Sari la conținut

Accident Dealu Negru 29.10.2006


Baiatu` cu Transalp`
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am trecut pe acolo in jur de 16-17 si nu mai era nimic .

Poate am trecut prea tarziu .

Pe drum am vazut un singur motociclist care mergea spre Sibiu .

Sper sa nu fie ceva grav !

:hug:

 

 

Salut am auzit ca a fost un accident azi pe Dealu Negru, o motocicleta bagata sub un parapet, si fro 4 motociclisti opriti, cine stie mai multe detalii este rugat sa posteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, desi nu-mi place sa povestesc pentru ca nu am toate detaliile, o sa va zic ce-am aflat. am plecat pe la 15:00 din valcea spre bucuresti. intr-una din curbe erau opriti mai multi motociclisti, politie si o platforma. m-am oprit, am intrebat ce s-a intimplat. se intimplase: grupul de 5-6 motociclete plecase la o plimbare Pitesti-Valcea-Pitesti (din cite am inteles sunt din Pitesti) majoritatea stiau drumul pentru ca se plimbau des, dar un baiat cu o honda (600 rr sau 1000 rr parca) intr-o curba strinsa a fost surprins de denivelarile din asfalt care l-au facut sa iasa pe contrasens unde s-a lovit de o masina (peugeot 207). Pagube: pilotul era deja la spital, era constient, avea piciorul rupt, altceva nu stiau atunci. motocicleta era lovita destul de bine, fara casco, a curs tot uleiul din ea cind am urcat-o pe platforma. masina avea aripa fata, roata stinga, usa stinga lovite. nu am retinut decit ca pe unul din cei din grup il cheama Vali. Insanatosire grabnica si multa atentie ca drumurile noastre sunt de kko.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-o curba strinsa a fost surprins de denivelarile din asfalt care l-au facut sa iasa pe contrasens

 

Deci vreau sa zic ca acele denivelari SUNT CRIMINALE.

 

Ce este in capul celor de la primarie cand pun intentionat prostiile alea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, baiazide, nu-s denivelari din alea deliberate ca la trecerile de pietoni.. nu pun din alea in curba stransa totusi :hug:

 

cunosc si eu curba respectiva (dac-o fi aia), foarte stransa pe dreapta, in coborare (venind dinspre Pitesti), iar denivelarile din asfalt apar pe partea a doua a curbei (deci fara sa le poti vedea sau anticipa)... am patit si eu sa franez foarte tare, fiind aplecat, sa ma ridic si sa ies pe contrasens acolo... norocul meu ca nu era trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fi patit nimic grav si sa se refaca repede, dar stie cineva cum il chema pe pilot? Era cumva un Repsol de 1000?

 

Am aflat.Nu era Repsolul de care intrebam eu.Se pare ca este un pusti de 19 ani, cu o honda de 900 cmc.Am inteles ca pustiul este bine.A avut probleme cu ceva ligamente pe la picior, in rest cica nu ar avea mare lucru.Slava Domnului ca a scapat numai cu atat.Dar soseaua, in zona aceea, am inteles ca e de tot cacao-ul.Aveti mare grija cei care mai ajungeti pe-acolo.

Hai, asfalt uscat!

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult, eu am fost in cauza cu accidentul, ce sa mai zic.. sper sa ma fac bine cat mai repede, cat despre motor, fiarele se vor face. Era o curba destul de stransa la dreapta si care la inceput nu parea a fi denivelata iar exact la mijlocul ei cand eram aplecat am dat de o denivelare, a sarit roata si m-a aruncat pe viraj in masina si dupa aia in parapet. Motorul este praf, iar eu sunt lovit la picior si un pik la cap, ma dor toate oasele si incheieturile si ma bucur ca am scapat. multumesc tuturor celor care m-au ajutat. P.S. bea2000 , de unde stii ca am 19 ani?

post-2725-1162246033_thumb.jpg

post-2725-1162246106_thumb.jpg

post-2725-1162246162_thumb.jpg

post-2725-1162246246_thumb.jpg

post-2725-1162246337_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine k ai scapat

Da, asta este tot ce conteaza, putea fi mult mai rau, in cazul in care era un tir sau orice altceva. Oricum a fost o plimbare destul de lunga prin aer. Se poate vedea pe capota masinii urma de la blugi, este o dunga albastra. :hug: Iar oprirea s-a facut cu capul in parapet, i-am luat un pik vopseaua.

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru nu prea inteleg, banuiesc ca peugeot-ul nu e mutat in poze si este indreptat spre curba. Cum de nu ai intrat in partea stanga a masinii? ai trecut prin fata ei si abia apoi ai atins-o in dreapta sa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru nu prea inteleg, banuiesc ca peugeot-ul nu e mutat in poze si este indreptat spre curba. Cum de nu ai intrat in partea stanga a masinii? ai trecut prin fata ei si abia apoi ai atins-o in dreapta sa?

Da, asa s-a intamplat. Nu am avut ce sa mai fac. Oare am vre-o sansa sa ii dau in judecata pe cei de la drumuri?

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 19 ani pe fireblade. v-as impusca cu sange rece, daca mi-ar pasa.

