Sari la conținut

kawa ninja


Postări Recomandate

salutare tuturor...

am nevoie de sfaturi!

am o ninja si vreau s o pregatesc pt noua stagiune.

mi au cerut o gramada de bani asa k am decis s o fac eu. asa k tre sa fac schimb ulei, placute, filtre si ce mai trebe facut(atat cat pot face eu, macar mai reduc din costuri)

imi trebuiesc sfaturi cu ce sa cumpar. tineti cont k eu acu ma aflu in italia, asa k tre sa cumpar tot de pe site-uri care mi pot trimite acs piesele, aici in ita.

daca vreti sa mi dati sfaturi cu ce sa cumpar si de unde, va multumesc anticipat.

cu ceaa ce stiu eu, cu ceea ce mi spuneti voi poate reusesc sa fac ceva!

este o kawa ninja 363 din 2003.

va multumesc mult!!!!!

p.s. astia aici toti in service, si nu au nici cea mai mica idee cu ce au facut!!

iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iesi mai bine daca le cumperi de acolo? Cat despre manopera sunt 2 posibilitati sa inveti. Iei manualul de service de pe net, sigur gasesti. Sau te uiti pe youtube la tutoriale. Gasesti sigur, e un model raspandit. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hihhihihihihi........

e adevarat, am gresit!!!!!!

 

salutare tuturor...

am nevoie de sfaturi!

am o ninja si vreau s o pregatesc pt noua stagiune.

mi au cerut o gramada de bani asa k am decis s o fac eu. asa k tre sa fac schimb ulei, placute, filtre si ce mai trebe facut(atat cat pot face eu, macar mai reduc din costuri)

imi trebuiesc sfaturi cu ce sa cumpar. tineti cont k eu acu ma aflu in italia, asa k tre sa cumpar tot de pe site-uri care mi pot trimite acs piesele, aici in ita.

daca vreti sa mi dati sfaturi cu ce sa cumpar si de unde, va multumesc anticipat.

cu ceaa ce stiu eu, cu ceea ce mi spuneti voi poate reusesc sa fac ceva!

este o kawa ninja 636 din 2003.

va multumesc mult!!!!!

p.s. astia aici toti in service, si nu au nici cea mai mica idee cu ce au facut!!

iulia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil o sa se gaseasca vrun binevoitor sa ti le schimbe pe gratis daca aduci tu uleiul/filtru.....Cred ca asta era si ideea. :rolleyes:

Al dreaq misogin.Asta pentru ca ai pocit numele de 636. :blbl:

 

Nu conteaza ca esti din Italia,am vazut dupa.....ahhhh.

 

Oricum:

uleiul e 150-180 roni

filtru ulei e 25-30 roni

placutele intre 80-100euro doar pe fata,spatele inca 100-150 roni

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da aici e mai greu sa ti dea vreunul o mana de ajutor, abia sunt in stare sa schimbe o roata cand fac pana....asa k ....pacat k nu cunosc eu mototciclisti care se pricep....

dar nu i bai asta pot face si eu (la masina ma pricep si schimbam placute si una alta)

o sa vad eu ce o sa iasa....

in service mi au cerut pt placute de frana 60 euro pe alea fata si 80 pe alea spate

uleiul 15e pe litru...

dar nu mi au zis ce marca....

pt kawa mea ce marca de ulei tre sa iau? k am auzit mai multe variante....

si cauciucurile....nu reusesc sa gasesc decat pirelli pe masurile mele...de ce? pe net masurile mele le are doar pirelli

vroiam sa iau ceva mai ieftin k si asa nu ma dau in pista.......

 

nu vreau sa mi le schimbe nimeni, k mie imi place sa fac asa ceva....doar sa am informatii clare cu ce tre sa iau k m am bagat pe net si sunt asa de multe marci si posibilitati .....si nu prea stiu ce sa aleg.....ma descur eu cu schimbatul nu i bai? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa schimbi tot ce vrei tu ai nevoie si de scule ceva mai profi,nu doar o surubelnita si un patent.Si daca reusesti sa schimbi si cauciucurile acasa sa ne anunti si pe noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe net ai cautat?

