Sari la conținut

La Cazane - Portile de Fier


beware !
 Share

Postări Recomandate

Revin cu topicul acesta, pentru ca destinatia este aceeasi, saptamana e diferita : 24-25 sept.2011.

 

Plecarea : sambata, ora apx 10 am - stabilim la tel, unde.

 

Cazare : Drobeta sau mergem mai departe la Eselnita. (rezervam de pe net)

 

Traseul : Bucuresti - Pitesti - Craiova - Dobreta. KM = 340

Dobreta - Moldova Noua KM = 140

 

Eu propun ca a doua zi, duminica dimineata, sa mergem La Cazane, luam barca si ne plimbam un pic pe Dunare, la Statuia lui Decebal, ne dam cu moto spre Moldova Noua...si inapoi acasa, pe acelasi traseu rapid si plictisitor (asta e, daca locuim intr-o zona plata si trebuie sa conducem jdemii de km ca sa ajungem la zone interesante, macar sa ajungem rapid acolo).

 

Va rog postati daca sunteti sigur ca veniti!

Si daca ne strangem suficienti doritori, ne vedem vineri la un suc sa stabilim ce si cum.

:moto:

Eu sunt 80% sigur ca vin, dar nu plec din Bucuresti, ma luati de pe drum.

In legatura cu traseul, eu planuiesc sa parcurg Drobeta TS - Moldova Noua - Anina - Hateg/Caransebes in prima zi si sa ma intorc pe Transalpina sau Transfagarasan in a doua zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu stiu ce va atrage atat LA CAZANE

eu ieri am facut dts pana la naidas in vama

sunt portiuni unde m am dat cu 180

si zone unde daca nu eram atent imi buleam rotile la 20

 

cu o stradala sau o vitezana nu m as duce nici platit in zona

dunarea era f calma asa ca oha ,,, clocot ,,,, in cazane

 

atentie mare la portiunile bulite

vii tare din asfalt bun si intri direct in ramaturi

ceva semafoare erau in functiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce va atrage atat LA CAZANE

eu ieri am facut dts pana la naidas in vama

sunt portiuni unde m am dat cu 180

si zone unde daca nu eram atent imi buleam rotile la 20

 

cu o stradala sau o vitezana nu m as duce nici platit in zona

dunarea era f calma asa ca oha ,,, clocot ,,,, in cazane

 

atentie mare la portiunile bulite

vii tare din asfalt bun si intri direct in ramaturi

ceva semafoare erau in functiune

Nu stiu ce sa mai cred, unii zic ca e super, se merita drumul, altii zic ca drumul e atat de praf ca iti rupi mainile si alte alea si ca nu e cine stie ce destnatia.....

CARE E ADEVARUL???

Editat de beware !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca zona este superba si poate este cea mai frumoasa din tara. De cand iesi din Severin ti se deschide in fata panorama Dunarii si a Hidrocetralei de la Portile De Fier care este la doar 11 Km de Severin. Drumul si peisajul sunt superbe!!! Normal ca "oha clocot in Cazane", si asta din 1971 de cand s-a pus hidrocentrala in functiune, acum este lac de acumulare si asta a fost si scopul, sa domoleasca apele Dunarii si sa le faca propice navigatiei. Eu zic ca face toti banii si n-o spun din patriotism local. Si Mircea Dinescu a ramas uimit de frumusetea si unicitatea locurilor, necrezandu-si ochilor ca poate exista asa ceva la noi in..romanica.

Va doresc calatorie minunata, fara incidente neplacute si sa va-ntoarceti sanatosi si incantati de escapada la casele voastre si cu dorinta de a reveni!

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca unii trag Transalpina,altii nu stiu ce vor sa faca exact,veniti pana la Rosia Montana :D,drumul e fun si bun,nu ai cum sa te plictisesti. B - Pitesti - Ramniu Valcea - Sibiu - Alba Iulia - Rosia Montana. O sa fie destule viraje pe drum. Mie imi e putin tarsa de valea Oltului sa nu fie resturi de pietre cazute pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai du-te si vezi! :banana:

cu siguranta nu-i loc de 'dat in gura' la mobra din cauza alternantelor drum bun- drum prost-drum in lucru. si oricum cand il termina de facut se strica din nou pe cealalta parte.

