Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

ieri am trecut pe la opera , si am vazut intrarea .. era cat de cat uscat [asta vedeam de afara] , nu am intrat ca era ft multa lume si nu aveam cizme si lanterne.. dak e sa merem pe undeva : mihai_slim id meu si merg si eu

la opera??? unde frate intrare in subteran la opera? pune shi tu niste poze ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vrem domne sa continue... si vrem poze :angry: haideti baieti ca mie chiar imi placea threadul....THE SHOW MUST GO ON eu aici in tulcea n-am minuni dinastea urbane mai mergem cu mobrele pe malul dunarii si ne urcam pe pontoane parasite,uneori mai ne trezim ca nu sunt chiar asa de parasite :bounce: si ne ia cate un mariner cu javra la alergat,da n-are nimik

post-6413-1179174341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

Intrarea principala este la academia de politie care duce la casa poporului si la alte cladiri sau iesiri si au fost facute de Ceausescu din cate am auzit cica in caz de razboi ca un fel de buncar... eu mai stiu ca sunt foarte bine pasite si au dreptul sa te impuste dak cumva prinde pe cineva... Eu asta am auzit acum nu stiu dak e adevarat sau nu :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

s-au pierdut in tuneluri baietii...

cam orice oras care are o istorie mai lunga are sub el galerii din vechime care erau folosite la scapari de urgente sau in alte scopuri. astea da, sunt interesante. celelalte sunt facute dinainte de 89 de comunisti dupa modelul sovietic, aduc aminte de razboiul rece, si de paranoia din capul lor de la vremea aia. personal nu am fost decat in bateria de la Magurele. intr-adevar ar fi misto sa se faca ceva oficial, un reportaj sau mai stiu eu ce, cu echipament adecvat, camere video pe masura. pana la urma e istorie, nu e altceva. daca mai intreprindeti ceva anuntati-ma si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

Si la noi in severin sunt niste tunelurii d`astea si chiar planificasem o intrare cu niste prieteni.. problema e ca aici nu stie mai nimeni despre ele.. sau nu vor sa-ti spuna(astia mai batrani care ar trebuii sa stie)

Tot ce am aflat pana acum e usa p unde se intra.. dar e ingropata pe jumate in pamant si s`ar cam observa daca se gasesc vreo 3 nebuni sa sape .. si ca ar data de pe vremea comunismului.. nu stiu exact pt ce au fost facute..

aaa.. stie cineva daca se poate obtine ceva aprobare sa intrii acolo.? ca e aiurea cu usa aia.. nu prea poti sa sapi fara sa t vada gaborii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, fratzilor vreti tuneluri?

veniti in Oradea Mare, ca e plin de ele incepand de la vechiul muzeu ,din pivnita ,pana dracu'stie unde dau alea, cica in vreo sapte iesiri la vreo 20 de km pe la Cetariu sau chiar la vechea cetate a lui Menumorut!

 

Iar in rest, chiar in parcarea lui Eminescu, paralel cu Crisul Repede,care au legatura cu Cetatea din Oradea, am inteles ca municipalitatea ar dori sa faca parcare subterana ,dar se tem de infrastructura plina de astfel de tuneluri!

Cei ce cunosc Oradea stiu ca, ceva vreme in urma in zona Biserici cu Luna una din macarale s-a "scufundat "si abia i se vedea varful! :) iar acolo jos era un tunel cu bolta de caramida imens!

