Sari la conținut

Filtru de aer si antigel - intrebari


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cate am inteles/observat eu: apa, oricat de distilata ar fi, tot mai lasa depuneri de saruri pe instalatie. Plus ca exista posibilitatea sa rugineasca componentele din fier cum ar fi axul pompei de apa. Pe de alta parte, se pare ca antigelul concentrat are punctul de inghet mai ridicat decat antigelul diluat 50-50 si nu are putere de racire asa mare precum apa. Conductivitatea termica a apei este net superioara conductivitatii termice a oricarui antigel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut forumisti! am citit acest topic si nu is clar eu am antigel curat fara apa este sau nu bine sau trebuie distilat ? bafta tuturor!

post-13388-0-61938400-1329417057_thumb.jpg

 

Dupa cum se observa in tabelele de mai sus, etilen-glicol-ul (un antigel pentru motoare cu carter de aluminiu - aka motociclete) combinat cu apa 50/50 are punctul de inghet la -34 grade Celsius, fata de antigelul pur care are punctul de inghet la -12 grade. Deci iarna e bine sa foloseti o solutie de antigel cu apa(70/30 are punctul de inghet la -51 grade Celsius)!

In ceea ce priveste punctul de fierbere, solutia 50/50 are punctul de fierbere la 107 grade celsius fata de antigelul pur care fierbe la 197 grade!

Deci vara e bine sa ai antigel pur in motor!

 

sursa:wikipedia

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se observa in tabelele de mai sus, etilen-glicol-ul (un antigel pentru motoare cu carter de aluminiu - aka motociclete) combinat cu apa 50/50 are punctul de inghet la -34 grade Celsius, fata de antigelul pur care are punctul de inghet la -12 grade. Deci iarna e bine sa foloseti o solutie de antigel cu apa(70/30 are punctul de inghet la -51 grade Celsius)!

In ceea ce priveste punctul de fierbere, solutia 50/50 are punctul de fierbere la 107 grade celsius fata de antigelul pur care fierbe la 197 grade!

Deci vara e bine sa ai antigel pur in motor!

 

sursa:wikipedia

 

Ca sa nu fiarba un lichid de racire este un scop secundar. Scopul principal este ca lichidul de racire sa raceasca motorul. Apa raceste mai bine decat orice antigel. Atata timp cat este in stare lichida, bineinteles. Nu ma "incalzeste" cu nimic daca antigelul fierbe la 197 de grade. Eu nu vreau ca motorul sa ajunga la 197 de grade. Eu folosesc antigel concentrat doar pt protejarea pompei de apa. Si mai folosesc si un ventilator de radiator. Cand ventilatorul incepe sa mearga fara pauze e timpul sa ma opresc din polizat cu roata in noroi. O las la punctul mort pana se opreste ventilatorul. Daca opresc motorul opresc si pompa de apa si va trebui sa astept un an si patru veri sa se raceasca motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apa raceste mai bine decat orice antigel. Atata timp cat este in stare lichida,

 

Conductivitatea termica a apei : 0.610 Watt/(metru X Kelvin)

Conductivitatea termica a etilen glicolului : 0.258 Watt/(metru X Kelvin)

 

Conductivitatea termica a etilen glicolului este deci de 2.3 ori mai slaba (aproximativ) decat a apei.

Nu m-am gandit la aspectul asta, pana acum, dar se pare ca e extrem de important!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca am pus suficient ulei? Sau mai bine ii puneam antigel :unsure: ?(filtrul meu de aer lasat in garaj la -5grade si 90% umiditate)

 

post-67834-0-88606900-1329591013_thumb.jpg

poate un amestec 50-50 cu antigel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Am si eu doua intrebari pentru voi.

1-Am zis sa-mi iau un filtru de aer din burete dar, nemaiavand asa ceva pana acum, imi dau seama ca nu stiu cum se intretine. Cu ce solutie trebuie sa dau pe el si cu ce se spala?

2-Tin minte ca am gasit mai demult la un magazin moto Yamaha de prin Rahova (daca nu ma insel) un antigel care se numeste Engine Ice. Aveti idee de unde mai pot cumpara asa ceva? Si daca nu, ce alt antigel bun imi recomandati.

