Sari la conținut

Accident mortal la Parta


Dnepr&Sidecar
 Share

Postări Recomandate

Preluare de pe TION:

Un bărbat de 30 de ani a murit, sâmbătă după-amiaza, după ce a fost implicat într-un grav accident rutier petrecut într-o intersecție din localitatea Parța, județul TimiÂş. A ieÂşit cu motocicleta de pe un drum secundar Âşi a fost izbit în plin de o maÂşină care mergea pe strada principală. Tânărul Âşi-a dat ultima suflare în drum spre spital.

http://www.tion.ro/accident-mortal-la-parta-un-barbat-de-30-de-ani-si-a-pierdut-viata/1102298

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pariez pe un plin de benzina ca barbatul a iesit cu scuter/moped

 

30ani, iese cu motocicleta in fata masinii. de era mai tinerel, mai ziceai ca nu a gandit. dar ...... dumnezeu sa-l ierte

 

L.E.

 

luat din anunt: Potrivit polițiÂştilor, bărbatul nu purta cască de protecție, iar motocicleta pe care o conducea nu era înmatriculată în circulație. Martorii spun că bărbatul gonea cu motocicleta Âşi că ar fi dat ture prin sat aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Vehiculul îi aparținea unui prieten, iar fratele acestuia a murit într-un alt accident în timp ce se plimba cu aceeaÂşi motocicletă

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ar mira sa iasa soferul vinovat. Intr-o intersectie asemanatoare a murit Raducu (el era pe drumul principal) si fata aia care a iesit din strada laterala se leaga de faptul ca nu era semn de cedeaza trecerea acolo, deci ea avea prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ar mira sa iasa soferul vinovat. Intr-o intersectie asemanatoare a murit Raducu (el era pe drumul principal) si fata aia care a iesit din strada laterala se leaga de faptul ca nu era semn de cedeaza trecerea acolo, deci ea avea prioritate.

Legal, nu are cum - drum secundar = fara prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal, nu are cum - drum secundar = fara prioritate.

Codul rutier nu face diferenta intre drum secundar si drum principal. Doar intre drum inchis circulatiei publice si drum public. Daca amandoua erau drumuri publice, fara semafor si fara indicatoare, se aplica prioritatea de dreapta.

 

Tinand cont ca motociclistul era baut, probabil o sa le dea culpa comuna. Oricum e o tampenie sa nu ai cedeaza trecere pe strazile laterale din sate.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru pare un ZX7 daca nu ma insel

 

@adyrip1. cine ti-a zis tie ca: codul rutier nu face diferenta intre drum principal si secundar. sunt drumuri diferite iar cel de pe secundar, este obligat sa cedeze trecerea celui de pe principal, indiferent daca se afla in dreapta acestuia.

 

in plus motociclistul daca era baut, si fara permis..... deja e mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adyrip1. cine ti-a zis tie ca: codul rutier nu face diferenta intre drum principal si secundar. sunt drumuri diferite iar cel de pe secundar, este obligat sa cedeze trecerea celui de pe principal, indiferent daca se afla in dreapta acestuia.

 

in plus motociclistul daca era baut, si fara permis..... deja e mult.

Uite astia care au scris Codul Rutier.

 

Art.57. - (1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.

 

Art.58. - În cazul vehiculelor care patrund într-o intersectie dintre un drum închis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

 

Dupa cum vezi, la art57 nu se face diferenta intre drum principal si drum secundar. Cedezi tuturor care vin din dreapta, nu conteaza ca poate tu esti pe drumul interstatal si ala pe drumul satesc. Atata timp cat nu exista indicatoare (desi ar trebui in astfel de cazuri) esti numai bun de dat prioritate de dreapta.

 

LE: era normal totusi ca drumul de pe care a iesit motociclistul sa aiba Cedeaza, nu stiu cati dintre noi s-ar fi uitat sa vada daca straduta aia avea Cedeaza sau nu si nu ar fi trecut vajaind pe acolo. Aici intervine si obisnuinta. Dar din pct de vedere strict legal, acolo ar trebui sa opresti si sa cedezi prioritatea.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odihneasca-se in pace !

