Sari la conținut

Honda Transalp my first bike


TheSaint
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc pentru aprecieri,

 

DIN :mexicanwave:

 

 

@ Zimbrutza, Pe langa cel estetic are rol de hidratare, protectie impotriva soarelui, respigerea apei si a prafului, rezista destul de mult iar spalarile urmatoare se pot face doar cu jet de apa si gata, este curat.

Tratat astfel nu mai imbatraneste cuciucul prematur.

Editat de TheSaint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc motocicleta, si pana acum credeam ca fostul proprietar e dus rau de tot cand vine vorba de curatenia ei: o pata de rugina nu vedeai pe la vreun surub, sau un fir de praf prin locurile greu accesibile. Dar uite ca mai exista chopperisti convertiti si prin alte parti.

Felicitari pentru efort. Dar, daca ai intreba motocicleta, ar prefera o baie in ulei decat una in Magifoam. Orice spuma care, lasata 10 minute, curata mizeria si resturile de ulei, e clar acida, si in timp va ataca diverse subansamble.

 

Ca si exemplu de "ce se poate face", fostul proprietar, la primul sau transalp, a aplicat urmatorul tratament: desfacut piesa cu piesa, smirgheluit unde existau pete de rugina, vopsit si apoi aplicat un strat extrem de subtire de vaselina peste tot. Aia da, intretinere, aia da prelungire a vietii.

Sa o stapanesti sanatos si sa ai grija si de motor asa cum ai de exterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru comentariu asds,

 

Adevarat, si fostul propietar face parte din aceeasi categorie, intretinea foarte bine motoreta. Chian ne-am felicitat eu ca a fost la el si am ce intretine cu pasiunea mea pe mai departe si el pt ca a ajuns la mine si o sa fie intretinuta pe mai departe :crack:

 

In privinta spumei este total inofensiva, daca ai citit cu atentie ai vazut ca am curatat inainte cu motorina in zonele ffff uleiuase, am aplicat un degresant, apoi spuma Magifoam si apoi spalarea propiu zisa cu manusa din blana de oaie.

Spuma nu face altceva decat sa indeparteze mizeria grosiera, sa dezlipeasca mizeria de pe lac, este doar PRESPALARE, pregateste terenul pentru SPALAREA manuala.

Poti cauta pe net impresii despre acesta spuma si ai sa vezi ca este printre cele mai apreciate pentru prespalare de mai toti detailerii si de la noi si de afara. Toate produsele folosite sunt profesionale si nu au cum sa atace nicio suprafata, putem verifica asta in timp, pe jante si pe spite in special.

 

Spumele de la spalatorii sunt asa acide cum zici tu pt ca la ei nu mai urmeaza si spalarea manuala si atunci nu au decat varianta de a indeparta tot dintr-o lovitura. Se vede asta pe plastice, chedere, jentele masinilor, se albesc in timp.

Editat de TheSaint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bravo! Bravo! E cel mai frumos topic din ultima vreme! :peace:

La primavara iti aduc si eu motocicleta la o cosmetizare? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E clar, trebuie sa ne imprietenim! :)

 

colegu am si eu o problema sa zicem. la golf(ca al tau e)....mi-a curs ulei pe la motor pe tevi, furtune....am remediat tot la service, dar gaozarii nu au si curatat....poti sa imi dai o idee cu ce pot sterge uleiul prelins si cum as putea sa imi bag si copita pe acolo ca sa o fac sa arate ca si a ta? :thanks:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut DIN, imi cer scuze pentru raspunsul intarziat

iti recomand gama Astonish ce se gaseste in Cora, nu este din gama profiesionala dar se descurca bine. sau orice degresant gasit prin magazine impreuna cu un APC, pensule, apa, carpe si muuulta rabdare. Daca este ffff murdar cumpara doua sticle de solutie de curatat motorul

Nu uita sa izolezi partile sensibile ale motorului, poti folosi foarte bine folia de aluminiu alimentara.

Sa nu folosesti jet puternic de apa.

 

spor si sa ne arati si noua ce ai reusit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...