 

Multumesc.

salut,

nu ai zis ce motocicleta ai.

engine ice. avem pe stoc. showroom Yamaha, sos Pipera 48.

idem solutiede spalat + impregnat filtre de la Twin Air. te asteptam.

www. motociclete.com.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut,

nu ai zis ce motocicleta ai.

engine ice. avem pe stoc. showroom Yamaha, sos Pipera 48.

idem solutiede spalat + impregnat filtre de la Twin Air. te asteptam.

www. motociclete.com.ro

 

salutare

 

am un soft enduro de 650

cand trec pe la militia din pipera ca sa fac actele mobrei, vin si pe la voi pentru antigel

 

-----------------------------------------------------------------

 

engine ice. avem pe stoc. showroom Yamaha, sos Pipera 48.

 

Am venit la voi sa iau antigelul, 118 lei 2 litri. Destul de piperat pretul dar incerc sa nu ma uit la bani cand stiu ca iau ceva de calitate. Ma apuc azi de treaba si SURPRIZA, bidonul avea sigiliul putin mototolit si desfacut asa, jumate, cat sa se poata umbla dar totusi sa existe cat de cat folia aia. Mi-e si frica sa-l pun in mobra, ca habar n-am ce bag. Poate-mi explici si mie cum ai reactiona tu in locul meu. Sa ma duc la ANPC?

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am un soft enduro de 650

cand trec pe la militia din pipera ca sa fac actele mobrei, vin si pe la voi pentru antigel

 

-----------------------------------------------------------------

 

 

 

Am venit la voi sa iau antigelul, 118 lei 2 litri. Destul de piperat pretul dar incerc sa nu ma uit la bani cand stiu ca iau ceva de calitate. Ma apuc azi de treaba si SURPRIZA, bidonul avea sigiliul putin mototolit si desfacut asa, jumate, cat sa se poata umbla dar totusi sa existe cat de cat folia aia. Mi-e si frica sa-l pun in mobra, ca habar n-am ce bag. Poate-mi explici si mie cum ai reactiona tu in locul meu. Sa ma duc la ANPC?

cred ca nu este cazul,nu poti sa demonstrezi nimanui ca bidonul nu l-ai desigilat tu..si sa faci analize doar asa sa vezi de este in bidon,nu face deranjul.Clar ca pe oricine ar deranja lucrul pe care l-ai patit tu,dar zic sa suni la ei sau sa te duci pana acolo si cred mai mult ca sigur ca rezolvi treaba cu vorba buna.oricum nu turna nimic in motor odata ce a fost desigilat,nu stii ce porcarie poate fi in bidon..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nu este cazul,nu poti sa demonstrezi nimanui ca bidonul nu l-ai desigilat tu..si sa faci analize doar asa sa vezi de este in bidon,nu face deranjul.Clar ca pe oricine ar deranja lucrul pe care l-ai patit tu,dar zic sa suni la ei sau sa te duci pana acolo si cred mai mult ca sigur ca rezolvi treaba cu vorba buna.oricum nu turna nimic in motor odata ce a fost desigilat,nu stii ce porcarie poate fi in bidon..

 

Plm, ca n-am sa ma duc la ANPC pentru 118 de lei, am zis si eu la nervi. Initial mesajul meu era mult mai dur dar m-am auto-cenzurat. De dus la magazin n-am s-o fac fara sa am un raspuns de la Ciprian aici, mai ales ca el mi-a inmanat personal produsul. Daca nu-l gasesc pe el in magazin, n-am chef sa-mi fac nervi cu vreun angajat de pe acolo.

De pus antigelul in motor nici nu poate fi vorba. Daca nu va exista rezolvare il arunc la ghena si consider teapa mea.

 

-------------------------------

 

Am luat legatura cu Ciprian si se pare ca-mi va schimba bidonul. Daca va fi asa, eu sunt multumit. Oricum, invatatura de minte. De acum voi verifica de fiecare data sigiliile produselor.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm, ca n-am sa ma duc la ANPC pentru 118 de lei, am zis si eu la nervi. Initial mesajul meu era mult mai dur dar m-am auto-cenzurat. De dus la magazin n-am s-o fac fara sa am un raspuns de la Ciprian aici, mai ales ca el mi-a inmanat personal produsul. Daca nu-l gasesc pe el in magazin, n-am chef sa-mi fac nervi cu vreun angajat de pe acolo.

