Sari la conținut

Problema furca


Postări Recomandate

Salut tuturor am un rs 50 si am probleme cu furca fata...practic e lasta de tot ....am desfacut suruburile de sus de si am observat ca e ulei in furca...ce poate sa aiba cum o pot repara? ..si mai am o problema cu etrierul spate imi blocheaza daca pun frana ramane asa un timp...ce se poate face? astept sfaturi multumesc mult! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La furca nu stiu sa iti zic, dar etrierul spate trebui curatat.

Il dai frumos jos si cureti pistonasele.

Ideea e ca cu timpul se aduna mizerie pe ele si nu se mai retrage pistonul, se intampla cam la orice motocicleta cu frane pe disc. Curatatul pistonaselor de la etrieri face parte din mentenanta normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La furca nu stiu sa iti zic, dar etrierul spate trebui curatat.

Il dai frumos jos si cureti pistonasele.

Ideea e ca cu timpul se aduna mizerie pe ele si nu se mai retrage pistonul, se intampla cam la orice motocicleta cu frane pe disc. Curatatul pistonaselor de la etrieri face parte din mentenanta normala.

am inteles maine ma apuc de treaba...:D trebuiesc curatate cu o solutie speciala ceva? :grinbandit:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, exista solutie speciala pentru curatat. Nu baga alte chestii gen benzina, ulei, motorina, etc. fiindca iti ataca garniturile si e belea.

De furca nici eu nu stiu ce sa zic.

 

am inteles....merge cu spray din ala de curatat rugina ? are tata un tub cu un furtunas si pune pe suruburi care nu se mai desfac etc.... :grinbandit:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa mai baieti.. invatati omu' la prostii ca intotdeauna.

 

in primul rand furca probabil are arcurile moarte si/sau ulei insuficient. Neaparat schimbate simeringurile si eventual garniturile de praf. Nu e prea usor sa faci asta acasa pt ca iti trebuiesc scule speciale(presa).

 

In al 2lea rand, etrierul ala, da trebuie curatat. Dar probabil ca se blocheaza din cauza ca sunt duse garniturile din jurul pistonasului. Daca nu sunt duse si nu te pricepi(iti trebuie un nivel destul de avansat ca sa umblii acolo), le vei strica tu.

Mai bine pui un ban deoparte si o duci la cineva care se pricepe. Nu de alta, dar franele si suspensiile sunt elemente importante pentru siguranta ta. Eu sincer nu m'as juca cu asa ceva.

 

Daca ma insel si esti priceput in ale mecanicii.. documenteaza'te si apuca'te de treaba. Garniturile de la etrier sunt destul de sensibile..am inteles ca se curata cu lichid de frana, sau cu solutie(spray ceva) de curatat carburatoare? Dupa cum ziceam, documenteaza'te pentru ca e foarte usor sa faci o prostie. Si la etrier, si la furca.

 

 

Succes! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa mai baieti.. invatati omu' la prostii ca intotdeauna.

 

in primul rand furca probabil are arcurile moarte si/sau ulei insuficient. Neaparat schimbate simeringurile si eventual garniturile de praf. Nu e prea usor sa faci asta acasa pt ca iti trebuiesc scule speciale(presa).

 

In al 2lea rand, etrierul ala, da trebuie curatat. Dar probabil ca se blocheaza din cauza ca sunt duse garniturile din jurul pistonasului. Daca nu sunt duse si nu te pricepi(iti trebuie un nivel destul de avansat ca sa umblii acolo), le vei strica tu.

Mai bine pui un ban deoparte si o duci la cineva care se pricepe. Nu de alta, dar franele si suspensiile sunt elemente importante pentru siguranta ta. Eu sincer nu m'as juca cu asa ceva.

 

Daca ma insel si esti priceput in ale mecanicii.. documenteaza'te si apuca'te de treaba. Garniturile de la etrier sunt destul de sensibile..am inteles ca se curata cu lichid de frana, sau cu solutie(spray ceva) de curatat carburatoare? Dupa cum ziceam, documenteaza'te pentru ca e foarte usor sa faci o prostie. Si la etrier, si la furca.

