Sari la conținut

sfaturi polish


iama
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Am parbrizul la motoreta matuit destul de bine. Vreau sa-i dau un lustru cumva, dar daca s-ar putea solutii homemade. Daca aveti sfaturi, opinii, sugestii referitoare la metode, creme, solutii sau etc ce pot sa folosesc si cum, va rog sa le impartasiti.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel l-am avut si eu. matuit, nu zgariat. un prieten de-al meu anul trecut prin aprilie pe la garaj dupa cateva beri a zis "hai ca ti-l polishez" :laugh: si a luat un polish ieftin pentru vopsea si a frecat vreo ora la el. a iesit perfect. pret? un bidon si doua cutii de timisoreana si vreo 15 lei polish-ul :)

 

am uitat sa spun, manual, doar cu carpe de bumbac! a aplicat presiune medie constanta si miscari circulare (relativ) rapide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e o solutie la metro se numeste FORMULA si numai stiu cum, e o sticluta galbena de plastic la vro 20 lei.

Merge destul de bine dar trebuie sa lustruiesti nu gluma, daca ai masina de polishat e mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit cu succes o pasta numita Xerapol (in jur de 40 de lei) la zgarieturile adanci folosesti smirghel de 1500 apoi de 2000 si la urma pasta de polisat. Daca zgarieturile sunt mici merge direct cu polish. A mers pe parbriz, stopul de spate, semnalizari si sticla de la ceasurile din bord. Tre sa te inarmezi cu muuulta rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la smirghelul de 1500 si 2000 sa folosesti apa , uzi nitel parbrizul si smirghelul , nu dai direct pe uscat .Apoi daca nu gasesti pasta de polishat poti folosi si niste pasta de dinti ( cu pasta de dinti Cristal curatam in armata catarama la curea sau cerceii de argint atunci cind se inegreau tot cu pasta de dinti ii curatam)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e o solutie la metro se numeste FORMULA si numai stiu cum, e o sticluta galbena de plastic la vro 20 lei.

Merge destul de bine dar trebuie sa lustruiesti nu gluma, daca ai masina de polishat e mai usor.

 

 

Si eu am dat cu Formula (bidonas galben) pe un stop de masina - dupa frecat insistent, ca sa incalzit si stopul... a iesit perfect!

 

Oare merge si pe o viziera?

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca Xerapol nu este indicat a fi aplicat pe policarbonat. Majoritatea parbrizelor sunt de PC!

 

Multumesc tuturor. La Xerapol ma gandeam si eu, dar daca nu spuneai tu de faza cu policarbonat, cred ca-l cumparam. O sa ma uit dupa Formula, dar tare cred eu ca ajung la un tub de SuperCristal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru polish dupa gravitate se foloseste hartie abraziva cu granulatie de la 1000 pana la 2500 si apoi polish cu particule abrazive, apoi un polish de finish urmat obligatoriu de ceara pentru protectie k sa nu se faca inapoi

 

eu am facut polish pe plastic cu menzerna si a mers bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru polish dupa gravitate se foloseste hartie abraziva cu granulatie de la 1000 pana la 2500 si apoi polish cu particule abrazive, apoi un polish de finish urmat obligatoriu de ceara pentru protectie k sa nu se faca inapoi

 

eu am facut polish pe plastic cu menzerna si a mers bine

ce explici tu aici necesita: hartie abraziva, pasta cu particule abrazive, polish de finish si ceara.

deja sunt prea multe cuvinte.. nu ai citit si tu ce a scris omu in primul post?

vrea ceva simplu si usor de facut!! nu polish profesinal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu te duci la o spalatorie auto, ii dai 5 lei baiatului de acolo si ti-l polisheaza cu pasta 3M si iese si bine?! Nu crezi ca e mai simplu asa?

Trebuie personal ... cat de cat calificat inaceste tehnici ...

 

La spalatorie e un coate goale .. angajat pe te-miri-ce ... care trece ziua ia banu.

 

Nu mai bine te duci la o vopsitorie/tinichigerie ?

 

De ca facem o treaba ... de mantuiala.

 

Nici cu Dacia din 1800 a lu' bunicamiu nu m-as duce la spalatorie ptr polish.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu te duci la o spalatorie auto, ii dai 5 lei baiatului de acolo si ti-l polisheaza cu pasta 3M si iese si bine?! Nu crezi ca e mai simplu asa?

