Sari la conținut

enduro low tech - conversie supermoto


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Dintr-un buget modest (pana in 1000 de euro doar motorul, fara modificari) ma gandeam sa-mi "confectionez" o a doua motocicleta,

un supermoto dintr-un enduro cu mecanica cat mai simpla. Vreau ca intretinerea si modificarile sa le fac eu singur la ea si sa fie cat mai putine chestii sa se strice la ea.

De preferat cu racire pe aer, si cu siguranta nu un motor mai mare de 650.

 

Pana acum ma gandeam la un dr 350 sau dr 650, actualizat suspensii, roti de gs500 (Nu de alta, dar inca mai am o roata spate de GS 500), cauciuc mai agresiv, poate niste frane si da-i bataie.

Iau in considerare si ceva neinmatriculat/neinmatriculabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca cu Honda Dominator . Am auzit ca au mai facut ceva de genu

Domi-ul are carenaj. DR650 e cea mai buna optiune, ca vine de la mama lui cu alura de enduro. Oricum o conversie este FOARTE scumpa. Gen dai 800-1000 pe motor si bagi pe putin 500e in ea ca sa iasa supermoto. Si pe urma bagi 2-300 in motor ca sa mearga, ca doar l-ai luat ieftin :)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domi-ul are carenaj. DR650 e cea mai buna optiune, ca vine de la mama lui cu alura de enduro. Oricum o conversie este FOARTE scumpa. Gen dai 800-1000 pe motor si bagi pe putin 500e in ea ca sa iasa supermoto. Si pe urma bagi 2-300 in motor ca sa mearga, ca doar l-ai luat ieftin :)

 

Eu in Aprilia mea am bagat fix 100euro: roti centrate si furca fata servisata.

 

Depinde de noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e al meu.

SM2.jpg

SM1.jpg

SM3brake.jpg

Roti de GSXF 600 cu tamburul spate usor strunjit si un alt suport + etrier in fatza. E un pic mai greu decat un 650, dar fooaaarte putin, in ciuda aspectului. Oricum, iarna asta imi pun roti de SM si pe ala mic, de 650, ca suntem deja vreo 3 fani Motardeala Low Budget si tre sa avem cu ce sa ne dixtram seara prin oras. Ete-ashea. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in Aprilia mea am bagat fix 100euro: roti centrate si furca fata servisata.

 

Depinde de noroc.

Da, asa este. La s-h-urile ieftine e mare tombola. Pana acum nu prea stiu multi baftosi, din pacate - de acolo si estimarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bestial :cheers: ! Am avut ocazia sa calaresc DR Big 800 si am ramas impresionat placut de cuplul enorm dar si de trepidatiile alea de tzopaie pe loc cand sta pe cric :laugh: . Cum e cu rotile pe 17", sprintena animala, nu ? Pune un film pe youtube !

Buna idee... o sa trag un clip zilele astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Te pot ajuta eu la partea de motocicleta, am o Yamaha TT600E din 2000 inmatriculata, furca upside-down servisata complet recent, mecanic este foarte in regula, i-am pus si kick-start problema e ca aspectul a fost neglijat, se preteaza perfect la ce proiectul tau si pretul este pe acolo in starea de acum, nu m-a interesat prea mult sa o vand si de-aia nu am cosmetizat-o, daca te intereseaza, lasa un PM eventual cu un numar de telefon si discutam.

La bugetul pe care il ai esti cam limitat numai ca gandeste-te ca la rotile alea iti trebuie pinion, discuri si adaptoare pentru etrieri, pentru ca mai mult ca sigur nu se vor potrivi cele de pe motor cu ce ai pe jante, cu un strungar bun, cunostinte mecanice minime si chef, se poate realiza destul de ieftin.

Bafta la proiect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare..m-am apucat si eu de "supermotorit" ..africana mea..cam asa as vrea sa iasa la sfarsit!!Am o intrebare :suspensia spate trebuie coborata ?..ca fata pierde 5cm !!

Am rotile fata de la cbr f2 si spatele cbr f3! :tempted:

post-10654-0-64562200-1351157293_thumb.jpg

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...