Jump to content

Chei dinamometrice de calitate, pentru cuplu de strangere sub ~35Nm

Recommended Posts

Caut si eu sa cumpar o cheie dinamometrica de calitate. Mi-e teama ca ce as putea gasi in Bricostore sau pe Louis sa nu fie low-quality si sa nu fie calibrat bine / sa se decalibreze dupa cateva utilizari.

Sunt eu paranoic? De unde as putea gasi astefel de "scule" de calitate?

Cam toate cheile dinamometrice sub un anumit pret sunt identice din cate mi-am dat eu seama, cel mai probabil facute de aceeasi chinezi.

Deasemenea cele din cataloagele firmelor cu renume: Facom, Hazet sunt imposibil de scumpe.

Cat vrei sa cheltuiesti?

Eu am o Sealey STW300 electronica luata de pe Ebay ce merge 6-30Nm si se descurca de minune la umblatul prin motor.

Edited by marcone
Guest stress_L&P

eu am de pe louis. si mica si mare. le am de vreo 4 sau 5 ani. le-am folosit destul de mult, nu s-au decalibrat (le poti verifica cu o menghina, o cumpana si o greutate) si se pot recalibra foarte usor! :)

Si io-s de parere ca la Draper gasesti cel mai bun raport pret/calitate.

Draper sunt hobby de cativa ani buni, nu-s rele dar daca vrei ceva cu adevarat de calitate uita-te in alta parte, facom, gedore, wurth

Nu lasati niciodata dinamometrica "armata" indiferent de ce marca ar fi!

Daca o lasati sub presiune mai devreme sau mai tarziu se decalibreaza toate.

Daca este lasata liber dupa fiecare lucrare o aveti ani de zile chair daca este una chinezeasca.

Si eu am doua iftine si le am de ani de zile fara probleme ,am verificat stringerea lor pe dinamometrice de la munca Wurth si Gedore scule care costa cam jumatate din sculele care le am in garaj si nu au nici o abatere! :hug:

Unior.

Eu am cumparat cheia cu codul 615486. Pentru motor si auto e exact ce trebuie.

Edited by Kassu

Draper sunt hobby de cativa ani buni, nu-s rele dar daca vrei ceva cu adevarat de calitate uita-te in alta parte, facom, gedore, wurth

wurth nu vinde la persoane fizice, momentan

iar sculele gedore sunt ceva mai ieftine decat cele de la facom, nu stiu insa daca sunt si mai bune