Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare!M-am hotarat sa-mi cumpar a 2 a mobra.Ma intereseaza un touring,pe care sa pot lua pasager si daca am chef sa merg pana in italia sa ma bazez pe ea.Problema este ca nu stiu catre ce sa ma indrept.Ca buget,maxim 3000 de euro.Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!M-am hotarat sa-mi cumpar a 2 a mobra.Ma intereseaza un touring,pe care sa pot lua pasager si daca am chef sa merg pana in italia sa ma bazez pe ea.Problema este ca nu stiu catre ce sa ma indrept.Ca buget,maxim 3000 de euro.Respect!

Suzuki V-Strom, Yamaha TDM sunt nemaipomenite pt turing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!M-am hotarat sa-mi cumpar a 2 a mobra.Ma intereseaza un touring,pe care sa pot lua pasager si daca am chef sa merg pana in italia sa ma bazez pe ea.Problema este ca nu stiu catre ce sa ma indrept.Ca buget,maxim 3000 de euro.Respect!

 

 

:) iti recomand cu caldura Africa Twin:) te duce, te aduce, te urca si te coboara de unde nici nu iti imaginezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!M-am hotarat sa-mi cumpar a 2 a mobra.Ma intereseaza un touring,pe care sa pot lua pasager si daca am chef sa merg pana in italia sa ma bazez pe ea.Problema este ca nu stiu catre ce sa ma indrept.Ca buget,maxim 3000 de euro.Respect!

 

Nu de multa vreme s-au linistit apele pe un topic, tot datorita unui coleg care a cerut acest gen de sfaturi

Pana nu o ia razna si acest topic, eu zic sa nu mai intrebi pe nimeni ci sa iti cumperi ce iti place

Restul e zgomot

 

P.S. Touring e una si enduro touring e alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!M-am hotarat sa-mi cumpar a 2 a mobra.Ma intereseaza un touring,pe care sa pot lua pasager si daca am chef sa merg pana in italia sa ma bazez pe ea.Problema este ca nu stiu catre ce sa ma indrept.Ca buget,maxim 3000 de euro.Respect!

 

La 3000 de euro, merge un v-strom 650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vandut Varadero eu cu 3000 de euro.

Cred ca aceasta motocicleta este cea mai potrivita pentru drumuri lungi cu bagaje si consoarta in spate chiar si pe drumuri care nuy sunt asfaltate.

Are un raport pret/satisfactie excelent.

Respect!!!

Editat de NASU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Touring sau touring adventure ?

 

Daca este prima varianta - minim 1000 cmc, minim 90 cp, sa mearga nechinuita la 180 kmh. Deci, undeva in zona Pan European 1200/1300, FJR 1300, RT 1100/1150. As lua serios in calcul si variante sport-touring daca nu ai consoarta prea des si bagaje prea multe.

Daca este a doua - Varadero 1000 injectie, Caponord, Yamaha TDM 900 Abs, 1100 Gs, Stromul de 650 (daca vrei ceva mai polivalent), Ducati Multistrada 1000, ...

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vandut Varadero eu cu 3000 de euro.

Cred ca aceasta motocicleta este cea mai potrivita pentru drumuri lungi cu bagaje si consoarta in spate chiar si pe drumuri care nuy sunt asfaltate.

Are un raport pret/satisfactie excelent.

Respect!!!

 

Are si un consum pe masura ;)

La aproape 6 lei litrul de benzina, conteaza fiecare zecimala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stromu de 650 e un fel de Africa Twin glorificat. Nu ai cine stie ce putere si tre sa tragi de el sa mearga tare/incarcat. Da merge, la fel cum merge si facut A2ul cu 200 la ora pe naked - oricum numai nu comod si placut. In rest da, e polivalent, dar nu exceleaza la capitolu touring. Vrei touring doar pe asfalt bun? Atunci poti sa te uiti si la transatlanticele din clasa "touring", nu "Enduro-touring". Enduro-touring e pentru cei ce anticipeaza drumuri proaste :P

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si un consum pe masura ;)

La aproape 6 lei litrul de benzina, conteaza fiecare zecimala

Anul trecut am facut un comparativ de aprox 1000km in paralel cu 1200gs fabricat 2011.

Si ghici ce consumul a fost mai mare cu 4 litri pentru Varadero, dar diferanta de la 3000 euro cat dai pe un Varadero la aprox 7000 de euro cat dai in cel mai fericit caz pe un GS din 2007 nu se justifica. Mentionez ca ambele motociclete au fost calarite in acelasi regim.

Oricum un consum de 6,5 in afar nu mi de pare MARE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incetez sa ma minunez cum tancul meu, cu bagaje, pasager, aproape 600kg consuma 5.6 la mers intins, 110-130km/ora.. :rolleyes:

Atunci crezi ca este mult 6lei / 100km?

Atunci cum este diferenta dubla de bani intre motociclete?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!M-am hotarat sa-mi cumpar a 2 a mobra.Ma intereseaza un touring,pe care sa pot lua pasager si daca am chef sa merg pana in italia sa ma bazez pe ea.Problema este ca nu stiu catre ce sa ma indrept.Ca buget,maxim 3000 de euro.Respect!

 

Boss ... casca ochii la mine ! Eu am avut multe fiare, insa daca ar fi sa o iau de la capat cu risipitul banilor pe mobre, m-as indrepta spre o motocicleta ieftina, fiabila, cu intretinere ieftina, consum mic de conbustibil si sa fie destul de rapida.

Eu niciodata nu mi-am dorit Suzuki GSX750F Katana ... nu a fost motocicleta visurilor mele, insa ea indeplineste toate punctele mai sus enumerate !

Gandesc ca am procedat inteligent atunci cand am dat 1000 si un pic de euro pe ea, este in stare perfecta, iar restul de bani ii pot investi cu succes in calatorii indepartate !

 

In concluzie eu asa te sfatuiesc ... nu arunca banii pe cine stie ce nava spatiala pe care o poti face praf in 3 secunde, ci canalizeaza-ti efortul spre calatoria in sine, caci ...... in Italia poti pleca si IJ-ul daca te incordezi putin ! Important este sa pleci !

 

Te pup si ... bafta la cumparaturi ! :friends:

 

 

P.S. ... ce zici, face mobra din poza 1000 euro ? Crezi ca pot pleca cu ea in Italia ? Sigur ca pot ! ... chiar dincolo de Italia ! :)

post-10224-0-31369200-1328781253_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Nu ma intereseaza sa merg pe drum forestier.Planuiesc un trip de o luna care include Italia,Austria etc.Multistrada ma atrage foarte tare insa nu-mi permit.Iar un 650 consider ca este destul de mic pt atata greutate.Cum se termina vremea asta o sa incerc un R1100rt daca ne potrivim o cumpar.Va multumesc tuturor pt sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand la 3000 euro TDM-ul, pt pozitia comoda, motor injectie! maricel 900cmc si 86 de caluti care sunt suficienti, consum mic, etc

Daca vrei sport touring atunci GSXF, VFR, ZZR, insa pozitia e mai aplecat in fata si la drum lung nu e chiar ok.

 

L.E. na, ai apucat de ai scris inaintea mea, 1100 rt e super pt turing, doar sa te incadrezi in bani

Bafta la shopping :cheers:

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...