 

am inteles ....am un vecin care e mecanic auto il intreb sa vad daca se pricepe daca nu o sa ma documentez si o sa vad eu cum rezolv porobema oricum multumesc tuturor pentru sfaturi! :grinbandit:

 

 

 

 

Succes! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles cu etrierul am rezolvat dar am intampinat o problema noua ...mergeam astazi linistit si am oprit sa alimentez cand am observat ca pe langa axul care iese din cutia de viteze acela de este prins schimbatorul imi curgea ulei:( sa fie un semering ceva? mia zis un prieten ca trebuie alta cutie chiar asa grav sa fie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sti THE HUNTER cum era proverbul...."de tacea filozof raminea"asa ca isi da singur cu bita in cap,nu inteleg de ce se baga uni si se cred mari si tari,nu ii baga in seama,tu,personal urmareste sfaturile cele mai bune,sau duo la cineva care se pricepe si esti mai linistit :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles cu etrierul am rezolvat dar am intampinat o problema noua ...mergeam astazi linistit si am oprit sa alimentez cand am observat ca pe langa axul care iese din cutia de viteze acela de este prins schimbatorul imi curgea ulei:( sa fie un semering ceva? mia zis un prieten ca trebuie alta cutie chiar asa grav sa fie?

 

Tare asta cu "trebuie alta cutie", bun prieten mai ai. E vorba de un simplu simering acolo, nu iti face griji. Dar ai grija sa nu iti curga tot uleiul din cutie si sa mergi asa, atunci chiar o sa ai nevoie de alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare asta cu "trebuie alta cutie", bun prieten mai ai. E vorba de un simplu simering acolo, nu iti face griji. Dar ai grija sa nu iti curga tot uleiul din cutie si sa mergi asa, atunci chiar o sa ai nevoie de alta.

acest "prieten" are dezmembrari moto si probabil ca interesul lui era sa isi vanda cutia ....multumesc mult pentru sfat. Asfalt uscat ! :grinbandit:

 

 

 

 

Sti THE HUNTER cum era proverbul...."de tacea filozof raminea"asa ca isi da singur cu bita in cap,nu inteleg de ce se baga uni si se cred mari si tari,nu ii baga in seama,tu,personal urmareste sfaturile cele mai bune,sau duo la cineva care se pricepe si esti mai linistit :burnout:

 

 

 

Asa e...dar ce sa faci din pacate sunt si din astia...nu trebuiesc luati in seama dar uneori te scoate din sarite....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti genul ala de fraier care are impresia ca isi poate face franele (!), furca si cutia pe forum. Ce pot sa zic... Mult succes in viata.

 

Vrei un sfat care face mai mult decat tot rahatul strans pe topicul asta?

 

DU-O LA UN MECANIC BUN! Sau da-i foc. La partea cu datul foc te scoti mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti genul ala de fraier care are impresia ca isi poate face franele (!), furca si cutia pe forum. Ce pot sa zic... Mult succes in viata.

 

Vrei un sfat care face mai mult decat tot rahatul strans pe topicul asta?

 

DU-O LA UN MECANIC BUN! Sau da-i foc. La partea cu datul foc te scoti mai ieftin.

 

Bai "frate" daca tu esti paralel cu mecanica asta nu inseamna ca eu sau altcineva nu are habar si poate repara o chestie care nu necesita extrem de multa stiinta in ale mecanicii....si ai grija cu exprimarea ca nu am postat acest topic sa ne jignim....daca tu doar atata minte ai incat sa faci asemenea afirmatii e problema ta dar nu vad cu ce esti tu mai destept ca mine si ma faci fraier....daca eu raman undeva cu motorul...masina ...gasesc o solutie sa plec de acolo o repar tu te uiti la ea ca la extraterestrii..in viata asta trebuie sa sti sa te descurci ca altfel ajungi unu ca tine care daca are o defectiune tehnica minora si ramane pe drum acolo sta pana vine cineva sa ridece...."fraieru'' si inca odata iti zic ai grija cu exprimarea ca baietii de aici care mi-au dat un sfat nu au dat unul de rahat ca al tau! si sar putea sa te cam ia la :finger: ;) Sanatate!

Editat de the hunter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti fraier si increzut. Daca te pricepi la mecanica, de ce ceri sfaturi pe forum?

 

 

ca asa vreau io care e problema ta ....nu ma doare gura sa intreb frate ....ai grija cu exprimarea inca odataaa! Daca esti unu dala tinut in "incubator" ....oricum se vede ca habar nu ai ....de din astia ca tine sunt satul ;)

Editat de the hunter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti fraier, increzut si tupeist.

 

Doamneee unde traiesti frate? jignesti ca la usa cortului si mai esti si din Bucuresti! hai ca nu vrea sa imi bat capul cu unul ca tine care moare daca ramane intr-o padure ceva ....suni la mami sa vina sa te ia =)) hai sanatate! Sper sa supravietuiesti :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si needucat pe deasupra.

[/quo

 

Ce parere iti dai ma de el ....io needucat?:)) ma faci sa rad mai "educatule" care sti sa jignesti ca ultimu....hai pa! nu am deschis acest topic sa ma cert cu tine...nu meriti atentie au zis si baietii mai sus ....haidi pa!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...