Sari la conținut

3 optiuni - ce sa aleg?


CazyRO
 Share

Postări Recomandate

Am 1.80, 80 kg, si nu-mi fac griji ca un 250 nu m-ar duce. Sunt convins ca putini sunt care ii dau capatul sa zic asa.

Ca preferinta as alege fara sa clipesc wr250f, dar fiind vorba de SH si de buget limitat, o sa aleg un motor cat mai bine intretinut. Apropo e unul wr250 pe bikeshop cu 2800 euro, super frumos. Am sunat si nu mai lasa la pret un leu, asa ca zic pass. Probabil merita, nu stiu. Oricum mai astept ca zapada la brasov e cat casa :))

 

Ah.. si motoarele in 2 timpi nu imi plac neam. M-am dat cu cateva si nu-s de mine. Consuma mult, urla tare, murdarie cu amestecul, asa ca ies din discutia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 1.80, 80 kg, si nu-mi fac griji ca un 250 nu m-ar duce. Sunt convins ca putini sunt care ii dau capatul sa zic asa.

Ca preferinta as alege fara sa clipesc wr250f, dar fiind vorba de SH si de buget limitat, o sa aleg un motor cat mai bine intretinut. Apropo e unul wr250 pe bikeshop cu 2800 euro, super frumos. Am sunat si nu mai lasa la pret un leu, asa ca zic pass. Probabil merita, nu stiu. Oricum mai astept ca zapada la brasov e cat casa :))

 

Ah.. si motoarele in 2 timpi nu imi plac neam. M-am dat cu cateva si nu-s de mine. Consuma mult, urla tare, murdarie cu amestecul, asa ca ies din discutia asta.

La 2800 are un prieten un CRF250X din 2007. Cand ai timp, da un semn si poti sa faci o proba.Motorul e la Buzau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 2800 are un prieten un CRF250X din 2007. Cand ai timp, da un semn si poti sa faci o proba.Motorul e la Buzau.

 

Daca nu ma insel cred ca te-am sunat si am discutat in legatura cu un anunt ceva.

Mersi de oferta, dar n-am banii aia acuma. Tocmai ce s-a inchis firma unde lucram si momentan sunt fara slujba asa ca tre sa mai scad stacheta.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cea mai grava problema ar fi care?

Motorul 2T are un raport putere/greutate mai mare decat un motor 4T. Randamentul este insa muuult mai mic. Adica raportul lucru mecanic/combustibil.

 

ziceam cu sensul ca nu costa mult intretinerea....adica te costa ceva banuti mai des dar nu mult.

la faza cu randamentul ma refeream la motoarele moderne in 2t (injectie supape).ai dreptate, poate am exagerat putin cu randamentul la motoarele mici insa motoarele mari au undeva la 50% dar alea n-au treaba cu motocicletele ci cu barcile mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricate supape de putere si injectii folosesc motoarele 2T, tot se arunca pe toba afara combustibil ne-ars. Randament de 0.5 este un vis. Motoarele termice au randament cam de 0.2-0.3, cele Diesel fiind cele mai eficiente. Apropos, stiati ca americanii folosesc locomotive Diesel 2T?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai facut cea mai mare greseala sa ceri sfaturi aici !

mergi la un magazin sau service care se ocupa in special de enduro si cere sfaturi acolo ! nu pe forum unde orice "mobrist" este mare cunoscator !

sau citeste topicurile de pe aici ca sa-ti faci o idee care se pricepe , aia care se dau de ceva timp, au ceva filmari ,etc,... pot sa-ti dea un sfat. cere-le sfaturi lor,pe privat !

unul care se da cu dr650 sau xl600 nu o sa-ti poata spune ce sa alegi intre crf si wr ! cel putin nu obiectiv !

parere mea !

 

p.s. eu as alege un ktm 400-450 , 2005-2007 aici cred ca te incadrezi cu banii, nu ca un 2008 nu ar fi ok ....

 

Te cam contrazici singur...tocmai ti-ai spus parerea, desi nu recomanzi sa asculte ce spune lumea pe-aici. Cred ca e foarte bine sa poti compara pareri; desi unii nu fac hard-enduro, poate le-a trecut prin mana o asemenea motocicleta sau o are un prieten. Eu consider asta o comunitate de enduristi...mai intra si unii care nu prea au de-a face, dar eu am vazut multe sfaturi aici din experienta personala, sincere si obiective.

 

Succes la o mobra buna si....baieti, spuneti tot ce stiti :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Da, sunt fericit. am luat un WR450F din 2003.

Acuma imi doresc inelul lui Arabela ca sa fac primavara.

file_431762_phppeSHG9.jpg

 

s-o stapanaesti sanatos!!! si asfalt usc.... ce asfalt :)

Editat de Norbyke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine. Sa poti sa te bucuri de ea si sa ne spui si noua o parere sincera si avizata, despre motorul asta, la anu´ pe vremea asta! (s-ar parea ca deja cauti oferte de gume, par cam tocite). Un an plin...de off-road!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti carcotasi!

Da, nu e niciun secret, e la vanzare si e foarte sanatoasa motoreta. Daca scot ceva in plus l-am dat, daca nu ma dau cu el.

Poate vreti sa stiti si cat am dat pe el, cat castig si cat am cheltuit sa-l aduc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa te intreb: cat ai dat pe el...si nu in ultimul rand: cat spuneai ca iti sunt veniturile? :lol:

---------

Nu e nimeni carcotas...doar ca inca mai e zapada pe deluri si nu prea avem inca chef sa bagam frigu'n noi :nono:

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care credeam ca ti-a fost draga rau :huh:...tu stii ce iti doresti, dar daca prinzi ceva foarte bun, nu merita sa il dai, ca nu se stie ce mai vine; cu vanzarile oricum e rau acum, dar poate tu ai noroc si iti poate iesi ceva la ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...