 

Nu mai conteaza acum daca a fost sau nu vinovat, e prea tarziu.

 

 

Erau intrebari de genul asta prin cartea de legislatie din ce imi amintesc eu de acum 8 ani. adyrip1 are dreptate! In legislatie nu exista drum secundar si drum principal. Exista decat intersectii semaforizate, semnalizate sau nesemnalizate. In cele din urma se aplica prioritatea de dreapta.

Sunt mari sanse ca soferul sa iasa vinovat daca nu avea inainte de intersectie vreun semn (drum cu prioritate sau intersectie cu un drum fara prioritate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar din pct de vedere strict legal, acolo ar trebui sa opresti si sa cedezi prioritatea.

Din punct de vedere strict legal opresti numai la STOP.

Daca nu ai semne se merge pe principiul prioritatii de dreapta.

 

E o prostie ca se face economie la semne si se pun doar alea de cedeaza ca oricum cand intrii intr-o intersectie trebuie sa belesti ochii sa vezi daca ala cu care te intersectezi are cedeaza/stop sau ii dai prioritate de dreapta.

 

Vai-si-amar...

 

Macar domnii de la politie care lectureaza de zor pe forumul asta sa se autosesizeze.

 

Stiu in Timisoara o intersectie in care poti sa-ti repari masina pe asigurarea celui de pe "drumul principal".

 

 

Stop se pune in intersectiile in care nu ai vizibilitate iar cedeaza trecerea se pune unde este vizibilitate.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite astia care au scris Codul Rutier.

 

Art.57. - (1) La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.

 

Art.58. - În cazul vehiculelor care patrund într-o intersectie dintre un drum închis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

 

Dupa cum vezi, la art57 nu se face diferenta intre drum principal si drum secundar. Cedezi tuturor care vin din dreapta, nu conteaza ca poate tu esti pe drumul interstatal si ala pe drumul satesc. Atata timp cat nu exista indicatoare (desi ar trebui in astfel de cazuri) esti numai bun de dat prioritate de dreapta.

 

LE: era normal totusi ca drumul de pe care a iesit motociclistul sa aiba Cedeaza, nu stiu cati dintre noi s-ar fi uitat sa vada daca straduta aia avea Cedeaza sau nu si nu ar fi trecut vajaind pe acolo. Aici intervine si obisnuinta. Dar din pct de vedere strict legal, acolo ar trebui sa opresti si sa cedezi prioritatea.

da, scuze. confunda cu cele gen intersectarea unui DN cu un European.

cand am facut scoala tin minte ca era prioritate de drum principal, in cazul in care este intersectie nesemnalizata.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune si pct urmator:

 

Art. 167. - Nu are prioritate de trecere:

 

a) vehiculul care intra pe un drum public venind de pe un drum lateral, de categorie inferioara;

 

B ) vehiculul care intra într-o intersectie venind de pe un drum public pe care nu este instalat vreun indicator de prioritate, fata de vehiculele care circula dinspre dreapta;

 

Aparent se bat in cap, dar daca te uiti mai cu atentie vezi ca se intelege prin drum lateral de categorie inferioara un drum care nu e deschis circulatiei publice. Nu e mentionat specific, dar trebuie sa le pui un pic cap la cap.

 

Articolul precedent zice:

 

Art. 166. - (1) Când doua vehicule se apropie simultan de o intersectie, venind de pe drumuri publice pe care nu sunt instalate indicatoare de prioritate, vehiculele care vin dinspre dreapta au prioritate de trecere.

 

Daca pui cap la cap toate articolele, din Codul Rutier si din Regulament vezi ca reiese aceeasi idee - prioritate de dreapta.

 

LE: TM06UFO ai dreptate cu oprirea, m-am exprimat eu aiurea.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba in plm, citeste cineva articolu' ala ?

