Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

lol.Am trecut pe langa ea.Noi am observat(cred ca o posibila intrare ) putin mai in stanga imaginii.

Am fost azi,era deschisa. Dar am avut o nedumerire.Trebuia sa sari cam 1 metru 50 asa .Cum v-ati urcat inapoi?

 

jos sunt placile care acoperea , si le-am aruncat inauntru special sa ne suim pe ele inapoi , si sa iti iei cizme de cauciuc ca e apa jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare :) , daca tot se duce careva la opera, sa nu uite cartografierea locului. as veni si eu, dar n-am cizme..si important e sa va protejati impotriva eventualelor gaze..

 

nu sunt gaze

 

am fost azi cu darth si cu littleme la opera , doar sa vedem cum e apa,hellrider mai pune si tu poze din satelit cu intrarile

 

cand o sa ma gasesc ceva concret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

karja, daca mergi ma iei si pe mine si aduc eu un detector de gaze, CO sau CO2, H2S, CH4 si O2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a anulat expeditia de azi , cine vrea sa mearga la opera sa zica si sa fiu sigur ca merge , nu ca altii......

 

N-am mai urmarit threadul de vreo 2 saptamani si imi pare rau pt asta..

Crimen, eu sunt foarte interesat de intalnire. Ti-am scris pe messenger.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

nici un tunel din cele mentionare nu cred ca mai exista , de ex cel de sub palatul golescu cred ca mai are mai putin de 10 m pana e intrerupt de constructii. toate au fost stricate de costructii , care nu , au fost astupate de tone de nisip.

mai exista unele strategice folosite de armata sri

 

 

cam asta e concluzia dupa aproape 2 ani :burnout:

 

bai baieti , daca exista printre voi din cei care au fost de curand si au vandalizat la opera si era sa fiti sau chiar ati fost prinsi sunteti imbecili. nu meritati nici o informatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mare e cel din Afumati. Si constructia este unica !!

pacat k jumate din el e inundat :kiss:(

bre, care-i fortu ala din afumati?ia da un link pe wiki, sa vaza si ochiu meu, ca stau aproape

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: pacat! vroiam sa vin si io

misto. interesant topic, desi am citit numai cam ultimele pagini. o sa citesc mai mult cand o sa am mai mult timp, acum sunt la job. stiu si eu o intrare si cred ca este de tunel. o stiu de cand eram elev (prin 94-95) si m-am aventurat cu un coleg si doua lanterne putin, dar aparea un zid la un momentdat. intrarea este in curtea manastirii radu voda din bucuresti (intre unirii si pasajul marasesti), chiar sub clopotnita. in lateralul clopotnitei exista niste scari, cateva trepte si incepe tunelul. nu mai stiu acum daca se poate intra, daca exista vreo usa, ceva, stiu ca atunci nu era. dar tot in perioada aia, acolo, in inceputul ala de tunel a fost descoperit cadavrul unui tanar cu probleme care locuia in clopotnita si facea curatenie in biserica si diverse chestii prin curte. in schimb, locuia si manca acolo. se pare ca a fost ucis de niste prieteni care au vrut sa fure din camera unde locuia el niste aparate video. cam atat pot spune despre acest posibil tunel. a, inca ceva. am auzit pe vremea aia ca acest tunel ar duce la patriarhie, pe dealul patriarhiei.

daca mai faceti astfel de expeditii, pot veni si eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti vreodata ocazia, umblati pe sub piata constitutiei... tunelurile nu sunt mit, doar k... acum sunt blocate cu usi, ziduri, garduri, sarme si alte obstacole. interesant de vazut, dar nu stiu cat de util, plus k de cele active nu afli decat de la cei ce le folosesc care nu iti vor spune despre ele. la capitolul asta se incadreaza si movilele de pe camp din care iese cate o usa maronie, aparent fara vreun rost in zona aia, idem padurile crescute aiurea, in general de forma ovala si in care nu e bn sa te plimbi dk nu vrei sa auzi "STAI!!!". misto subiectul, dragutz, dar unele kestii nu sunt de explorat, k nu ai cum :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fortul Leordeni.

