Sari la conținut

Va mai amintit de....Vallentin?


Vlad_N
 Share

Postări Recomandate

-Tinand cont de toate aceste aspecte cineva (NU-MI VINE SA CRED CA S-A MAI RISCAT) si anume Fabio a luat si el "provocarea" numita Valentin de coarne si contrar tuturor mecanicilor pana la el l-a convins (sa mor daca stiu cum) pe Valentin sa lase mobra 8 zile in service (lucru nemaintalnit pana atunci deoarece Valentin insista ca nu poate dormi fara sa o stie in garajul lui)

Proprietarul a fost chemat la service pt a fi informat de progrese in acel moment insa el a venit si a spus ca o ia el acasa sa ii mai faca niste teste sa vada cum merge.

 

Cateva mici corecturi la ceea ce ai afirmat.

Mobra nu a fost nicio noapte lasata in garaj. Intotdeauna si-a luat-o acasa.

Cat s-a mesterit la ea, mobra nu a fost lasata din ochi de catre Dl. Valentin nici macar un minut.

Din cate stiu eu (si asta o sa declar si la politie) nici un moment nu s-a pus problema sechestrarii pieselor pentru neplata serviciilor. De fapt, acele piese sunt niste plastice de la carene sau de la rezervor. Tot dandu-se jos mereu rezervorul si carenele, acele subansamble nu mai erau puse la loc pentru scurtele ture de testare.

Evenimentele ultimei zile, care a culminat cu scandalul, au fost in felul urmator: dimineata s-au intalnit sa discute etapele ulterioare ale operatiunilor de diagnosticare definitiva si eventual reparatia lui. I s-a explicat ca trebuie data motorul jos, facut bucati si este o operatiune de durata. Asta a fost momentul in care s-a pus problema banilor si i s-a cerut proprietarului ca pentru toata stradania depusa pana atunci, sa fie platit (nici macar nu s-a discutat suma), urmand ca plata pentru lucrarile ulterioare sa fie stabilita de la inceput in termeni clari si concreti. Se pare ca asta a fost momentul in care Dl. Vallentin a luat foc si a zis ca nu plateste decat la sfarsit cand mobra este gata, functionala si reparata si ca daca asa stau lucrurile, el isi vrea acele piese inapoi si pleaca. Fabio a incercat o conciliere a situatiei create, dar Dl. Vallentin a iesit nervos pe poarta si dupa 20 min s-a intors insotit de un echipaj de politie. Continuarea o stiti.

Ca o concluzie: referitor la plata, discutiile nu au avansat pana la negocierea unei sume. Dl. Vallentin s-a inflamat doar la auzul ideii ca ar trebui sa plateasca ceva, si niciodata nu s-a pus problema sechestrarii pieselor pentru neplata serviciului prestat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

almanahul cuceritorii

 

Scuze era vorba de revista cutezatorii.

post-46097-0-95602800-1331740894_thumb.jpg

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sa-i dea frate plasticele sa se duca unde o vedea cu ochii...ce rost are acuma scandalul, cine are de castigat?

treaba se intampla acum 4 luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca abea acum au luat in lucru dosarul cu plangerea penala a lui mr vallentin si trebuie sa-l rezolve.

 

de aia nu-i bine sa te incurci cu prosti.

daca iti vine un client si vezi ca e dus (vezi ca isi varsa tampenia pe un topic cu o grandoare, un prost grandios adica) lasa-l! nu te incurca cu el. ai taria si spune NU. e munca ta si poti alege de la cine vrei bani si pentru cine prestezi. nu esti obligat ca liber profesionist sa lucrezi pro bono publico...

 

p.s. nu-mi fac griji pentru Fabio doar ca e neplacut sa te duci sa scrii cu pixul pagini intregi, sa descrii, eventual sa chemi si martori. e neplacut...

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"a retinut diverse parti ale caroseriei pentru care pretinde o suma de bani" , asta este ceea ce a scris el in plangerea penala. fara insa sa precizeze nici ce parti ale "caroseriei" nici ce suma i-a fost ceruta. tot el insa in decembrie cand a venit cu politia la poarta a recunoscut in fata agentilor ca mobra e intacta si cu toate piesele, dar ca vrea piesele inapoi. acele piese la care face referire in realitate sunt vreo 2 suruburi ramase de la o a x-spea montare pe care nu le-am pus, probabil, pentru a facilita o ulterioara demontare. Repet si eu mobra a luat-o seara de seara acasa si cand statea pe langa mine facea poze si filma incontinuu.

 

@Vlad: plasticele acelea era aparatoarea de la supapa PAIR, dar si aceea ultima oara am montat-o.

