Sari la conținut

Arcuri de ambreiaj aftermarket


gn77b
 Share

Postări Recomandate

suspectam de ceva vreme ca-mi patineaza ambreiajul si recent un prieten mi-a confirmat.

am verificat in seara asta ce-i pe-acolo si am gasit ceva placi partial albastrite. ce-i ciudat e ca arcurile sint toate la ~49 mm iar limita de service confirm manualului (original Suzuki si Haynes) e 69,5.

cosul are ceva urme sapate de placile de frictiune, doar atit cit sa se observe si sa se simta la atingere. placile de frictiune sint ok.

 

prima intrebare: ce arcuri aftermarket ati recomanda? as merge pe ceva mai tare decit stock dar nici nu vreau sa fac febra musculara la stinga.

 

doi: se intimpla sa se buleasca arcurile asa de tare? 20 mm sub minim? sau o fi aftermarket de la fostul proprietar si problema e-n alta parte?

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suspectam de ceva vreme ca-mi patineaza ambreiajul si recent un prieten mi-a confirmat.

am verificat in seara asta ce-i pe-acolo si am gasit ceva placi partial albastrite. ce-i ciudat e ca arcurile sint toate la ~49 mm iar limita de service confirm manualului (original Suzuki si Haynes) e 69,5.

cosul are ceva urme sapate de placile de frictiune, doar atit cit sa se observe si sa se simta la atingere. placile de frictiune sint ok.

 

prima intrebare: ce arcuri aftermarket ati recomanda? as merge pe ceva mai tare decit stock dar nici nu vreau sa fac febra musculara la stinga.

 

doi: se intimpla sa se buleasca arcurile asa de tare? 20 mm sub minim? sau o fi aftermarket de la fostul proprietar si problema e-n alta parte?

EBC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUDI vs LOGAN ? ;)

 

Întreb serios acum : chiar sunt <atât de> bune EBC-urile ? În tot ceea ce ține de partea de ambreaj, indiferent de mobră? Mulțumesc celor ce-mi vor răspunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi si-au pus EBC pe care scrie ca sunt cu 10% mai tari decat cele stock, ceea ce mi se pare rezonabil, la fel si pretul, in cazul tau 60 de lei, lucas-urile vad ca-s 12 euro pe louis care e in mare cam acelasi rahat, poate cu 5-7 lei mai ieftin ... nu e chiar diferenta gen audi-logan dar sunt mai bune si diferenta de pret nu e asa mare.

 

Deci sa inteleg ca pana la urma iti patina ambreiajul si nu era din reglajul ala.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUDI vs LOGAN ? ;)

intrebam pt. ca Lucas-TRW nu e chiar o firma de doua parale, pe EBC ii banuiesc ca is ceva gen vorba multa, fapta putina. de exemplu, am avut placute EBC care nu m-au impresionat deloc, comparindu-le cu unele de 2 ori mai ieftine. comparatia Audi-Logan cred ca e mult exagerata.

 

Si eu am schimbat arcurile la bandit, scapa pe la 10k .nu as putea sa-ti recomand unele doar alea pe care le-am luat de pe Louis care se pare ca sunt bune.

deci s-a rezolvat, sa inteleg?

 

Deci sa inteleg ca pana la urma iti patina ambreiajul si nu era din reglajul ala.

din pacate, nu, nu e nici o diferenta. asta e placa care arata cel mai rau:

post-24366-0-97952400-1339536378_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm treaba cu EBC. Pe un Suzuki DR de exemplu (care are ambreiaj subdimensionat de fabrica) fac o diferenta enorma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca placile metalice si-au pastrat planeitatea, daca sunt ok si ca planeitate si ca grosime, atat cele metalice cat si cele de frictiune, nu ai de ce sa schimbi ceva in afara de arcuri ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...