De pus antigelul in motor nici nu poate fi vorba. Daca nu va exista rezolvare il arunc la ghena si consider teapa mea.

 

-------------------------------

 

Am luat legatura cu Ciprian si se pare ca-mi va schimba bidonul. Daca va fi asa, eu sunt multumit. Oricum, invatatura de minte. De acum voi verifica de fiecare data sigiliile produselor.

 

dupa cum ti-am raspuns personal te astept sa-l shimb, cu scuzele de rigoare. te-am informat ca ti-l putem aduce si personal fara sa te mai deranjezi tu.

dar nu cred ca este cazul sa dai cu noroi pt ca:

1. nu desfacem fiecare bidon de antigel, ulei, lichid de frana...etc cand il primim sa vedem daca are sigiliul rupt sau NU. nu putem fizic face asta.

2. exista posibilitatea ca asa sa-l fi primit de la fabrica sau depozit.

3. exista posibilitatea ca unul din angajatii nostri sa fi incercat sa-l "masluiasca"

4. exista posibilitatea ca tu sa vrei sa ne faci "antireclama" si sa-l fi desfacut personal.

 

variante sunt multe. de un lucru vreau sa fi sigur: NU NE OCUPAM CU GAINARII......ne-am construit un brand DUAL MOTORS bazat pe seriozitate si munca.

 

bafta,

ciprian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ti-am raspuns personal te astept sa-l shimb, cu scuzele de rigoare. te-am informat ca ti-l putem aduce si personal fara sa te mai deranjezi tu.

dar nu cred ca este cazul sa dai cu noroi pt ca:

1. nu desfacem fiecare bidon de antigel, ulei, lichid de frana...etc cand il primim sa vedem daca are sigiliul rupt sau NU. nu putem fizic face asta.

2. exista posibilitatea ca asa sa-l fi primit de la fabrica sau depozit.

3. exista posibilitatea ca unul din angajatii nostri sa fi incercat sa-l "masluiasca"

4. exista posibilitatea ca tu sa vrei sa ne faci "antireclama" si sa-l fi desfacut personal.

 

variante sunt multe. de un lucru vreau sa fi sigur: NU NE OCUPAM CU GAINARII......ne-am construit un brand DUAL MOTORS bazat pe seriozitate si munca.

 

bafta,

ciprian

 

Ciprian, mesajele mele au fost puse inainte sa vorbesc cu tine. Atunci eram cam ofticat pentru ca nu stiam daca am aruncat sau nu banii pe fereastra. Dupa cum ai vazut, in ultima completare am spus ca am discutat cu tine si se va rezolva.

Pentru ceea ce s-a intamplat exista multe variante, exceptie facand varianta 4 care, sincer sa fiu, ma cam deranjeaza deoarece nu ma intereseaza sa fac niciun fel de reclama afacerii tale, nici buna si nici proasta. Sunt un simplu client care a povestit o intamplare dintr-un magazin. Dar, presupun ca trebuia sa fim chit, daca eu te-am suspectat de gainarii trebuia sa ma suspectezi si tu. In fine, nu mai conteaza, noi sa fim sanatosi. Sunt sigur ca tu esti om serios si afacerea ta la fel iar asta a fost doar un accident nefericit.

Nu vreau sa te deranjezi si am sa trec eu pe la magazin. Sper sa ajung azi sau maine.

 

Bafta.

Angelo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Buna ! Am achizitionat de curand o Beta RR 50 RK6 din 1999 si as dorii sa stiu daca pot sa-i pun filtru de aer direct pe carburator, fara sa-l mai leg la burduful din cauciuc care merge la carcasa filtru aer, deaorece acel burduf imi este deteriorat si spart !


Deci se poate lega filtru de aer direct la carburator sau e vreo problema ??? Acest filtru doresc sa il leg direct la carburator :


http://racing-planet...MM-CARB-CONECT-


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Andrei Belcic ! Nu, deoarece Beta e a sotiei mele si nu o sa faca decat soft enduro si street ! ;)

Multumesc mult pentru informatie, nu stiam sigur daca pot sa-i atasez direct la carburator !!!

Drumuri bune !!!

Editat de Tr@nc3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...