Sari la conținut

Lustruit aluminiu


Postări Recomandate

smirghel de apa de la granulatia 320,400,600,800,1500 pina la 2000 deja de la 1500 se vede luciul , bere sau vin si o muzica buna ,ai de tras dar ce iese la final ......

http://www.youtube.com/watch?v=9UEtQS-n258&feature=plcp&context=C36d80f5UDOEgsToPDskJcHZOzu-ovckHLCz3T2q2C

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce trebuie facut pt ca luciul sa se mentina? eu mi'am facut jantele asa si pt vreo 2 saptamani nu mi mai simteam varful degetelor. problema e ca in contact cu praful , apa si grasimea de pe lant se cam matuieste luciul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce trebuie facut pt ca luciul sa se mentina? eu mi'am facut jantele asa si pt vreo 2 saptamani nu mi mai simteam varful degetelor. problema e ca in contact cu praful , apa si grasimea de pe lant se cam matuieste luciul

Lac transparent. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau daca vrei intr-adevar sa luceasca si sa si tina o faci cu perii, nu cu frecus la smirghel pana imbatranesti... http://www.louis.de/_20893c26c1fa1c2a749ffea7a66e10f0db/index.php?topic=artnr&artnr=10003811&lang=en

 

si cu foarte, foarte putina rabdare iese asa:

...piesele astea au avut zgarieturi mai adanci sau erau doar matuite? Intreb ptr ca am si eu un set de la Louis dar nu prea l-am folosit decat pe tobe ...putin

Editat de rommel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...piesele astea au avut zgarieturi mai adanci sau erau doar matuite? Intreb ptr ca am si eu un set de la Louis dar nu prea l-am folosit decat pe tobe ...putin

 

 

setul asta de l-am aratat eu e pentru aluminiu, atentie! :) pentru crom poti folosi un polish de crom cu peria medie si finisare cu cea moale curata.

 

despre busonul de rezervor nu a avut zgarieturi (ma rog, unele superficiale, fine) si l-am matuit cu smirghel de 400 si 600. am polishat multe, multe alte piese de aluminiu cu zgarieturi mai mari in ele si da, a trebuit sa frec ceva cu smirghel. oricum, aluminiul polishat cu periile (de fapt cu cerurile alea) nu mai oxideaza asa usor. adica dupa ~8 luni a trebuit sa dau un polish usor de mana (solutie+carpa)ca se matuise putin. ajunsesera sa arate cam ca piesele pe care le-a aratat rados mai sus. ah, inca ceva: daca folosesti spuma activa faci ceva pe el aluminiu polishat! :) folositi numai detergenti normali. eu unul folosesc fairy (stiu ca suna aiurea :laugh:) si dupa aia dau cu o ceara rapida de la arexons. de 2-3 ori pe an dau toata motocicleta cu ceara clasica, tot de la arexons. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza daca aluminiul este zgariat adanc,corodat,inegrit,imbatranit etc..daca folosesti substantele necesare iese perfect oglinda si ca sa ramana asa trebuie aplicat o data la 6 luni un sealant de calitate,intretinerea o poti face singur acasa cu o carpa de bumbac.

post-58740-0-37453100-1330770198_thumb.jpg

post-58740-0-84301100-1330770202_thumb.jpg

post-58740-0-89788300-1330770211_thumb.jpg

post-58740-0-32948200-1330770222_thumb.jpg

post-58740-0-95782300-1330770230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...