Sari la conținut

Transalpina


NarciusZ
 Share

Postări Recomandate

Sambata plecam spre Ranca un grup de 5-6(un naked, un touring, 2-3 sportive). Traseul este: Pitesti-Rm.Valcea-Ranca-Obarsia Lotrului-Sibiu-... (traseul nu este batut in cuie... stabilim cum ne intoarcem, pe unde...daca innoptam la Ranca si alte chestii din mers).Plecarea se face la 9.30-9.45, din Petrom-ul de pe Iuliu Maniu (langa Mc.Donalds). Daca mai are cineva dor de duca, tinand cont ca nu stim cat timp mai avem temperaturi ok, il primim cu placere. Mergem sa ne relaxam, nu sa facem traseul in timp record. Daca prognoza nu este favorabila, nu mergem. Viteza de croaziera o reglam din mers, mergem ca grup, nu ca haiducii.

Multumesc si asfalt uscat in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai suntem inca trei motoare care mergem sambata, cu pauza de o noapte, probabil la Ranca. Asha ca o sa ne alaturam. 2 naked si un sport-touring.

Genial :) Ne vedem la plecare

Las totusi numarul meu telefon pentru orice eventualitate

0751089669 Narcis

 

Un mic detaliu. Noi planuim sa ne intoarcem tot sambata seara. Cel mai probabil pe Valea Oltului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial :) Ne vedem la plecare

Las totusi numarul meu telefon pentru orice eventualitate

0751089669 Narcis

 

Un mic detaliu. Noi planuim sa ne intoarcem tot sambata seara. Cel mai probabil pe Valea Oltului.

Am inteles, noi o sa ramanem o noapte pe undeva, cel mai sigur la Ranca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-44675-0-36401400-1315914291_thumb.jpgpost-44675-0-36401400-1315914291_thumb.jpgsalutare

 

 

 

 

niste sfaturi de al cei care au fost pe acolo daca luati in considerare :

 

 

 

 

daca il faceti , mergeti pana la sebes , bucata prim padure , pe la poiana sibiului e destul de nasoala , si nu se merita facuta invers , noi am coborat , voi o sa o urcati si este destul de dificil de urcat , mai ales bucata de final din padure , care se sfarseste cu un ac de par , in care masinile urcau impinse , dar cu motoarele nu stiu daca puteti urca , e piatra pe jos si e foarte dificil

 

 

 

 

daca veniti dinspre ramnicu valcea aveti un petrom pe partea stanga , cum mergeti spre ranca , ar fi indicat sa faceti plinul acolo , este un petrom cu pompe vechi , o statie peco :)

 

 

 

 

drumul este bun spre ranca / novaci dar se deterioreaza putin spre sebes , dar se poate face , a fost facut de noi cu vitezane asa ca n`joy .

post-44675-0-89236900-1315914332_thumb.jpg

post-44675-0-03593300-1315914395_thumb.jpg

post-44675-0-02765700-1315914476_thumb.jpg

Editat de CatalinC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

 

 

 

niste sfaturi de al cei care au fost pe acolo daca luati in considerare :

 

 

 

 

daca il faceti , mergeti pana la sebes , bucata prim padure , pe la poiana sibiului e destul de nasoala , si nu se merita facuta invers , noi am coborat , voi o sa o urcati si este destul de dificil de urcat , mai ales bucata de final din padure , care se sfarseste cu un ac de par , in care masinile urcau impinse , dar cu motoarele nu stiu daca puteti urca , e piatra pe jos si e foarte dificil

 

 

 

 

daca veniti dinspre ramnicu valcea aveti un petrom pe partea stanga , cum mergeti spre ranca , ar fi indicat sa faceti plinul acolo , este un petrom cu pompe vechi , o statie peco :)

 

 

 

 

drumul este bun spre ranca / novaci dar se deterioreaza putin spre sebes , dar se poate face , a fost facut de noi cu vitezane asa ca n`joy .

multumim frumos, o sa tinem cont de sfaturi. :)

asfalt uscat sa avem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu si eu cu hainele. la cota 2167, cat mi-a inregistrat gpsul maximul, este frig ca iarna.

pentru cei interesatzi e aici traseul inregistrat pe GPS.

http://www.endomondo.com/workouts/jWk4b5mGgUQ

partea intre km 20 si km 30 pe traseul meu este destul de proasta, se vede si dupa timpul scos. semafoare si pietris. eu am fost cu masina, dar weekendul asta o sa ajung si eu si cu motorul. poate ne vedem pe acolo. sper la vreme frumoasa.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am decis asupra traseului. Am vrea sa-l facem intr-o zi.

Plecarea e la 9.30 din Petromul de pe Iuliu Maniu (langa Mc.Donalds); cine vrea sa bea o cafea de dimineata inainte de drum...eu o sa fiu acolo de pe la 9.

Traseul ar fi : http://g.co/maps/bhzyn

Haine groase, bani multi, temperament si educatie in trafic.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa-l faceti intr-o zi va sfatuiesc sa plecati la max ora 7 nu la 10. Va ia cam 10-12 ore cu pauze de poze, tigara si pauza de 1 ora jumate masa de pranz.

Cu plecare de la 7 va intoarceti la 9 seara in Bucuresti.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic vineri as avea motocicleta in garaj si as vrea sa fac si eu drumul asta.

 

Cu ce viteza mergeti?

 

Cat timp va luati pt frecat menta?(poze,mancare,etc)

 

Eu sunt mai "grabit" de fel,ma opresc dar daca e ceva grav sau daca este cu adevarat necesar,in rest ...gazzz(daca am unde).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu recomand o ora mai matinala...

 

ultima oara am plecat cu masina din olanesti la 9 si am facut in jur de 10 ore. E adevarat ca m-a prins si ploaie torentiala pe drum...

 

fiind un grup asa mare nu stiu care va fi viteza si cum e cu opririle. eu as vrea sa oprim doar pt alimentare in pitesti si la novaci pana in ranca. apoi in functie de peisaj/nevoi/foame, apoi de la brezoi la fel. refuel si odihna daca e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pus in situatia urmatoare :) :

Unii dintre voi vor gaz gaz, si prieteni de ai mei la fel... la 18.00 sa fie in Bucuresti...

Altii vin cu naked, unii sunt incepatori si vor sa mearga in limitele sigurantei lor.

Consider ca, cel mai potrivit, la plecare sa ne impartim in doua grupuri independente unul de celalalt; in felul asta cred ca ar fi cel mai ok.

Eu de exemplu am pasager pana in Pitesti...si nu cred ca o sa pot sa ridic acul peste 120-130, si nici nu as vrea.

 

Cat despre plecare la ora 8.00, nu vad o problema.

Editat de NarciusZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am decis asupra traseului. Am vrea sa-l facem intr-o zi.

Plecarea e la 9.30 din Petromul de pe Iuliu Maniu (langa Mc.Donalds); cine vrea sa bea o cafea de dimineata inainte de drum...eu o sa fiu acolo de pe la 9.

Traseul ar fi : http://g.co/maps/bhzyn

Haine groase, bani multi, temperament si educatie in trafic.

Asfalt uscat.

 

de la obarsia lotrului pana la Lacul Vidra drumul e destul de bun,cu exceptia a vreo 20 de portiuni de 4-5 m unde se consolideaza drumul,dupa Lacul Vidra incepe distractia,plin de gropi si destul de rupt drumu asta pana la Voineasa mai departe nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...