Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e un tunel interesant la opera,intrarea este langa niste boscheti,betonul este spart si se poate intra,daca vreti sa explorati echipativa cu cizme de cauciuc deoarece este apa de 20 de cm si tuburi cu oxigen :)

altu care nu citeste , 2 posturi mai sus de tine te lamureai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Unul dintre cele mai frumoase topicuri,sunt total de acord,am cizme din alea pana la genunchi de cauciuc,casca de miner,lanterna,piaggio,ne echipam si mergem :ok: ,doar in Bucuresti :eek: imi spuneti si mie pe un PM,daca mergeti pe undeva,as fi interesat...imi place sa merg in locuri infricosatoare :D

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai e nimeni interesat , gata?

 

Eu sint interesat in continuare. Am mai mers prin unele locuri semnalate aici in recunoastere, dar nu e nimic demn de bagat in seama.

Intre timp m-am dotat si cu o lanterna Maglite cu LED care are o durata de functionare de multe zeci de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca tare interesanta e povestea asta. Citesc de azi dimineata imediat ce ma mai eliberez de treburile de la birou. In acest moment am ajuns la pagina 20, care dateaza din Nov - 28 - 2006. Tare sunt curios unde s-a ajuns pana la urma. Cred ca voi avea o mare deceptie daca nu s-a mai intreprins nimic. A trecut aproape un an de cand s-a lansat acest topic...

 

In alta ordine de idei... Promit sa nu raspund la notificarile ce vor veni pe mail, decat dupa ce parcurg tot topicul. Pana la data de mai sus, Lil Debul promitea ca se baga sub pamant... Salutare omule, datorita tie azi dimineata mi-am modificat "tipul de motor" din avatar ! :eek: Mi-ai devenit super simpatic hombre !

 

In fine... Devine din ce in ce mai interesanta povestea. Am si salvat pozele cu intrarile in tunel plus cele "facute" cu Google Earth. Cred ca este pentru prima data in istoria mea forumistica, cand am fost dispus sa citesc atatea pagini, ca doar ma pasionau si pe mine astfel de povesti inainte si imediat dupa revolutie... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Casa Scanteii pleaca un tunel spre Piata Victoriei. Mare. Pleaca din buncarul ALA de sub Casa Scanteii, nu stiu insa unde duce. E mult prea mare ca sa fie un banal tunel de evacuare din buncar, si e destul de bine ferecat.

 

asta s-a explorat pana la urma? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonnn, am citit tot. Absolut tot.

 

Ma intreb de ce oare Tazzy nu mai posteaza... I-a rugat pe admini sa-si stearga contul ? In fine, probabil nu mai vine pe aici din motive de securitate... Inteleg... Ce nu inteleg, este poza de mai jos. Pe la pagina 20 si ceva, nu mai retin, am gasit o poza facuta in tunelul / buncarul de la Opera facute de Rogo si / sau H3llrider. Sper sa nu ma insel... Dupa cum am spus si mai sus, am salvat toate pozele de la acest topic, in speranta ca ulterior, cum ma mai eliberez, ma pun pe studiat problema, dar am dat de acest panou plin de "mufe" si de etichete cu nume de strazi. Nu mica mi-a fost mirarea, dupa ce am mai accentuat un pic culorile, sa descopar 2 strazi din cartierul Berceni si inca cateva din sectorul 5, mai exact, zona Giurgiului / Trafic Greu... :eek: si aici ma refer la Scoala Tronpetului, care si ea figureaza pe una din etichete...

 

Am incercuit special Str. Lamotesti, pe care am stat timp de 24 de ani si Str. Nitu Vasile, undeva in vecinatate, pe unde trec liniile lui 76 si 381. Cei din Berceni pot confirma ca acele strazi se afla in acest cartier ! Repet, nu inteleg ce cauta panoul ala acolo... Nu vreau sa ii acuz pe cei 2-3 baieti care au riscat sa intre in buncar, insa pun o intrebare...