Deci..........., cine-i decis de o aventura...................................Oradea nu-i chiar atat de departe! :moto: :moto: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crescut la marginea Bucurestiului in Voluntari si cind eram copil am explorat si eu fortul de pe centura,linga Dorali,vizavi de cimitir,este un singur bloc,in spatele lui in padure sint forturile.Cu un bun prieten plecam cu lanterne si bite si orbecaiam pe acolo.Pe vremea aceea,acum vreo 23 de ani cred se putea intra foarte usor.Are cel putin trei nivele sub pamint.Al treilea era inundat si scarile care coborau zidite.Erau niste puturi patrate care coborau de sus pina jos la ultimul nivel,de vreo 50/50 cm cu niste sine fixate pe laturi care banuiesc ca serveau unui mic lift pentru munitie.Oricum nivelul 3,cel mai de jos era inundat si inacesibil,posibil sa fi fost si un al 4-lea dar nu stiu decit ce am vazut. Batrinii vorbeau ca toate forturile din jurul capitalei erau unite de cel putin un tunel care pleca de la nivelul cel mai de jos si care a fost inundat si zidit de armata la capete,astfel incit sa fie impracticabil pentru civili dar in acelasi timp la nevoie sparte zidurile,trasa apa si repus in functiune.

Inauntru asa cum ati vazut in poze sint colidoare intortocheate si tot felul de camarute din beton sau caramida.La inceput e palpitant cind intram,hirtii,gunoaie,peretii afumati,semn ca multi intrau cu torte improvizate,urme ale civilizatiei...insa pe masura ce inaintam,atenti sa nu ne ratacim,disparea si gunoiul si fumul si scrisurile de pe pereti.Ramineam doar eu si prietenul meu intre betoane acelea cu miros statut intr-o liniste de mormint...Mereu aveam mai multe lanterne la noi,daca am fi ramas fara lumina cred ca muream de inima acolo.Era ceva acolo in hrubele acelea care-ti ingheta singele in vine.N-am dat de capatul tunelurilor niciodata pentru ca ne era frica sa nu ne ratacim sau sa raminem fara lumina.Aveam mereu hirtie si creion la noi si faceam un soi de harta sa stim pe unde am trecut.

Vorbeam cu un tataie odata,copil fiind cum am mers noi "la forturi" si tin minte ca mi-a spus,ca data viitoare cind mai merg acolo sa ma opresc undeva departe de intrare sa intru intr-o camaruta,sa ma asez jos rezemat de perete,sa sting lanterna si sa ascult linistea.

V-am spus ca era ceva acolo care iti ingheta singele in vine,noi rideam si ne faceam curaj dar...amindoi stiam ca sintem cu sufletul la gura sa iesim afara mai repede.Jurasem ca nu mai calc pe acolo dar batrinul imi stirnise curiozitatea.N-am rezistat si m-am dus,singur de data aceasta...cu lanterna,baterii si bec de rezerva,am intrat,m-am oprit departe pe un colidor la nivelul 2,am facut stinga intr-o camaruta,m-am rezemat de perete cu spatele,am stins lanterna si am ascultat linistea. Parca eram intr-un mormint,ingropat.O liniste atit de adinca n-am ascultat in viata mea.Ai fi jurat ca se aude timpul cum trece...Apoi dupa o vreme mirosul de inchis si igrasie parca se schimbase,simteam un miros metalic si vag auzeam parca fosnete,am zis ca mi se pare mie,apoi vaiete...atit de incet incit nu puteam fi nici sigur ca le aud,dar nici convins ca nu e decit frica din interiorul meu...

Nu mai stiu cum am ajuns afara dar am fugit cit de repede am putut si cind am zarit prima geana de lumina,apoi am vazut soarele,doamne parca ma nascusem din nou! N-am mai intrat de atunci acolo niciodata in acel loc... Am mai fost cu prieteni curiosi si amici dar pina la intrare si atit!

De povestit nu am povestit nimanui ce am trait acolo jos,de teama sa nu fiu luat de mincinos sau nebun. M-am intilnit si cu tataia care mi-a spus sa intru... dupa ceva timp: ai mai fost pe acolo? da,zic eu ai facut cum ti-am spus? numai amintirea m-a ingrozit si mi-a facut pielea de gaina,dar am raspuns cit am putut de calm,am fost si am ascultat linistea! s-a uitat in ochii mei si a schimbat vorba. Ardeam sa-l intreb mai multe dar...