 

"Cum în intersecția respectivă nu erau indicatoare rutiere, din informațiile furnizate de polițiÂşti, conducătorul autoturismului marca Ford nu i-a acordat prioritate motocicletei care a ieÂşit de pe un drum din dreapta Âşi a lovit-o în plin."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm, eu nu mai inteleg nimic din legile astea ale tarii. esti pe drum principal, dar trebuie sa ii dai prioritate la ala de pe secundar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm, eu nu mai inteleg nimic din legile astea ale tarii. esti pe drum principal, dar trebuie sa ii dai prioritate la ala de pe secundar.

Care legi ? nu exista prioritate pentru drumul principal ci doar respectarea indicatoarelor rutiere, in cazul in care nu exista se respecta regula prioritatii de dreapta, alta nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mori tu?

Eu zic sa te duci repede sa predai permisul (daca-l ai), ca-l tii degeaba in buzunar si poate intri si tu ca baicaru asta de aici din poveste. :)

Ia uite ce zice "prioritatea" voastra de "dreapta" in Regulament:

Sa ne spuna cei din zona ce categorie de drum are cel pe care venea masina si atunci vedem daca era sau nu prioritate de dreapta. :)

si care credeam ca am imbatranit si am ramas in urma cu regulamentul.

 

Eu vreau sa te vad cum dai prioritate tuturor stradutelor nesemnalizate din tara :disappointed:

asta ma gandeam si eu. ca ar trebuie sa opresti si din 50 in 50 metri uneori, doar ca sa dai prioritate celor din dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate discutiile astea in contradictoriu,apar aici in special datorita "profesionalismului" jurnalistilor!:finger:

Nu stiu sa lege doua fraze...au probleme de logica si de orientare in spatiu...cateodata sant de-a dreptul retardati!

Pe majoritatea ii intereseaza doar evenimente gen "stirile de la ora 5" unde doar numarul de victime conteaza...cu cat e mai sangeroasa stirea,cu atat e mai importanta.:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bachus 21 si adyrip1, de unde ati luat voi articolele alea pe care le-ati postat aici? :huh:

 

 

Ia uite ce zice "prioritatea" voastra de "dreapta" in Regulament:

 

La articolele din CR: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_reguli_de_circulatie_2.php

La articolele din Regulament m-am orientat aiurea, am cautat pe google art mentionat de Bachus si nu m-am uitat din ce an e respectivul regulament. E regulamentul mai vechi, intr-adevar citatul dat de tine e corect, din noul Regulament.

 

Si acolo face diferenta intre diversele categorii de drumuri. My bad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa te vad cum dai prioritate tuturor stradutelor nesenalizate din tara :disappointed:

Era vorba despre ce scrie la lege nu despre unde dau sau nu dau eu prioritate, cand se face cercetarea accidentului se ghideaza "organele" dupa lege nu dupa cum merg eu :) , inca nu sunt un model pentru autoritati si sper sa nici nu ajung vreodata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Legea e anacronica, si lasa loc interpretarilor. Trebuie scimbata. Nu mai exista genul asta de interpretare a prioritatii. Vine un ciuruc si fura tabla, daaa, dar pentru localnicii LoCo??? E UGANDA, pe bani putini, safari. M-as duce. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fara permis si neinmatriculat si fara casca macar, posibil si baut, greu de compatimit.

Daca a iesit de pe ulita aia de pamat si zice cineva ca avea prioritate mie mi-e frica de viitor.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fara permis si neinmatriculat si fara casca macar, posibil si baut, greu de compatimit.

Daca a iesit de pe ulita aia de pamat si zice cineva ca avea prioritate mie mi-e frica de viitor.

 

Asteptam sa comenteze unu batran.. Pai ala e drum public??? La fel se intampla si cu drumurile forestiere care nu au prioritate..

 

drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata, pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt inchise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile.

 

Drum public amenajat e discutabil...E amenajat ???

 

Pe potecile de genul te poti da cu orice fara sa fie nevoie de nr de inmatriculare.

 

... multi neuroni si restu paie.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de priceput. Orice strada-ulita din orice catun e drum public. Pe forestiere se intampla sa existe indicatoare care interzic circulatia publica, insa pe cele de pe camp (de exploatare) mai rar; cu toate acestea, nu sunt considerate drumuri publice.

Specific ca nu sunt batran. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...