Sari la conținut

Transalpina-Transfagarasan


marook
 Share

Postări Recomandate

Plec pe 19, adica luni... (cum sa-ti incepi mai frumos o saptamana decat asa???!!!...) pe traseul Pitesti - Rm. Valcea - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Sugag (adica Transalpina), pun cortu' pe unde s-o nimeri (sugestii, va rog!; multumesc!), merg incet, fac opriri relativ dese pentru fotografii, cascat gura si ochii, si ma intorc marti pe Transfagarasan, in acelasi ritm "infernal"... :blink:

De obicei plec singur (asa cum, probabil, cel putin din punctul de vedere al timing-ului, voi pleca si acum), dar m-as bucura daca cineva, cu un program la fel de haotic precum al meu, ar imparti cu mine bucuria acestor zile si acestor locuri. Daca e vorba de un barbat, dormim in corturi separate, sa fie clar!... :blink: Daca nu... :rose:

Toate cele bune si drumuri numai pe sufletul vostru!

:cheers:

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

loc de campat... cobori de pe transalpina ca sa zic asa, varful ei, si treci un pod peste un rau micut. pe langa pod se face o poteca si o sa vezi o temelie a unei constructii .poti campa linistit acolo. am fost si noi. mai erau unii cu corturi pe acolo. avantaje: cica nu vin ursi, nu am vazut nici urme, ai apa, ca gheata sa te speli si sa bei, peisaj frumos si esti protejat de un oarece frig, sunt copaci pe acolo si nu e la o altitudine mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

loc de campat... cobori de pe transalpina ca sa zic asa, varful ei, si treci un pod peste un rau micut. pe langa pod se face o poteca si o sa vezi o temelie a unei constructii .poti campa linistit acolo. am fost si noi. mai erau unii cu corturi pe acolo. avantaje: cica nu vin ursi, nu am vazut nici urme, ai apa, ca gheata sa te speli si sa bei, peisaj frumos si esti protejat de un oarece frig, sunt copaci pe acolo si nu e la o altitudine mare.

Iti multumesc mult!

Atasez o harta a traseului, in eventualitatea ca s-ar putea sa nu gasesc exact locul, poate imi poti spune tu cam pe unde, macar intre ce localitati ar trebui sa caut, te rog!

Inca o data, multumesc!

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfff.. m-ai spart. nu mai stiu exact. oricum pana intri in vre-un sat(orice sat) o sa vezi ca in dreapta ta e un rau. daca deja esti langa el inseamna ca ai trecut de locul unde ziceam eu. stau cam prost cu geografia si orientarea in spatiu, daca nu ma insel este primul pod peste care treci, cand incepi coborarea de pe transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfff.. m-ai spart. nu mai stiu exact. oricum pana intri in vre-un sat(orice sat) o sa vezi ca in dreapta ta e un rau. daca deja esti langa el inseamna ca ai trecut de locul unde ziceam eu. stau cam prost cu geografia si orientarea in spatiu, daca nu ma insel este primul pod peste care treci, cand incepi coborarea de pe transalpina.

:D Ok! Sarut mana! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine renunti la cort, opreste la Obarsia Lotrului si te poti caza la casute, poti mananca decent acolo (iti recomand saramura de pastrav) si nu e foarte scump, iar daca tii neaparat, poti pune si cortul...

Toate cele bune, asfalt uscat, etc.

 

P.S.

 

Daca mergeai in W.E. asi fi venit si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Transalpina/ Transfagarasan in week-endul acesta. Sincer, mi s-a parut foarte frig noaptea si nu cred ca merita sa dormi la cort. Spatii de cazare sau campare gasesti de pe la Obarsia Lotrului, insa - daca vrei sa te intorci pe Transfagarasan - mai bine innoptezi ceva mai incolo: ÂŞugag, Căpâlna sau chiar mai aproape de SebeÂş.

Exista o "scurtatura", spre Sibiu, de la ÂŞugag dreapta, prin Jina - Poiana Sibiului Âşi ieÂşi in Cristian. Peisajul este superb da ia-o pe-acolo doar daca te tin nervii si motorul sa bagi 6 km de drum de pamant, sau cu pietris (cea mai mare parte din curbe sunt ace de par in urcare).

bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec pe 19, adica luni... (cum sa-ti incepi mai frumos o saptamana decat asa???!!!...) pe traseul Pitesti - Rm. Valcea - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Sugag (adica Transalpina), pun cortu' pe unde s-o nimeri (sugestii, va rog!; multumesc!), merg incet, fac opriri relativ dese pentru fotografii, cascat gura si ochii, si ma intorc marti pe Transfagarasan, in acelasi ritm "infernal"... :blink:

De obicei plec singur (asa cum, probabil, cel putin din punctul de vedere al timing-ului, voi pleca si acum), dar m-as bucura daca cineva, cu un program la fel de haotic precum al meu, ar imparti cu mine bucuria acestor zile si acestor locuri. Daca e vorba de un barbat, dormim in corturi separate, sa fie clar!... :blink: Daca nu... :rose:

Toate cele bune si drumuri numai pe sufletul vostru!