Apoi la 18 ani,ce vremuri dom'le,aveam prima Mobra,luasem prmisul si am iesit cu prietena la plimare. 4 ani mersesem numai prin paduri si pe cimpuri.Ma bucuram de asfalt ca de rai. Am iesit pe centura,am trecut de Pipera si pe dreapta,pe unde e fabrica de tigari acum ce-mi vine mie sa-i arat fortul.Ma gindeam sa-i arat asa exteriorul,i-am povestit ca inauntru e asa si pe dincolo dar ca nu putem intra. Ne plimbam noi pe acolo si numai ce iese un baiat de vreo 14 ani cu o lanterna.Vreti sa intrati zice el binevoitor? Eu zic nu! Ea curioasa zice da! hai ca va arat eu ca am joc pe aici zice el. Intram! Ala in fata cu lanterna si noi dupa el.Parea sa fie familiarizat cu locul pentru ca se misca destul de repede.Eu in cap aveam doar prima dreapta ,a doua stinga apoi iar dreapta...si bine am facut pentru ca dupa ce a facut dreapta din nou a stins lanterna... :lol: Am retrait cosmarul din copilarie...Intunericul si linistea aceia...intr-o fractiune de secunda am tras-o pe fata in spatele meu,m-am aplecat si am gasit o bucata de caramida sau beton pe jos pe care am strins-o in mina hotarit sa crap capul cui se apropie de noi. Prietena a dat sa tipe si am strins-o de mina sa taca.Asteptam in liniste si ascultam.As putea sa jur ca tipul acela mai era cu cineva acolo...am stat asa poate 10 secunde incordat si hotarit sa-l omor pe cel care se apropie de noi...apoi am dat inapoi pas cu pas in bezna pipaind peretii cu mainile si numarind indiciile pe care le memorasem pe drum. Am iesit destul de usor si repede galbeni ca ceara amindoi.Apoi am fost furios si l-am asteptat p-ala sa iasa! Zadarnic...

Atunci a fost ultima oara cind am calcat pe acolo,acum am tot auzit ca sint inundate de nu se mai poate intra nici pina la primul nivel.Mai bine zic eu... Pericole nu erau,nu cadea tavanul,nu erau gropi,exceptind puturile de munitie cum le zic eu,sau ce dreak erau,dar din cite imi aduc aminte eram prea mici sa cazi prin ele.Doar sa te ratacesti pe acolo sau sa mori de frica...La virsta aceia era palpitant dar oricum sint doar niste hrube igrasioase si nimic palpitant.

In ziua in care a fugit nea nicu am plecat si noi in oras,eu si prietenul meu.Eram pusti si nu pricepeam noi prea multe,dar ne saturasem de mizeria comunista...Pe drum tot felul de indivizi care cred eu ca erau securisti,agitau lumea.Se trage la universitate haideti mai! La televiziune fratilor,mor ai nostri! si tot asa ghidau masele spre locuri din Bucuresti. De fapt se tragea pe dracu ca au tras dupa ce i-au strins acolo.I-au minat ca pe vite la abator.