Si ma rog, de ce ai face asta?! Merg de ceva timp pe 2 roti asa ca nu ma poate considera nimeni un incepator, mai ales ca aveam un numar destul de mare km. Cei care ma cunosc stiu despre ce este vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ma rog, de ce ai face asta?! Merg de ceva timp pe 2 roti asa ca nu ma poate considera nimeni un incepator, mai ales ca aveam un numar destul de mare km. Cei care ma cunosc stiu despre ce este vorba.

 

Man multa sanatate. Fierul nu este asa grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 19 ani pe fireblade. v-as impusca cu sange rece, daca mi-ar pasa.

 

@off-topic: citez din profil "N-am avut in viata mea". Noroc ca nu-ti pasa, altfel ai deveni un pistolar virtual mai mare decat bikerul virtual care esti. Pustiul merge mult(si de mult) pe motoreta si nu e genul de copil teribilist de bani gata. Data viitoare vorbeste informat sau taci. Nu ai postat nimic util, macar o apostrofare facuta cu diplomatie/inteligenta.

 

On-topic:

1. Bine ca esti bine, Bogdan;

2. Da, poti sa-i dai in judecata pe cei de la drumuri. Problema e ca mai trebuie sa si castigi. Astfel, trebuie sa demonstrezi ca accidentul s-a produs exclusiv din vina lor, carosabilul fiind principalul vinovat de caderea ta. In Romania nu exista practica judiciara, dar e un caz interesant.

 

Ca sa demonstrezi asta trebuie sa arati ca circulai cu o viteza sub limita legala(nu stiu exact cat e limita acolo, dar presupun ca undeva la 40-50), desi ceva ma face sa cred ca aveai un pic mai mult. O eventuala sustinere a celor de la drumuri ca trebuie sa circuli cu o viteza la care poti evita orice pericol poate fi combatuta printr-o serie de argumentari: starea generala buna a drumului; faptul ca ai abordat de multe ori curbe similare cu viteza similara - poti demonstra cu martori; expertiza, eventual, care sa ateste faptul ca un pilot de nivel mediu poate aborda o curba de natura aceleia in care ai cazut tu cu aceeasi viteza, etc, aici depinde de avocatul pe care o sa-l ai; inexistenta unui indicator care sa avertizeze cu privire la curbe deosebit de periculoase/inexistenta unui indicator de limitare a vitezei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mult de la 18 ani :)

Zahei, biker virtual ce esti :cheers: :) :D

Pustiului cu celularu' sanatate si multa minte!

 

A avut scuter de la 16 ani, asa ca, chiar si dpdv legal, e ok omul. Merge zilnic pe motocicleta, a acumulat ceva experienta, mai multa chiar decat multi care au permisul de ceva ani si se dau o data pe luna. :)

 

Pe zahei nu-l cunosc, profilul asta arata, poza din profil altceva.

 

Multa sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut scuter de la 16 ani, asa ca, chiar si dpdv legal, e ok omul. Merge zilnic pe motocicleta, a acumulat ceva experienta, mai multa chiar decat multi care au permisul de ceva ani si se dau o data pe luna. :cheers:

 

Pe zahei nu-l cunosc, profilul asta arata, poza din profil altceva.

 

Multa sanatate tuturor!

 

 

Ie gelosi astia ca n'are si ei motoare as amari, nu'ti mai bate capu' cu ei.Fiecare'si cunoaste limitele.

 

 

Insanatosire grabnica prietenului tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sustienere Aky si ptr sfat, voi vorbi cu un avocat atunci cand voi putea merge din nou pe picioare si u sa ai asfalt uscat si multa bafta. Merci si lui Baiazid ptr urare.

 

Ie gelosi astia ca n'are si ei motoare as amari, nu'ti mai bate capu' cu ei.Fiecare'si cunoaste limitele.

Insanatosire grabnica prietenului tau!

10x , sper sa ma fac bine repede ca dupa aia sa ma urc din nou pe :cheers: chiar daca vine iarna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, baiazide, nu-s denivelari din alea deliberate ca la trecerile de pietoni.. nu pun din alea in curba stransa totusi :)

 

cunosc si eu curba respectiva (dac-o fi aia), foarte stransa pe dreapta, in coborare (venind dinspre Pitesti), iar denivelarile din asfalt apar pe partea a doua a curbei (deci fara sa le poti vedea sau anticipa)... am patit si eu sa franez foarte tare, fiind aplecat, sa ma ridic si sa ies pe contrasens acolo... norocul meu ca nu era trafic

 

 

Eu zic sa-i dai in judecata pentru ca sunt sigur ca nu e semn care sa atentioneze asupra conditiilor carosabilului. Asta ar fi un inceput prin care trebuie atrasa atentia asupra lucrurilor astea pe care Administratia Drumurilor si Politia Rutiera nu dau doi bani. Trebuie odata si odata sa inteleaga cei care sunt responsabili ca pot scoate si bani din buzunar daca nu-si fac treaba corespunzator.

E o chestie foarte simpla, nu inteleg de ce nu se aplica legea in tara asta !?! Deja sunt foarte multi morti din cauza indiferentei organelor puterii. Soselele se fac din banii nostri, pentru noi - nu ca sa poata ei justifica miliarde cheltuite si apoi noi sa murim in diverse zone unde lipsesc semne de circulatie. :cheers: :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi incerca sa vorbesc cu un avocat sa vad ce se poate rezolva. Problema este ca aceste procese dureaza ff mult si sunt ff costisitoare. Pentru ca nimeni nu si-ar recunoaste vina si ar incerca sa ma acuze tot pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...