Sari la conținut

Scurtare toba!?


giucu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Satanista mare mai esti Queenie.

 

CEA MAI MARE :lol: :lol: :lol:

 

Toba sport ..

 

 

 

 

 

bun video-ul asta,

da, asa arata inauntru insa n-am avut treaba cu sudura deloc , a fost gata foarte repede

 

Bafta la ciopareala!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare m-am gandit sa-mi scurtez toba la motoreta mea pt a capata un sunet mai puternic si mai frumos(asa am auzit).Eu am o Honda cbr f4 din 1999, si o taba LeoVince SBK din carbon,toba are 50cm dar vreau sa o fac de 25 sau 20cm(sper sa nu fie prea mica)....VA ASTEPT SA VA DATI CU PAREREA.

mai jos aveti o poza cu toba ...si un link cu tehnica folosita!enjoy :scratch:

http://www.svrider.c...ad.php?t=121763

 

Mi-am facut putin de lucru in Paint si uite ce a iesit!! , IN CARE POZA CREDETI CA ARATA MAI BINE 1 2 SAU 3?:scratch::peace:

post-66680-0-87697600-1327372705_thumb.jpg

post-66680-0-58381600-1327372760_thumb.jpg

post-66680-0-39198000-1327372816_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut-o de 20cm din 50 parca

la mine nu s-a modificat nici consumul nici felul in care merge motorul, indiferent de turatie

 

 

toba a fost cea stock (in interior avea 3 compartimente, unite de 3 tevute prin care trecea aerul )

am taiat tot ce era in interior, i-am pus o teava din tabla perforata de acelasi diametru cu capatul tobei si am umplut spatiul dintre pereti cu vata de sticla

 

acum se aude mai tare si mai gros

daca ii pun db killer se aude aproape ca o toba stock

 

Mi-am facut putin de lucru in Paint si uite ce a iesit!! , IN CARE POZA CREDETI CA ARATA MAI BINE 1 2 SAU 3?:scratch::peace:

 

eu zic sa incerci variata a 2-a , din 2 poti sa faci 3 dupa daca nu iti place, invers mai greu:)

post-54788-0-27466200-1327374722_thumb.jpg

Editat de delete636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poti scurta lejer, o sa se auda ceva mai grav, in rest mari diferente nu sunt(consum, cuplu, etc)

Nu te sfatuiesc sa tai mai mult de jumatate din ea, din punctul meu de vedere daca tai cam 1/3 din lungimea totala a tobei e perfect, dar alegerea tu o faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa iti faci o idee ...

 

 

Ice ... daca le ai la indemana ... sunt curios ...

 

Si eu urmaresc ... ori o scurtare de toba ... ori sa cumpar una sport ...

 

Parca as vrea o toba .. dar e greu cu mediana de la galerie la finala ... R6.

 

Inca ma documentez ...

 

Daca ai primul model de R6 (pana in 2002) iti pot da eu mediana la fabulosul pret de ...50 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am scurtat toba!! in photoshop

 

 

post-49786-0-69472900-1327520203_thumb.jpg

 

 

Arata mult mai bine mai scurta. Cred ca la vara o voi scurta pe bune.

Strange bani pana la vara si iati alta.

Parerea mea e ca arata ca un c.ur. cu tabla aia inflorata folosita la scara de autobuz sa nu luneci cand urci.

 

Totusi, cu cuplu cum ramane?

In concluzie nu arata bine deloc, nici scurta, nici lunga, nici groasa, nici subtire, nici......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa-i pun o teava de gard, cromata :)

Eu nu ti-am zis cu rautate, da chiar e urata rau.

Si partea cea mai neplacuta e ca isi pot agata fetele (pasagerele) ciorapii in floricelele alea din tabla, pe bune, trebuie neaparat sa o schimbi.

Daca vrei ceva cat de cat mai estetic, poti incerca dintr-o teava de irigatii de aluminiu si nituri pe capete, apoi vopsita cu spray negru de temperatura.II poti atasa o emblema cu nituri sa scrie ce vrei tu pe ea.

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba e Marving Carboniox, asa acoperita am cumparat-o, probabil a fost trantita, indoita si a fost adaugat acel strat de metal. Imi place la ea ca nu se infierbanta deloc.

Sa se agate ciorapii pasagerelor? Pai ce, de cand ciorapii de dama sunt considerati echipament moto?? Fara macar un blug decent nu se urca nimeni in spate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare m-am gandit sa-mi scurtez toba la motoreta mea pt a capata un sunet mai puternic si mai frumos(asa am auzit).Eu am o Honda cbr f4 din 1999, si o taba LeoVince SBK din carbon,toba are 50cm dar vreau sa o fac de 20cm(sper sa nu fie prea mica)....VA ASTEPT SA VA DATI CU PAREREA.

mai jos aveti o poza cu toba ...si un link cu tehnica folosita!enjoy :scratch:

http://www.svrider.c...ad.php?t=121763

 

 

Nu o taia pt ca invelisul dintre miez si exterior o sa il deteriorezi,sunetul o sa fie subtire ,gen polizor ,plus ca o sa afecteze putin si performatele motorului.Pacat de toba ca nu e una chiar rea.

Editat de edysson
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am scurtat toba!! in photoshop

 

 

post-49786-0-69472900-1327520203_thumb.jpg

 

 

Arata mult mai bine mai scurta. Cred ca la vara o voi scurta pe bune.

fara suparare da e chiar urata cu tabla aia pe ea , decat sa o scurtezi mai bine schimbai tabla de pe ea cu o foaie de AL ca se lucreaza usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o taia pt ca invelisul dintre miez si exterior o sa il deteriorezi,sunetul o sa fie subtire ,gen polizor ,plus ca o sa afecteze putin si performatele motorului.Pacat de toba ca nu e una chiar rea.

 

arunci vata aia de sticla si pui una noua...ce mare lucru, si nu se aude subtire

Editat de delete636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cel putin nu am vazut vreo pasagera pe motor cu ciorapi lycra..cel putin la vedere :lol:

Da, eu cand am fost la o parada am vazut o fata cu ciorapii lycra rupti, nu-i statea rau deloc, chiar ii statea bine. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e vata de sticla. Cred ca merge din aia ce se pune la izolat. Sau daca vrei este pe louis un kit format din vata si sita cilindrica din interior.

 

salutare ,

am vazut mai multe articole cu izolatul tobelor. Multi folosesc vata minerala , altii vata de sticla....deasemenea se poate folosi lana de inox sau fibra ceramica

 

problemele sunt urmaotare : ai o anumita temperatura in toba si izolatia trebuie sa reziste - lana de inox arde cu scanteie la 800 de grade si fibra ceramica rezista pana la 1200-1600 de grade.

 

o alta probleam este ca odata cu gazele de esapament o sa ai si vapori ...asa ca trebuie sa alegi cu ce izolezi ca sa nu iti scuipe ceva de pe teava

 

legat de cuplu ...parerile sunt impartite....cu cat ai traseul mai lung castigi cuplu si cu cat e mai scurt castigi cai (sau e invers nu mai stiu exact)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...