Eu si prietenul meu am ales sa mergem in Primaverii,sa vedem si noi vila lui Ceausescu.Am intrat acolo si carau unii in draci covoare ,tablouri si tot felul de lucruri.Sinnt ale noastre fratilor ziceau,ale poporului,le punem bine! Noi creduli nu ne-am atins de nimic de pe acolo,mai tirziu ne-am dat seama ca furau aia...Inauntru nimic senzational,totul mai dichisit,normal ca doar era conducatorul!Apoi am vazu la Tv ca cica avea baterie de aur la cada,candelabre de aur si alte prostii.Avea un drak ca am fost acolo si le-am vazut,erau tot de urbis nichelate si mai dichisite puti dar in nici un caz de aur...niste candelabre de alama,stiu sigur si asta...ma rog asta e alta poveste,dar interesant e ca din vila coborai in subterane.Am intrat si noi.Mai fratilor tunele dichisite cu marmura pe jos,aplice,gresie pe pereti,de vreo 2,5 m latime/ 2,5 inaltime.Curatenie ca la spital,din loc in loc usi ca la submarin cu incuietori din acelea cu roata,cu garnituri de etansare...vai de capul meu,am ramas trasnit.Oamenii care lucrau acolo ne-au spus ca astea sint pentru trafic pietonal ca sa spun asa,dar ca sint altele mai mari pentru masina si ca tot Bucurestiul e plin de ele.Chiar la un moment dat ne-am orit la un nod de drumuri si ghidul ne-a aratat o multime de usi inchise etans si ne-a explicat ca aia duce la herastrau,aia la floreasca ,aia la drak...ca nu ne venea sa credem! Si pe urma ne-a aratat buncarul de sub Primaverii! Buncar e impropriu spus totusi.Am trecut de a serie de usi groase de juma de metru,cu etansare su toate cele,dar v-am spus curatenie si lumina,bec totul,vopsit in alb.Inauntru o camera de comanda pentru Ceausescu cu telefoane,televizor,radio si tot ce-i trebuia sa conduca tara de acolo in caz de ceva...Totul separat complet fata de exterior.Aparat de produs aer,de filtrare,de apa de tot ce vrei...Era imensa incaperea,erau apoi camerele de locuit,bucatarie,o camara imensa plina cu tot felul de conserve,camera frigorifica,grup electrogen,bai,etc.Spuneau oamenii care lucrau acolo ca daca intra inauntru,un an de zile putea sta acolo fara probleme cu tot personalul care se ocupa de instalatii.Buncarul era facut sa reziste la orice arma cunoscuta pina la acea vreme,inclusiv bomba atomica. V-am spus era senzational! Parca eram in alta lume. Am fost acolo amindoi si am vazut cu ochii nostrii nu din auzite sau povesti!

Tot in Voluntari tatal unui prieten de-al meu,acum 60 ani cind s-a mutat acolo,pe un loc gol(fusese cimp)cind a sapat wc-ul a dat de caramizi,a spart si a dat de un tunel spunea el,mare de treceai cu masina! I-a fost frica si a astupat totul la loc mutind groapa de wc in alta parte!

Apoi ultima chestie in Pipera vizavi de scoala americana,parca,pe vremea aceia nu era nimic pe acolo,la marginea padurii ma plimbam cu bicicleta.La un moment dat am intrat si eu intr-un desis ca omu mai rusinos asa din fire...La vreo 20m de sosea. Mi-a atras atentia o movila de pamint si m-am dus sa vad ce e.Era groapa in mijloc,ca un fel de canal cu scara,iar jos intr-o laterala o usa asa cum am vazut in primaverii etansata si se vedea ca e tapana si bine inchisa.Problema e ca era inundata de se vedeau doar 2 palme din ea,restul era in apa.

 

Asa ca in concluzie ce e hruba si neinteresant a fost trecut cu vederea,puse eventual niste usi de tabla si un lacat,iar inauntru sobolani si mizerie! Ce a fost bun va spun eu ce e pastrat si pazit iar de ajuns acolo nu cred eu ca aveti sanse cu ranga si tirnacopu'! La ce usi am vazut eu...Ce aliaj spuneau oamenii aceia ca au... :) Cica aia a fost si frica lor,sa nu intre acolo ca era jale,nu puteau sa-l mai scoata! Asa ca l-au mintit ca subteranele sint in mina manifestantilor si solutia de salvare este elicopterul!

N-am cuvinte sa va spun ce lux am vazut eu acolo jos,ce minune de tehnica pentru vremurile acelea.Banuiesc ca se puteau si inunda colidoare sau bucati de tunel cum spunea cineva mai sus.

Scuze daca am mai luat-o pe aratura sau am mai facut greseli,scriu in graba si pe bucati pentru ca nu prea am timp!

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, fratzilor vreti tuneluri?

veniti in Oradea Mare, ca e plin de ele incepand de la vechiul muzeu ,din pivnita ,pana dracu'stie unde dau alea, cica in vreo sapte iesiri la vreo 20 de km pe la Cetariu sau chiar la vechea cetate a lui Menumorut!