 

n-ai sa vezi:)

 

 

ca sa obtineti o suprafata perfecta din una zgariata / matuita nu este suficienta o pasta de polish

 

pt cine vrea sa incerce sa-ti poliseze ceva acasa si vrea sa iasa si bine

 

va trebuie smirlgher, progresiv 800>1000>1200>1500>1700>2000>2500>3000 cu apa

3M fastcut compound dupa 3M extrafine compound iar la sfarsit 3M ultrafina finishing glaze

 

si asta este rezultatul

 

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=784150

 

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=753937

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cu asta te ocupi. eu am un parbriz care costa vreo 150 roni nou. nu cam sfideaza ideea topicului sa dau 150 pe pastele 3m si cat oi mai da pe smirghel?

adica la tine are logica sa iei 3 kile de 3m ca faci bani din asta. eu mai bine imi iau un parbriz nou.

ideea era sa scoata o fata cat de cat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu te duci la o spalatorie auto, ii dai 5 lei baiatului de acolo si ti-l polisheaza cu pasta 3M si iese si bine?! Nu crezi ca e mai simplu asa?

 

De-ar fi asa simplu cu 5 lei....ar fi bine. Mie mi-a cerut un individ cativa zeci de lei pt parbriz.

 

tu cu asta te ocupi. eu am un parbriz care costa vreo 150 roni nou. nu cam sfideaza ideea topicului sa dau 150 pe pastele 3m si cat oi mai da pe smirghel?

adica la tine are logica sa iei 3 kile de 3m ca faci bani din asta. eu mai bine imi iau un parbriz nou.

ideea era sa scoata o fata cat de cat.

 

Da, exact. Stiu ca daca vrei treaba profesionala trebuie investitie, ca in orice, dar eu ma refeream la o metoda ieftina care totusi face si ceva treaba.

Multumesc oricum de indicatii. Bine de stiut pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cu asta te ocupi. eu am un parbriz care costa vreo 150 roni nou. nu cam sfideaza ideea topicului sa dau 150 pe pastele 3m si cat oi mai da pe smirghel?

adica la tine are logica sa iei 3 kile de 3m ca faci bani din asta. eu mai bine imi iau un parbriz nou.

ideea era sa scoata o fata cat de cat.

 

eu doar am spus cum se poliseaza ceva ca sa iasa ca nou, iar linkul cu produsele 3M l-am postat pentru ca l-a cerut cineva, nu am incercat sa fac pe desteptu pe aici sau sa sfidez pe cineva, imi cer scuze daca asata s-a inteles :cheers:

 

 

daca nu vrei neaparat sa iasa impecabil, ci doar sa ii impunatatesti felul in care arata. freaca-l cu smirghel cum ziceam in postul de mai sus(cam 15lei costa la policolor), iar produsele 3M poti sa le inlocuiesti cu orice pasta abraziva de polish(20-40lei in orice hipermarket), poti imprumuta o masina de polish de la cineva, sau daca nu gasesti poti sa polishezi si cu mana si o carpa din bumbac, folosind miscari circulare

 

sau sa il polisezi la ceinva

a mine 40lei costa un polish la parbriz pentru motocicleta ta, dar sigur gasesti si prin bucuresti baieti care poliseaza in particular, la service-uri au preturi ceva mai piperate pentru ca au si o groaza de alte cheltuieli

 

daca te hotarasti sa ti-l faci singur si ai ceva nelamuriri, dai pm

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu doar am spus cum se poliseaza ceva ca sa iasa ca nou, iar linkul cu produsele 3M l-am postat pentru ca l-a cerut cineva, nu am incercat sa fac pe desteptu pe aici sau sa sfidez pe cineva, imi cer scuze daca asata s-a inteles :cheers:

 

 

daca nu vrei neaparat sa iasa impecabil, ci doar sa ii impunatatesti felul in care arata. freaca-l cu smirghel cum ziceam in postul de mai sus(cam 15lei costa la policolor), iar produsele 3M poti sa le inlocuiesti cu orice pasta abraziva de polish(20-40lei in orice hipermarket), poti imprumuta o masina de polish de la cineva, sau daca nu gasesti poti sa polishezi si cu mana si o carpa din bumbac, folosind miscari circulare

 

sau sa il polisezi la ceinva

a mine 40lei costa un polish la parbriz pentru motocicleta ta, dar sigur gasesti si prin bucuresti baieti care poliseaza in particular, la service-uri au preturi ceva mai piperate pentru ca au si o groaza de alte cheltuieli

 

daca te hotarasti sa ti-l faci singur si ai ceva nelamuriri, dai pm

 

numai bine

 

 

Multumesc pentru sfaturi. Saptamana viitore voi trece la polishat. Daca am nelamuriri, revin cu un pm. mersi inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu doar am spus cum se poliseaza ceva ca sa iasa ca nou, iar linkul cu produsele 3M l-am postat pentru ca l-a cerut cineva, nu am incercat sa fac pe desteptu pe aici sau sa sfidez pe cineva, imi cer scuze daca asata s-a inteles

n-a zis nimeni nimic de sfidat, ca ai rezultate bune pe ce faci tu, doar ca la costuri nu se potrivea cu ce se cerea. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...