Sari la conținut

Accident grav Calea Calarasilor


Gova
 Share

Postări Recomandate

E usor sa-i judeci pe altii.

Pe sina de tramvai sunt nevoit de multe ori s-o iau (cu masina sau motocicleta). Fac ceva km zilnic prin capitala...nu inteleg de unde paranoia asta ca sa nu mergi pe sina. Bineinteles ca reduc viteza pentru ca-s destui imbecili care atunci cand le trece idee prin cap ( sa depaseasca alta masina sau sa intre si ei pe sina de tramvai)....trag instantaneu de volan (fara sa sa uite in oglinzi sau sa semnalizeze).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in scopul strict de a trage invataturi si nu de a face acuzatii, observ ca impactul a fost destul de puternic. or daca ei mergeau in acelasi sens, ori masina incetinise semnificativ (atentie!) ori motociclistul venea destul de tare. sau ceva la mijloc. asa ca as mai adauga la folozofia motociclistica - niciodata nu depasi/devansa pe cineva cu o viteza mult mai mare decat a lui. nu stii ce intentii are. cred ca un plus de 10-20 km/h este suficient.

 

cat despre casca, eu trebuie sa recunosc ca niciodata nu am lasat-o intentionat deschisa, dar uneori am mai uitat-o. poate asa i s-a intamplat si lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre rider se mai stie ceva?

 

Este la Floreasca. Din cate stiu, nu isi simte mainile si nu isi aduce aminte nimic legat de ziua in care a avut accidentul.

Fata care era cu el are o mana rupta in mai multe locuri.

Este varul unui prieten si de acolo am informatiile. Varul lui a aflat de accident de pe facebook , in ziua respectiva, si s-a dus la spital.

Zic mersi celor ce posteaza accidentele la care sunt martori, chiar daca nu au informatii complete.

 

Vad ca sunt mai multe variante de cum s-a produs accidentul.

Din cate am aflat eu, masina a iesit de pe o strada laterala si a vrut sa faca stanga, nu s-a asigurat cum trebuie si de aici rezultatul.

Editat de rosogac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

asa ca as mai adauga la folozofia motociclistica - niciodata nu depasi/devansa pe cineva cu o viteza mult mai mare decat a lui. nu stii ce intentii are. cred ca un plus de 10-20 km/h este suficient.

...

 

nu-ti inteleg filozofia motociclistica ... dar eu sunt de parere ca cu cat (scuze cacofonia) scurtezi timpul depasirii/devansarii, ai mai multe sanse sa nu se intample nimic. (Asta daca intr-adevar mergeau in aceiasi directie, si nu a venit de pe alta banda sau alta strada laterala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu vii cu 200 pe langa unul care merge cu 100, ca daca nu se uita si face stanga spre tine nu mai ai ce sa faci. Daca ai 120-130, cand il vezi ca incearca sa se bage in stanga franezi, claxonezi, ai posibilitatea sa faci ceva. Daca tu ai 100km/h in plus fata de masina pe care o depasesti si cand esti la 5m de ea ala se trezeste ca vrea si el sa depaseasca ce faci? Mi s-a intamplat de prea multe ori chestia asta, chiar cu masina. Lumea nu se uita in spate cand depaseste. Daca mergi mult mai tare decat ceilalti te trezesti in situatii din astea, se baga aiurea si cei de pe sensul tau si cei de pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ...

Depasirea se face asa ca la lege (sa semnalizezi, sa te asiguri ca cel pe care il depasesti a inteles ce vrei sa faci, etc) apoi urmeaza throtle blipul ala care scurteaza durata manevrei.

Intentia mea nu era sa explic o manevra neregulamentara, ci am adaugat doar partea cu durata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree:

 

Azi am vazut in Bucurestii Noi un baiat pe o hayabusa modelul mai nou, alba, cu echipament negru cu albastru. Echipament complet - geaca, pantaloni lungi, tot tacamul. Erau minim 35 de grade afara. Tot respectul.

 

Recuperare completa le doresc la amandoi, trist... multa sanatate!

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost aseara la Floreasca, dar tanti de la receptie nu a stiut sa imi zica ce si cum pentru ca nu i-am dat numele :what: .

O sa mai incerc sa dau de el.

 

Sanatate multa motociclistilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asa am patit si eu cand am fost sa intreb de un baiat. Cheia este sa mergi dupa intuitie. Sa te duci la asistente/medici pe care ii vezi pe acolo si sa intrebi de "motociclist". Sau daca stii sectia (ortopedie/neuro/etc) te duci frumos direct pe etaj acolo si tot asa, intrebi asistente si doctori de motociclist venit in ziua de X, la ora Y, sau ce alte detalii mai cunosti. Doar asa poti sa dai de el.

 

Personal am fost mai mult decat scarbit de cretinul de mos care era la receptie in ziua in care am fost eu, care a inceput sa tipe isteric si asa mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asa am patit si eu cand am fost sa intreb de un baiat. Cheia este sa mergi dupa intuitie. Sa te duci la asistente/medici pe care ii vezi pe acolo si sa intrebi de "motociclist". Sau daca stii sectia (ortopedie/neuro/etc) te duci frumos direct pe etaj acolo si tot asa, intrebi asistente si doctori de motociclist venit in ziua de X, la ora Y, sau ce alte detalii mai cunosti. Doar asa poti sa dai de el.

 

Personal am fost mai mult decat scarbit de cretinul de mos care era la receptie in ziua in care am fost eu, care a inceput sa tipe isteric si asa mai departe.

 

Asa am sa fac!

Mersi de pont. Sper sa mearga!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...