Sari la conținut

Din Arad pan' la Tallinn


CuCun
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

Anul acesta as vrea sa il scot pe Markus, bavarezul, in plimbare pana in Estonia, la Tallinn.

In mare vreau sa trec prin Ucraina, Belarus, Letonia, Estonia, Lituania, Polonia, Slovacia, Ungaria, Romania.

Plec cu cortul si cu buget nepretentios timp de 10-12 zile. Lungimea traseului o estimez undeva la aprox 4.000 Km.

Plecare o sa fie undeva la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august.

 

Ii rog pe acesta cale pe cei ce au fost prin tarile enumerate sa imi dea indicatii cu rutele cele mai bune.

 

Deocamdata, pentru plecare sunt singur(posibil mai o persoana cu motocicleta).

Daca cineva mai doreste sa ma insoteasca este mai mult decat binevenit.

 

CuCun

Editat de CuCun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut anul trecut ruta Varsovia-Vilnius-Riga-Tallin, mi-a placut mult zona. Nu stiu insa cat de interesant este in rest si ce este de vazut in tarile respective.

Pot insa sa spun ca daca tot bati atata drum sa ajungi la Tallin (mi-a placut muult centrul vechi si nu in ultimul rand, ;) o gramada de fete frumoase ;) ) cred ca e mare pacat sa nu sari "parleazul" si pana-n Finlanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am facut ruta asta de mai multe ori (am lucrat in Finlanda) dar cu masina si am ocolit Ucraina de fiecare data (Nevoie de viza plus tinuturi mai periculoase). Eram un grup care lucram acolo in IT si toti ocoleau Ucraina. Pe traseu nu am fost oprit decat la granita cu Ungaria unde am aratat decat buletinele nici macar pasapoarte in rest toate tarile traversate nici macar de sanatate nu am fost intrebat, sau actele masinii, nimic zero. Restul tarilor parcurse nu mai au nici macar granite, nici nu iti dai seama cand treci din una in alta. Multa succes. Mie personal mi se parea foarte plictisitor traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am inca viza, spune-mi! Daca e complicat tare nu mai intru prin belarus ci doar ucraina-polonia-lituania

In restul tarilor nu am nevoie?

 

in rest, ukraina, iti da viza la trecerea frontierei, apoi restul cred sunt in schengen, practic nu cred nici ca opresti

 

belarus:

E) Viza de tranzit (tip B) se acordă în scopul tranzitării o singură dată, de două ori sau pentru tranzitare multiplă a teritoriului Republicii Belarus pe termenul solicitat, dar nu mai mult de un an, Âşi este valabilă 2 zile din ziua intrării străinului în Republica Belarus. Viza de tranzit se eliberează în cazul în care străinul are deja viza țării în care urmează să ajungă tranzitând teritoriul Republicii Belarus. Dacă viza de trecere în a treia țară nu este necesară, se iau în considerație alte baze pentru obținerea vizei de tranzit, în special biletele pentru continuarea drumului cu transportul pe cale ferată, aeriană, auto sau confirmarea rezervării acestora.

 

Pentru examinarea cererilor depuse de cetățenii străini Âşi persoanele fără cetățenie în vederea eliberării vizelor pentru Republica Belarus*

 

 

 

1) examinarea cererii de viză de tranzit (tip B):

 

- pentru o singură intrare

20 euro

 

- pentru două intrări

30 euro

 

trebuie sa depui:

-cererea completata

-o rezervare de la un hotel din vilnius, (pe care poti s-o anulezi dupa aia)

-2 poze 3cm/4cm

-asigurare medicala (copie)

-carte verde motocicleta (copie)

-taxa de viza

 

021-223-1776 da un tel pana-n ora 1PM si intreaba daca poti trimite actele cu curierul.

practic eu am luat viza intr-o saptamana

 

asa arata

:bigstar:

Anketa_new_roman_95.doc

post-5820-0-04920500-1340628317_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai dilit rau de tot. Pune-l pe Markus la punct sa nu vii cu duba acasa. Singur cred ca e plictisitor sa mergi, poate mai gasesti vre-un amator sa te insoteasca. Si Doamne feri de probleme. Succes la pregatit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu Via Baltica, tot cu destinatia Finlanda (ca si upi), ultima oara in 2007. Pe traseul Romania - Ungaria - Slovacia - Polonia - Tarile Baltice

Drumul prin Slovacia si apoi prima parte prin Polonia e foarte frumos ( treci muntii).

Kosice in SK are un centru dragut, merita sa te opresti la o bere si la admirat fete. Dupa mine, cea mai buna bere de pe tot traseul o gasesti acolo (in Slovacia). Si cea estoniana e buna (Saku), in Finlanda beam numai bere estoniana, cea finlandeza fiind imposibila.

In continuare drumul prin Polonia mi se parea teribil de lung, parca nu se mai termina tara aia.

Daca ar fi sa mai merg, eu personal as vizita parcul Beloveja, langa Bielsk Podlaski, la granita cu Belarus.

In Lituania as vizita Vilnius, despre care am auzit ca e un oras foarte verde, castelul Trakai din apropiere si dunele de la M. Baltica: Klaipeda - Neringa (Curonian Spit).

Riga e un oras frumos, cu centrul cu arhitectura Art Nouveau, poate putin cam aglomerat pt gustul meu.

In perioada in care mergi se poate face baie in M. Baltica, Jurmala e probabil cea mai faimoasa plaja din tarile Baltice. Daca vrei sa intalnesti rusoaicele cu picioare interminabile, ala-i locul.

Sau daca vrei solitudine, ceva in genul finlandez, mergi in Estonia in insula Saaremaa.

 

Iti doresc o calatorie faina si sa pui poze la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutari,

 

Anul acesta as vrea sa il scot pe Markus, bavarezul, in plimbare pana in Estonia, la Tallinn.

In mare vreau sa trec prin Ucraina, Belarus, Letonia, Estonia, Lituania, Polonia, Slovacia, Ungaria, Romania.

Plec cu cortul si cu buget nepretentios timp de 10-12 zile. Lungimea traseului o estimez undeva la aprox 4.000 Km.

Plecare o sa fie undeva la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august.

 

Ii rog pe acesta cale pe cei ce au fost prin tarile enumerate sa imi dea indicatii cu rutele cele mai bune.

 

Deocamdata, pentru plecare sunt singur(posibil mai o persoana cu motocicleta).

Daca cineva mai doreste sa ma insoteasca este mai mult decat binevenit.

 

CuCun

 

No, cum ii mestere, unde ai fost pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...