 

Evident iar mi-am luat consoarta si am evadat din lumea civilizata. M-am documentat bine pe satelit si am plecat direct prin camp spre Fort. Nu am reusit sa ajungem prea departe ca socotela din satelit nu se potrivea cu cea din teren. Astfel am fost nevoiti sa ne intoarcem de mai multe ori din drum si mana la urma tot pe sosea am ajuns sa mergem. Toate drumurile erau blocate ori cu pamant ori cu gunoaie.

Drumul trebuia sa treca pe langa groapa de gunoi care este impresionanta. Are un ecosistem deosebit. Nici la Constanta nu vezi atatia pescarusi. Si cainii sunt cu sutele iar dumul era blocat evident. Ne-am uschit repede de acolo iar cainii ne urmareau ca pieile rosii de pe inaltimea gunoaielor.

Am gasit padurea in care este ascuns fortul si cu greu am gasit o poteca valabila care sa ne duca cat mai adanc in padure. Motorul l-am ascuns in niste boscheti ca nu il puteam lua cu noi prin padure. Aceasi emotie ne intampina cand gasim primul colt de zid. Ne bucuram copilareste si ne pregatim pentru emotia singuratatii tunelelor.

Gasim Fortul intact in interior. Este mai mult lung decat adanc. Si cand spun lung ma reger la aproape un Km de tunel ce urmareste fatada. Vizitam parterul si etajul subsolul il lasam pe alta data. Gasim si bateria aferenta dar evident este folosita ca depozit si are multe usi zidite. Afara incepe sa ploua si noi inceram sa ajungem desupra bateriei dar nu reusim sa trecem de padure. hotaram sa ne retragem si sa venim alta data. Daca le facem pe toate data viitoare ce mai facem?

post-3316-1217161718_thumb.jpg

post-3316-1217161739_thumb.jpg

post-3316-1217161753_thumb.jpg

post-3316-1217161787_thumb.jpg

post-3316-1217161811_thumb.jpg

post-3316-1217161827_thumb.jpg

post-3316-1217161842_thumb.jpg

post-3316-1217161861_thumb.jpg

post-3316-1217161894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci @ipman si @moscku

am servit tara in aceiasi unitate (sau ma rog eu am fost la 01668) deci la unitatea care asigura paza perimetrului)

Fortul de la otopeni momentan nu mai permite accesul nici nu cred ca a fost permis (exceptie militarii in termen sau nu)

la randul meu am bantuit acel fort in sus si in jos

comandantul de la vremea acea ne-a permis sa vedem niste planuri ale acelui fort plus inca vre-o 10 planuri ce asigurau legatura intre forturile din prejurul Bucurestiului

de mentionat ca toate aveau SECRET (stampila rosie anul 1965)

accesul - este plin de apa inca din anul 2004 (si parasit cu toate ca la cea ce se poate vizita este luna de curat)

nu recomand insa nici o incercare de intrare in unitate fortul este asigurat de posturile de santinela din depozitul de munitie si CLC (nu dau detalii de ce se gaseste in depozitul de munitie -lung de aproape 2 km )

aceste planuri aveau descrieri complete (de la usi de acces pana la cum sunt asezate diferite piese de mobilier ) si moduri de a accesa acele tuneluri

din surse sigure acele tuneluri nu mai exista ,fie s-au surpat fie au fost zidite .... (cele de legatura intre forturi)....as putea povesti juma de zi .. dar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plimbarea de am facut-o ieri in padurea Andronache am intalnit niste tuburi mari, de beton, iesind din pamant.Nu prea dadeau a tuburi de canalizare, si sunt destul de multe in padure.Sunt cateva la fel si pe marginea caii ferate.

 

Alea din padure erau pline cu gunoaie, dar mi s-au parut interesante, mai ales ca unele au avut gratar metalic deasupra.

Stie cineva ceva despre ele?Am facut si vr'o doua poze, da le pune @Cicloburu ca eu n-am aceasta posibilitate.Mentionez ca sunt foarte aproape de forturile de la Afumati si Stefanesti.Ce-o fi? :moto: Plus ca zona a fost bombardata zdravan in timpul razb, pe cand de forturi se stia ca nu sunt ocupate cu artilerie si au fost iertate.

 

Am zis ca ajung si in fortul din Afumati, dar s-a intunecat si am amanat.

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...