:cheers:

Salut, intentionez sa fac fix traseul tau dar incepand de Duminica 18 si intoarcere Luni 19 pe Transfagarasan, daca ai oportunitatea de a schimba ne putem intersecta la Pitesti undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine renunti la cort, opreste la Obarsia Lotrului si te poti caza la casute, poti mananca decent acolo (iti recomand saramura de pastrav) si nu e foarte scump, iar daca tii neaparat, poti pune si cortul...

Toate cele bune, asfalt uscat, etc.

 

P.S.

 

Daca mergeai in W.E. asi fi venit si eu...

Iti multumesc mult pentru informatii si urari!

E-adevarat, a inceput sa fie racoare noaptea in munti, dar sunt obisnuit; mai teama mi-e de ursi (acum doi ani mi-a facut "masaj" o ursoaica pe Valea Rea si am ramas cu sechele... :pow: )

Cat despre w-e..., cel mult pot pleca duminica dimineata, cand ies din garda si ne intoarcem luni. Daca esti de acord, cu multa placere!

 

Am facut Transalpina/ Transfagarasan in week-endul acesta. Sincer, mi s-a parut foarte frig noaptea si nu cred ca merita sa dormi la cort. Spatii de cazare sau campare gasesti de pe la Obarsia Lotrului, insa - daca vrei sa te intorci pe Transfagarasan - mai bine innoptezi ceva mai incolo: ÂŞugag, Căpâlna sau chiar mai aproape de SebeÂş.

Exista o "scurtatura", spre Sibiu, de la ÂŞugag dreapta, prin Jina - Poiana Sibiului Âşi ieÂşi in Cristian. Peisajul este superb da ia-o pe-acolo doar daca te tin nervii si motorul sa bagi 6 km de drum de pamant, sau cu pietris (cea mai mare parte din curbe sunt ace de par in urcare).

bafta si asfalt uscat.

Am facut traseul anul trecut si am fost exact pe unde spui tu. Sincer sa fiu, speram sa fi asfaltat, sau macar batatorit, portiunea pana la Jina, dar, e-adevarat, peisajul e fabulos!

Multam fain si tie! Asfalt uscat!

 

Salut, intentionez sa fac fix traseul tau dar incepand de Duminica 18 si intoarcere Luni 19 pe Transfagarasan, daca ai oportunitatea de a schimba ne putem intersecta la Pitesti undeva.

Servus!

Sambata sunt de garda, deci nu pot pleca decat duminica, dupa ora 09:00. Daca esti de acord, hai sa stabilim o ora si o locatie unde sa ne intalnim!

Toate cele bune!

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum o luna pe Transalpina,iar de la Sugag am luat-o spre Jina.Era o portiune de drum cu piatra sparta , nebatatorita, taman intr-un varf de panta si curba in ac de par.Peisaje super,atentie la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca plecam Duminica dimineata este OK, ne putem intalnii la ora 9 in PETROM Podul viilor, o sa mearga si Codrut (cred ca va cunoasteti).

Din pacate noi ne vom intoarce Duminica (serviciul...), te putem insotii pana la Obarsia Lotrului sau eventual lacul Oasa.

O sa-ti trimit un PM cu nr. meu de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum o luna pe Transalpina,iar de la Sugag am luat-o spre Jina.Era o portiune de drum cu piatra sparta , nebatatorita, taman intr-un varf de panta si curba in ac de par.Peisaje super,atentie la drum.

 

 

adica asta

http://www.youtube.com/watch?v=h1hPjkTbC3A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus!

Sambata sunt de garda, deci nu pot pleca decat duminica, dupa ora 09:00. Daca esti de acord, hai sa stabilim o ora si o locatie unde sa ne intalnim!

Toate cele bune!

 

Salut, ti-am dat un mesaj cu numarul meu , suna-ma sambata ca sa ne punem de acord unde ne intersectam. Eu o sa plec din Bucuresti via A1 catre Rm Valcea deci undeva la iesirea din Pitesti unde se termina autostrada ma gandesc in jur de 9.00-9.30.

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acum o luna pe Transalpina,iar de la Sugag am luat-o spre Jina.Era o portiune de drum cu piatra sparta , nebatatorita, taman intr-un varf de panta si curba in ac de par.Peisaje super,atentie la drum.

 

frumos drumul,noi l-am facut weekendul trecut si o sa il mai facem si wknd asta dar renunt la scurtatura spre Jina k nu e pt al meu motor @)

 

cine mai vrea Transalpina vedeti un topic mai jos deschis d mine

 

bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor, am si eu o intrebare , poate cam stupida.... se poate face transalpina cu o vitezana? Sau o sa raman suspendat pe undeva si-mi sparg sau zgariu carenele ... Dupa cum am inteles in mare parte e asfalat drumul. Deci merita sa incerc sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi (un grup mai mic). Mult timp mi-am dorit sa ajung in Elvetia, sa vad soselele lor de munte. Dupa ce am vazut acesta realizare, ce se numeste "Transalpina", pot spune ca nu mai doresc sa vad Elvetia... nu mai am pentru ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...