 

edit: de Cazane vorbeam

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la Drobeta pana la Eselnita chiar daca e drum prost, e aproape , va descurcati cu orice mobra. Pensiunea aia a voastra, Steaua Dunarii e cea mai smechera, chiar de fite mi s-a parut , e insa ok pana la urma, au conditii bune dar mai sunt si altele, insa mai modeste. Dar in locul vostru as face o chestie mai desteapta (pe care am facut-o, in loc sa ma chinui pe drumul prost de pe malul nostru) , as trece granita pe la Portile de Fier (nu va trebuie decat buletin si RCa-ul valabil pentru Serbia) si as merge pe malul sarbesc, drumul e foarte bun si complet liber, superb si nemaipomenit pentru mobre. L-am facut de cateva ori si a fost super, sunt niste sate super pe acolo, o sa vedeti diferenta care exista intre noi si sarbi inainte de razboiul lor, era occident la ei si urmele se mai vad si azi. Cazari gasiti destule pe acolo si cel mai misto in statiunea-orasel Donji Milanovac. Preturi f.bune, stiu si romaneste pe acolo. Eu zic ca merita, mai ales daca faceti atata drum pana acolo. Plus ca vedeti si cazanele mari perfect, care de pe partea noastra nu se vad. Mie mi-a placut f.mult zona (pe ambele maluri), chiar merita. So, what should we beware of and what to choose ? It is your choice smile.gif But Beware of radars above all, choose empty roads !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu nici eu exact care topic asa ca postez in ambele uneori :)

eu zic sa facem deja rezervarile pentru noi cei care mergem sigur, suntem 4 deja, Eu, Iulia, Ionut si George, corect ?

mai astept pana la 6 si alte confirmari si incep sa sun dupa camere (duble)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea mea este: sunt locuri de campare,nu? o padure o la la? suntem (sau este) pescar. vrea sa si dea la peste. deci din camera nu se arunca lanseta. vreau (de asemenea) sa stiu, drumul de -a lungul dunarii, fie pe la alexandria, fie pe la giurgiu.. este chiar asa rau? e manastirea aia pe malul dunarii, vreau sa o vad. peisajul mi se pare sublim, de la google, vad. vreau sa vad si cu oachele mele. dar vrem cu cortul. suntem obisnuiti cu cortul, la oarece frig. (anul trecut am mers pana la sfarsitul lui noiembrie pe dunare-cu cortul) focul de tabara si visinata sunt la putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum cum v-am obisnuit, ne-am dus planul pana la cap, am facut urmatorul traseu : Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Eselnita (cazare la pensiunea La Ponton), cu ce ne-am mai plimbat prin zona pana s-a intunecat, am facut apx 520 km.

A doua zi....SUPER-ZI : Eselnita - Dubova - Cazanele (superbaaa zona)- Moldova Noua - Oravita - Anina (superrrr curbe cu super asfalt proaspat turnat) - Iablanita - Caransebes - Hateg - Petrosani - Tg Jiu (aici ne-a prins noaptea, haha) - Ramnicu Valcea - Pitesti si acasa.

 

Total = 1300 km pt mine (venita de la Snagov)

 

Avem poze, filmulete, superrrrr, concluzie finala : s-a meritat !

 

Cateva poz(n)e pana le adunam pe toate ;)

post-2550-0-58946700-1317029198_thumb.jpg

post-2550-0-71108400-1317029220_thumb.jpg

post-2550-0-89516800-1317029472_thumb.jpg

post-2550-0-36336100-1317029629_thumb.jpg

post-2550-0-10447800-1317029862_thumb.jpg

post-2550-0-19413900-1317030021_thumb.jpg

post-2550-0-56165700-1317030172_thumb.jpg

post-2550-0-06638400-1317030546_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum cum v-am obisnuit, ne-am dus planul pana la cap, am facut urmatorul traseu : Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Eselnita (cazare la pensiunea La Ponton), cu ce ne-am mai plimbat prin zona pana s-a intunecat, am facut apx 520 km.

A doua zi....SUPER-ZI : Eselnita - Dubova - Cazanele (superbaaa zona)- Moldova Noua - Oravita - Anina (superrrr curbe cu super asfalt proaspat turnat) - Iablanita - Caransebes - Hateg - Petrosani - Tg Jiu (aici ne-a prins noaptea, haha) - Ramnicu Valcea - Pitesti si acasa.

 

Total = 1300 km pt mine (venita de la Snagov)

 

Avem poze, filmulete, superrrrr, concluzie finala : s-a meritat !

 

Cateva poz(n)e pana le adunam pe toate ;)

 

Va salut pe toti si va transmit mailul meu si va rog sa mi trimiteti si mie pozele: dndonighevici@yahoo.com, si va multumesc anticipat, Dan

Editat de daniel1954
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...