Sari la conținut

Problema lumina pozitie


Ulita
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

Am si eu o mica problema electrica!.

De curand am intrat in posesia unui Suzuki GSR-600,an fabr.2007,problema este ca pana ieri becurile pe pozitie la far se aprindeau cand puneam contactul,astazi am observat ca nu mai arde nici unul.Nu cred sa se fi ars chiar amandoua de odata,mentionez ca faza scurta si lunga si pozitia pe spate functioneaza bine merci.

Care ar putea fi buba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva e o siguranta pentru becurile de pozitie?

 

Sigurantele nu le-am verificat deoarece chiar nu stiu unde se afla,poate imi spune cineva,eu am aceasta motocicleta de abia 2 zile.Dar mai am un dubiu,daca era siguranta arsa nu ar fi trebuit sa se aprinda pozitia lampa spate(acuma pozitia spate functioneaza)zic si eu dupa minimile cunostinte electrice pe care le am eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nustiu, ma gandeam sa nu fie o siguranta separata pentru fata. Poti incerca sa schimbi becurile de pozitie cu alte becuri, costa 1 leu bucata, doar ca verificare. Cutiile cu sigurante posibil sa fie sub sa la modelul tau.

 

Merci fain!

O sa incerc sa dau de sigurante si sa verific.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau ars becurile.

Pozitia fata se alimenteaza din acelasi loc ca si pozitia spate ,si lumina de numar de imatriculare.

Daca becurile sunt ok atunci trebuie sa cauti pe traseu, in mufa instalatiei de fata daca ai oxidata sau vre-un pin scos..cazatura etc.

Firul de culoare maro este alimentarea pozitiei! :ok:

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru informatii,asa am zis si eu,exclud siguranta deoarece pozitia spate functioneaza.Verific mai exact cum a spus @tng.

Apropo,stie cineva cum se schimba becurile de pozitie la GSR-600,an-2007,ce trebuie desfacut,numai geamul de la far?(am vazut ca are cateva cleme pe margine).Nu stiu mai nimic despre Suzuki-GSR,o am de cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desfaci micile carene laterale de la far Ai un imbus de 4 parca.

Nu atingi farul, nu dai geamul jos :) Demontezi farul din 4 suruburi cu hexagon de 10. La re-montare nu strange suruburile foarte tare, se pot rupe picioarele de fixare de plastic.

"Desurubezi" soclul becului de pozitie. Ai un semn care arata pozitia inchis cu sageata. Sfert de tura, tu vei intoarce in sensul opus sagetii. Becul de pozitie este infipt in soclu. Iei alt bec, il schimbi si faci operatiunea in sens invers.

Succes!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo, e mai greu sa demontezi soclul cu farul pe pozitie iar pentru a-l da jos este necesar sa demontezi 4 suruburi. La fel de simplu este si la montaj.

Cred ca am citit bine,e ste un GSR. naked deci simplu, parfum :D

Nu de alta, dar am facut fix operatiunea asta sambata si asa am gasit ca e mai simplu decat sa-mi belesc mainile incercand sa scot becurile fara demontat farul ;) Nu are carena sub far, are doar doua plastice cu rol de design, pe laterale.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru orice informatii!

Nu am apucat deocamdata sa studiez cat de cat manualul.

Inca o mare rugaminte la voi,imi puteti spune va rog cum pot verifica(concentratia) sau eventual inlocuii antigelul?.Am vazut bazinul de antigel undeva pe partea dreapta sub rezervor,trebuie neaparat demontat rezervorul?.Vreau sa fac aceasta operatiune cat mai repede posibil, ca pe aici pe la Brasov iarna nui ca vara!!!

Merci fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo, e mai greu sa demontezi soclul cu farul pe pozitie iar pentru a-l da jos este necesar sa demontezi 4 suruburi. La fel de simplu este si la montaj.

Cred ca am citit bine,e ste un GSR. naked deci simplu, parfum :D

Nu de alta, dar am facut fix operatiunea asta sambata si asa am gasit ca e mai simplu decat sa-mi belesc mainile incercand sa scot becurile fara demontat farul ;) Nu are carena sub far, are doar doua plastice cu rol de design, pe laterale.

Ai dreptate m,-am dus cu capul la GSXR...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru orice informatii!

Nu am apucat deocamdata sa studiez cat de cat manualul.

Inca o mare rugaminte la voi,imi puteti spune va rog cum pot verifica(concentratia) sau eventual inlocuii antigelul?.Am vazut bazinul de antigel undeva pe partea dreapta sub rezervor,trebuie neaparat demontat rezervorul?.Vreau sa fac aceasta operatiune cat mai repede posibil, ca pe aici pe la Brasov iarna nui ca vara!!!

Merci fain.

descarca-ti un manual !

Te faci de ras cu intrebarile astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...