Sari la conținut

Ducati 848 probleme


Postări Recomandate

Cum zice si titlul probleme cu macaronara:

 

1. fum alburiu pe evacuare la decelerare mai violenta. aici cred ca poate fi de vina umezeala acumulata in ultimele saptamani ploioase desi s-a intamplat la o tura de vreo 500 km, poate face condens si il arunca afara ? :scratch:

 

2. problema relanti: incepand de la viteza de peste 100km/h(sub se comporta normal) daca iau mana din gaz si trag ambreiajul(ca atunci cand treci pe langa Polutie sa nu se auda evacuarea tare) turometrul ramane blocat pe la 3600 rpmuri si foarte greu spre deloc scade sub valoarea asta, in mod normal ar trebui sa ajunga relativ repede, 1-2 sec, la turatia de relanti . Din cauza asta nu prea mai am frana de motor cand ajung la turatia aia(ambreiat fiind), pur si simplu merge in continuare si f greu scade nefolosind frana.

 

Mentionez ca agregatul are 11.000km parcursi, fara forja excesiva, si uleiul schimbat, acum 1500km. Ceva idei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...) Ceva idei ?

 

Andu sigur are... asta dacă poți aștepta până marți.

 

La problema 2, e clar că-ți rămâne clapeta prea deschisă dintr-un oarecare motiv (maneta presupun că revine unde trebuie). Mecanic (jeg?) sau electronică?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. problema relanti: incepand de la viteza de peste 100km/h(sub se comporta normal) daca iau mana din gaz si trag ambreiajul(ca atunci cand treci pe langa Polutie sa nu se auda evacuarea tare) turometrul ramane blocat pe la 3600 rpmuri si foarte greu spre deloc scade sub valoarea asta, in mod normal ar trebui sa ajunga relativ repede, 1-2 sec, la turatia de relanti . Din cauza asta nu prea mai am frana de motor cand ajung la turatia aia(ambreiat fiind), pur si simplu merge in continuare si f greu scade nefolosind frana.

Ambreiaj dus?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intreb si eu... sansele sunt minime, dar nu excluse.

Un efect al ambreiajului "prajit" este ca ar trebui sa-ti patineze si la accelerare: dai drumul la ambreiaj, tragi de gaz, motorul urca-n ture, dar nu accelereaza - viteza ramanand constanta -, iar dupa o intarziere, incepe si ea sa prinda viteza.

 

Totusi, motocicleta nu mai este in garantie, fiind asa noua?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andu sigur are... asta dacă poți aștepta până marți.

 

La problema 2, e clar că-ți rămâne clapeta prea deschisă dintr-un oarecare motiv (maneta presupun că revine unde trebuie). Mecanic (jeg?) sau electronică?

 

maneta revine cum trebuie. la problema electrica m-am gandit si eu, Ducati fiind "vestite" pt sensibilitatea lor electrica. sper sa dispara problema odata ce se zvanta bine cu aparitia soarelui si disparitia umezelii excesive din aer.

 

Ambreiaj dus?

 

Ambreiajul lucreaza perfect, nu patineaza deloc, in nicio viteza. la viteze sub 100 km/h problema 2 nu se manifesta, se comporta normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maneta revine cum trebuie. la problema electrica m-am gandit si eu, Ducati fiind "vestite" pt sensibilitatea lor electrica. sper sa dispara problema odata ce se zvanta bine cu aparitia soarelui si disparitia umezelii excesive din aer.

 

 

 

Ambreiajul lucreaza perfect, nu patineaza deloc, in nicio viteza. la viteze sub 100 km/h problema 2 nu se manifesta, se comporta normal.

 

sincronizare clapete acceleratie ai incercat sa ii faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...