 

placute frana

filtru aer

ulei

 

etc, etc, etc....sunt zeci de magazine on line de genul asta in italia,

gasesti de toate la preturi mai mult decat decente.

 

PS. de ce nu isi vede lumea de ce stie sa faca? crezi ca e de joaca cu franele de la moto? nu e ca la masina sa ai airbag daca nu merge bine frana, sau sa o tragi pe aia de mana, la moto daca nu merge frana faci buba. rau.

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da aici e mai greu sa ti dea vreunul o mana de ajutor, abia sunt in stare sa schimbe o roata cand fac pana....asa k ....pacat k nu cunosc eu mototciclisti care se pricep....

dar nu i bai asta pot face si eu (la masina ma pricep si schimbam placute si una alta)

o sa vad eu ce o sa iasa....

in service mi au cerut pt placute de frana 60 euro pe alea fata si 80 pe alea spate

uleiul 15e pe litru...

dar nu mi au zis ce marca....

pt kawa mea ce marca de ulei tre sa iau? k am auzit mai multe variante....

si cauciucurile....nu reusesc sa gasesc decat pirelli pe masurile mele...de ce? pe net masurile mele le are doar pirelli

vroiam sa iau ceva mai ieftin k si asa nu ma dau in pista.......

 

nu vreau sa mi le schimbe nimeni, k mie imi place sa fac asa ceva....doar sa am informatii clare cu ce tre sa iau k m am bagat pe net si sunt asa de multe marci si posibilitati .....si nu prea stiu ce sa aleg.....ma descur eu cu schimbatul nu i bai? :D

pai la ulei poate fii orice marca vrei tu dar sa aiba indicativul 10w 40 ca e castrol ,motul ...etc pretul care iti convine , la placute la fel dupa buget ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca cumperi toate consumabilele de la un service, garantat ai o oarecare redurece la montarea lor sau poate chiar montajul gratuit. la anvelope garantat ai montajul inclus de unde le cumperi. cum a zis si colegul mai devreme, nu prea e indicat sa lucrezi pe la frane daca nu ai ceva experienta si sculele necesare. pt o economie de 10,20 de euro, nu m-as risca. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu cauciucurile.Pe fata Kawa zice ca vrea 120/65 zr17,dar nu prea se gaseste masura asta cum ai obsevat si tu.Ia pe 120/70 zr17 si nu e nici o problema.

La ulei am mers pe 7100,TopSpeed si Xtc60(bardahl).Nu am sesizat nici o diferenta.

Placute iti recomand EBC HH,cam 100 euro fata sau Carbone Lorraine.Vezi ca pe fata ai 8 placute.

Oricum sunt o gramada de site-uri in Italia,mai bine ai pune niste intrebari mai obiective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor.

vroiam doar sa am informatii si sa vad daca este fatibil ceea de vreau sa fac. la placute nici eu nu m as baga.....

am gasit un garaj si niste scule. acu tre sa mi procur piesele. nu vreau sa schimb cauciucurile acs, doar k diferenta de pret intre service si net este de aproape 100 de euro....asa k vroiam sa vad si celelalte piese , cam ce diferenta este.oricum nu ma joc cu viata mea, asa k nu risc sa fac cine stie ce prostie....vroiam doar sa am informatii in plus.

 

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Interesant echipament...casca...dres...salopeta de blugirolleyes.gif...legat de intretinere...incearca totusi la un service specializat moto...nu te uita la cei cativa bani in plus...parerea meafriday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost deja si am facut tot.....am platit si gata.

siguranta mea este mai importanta....

doar k faceam asa un sondaj sa fac o paralela cu banii cat pt acolo cat pt acolo.

nu vroiam sa fac eu tot. doar asa daca reuseam cate una alta.

pana la urma m am dus in service si mi a facut o oferta buna.

oricum mutumesc tuturor.

ASFALT USCAT!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...