 

Sunteti siguri ca ati fost la Opera si nu in alta parte ???? :ok:

 

Nu dau cu parul, am intrebat doar. Stiti foarte bine dragi bucuresteni unde este Opera fata de cartierul Berceni. Poate acel panou chiar reprezenta la un moment dat un centru de "ascultare" / de comanda al celor de la SRI. Poate chiar ati facut o super descoperire iar eu acum arunc vorbe goale si risc sa ma injure lumea de pe aici, insa... repet... pare foarte ciudata asocierea dintre strazi cu locatia unde panoul a fost gasit > buncarul din zona Operei... :D

 

Asadar, aveti mai jos pozele...

post-22957-1192794666_thumb.jpg

post-22957-1192794674_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonnn, am citit tot. Absolut tot.

 

Ma intreb de ce oare Tazzy nu mai posteaza... I-a rugat pe admini sa-si stearga contul ? In fine, probabil nu mai vine pe aici din motive de securitate... Inteleg... Ce nu inteleg, este poza de mai jos. Pe la pagina 20 si ceva, nu mai retin, am gasit o poza facuta in tunelul / buncarul de la Opera facute de Rogo si / sau H3llrider. Sper sa nu ma insel... Dupa cum am spus si mai sus, am salvat toate pozele de la acest topic, in speranta ca ulterior, cum ma mai eliberez, ma pun pe studiat problema, dar am dat de acest panou plin de "mufe" si de etichete cu nume de strazi. Nu mica mi-a fost mirarea, dupa ce am mai accentuat un pic culorile, sa descopar 2 strazi din cartierul Berceni si inca cateva din sectorul 5, mai exact, zona Giurgiului / Trafic Greu... :eek: si aici ma refer la Scoala Tronpetului, care si ea figureaza pe una din etichete...

 

Am incercuit special Str. Lamotesti, pe care am stat timp de 24 de ani si Str. Nitu Vasile, undeva in vecinatate, pe unde trec liniile lui 76 si 381. Cei din Berceni pot confirma ca acele strazi se afla in acest cartier ! Repet, nu inteleg ce cauta panoul ala acolo... Nu vreau sa ii acuz pe cei 2-3 baieti care au riscat sa intre in buncar, insa pun o intrebare...

 

Sunteti siguri ca ati fost la Opera si nu in alta parte ???? :ok:

 

Nu dau cu parul, am intrebat doar. Stiti foarte bine dragi bucuresteni unde este Opera fata de cartierul Berceni. Poate acel panou chiar reprezenta la un moment dat un centru de "ascultare" / de comanda al celor de la SRI. Poate chiar ati facut o super descoperire iar eu acum arunc vorbe goale si risc sa ma injure lumea de pe aici, insa... repet... pare foarte ciudata asocierea dintre strazi cu locatia unde panoul a fost gasit > buncarul din zona Operei... :D

 

Asadar, aveti mai jos pozele...

 

sigur acolo am fost. sub opera de la eroilor. io ma gandeam tot asa la un panou de comunicare cu alte locuri asemanatoare. cel mai misto acolo era un panou ca acelea cu exit la usi , numai ca pe asta scria alarma: biologica , atomica , si inca cateva.

 

--- Mesaj completat în 19 Oct 2007 15:12 -------------

asta s-a explorat pana la urma? :(

si ai idee pe unde este buncarul ? da este relativ accesibila intrarea in el si nu este folosit de sri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remember psotul meu de mai devreme ? Ok, daca da, atunci hai sa va spun ce am aflat, daca nu, atunci va invit mai intai sa cititi mesajul meu de mai sus si apoi sa reveniti la mesajul de fata...

 

Dupa ce m-am mutat din Str. Lamotesti, am locuit o vreme la soacrii, pe st. Resita, in bl. 51. Acum stam tot in zona, insa intr-un apartament mai mare, dar nu asta are importanta... insa in blocul 51 de pe str. Resita, a stat ani de zile sotia mea si socrii.

 

Acum sa va spun ce am aflat ref. la tunele... De unde stiu ? Chiar de la sotia mea careia in weekend i-am povestit in linii mari toata povestea cu tunele din Bucuresti. A ras un pic si mi-a spus ea mai multe... :ok:

 

Socrul a lucrat inainte de revolutie in armata, mai exact in aviatie si avea oarecum acces la anumite informatii, motiv pentru care a aflat la un moment dat ca la subsolul blocului 51, in care ei locuiau si unde am aterizat si eu prin 2000 dupa casatorie, era un nod de tunele. Chiar el povestea sotiei mele, copil fiind la acea vreme ca la nivelul 2 al subsolului a gasit paturi pliante, masti de gaze si un tunel care ducea undeva.