 

Iar in rest, chiar in parcarea lui Eminescu, paralel cu Crisul Repede,care au legatura cu Cetatea din Oradea, am inteles ca municipalitatea ar dori sa faca parcare subterana ,dar se tem de infrastructura plina de astfel de tuneluri!

Cei ce cunosc Oradea stiu ca, ceva vreme in urma in zona Biserici cu Luna una din macarale s-a "scufundat "si abia i se vedea varful! :) iar acolo jos era un tunel cu bolta de caramida imens!

Deci..........., cine-i decis de o aventura...................................Oradea nu-i chiar atat de departe! :moto: :moto: :lol:

si eu sint din oradea ce ai zice sa ne strangem mai multi si sa mergem pe acolo?? numa sa ne luam si cateva bate de basbal ca am auzit multe :nono: nu sti ce gasesti sau pe cine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei din bucuresti, in afara de tuneluri mai sunt o droaie de cladiri vechi de bantuit.Eu sunt fan spitalul Filantropia de pe Dr Felix.

Am avut niste experiente cool acolo.Sa te pilesti inside si sa uiti pe unde sa iesi.Are si tuneluri subterane, si mese de disectie,morga si tot ce-i trebuie.Plus ca bonus poti sa faci zgomot mare si sa intre jandarmi sa te caute!Am facut de cateva ori cat&mouse hard core.Te prind=te rup.Eu am scapat .

Se intra super usor de pe Dr. Felix pe unde sunt rulouri de lemn(le ridici).Ajuta o masina pt escaladat ca e cam sus geamul la starda.

Am auzit ca e cool sa intrii in hotelul ala de la sora(gara).Cred ca Dunarea ii zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplauze pt. Andrei Silvaseanu , scriitor domne' , nu altceva , si fara misto. Mi-a placut mult ce a scris , parca citeam o povestire , ceva , parca nu-i realitate , desi eu cred ca este. Chestia cu tunelele sau cu tunelul care uneste cazamatele se vede ca-i reala , in povestire apar niste batrini care spun de chestia asta si am auzit si eu din alte surse. Cica toate cazematele ar fi unite cu un tunel circular care ocoleste Bucurestiul pe sub pamint ( normal , doar e tunel). Ideea este ca eu am umblat prin fortul de la Magurele de mi s-a acrit , dar de cel mai jos nivel nu stiu daca am dat. Linga fortul "public" mai este unul , luat de armata , deci imposibil de cercetat. Chestia este ca tunelul din fortul public se infunda pe directia fortului MAPN. E un zid de beton si char daca il spargi (cu ce ?) , intri peste aia in cazarma si e nasol rau. Dar daca este un alt nivel , mai jos si daca acel nivel are intrarea astupata ? Ceva este cu tunelel astea dar poate ca nu avem noi resurse pt. a le cerceta in amanunt. Eu unu' , cu liberul meu mereu lunea sigur sint in pana de timp. Totusi mi-ar place sa citesc de cineva care a rezolvat misterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INCA N-AM CITIT TOATE POSTURILE DAR SCRIU CA SA NU UIT CE AM DE ZIS.

 

