asta vroiam eu sa intreb, 130 prinde o dracie d-asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi-a scapat!..daca are 130km/h in bord, si nu are bord de la alt vehicul, adica daca bordul este original, atunci scuterica este "motociclist adevarat"(sau neadevarat) dar cu acte-n regula adica cu permis A (daca are!), eventual A1;fotograful nu a luat poze si dintr-un unghi in care sa se vada nr. scuterului daca e alb sau galben...sint mirat ca nici nr.Loganului nu il vad nici macar pe jos...posibil ca scuterul sa fie un 100 sau mai mult ca cmc....

 

Numarul se vede intr-o poza f putin indoit iar marginea indoiturii pare a fi galbena....deci inregistrat pe Primarie ar fi...voi vedeti mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarul este galben, si nu este obligatoriu sa fie de 49cmc pentru a avea numar de primarie. Cunosc un atv cu 660cmc si are numar de primarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarul este galben, si nu este obligatoriu sa fie de 49cmc pentru a avea numar de primarie. Cunosc un atv cu 660cmc si are numar de primarie.

Asta cu atv-ul e alta mancare de peste. Atv-ul inmatriculat cu nr galben e inmatriculat ca vehicul agricol. Am vazut si Aro inmatriculate pe Primarie, ca sa scape de impozitele aberante, tractoare, etc. Scuterul nu il poti inmatricula ca utilaj agricol, asa ca daca are motor >49cmc e ilegal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Poate e scuter aristocrat :wink: dar conteaza mai putin asta, ci starea celui accidentat.

Sper sa fie sanatos :ok: , putin sifonat cu siguranta e la cum arata impactul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu atv-ul e alta mancare de peste. Atv-ul inmatriculat cu nr galben e inmatriculat ca vehicul agricol. Am vazut si Aro inmatriculate pe Primarie, ca sa scape de impozitele aberante, tractoare, etc. Scuterul nu il poti inmatricula ca utilaj agricol, asa ca daca are motor >49cmc e ilegal.

 

Nu este ilegal, asa cum si acele tractoare sunt. Conditia este sa nu iasa de pe raza orasului, satului sau a comunei. Iar regula oricarui vehicul este sa fie inmatriculat si sa posede asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este ilegal, asa cum si acele tractoare sunt. Conditia este sa nu iasa de pe raza orasului, satului sau a comunei. Iar regula oricarui vehicul este sa fie inmatriculat si sa posede asigurare.

 

Ba conditia e sa nu plece de acasa ! :banana: Unde ai citit reglementarea asta ? Au fost scuteristi la plimbare pana in Bulgaria in mod legal,te poti deplasa oriunde cu exceptia autostrazii pentru ca pe autostrada trebuie sa poti merge legal cu peste 50 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e scuter aristocrat :wink: dar conteaza mai putin asta, ci starea celui accidentat.

Sper sa fie sanatos :ok: , putin sifonat cu siguranta e la cum arata impactul :P

 

Mai Popica!...nu e mai aristocrat, e doar "arogant"...uite aici ce vrei tu sa vezi:

 

http://www.totalmotorcycle.com/photos/2011models/2011-Suzuki-Burgman650ExecABS.htm

 

..e bine ca ai retinut ideea :makeout: ..urmareste-o , ca poate odata.... :)

 

Si eu sper si cred dupa cum arata casca scutericiului ca este destul de bine!..Cred ca, cu capul i-a spart luneta si cu scuterul doar tabla...sint curios daca baiatu avea RCA...

 

Ba conditia e sa nu plece de acasa ! Unde ai citit reglementarea asta ? Au fost scuteristi la plimbare pana in Bulgaria in mod legal,te poti deplasa oriunde cu exceptia autostrazii pentru ca pe autostrada trebuie sa poti merge legal cu peste 50 km/h.

 

Mopedele nu au voie sa circule pe Autostrazi si Drumuri europene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 pagini cu pareri impartite desi nimeni nu stie cauza producerii accidentului.

eu zic ca loganistul si-a pus o sticla de ceai de musetel la motor s-o incalzeasca si i s-a facut sete. scuterica a vazut sticla :eek: - target fixation. astept dezbateri si pe ideea asta, mi-am luat floricele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neah, cred ca poti sa ajuti tu scuteristul sa isi repare scuterul la fel cum ai facut si cu ducati-ul tau.

daca il faci la fel de bine sigur n-o sa mai faca niciun accident.... rolleyes.gif

poate iti iei si tu un scuter si va plimbati impreuna.;)

apropo, pun pariu ca nici o roata pt ducati nu-ti permiti dapai sa ai unul sal mai strici si sa-l si repari. in plus cand ai sa stii de ce sa stricat Ducatile meu poti papa cacao cat vrei tu.cand ai sa cresti mare, ai sa intelegi ce inseamna Ducati, si de ce se strica, dar acu nam sa fac topic de service aici ca sa iti explic de ce sa stricat. pana atunci cautati tu un scuter, si date tare pe drum, ca pe forum esti number one la papa-caca.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...