 

Daca va uitati pe harta, o sa vedeti ca intre Str. Lamotesti si Str. Resita unde se afla blocul 51, nu sunt decat cateva sute de metri, mai exact 5 minute de mers pe jos. Eu stiu zona, ca doar am copilarit acolo. Asadar acum se explica eticheta din bunkerul de la Opera pe care scria Str. Lamotesti. Ceva-ceva se afla si in acea zona din Berceni si nu m-as mira sa aflu ca cele doua blocuri comunica intre ele. Ma refer in cel in care am locuit eu si cel in care au locuit socrii, ulterior si eu, Bl. 51.

 

Ca fapt divers, pe terenul viran din vecinatatra bocului, mai exact din intersectia dintre Str. Huedin si Resita se afla o gura de acces in subteran, pusa ani de zile pe seama canalizarii. Tind sa cred ca se poate intra si pe acolo in caz ca locatarii blocului 51 nu trebuiau sa afle si de accesul prin subsol, descoperit si "testat" de raposatul meu socru.

 

Aveti mai jos si o harta luata de pe Wikimapia...

 

Voluntari, ceva ? :eek:

 

P.S. Cine stie cate mai cunoaste nevasta-mea dar nu vrea sa-mi spuna... :D

post-22957-1193035644_thumb.jpg

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare placere stimabile. Ca si asa a dat frigul ... trebuie sa facem ceva :ok:

 

Dar tare mi-e ca gasim un simplu adapost antiaerian cu o intrare auxiliara. In schimb poate e mai bine conservat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot "verificam" (eu si Ipman) pe mesneger de vreo 2 ore :D si se pare ca prea mari sanse sa intram in acel bloc nu sunt, decat cu ceva tupeu... Administratorul de acolo pe care-l mai stiam, acum e pe la parnaie pt delapidare sau daca nu este, prea bine nu a ajuns dupa ce s-au gasit 900.000.000 lei lipsa prin 2004 dupa ce ne-am mutat. Inca un aspect destul de demn de luat in seama, este ca primul nivel al subsolului blocului 51 este curat ca in palma, mu;ti vecini aveand inchiriate acolo boxe pt muraturi si alte rahaturi. Usa este ichisa. Si poate cel mai grav este ca juma' din bloc inca mai lucreaza in MApN sau MI, pt ca blocul a fost dat in folosinta in anii '70 angajatilor din cele doua ministere... Deci e cam cu dus si-ntors... Poate doar daca se va intra din exterior unde este canalizarea... Exista niste dale din beton cu capac in zona... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mit ;). Si am auzit acelasi mit si in Cluj si in Baia Mare. V-ati gandit ce resurse erau necesare pt a face o retea subterana de tunele ??? ..mai ales la ce distante sunt in Bucuresti.

Mult mai plauzibil ar fi sa fie intr-un oras care a fost cetate medievala.. dar oricum... slabe sanse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

H3llriderr, stai calm, asta este o problema care apare pe orice forum din lume. Exact, ai citit bine. Nu este tipic romanilor. Ah, ca romanii-s mai carcotasi de fel, este partea a doua, dar ai sa razi... si p-afara este aproape la fel.

 

Acu' vreo 3 ani un admin si totodata propietar al unui forum din nordul Europei unde se vorbea numai engleza, si-a inchis "portile" intr-o buna zi, astfel ca pe prima pagina a forumului (si singura, de fapt ultima)... ;) era postat un mesaj de genul:

 

"Cand veti invata sa va respectati colegii de forum, sa nu va mai injurati de toate cele si mai ales cand veti citi inainte de a posta, voi da drumul la forum. Promit. Astept pe mail argumente solide sa redeschid forumul."

 

Frumos, nu-i asa ?

De altfel prima regula de baza a oricarui forum este "Citeste inainte de a posta !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...