AM FOST LA O CETATE PARASITA DIN MAGURELE, FOST CENTRU DE TORTURA DIN A2-LEA RAZBOI MONDIAL. ARE 8 NIVELE SUB PAMANT, DAR PE LA AL 3-LEA NIVEL NUMAI AI AER, BINE NOI AM INTRAT CU TORTE CONFECTIONATE DIN CRENGI, CARPE, MOTORINA. AM INTELES CA PE ACOLO SE POATE AJUNGE LA CASA POPORULUI SI LA DEPOZITELE DESPRE CARE SE VORBESC IN PRIMELE POSTURI. ACUM NUSH DACA ARE CINEVA CURAJ SA SE RISTE SA MEARGA ATAT NESTIIND DRUMU SI NEAVAND NICI MACAR O HARTA. CHESTIA E CA LA INTOARCERE NE-AM CAM CHINUIT SA IESIM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De intrat e usor , de iesit e si mai usor , daca te organizezi putin ( semne pe pereti cu creta , elementar in orice spatiu necunoscut si imbirligat). Cit despre aer , asta-i alta poveste , nu vad de ce nu ar fi aer , dar cine stie , totul este posibil. De mers cred ca se gasesc amatori , eu ma numar printre ei , chestia e sa avem si niste amanunte , amplasament exact si alte chestii. Eu nu am auzit de tunelele astea si nu a zis nimeni de ele pe forum , oare nu au legatura cu fortul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma risc , nu ma risc , ideea este sa zici exact unde e , ca fiecare are informatiile si experientele personale poate le comparam. Si eu am bintuit prin fortul ala de mi-a venit acru si mare lucru nu am gasit. Sa fie vorba de alta locatie ? Mai este undeva , ceva ? Daca treaba se verifica normal ca ma risc , ca de fapt singurul risc este doar sa nu gasim nimic de cercetat. In rest ma risc la tot ce tine de tunele , mers prin apa si alte activitati specifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mare parte din Constanta este construita pe o retea de catacombe si tuneluri...Din ce mi-a povestit taicamiu de cand era el ciutan unul din cele mai lungi tuneluri incepea pe terenul unde acum este construit Brick-ul lui Mazare si se termina tocmai jos la Poarta 2..Cica se jucau ciutani fiind legati iintre ei cu funii sa nu se piarda si inarmati cu lumanari si uite asa traversau orasul.La un mom dat a fost inkis pt ca ar fi murit careva pe acolo dupa ce s-a surpat nush ce perete peste el....Istoria Constantei este fantastica ce-i drept si multe edificii subetrane dateaza chiar si dinaintea erei noastre..De exemplu sub actualul hotel Ibis exista si azi si poate fi vazuta cea mai importanta basilica crestina de pe teritoriul intregului judet..Din aceasta se mai pastreaza doar 40 % datorita armatei care a tinut mortis sa isi faca hotelul acolo ...Este f aproape de Primul zid de incinta al cetatii Tomis...Langa restaurantul Zorile de pe faleza se poate observa un soi de casuta ..O constructie de vreo 1,5 m inaltime ..In ea se afla in stare de conservare un mormant de secol 2-3, sub liceu Eminescu tot in peninsula exista de asemenea o basilica antica uneori accesibila asta depinzand de starea de spirit a directorului liceului in cauza..Jos la poarta 2 exact sub actuala statie 51 a fost exista cea mai mare basilica din judet..Daca ajungeti in Constanta vreodata vizitati Edificiul Roman cu Mozaic este imediat langa Muzeul de Isorie si Arheologie Constanta (nici pe asta nu trebuie sa il ratati) sau dati-mi un PM inainte si am sa va insotesc prin oras.Si daca aveti drum prin Mangalia treceti si pe la hotel President.Sub el a fost descoperit un mormant de secol 3-4 cu in inventar extraordinar, iar ceea ce a uimit cel mai mult a fost nivelul de conservare in care a fost gasit..Din cauza faptului a a fost inkis etans atatia ani in momentul descoperiri era vizibila pana si urma de cenusa a candelei aprinsa cu atatea secole in urma..Mormantul este accesibil si impresionant.....Sper numa ca nu v-am plictisit, dar ca studenta la istorie ce ma aflu nu puteam sa nu intervin.Oameni buni inteleg cu toata fiinta mea sentimentul care va anima in cautarea acestor catacombe dar istoria noastra nu incepe nici la Ceausescu nici la Vladimirescu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

Si la noi in severin sunt niste tunelurii d`astea si chiar planificasem o intrare cu niste prieteni.. problema e ca aici nu stie mai nimeni despre ele.. sau nu vor sa-ti spuna(astia mai batrani care ar trebuii sa stie)

Tot ce am aflat pana acum e usa p unde se intra.. dar e ingropata pe jumate in pamant si s`ar cam observa daca se gasesc vreo 3 nebuni sa sape .. si ca ar data de pe vremea comunismului.. nu stiu exact pt ce au fost facute..

aaa.. stie cineva daca se poate obtine ceva aprobare sa intrii acolo.? ca e aiurea cu usa aia.. nu prea poti sa sapi fara sa t vada gaborii..

