Sari la conținut

Accident moto Calea Vitan 02.09.2011


Yamaha xs 400
 Share

Postări Recomandate

Multumesc tuturor pentru sfaturi si sustinere.

 

Am si eu un sfat pentru multi dintre cei care scriu pe aici: nu va mai certati intre voi ca nu rezolvati nimic si nu ajungeti nicaieri.

 

daca doua opinii sunt diferite nu inseamna ca una dintre ele este gresita. fiecare vede viata prin prisma trairilor si experientelor personale si din fericire suntem diferiti, ca sa nu zic ca suntem unici.

 

viata e prea scurta ca sa o pierdeti in discutii inutile care nu ajuta la nimic nimanui. mai bine plantati un copac.

 

Sa auzim numai de bine si Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca duduia e inteligenta si pricepe repede, poate nu mai e nevoie ca motoristul sa-si ia avocat...poate se inteleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea 51 din '95 a profesiei de avocat :

Articolul 12 aliniat c) :

(1) Poate fi membru al unui barou din Romania cel care indeplineste urmatoarele conditii:

c) nu se gaseste in vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevazute de prezenta lege.

 

Art. 14

Este nedemn de a fi avocat:

a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;

B) cel care a savarsit abuzuri prin care au fost incalcate drepturile si libertatile fundamentale ale omului, stabilite prin hotarare judecatoreasca, sau a savarsit abateri disciplinare grave, sanctionate cu masura excluderii din profesie, ca sanctiune disciplinara.

 

Art. 27

Calitatea de avocat inceteaza:

d) daca avocatul a fost condamnat definitiv pentru o fapta prevazuta de legea penala si care il face nedemn de a fi avocat, conform legii.

 

Ia-ti avocat bun. Nu te intalnesti cu ea fara avocat. O ameninti ca faci plangere la UNBR daca face declaratii false si are sa fie data afara din Barou. Te constitui parte civila in proces si mergi in panzele albe. Isi va lua o nimic toata cu suspendare in cel mai bun caz dar o strangi cu usa suficient cat sa-ti fie si tie bine. Succes.

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ soimu' maltez - " avocatii nu duc deloc lipsa de bani" -Fii cinstit, ai situatiile financiare ale fiecarui avocat in parte si ai tras concluzia ca toti nu duc grija banilor. Eu cunosc cativa, dar sub raport financiar sunt la extreme. Unul este pe comercial si este apreciat, motiv pentru care este contactat de firme mari, pe bani multi; un altul este angajat la un spital privat si nu depaseste 1500 E (in conditiile in care are cheltuieli lunare de aprox 800 E), iar un bun amic se chinuie luna de luna, impreuna cu sotia sa, sa achite ratele lunare ale creditelor contractate prin 2007, inainte ca piata imobiliara sa fi fost afectata de criza. Avocatii nu sunt mine de bani, unii castiga mai mult, altii mai putin, dar sub nicio forma, nu poti spune ca "nu duc deloc lipsa banilor".

 

@ sergiu_q - "ai grija ce avocat iti iei sa nu fie vreun prieten de-al cucuoanei care te-a accidentat" - Nu spun ca este imposibil, dar este extrem de greu ca asa ceva sa se intample. In B-aroul B-ucuresti sunt inscrisi aproximativ 8200 de av.definitivi (+ aprox.960 de stagiari).

 

@tashulina : agentii de constatare sunt instruiti sa lucreze in scopul consolidarii profitului angajatorului si in niciun caz sa acorde despagubiri beneficiarilor in drept. N-ai vrea sa stii, ce relatii au agentii de daune. Cand nu acorda despagubiri pe motiv de "frauda" ori alte motive asemanatoare sunt bonificati de angajator ( o parte acorda, sub diverse denumiri), iar cand isi fac datoria si completeaza dosarul de dauna, iti indica intr-un fel sau altul un "service",facand sau nu mentiunea : "ii zici ca te-am trimis eu, sa te rezolve mai repede, sa nu astepti". Agentul are o relatie de parteneriat cu servicul, din care ambii au de castigat.

 

Acum daca agentul ti-a zis ceva, nu inseamna ca are si dreptate. "societatea de asigurare unde era asigurat taxiul mi-a refuzat dosarul de dauna pe motiv ca "pasagerul e raspunzator pt dauna dvs, nu soferul taximetrului". Nu stiam ca agentul de daune este un mic judecator care stabilieste vinovatia unor participanti la trafic. Practic, accidentarea ta a fost cauzata de portiera autoturismului, nu de un pieton angajat neregulamentar in traversarea strazii. Acum, cine a deschis usa, daca soferul i-a spus sau nu pasagerului ca n-are voie, daca pasagerul a auzit sau nu avertismenul, putin conteaza. Asiguratorul, trebuia sa te despagubeasca si n-avea decat sa incerce el pe civil recuperarea prejudiciului. ;)

 

___________

 

Aud reactii : "frate, e avocat(a)", sa vezi ce face aia. Asa, si ? Ce-o sa faca? Nu va mai lasati usor impresionati de statut, nu toti avocatii sunt foarte foarte buni in ceea ce fac, motiv pentru care B.B a decis, sporirea gradului de dificultate al examenelor pentru primire in profesie, ca urmare a plangerilor dese formulate de clientii nemultumiti, impotriva avocatilor slab pregatiti profesional.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@ sergiu_q - "ai grija ce avocat iti iei sa nu fie vreun prieten de-al cucuoanei care te-a accidentat" - Nu spun ca este imposibil, dar este extrem de greu ca asa ceva sa se intample. In B-aroul B-ucuresti sunt inscrisi aproximativ 8200 de av.definitivi (+ aprox.960 de stagiari).

 

 

o sa fii surprins dar se poate. am spus asta tocmai pentru ca unii au patit-o :). unii chiar te cauta si incearca sa te ademeneasca cu diverse chestii cum ar fi....te reprezint si 100% castig dar facem 50-50 din daune. garantez ca scot 20 000 de la vinovat. victima uita de alte chestii si se gandeste la cei 10k pe care ii ia fara sa investeasca un leu. dupa un an descoperi smecheria si e cam tarziu. un prieten de-al meu a fost "ofertat" de 2 avocati in stilul descris mai sus :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa fii surprins dar se poate. am spus asta tocmai pentru ca unii au patit-o :). unii chiar te cauta si incearca sa te ademeneasca cu diverse chestii cum ar fi....te reprezint si 100% castig dar facem 50-50 din daune. garantez ca scot 20 000 de la vinovat. victima uita de alte chestii si se gandeste la cei 10k pe care ii ia fara sa investeasca un leu. dupa un an descoperi smecheria si e cam tarziu. un prieten de-al meu a fost "ofertat" de 2 avocati in stilul descris mai sus :).

 

Cine e suficient de fraier sa pice pentru faze de genul asta isi merita soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare, pamanteni! sunt Gabi, pasagerul catapultat. vreau sa va multumesc inca o data pentru sprijin tuturor. ma duc peste cateva ore la spital sa vad ce si cum imi zice ortopedul despre deget, poate mi-a trecut. in rest sunt aproape bine. pot sa ma ridic din pat in pozitie orizontala de vre-o 2-3 zile, si pot sa si dorm aproape pe toate partile. nu stiu ce sa zic in rest. o sa mergem mai departe, incat fiinta delicata nu a mai dat nici un semn. sper sa aiba in viata macar cate insomnii am avut eu in luna asta. sa ne vedem in trafic cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...