 

Ideea e: am montat si demontat vreo 10 zile, fara ca macar sa aduc vorba de bani, fara sa pretind nimic, iar in momentul in care a trebuit sa demontam motorul sa putem rezolva problema brusc si-a dat seama ca defapt imi spusese si el de la inceput ca asta trebuia facut. dupa ce de la ultima interventie a mea asupra motorului si testul pe care de obicei il facea in 15 minute, dupa care decreta ca e tot ca inainte, a disparut 3 zile "sa o mai probez ca parca totusi e tot ca inainte" a aparut si a inceput discutia cu plata, ca el nu plateste decat cand are mobra gata si ca sa ai dau pisele (care piese?) ca sunt un schimbator de piese ca toti ceilalti...etc, etc, etc.

Dupa care a aparut cu politia si a inceput circul.....

TNG avea mare dreptate: pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti!! dar cum era decembrie si timp aveam destul m-am gandit......oare ce dracu m-oi fi gandit?

@Eliadar: Problema nu sunt eu, ci martorii pe care o sa trebuiasca si ei sa dea cu subsemnatul, sa piarda din timpul LOR fara sa aibe nici o vina.

 

Ca si concluzie: dupa ce am cheltuit banii MEI pe carburant, timpul MEU, si nervii MEI, fara sa pretind nimic in schimb, cu ce ma aleg????

O plangere penala!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cul

si pentru ca ai vrut sa-l ajuti si probabil ca nu i-ai facut foaie de intrare in service, nici nu poti pretinde plata pentru serviciile tale. legal adica.

puneti si voi o poza cu papagalul sa stim sa-i dam o flegma daca-l vedem si eventual cere ajutor pentru ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bozoro, ai gresit, trebuia sa-i montezi pe Translap un indicator cu led pentru "USER ERROR" si problema era rezolvata.

Tare mi-e teama ca se aprindea ledu' ala de cate ori se urca idiotu' in sea...

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si concluzie: dupa ce am cheltuit banii MEI pe carburant, timpul MEU, si nervii MEI, fara sa pretind nimic in schimb, cu ce ma aleg????

O plangere penala!!!!

 

fabio, daca atunci cand e de dat cu subsemnatul apar 20 de oamei impreuna cu tine, crezi ca se rezlva mai repede?

 

ca n-om muri 20 dintre noi ( na ca mai e nevoie de inca 19 :) ) daca o ora din viata o rezervam pt tampenia asta. ,,

 

zi tu o ora si un loc si venim

cred ca daac " organu' " vede ca apar niste oameni ( cat de cat : ) seriosi care sustin acelasi lucru adica " e nebun domne ala" cred ca merge mai repede. doar n-or fi defecti si ei

 

hai ca lumea asa cum vezi pe acest minunat si nemoderat si fara admini si fara posibilitate de auto-moderare-editare e de inalta tinuta "morala" si mereu se aunge in "off topic" - concret, anunta ne ( pm e super ok de ex pe mine si pe cei cu ceva in cap ) si mergem impreuna cu tine sa termini balciul.

sper doar ca e suficient ca altfel pasul urmator e ala pt calomnie.etc. nu de alta dar e enervant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Bozoro, ai gresit, trebuia sa-i montezi pe Translap un indicator cu led pentru "USER ERROR" si problema era rezolvata.

Tare mi-e teama ca se aprindea ledu' ala de cate ori se urca idiotu' in sea...

:crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@coobra: sincer sa fiu eram mai degraba curios....oricum nu as fi pretins cine stie ce.

 

@foxbat: merci, daca o sa fie nevoie sigur o sa apelez, numai sa se termine balciul cat mai repede.

 

@louis cyphre: :crack: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doavada a preciziei individului "Vallentin" este in postul lui de clarificare a situatiei:

 

"eram suta in mie ca problema este..."

 

adica 10%?

 

din aceiasi serie cica la precizie de 10% poti sa te pishi pe papuci ...... cu toate ca intentia a fost alta.... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfff,pai bai Fabio,ieri prietenul tau valentin se plimba cu mobra pe la ozana,imi venea sa-i fac o gluma,eu fiind cu masina! dupa vreo ora,avea mobra parcata in spatele complexului matei ambrozie! :cheers:

Editat de Marlitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara cuvinte... Poate ar fi mai bine o selectie a clientelei, Valentin probabil este primul ( de care auzim) si cu siguranta nu va fi ultimul. Bozoro, succes in rezolvarea problemelor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai nasol, pe langa tot deranjul cauzat lui Fabio, ore de lucru, timp, carburant, etc....e ca un individ ca asta iti face sa iti pierzi increderea in oameni. Sunt convins ca acum Fabio, TNG, Ozzy si probabil si altii care au citit topicul vor fi mult mai reticenti cand o mai aparea cate un amarat care chiar are nevoie de ajutor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o poza cu el nu are nimeni, vreau sa vad si eu ce fata are PROSTIA pe pamant, pls, si poate sa-l :makeout:...

daca a reusit sa enerveze atatia oameni si se plimba linistit prin cartier io zic ca nu-i prost deloc,ba chiar istet.

voi ai puneti gand rau dar la orice plama va lua 'magarul istet' va chema militia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...