 

 

 

Ti-am dat pm sunt curios unde e usa aia :)

 

--- Mesaj completat în 15 Aug 2007 03:46 -------------

Care-ati vazut "Second in Command" cu Van Damme? Scenele cu impuscaturile prin subteranele alea au fost filmate la fortul (antiaeriana) din Mogosoaia. Nu ma pricep la asa ceva, dar a fost interesant sa bantui pe-acolo. Si cei de-acolo vorbeau de tuneluri mari pe sub pamant si treburi d-astea "classified". In spatele acestui amplasament e o baza militara. M-am speriat cand am vazut cati oameni erau acolo: mai mult de 10 soldati amarati nu cred sa fi fost in total..... :-)) I-am intrebat daca se poate vizita "antiaeriana" aia asa, de placere. Si-mi zic aia: "Dai si tu o bere la cine-i de paza atunci si poti sa faci ce vrei!". Asa ca....aviz amatorilor: sa va duceti plini de bere ! :moto:

 

Iarasi 2 locuri ciudate pe care le-am vazut. Nu stiu cata legatura au cu subteranele bucurestilor, dar sper ca nu se supara nimeni ca amintesc de ele aici: 01) Temnita din localitatea Doftana (e spooky rau de tot!) si 02) O biserica in paragina, la o oarecare distanta de cimitirul Giulesti - Sarbi. Ce-o cauta biserica aia in mijlocu' campului......habar n-am. Tare ciudat... Vreti mai multe detalii despre ea? Don't hesitate to contact me!

 

A.....si inca un loc super-tare pe care l-am vazut, numai ca nu mai stiu acuma esxact unde era (va spun maine).....stiu doar c-am plecat cu trenu' din Gara de Nord si am mers destul de mult paralel cu Dunarea (Dunarea era pe stanga) si la un moment dat pe o insulita in mijlocu' apei ... un fort de toata frumusetea, mare rau de tot !

Cine-a-nvatat mai multa carte ca mine, stie de ce spun.

Cine nu, asteptati coordonatele ! :lol:

 

 

Fortu ala mare de spui tu e cetatea de pe insula Ada-kaleh de pe Dunare , folosit inainte de 1989 de comunisti , aveau fabrici de confectii acolo oficial , acum este folosita de graniceri

Editat de TheBreaker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va spun ca forturile nu au nici o legatura cu subteranele Bucurestiului si chiar daca au avut vreodata acum in mod sigur este impracticabila.

Legat de cele de sub Bucuresti unele sint in mod sigur folosite si la ora actuala,altele nu,dar in mod sigur sint protejate de usi inchise si apartin cuiva! Oare daca sinteti prinsi nu se numeste intrare prin efractie? Ca sa nu mai spun ca daca cineva va crapa capul prin catacombele acelea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Efractie , un cuvint mare . Nu a zis nimeni ca ne intereseaza tunelele cu usi inchise , alea sint renovate , frumoase si apartin cuiva. Interesul se indreapta spre tunele murdare , vechi si intunecoase , evident necercetate si virgine. Alea sint misto , ai senzatia ca esti primul care le cerceteaza si te astepti sa descoperi mari mistere.

Cit despre datul in cap , e putin cam greu , desi nu imposibil. Sa zicem ca nu sint usor de pacalit , de speriat si de doborit. Plus ca daca ma duc undeva , ma duc pregatit , si briceagul nu iarta. Asta nu ca sint criminal , ci doar precaut. Am zis ca am 39 de ani ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...