Sari la conținut

Indicator de benzina traditional, lateral


Doctoru
 Share

Postări Recomandate

Salut. Uitandu-ma la American Chopper am vazut ca cei de la O.C.C. au facut un bobber cu indicator de benzina traditional, lateral. Ar da bine si pe unele comuniste, sau cel putin pe cele modificate, dar nu stiu daca s-ar merita la noi in tara, cred ca s-ar fura la benzina din rezervoare prin aceste sisteme. Uite si poze cu un kit.

post-70959-0-38981600-1357478004_thumb.jpg

post-70959-0-55255200-1357478007_thumb.jpg

post-70959-0-48690300-1357478029_thumb.jpg

Editat de Doctoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e noutate, a făcut și @mas_oyama la rezervorul lui așa ceva. Apoi, ce te face să crezi că nu e la fel de simplu de șutit benzina pe la robinet? Eu n-am pățit-o pînă acum să mi se fure benzina din rezervor, curge ea singură... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Prea complicat.

Mai simplu, zic io, pe lateral, o tăietură cu flexul cu o pînză lată de vreun centimetru, apoi lipit ceva plexiglas transparent rezistent la benzină, cu ceva silicon sau răşină rezistentă la benzină. Şimplu şi chiar mai elegant.

 

Da' nu-i mai simplu de privit cu lanternuţa brichetei prin buşonul rezervorului?

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau cu bricheta direct :crack:

 

Mie nu mi se pare cine stie ce realizare dpdv estetic. E mai interesant de adaptat un senzor, macar sa iti arate cat mai ai un pic in rezervor, sa stii cand alimentezi, asa aveam la pegaso. Iar asa, rezervorul ramane curat, inventia vine sub rezervor si un led e plasat undeva convenabil, poate in bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun lucru e sa ai rezerva functionala si sa sti cat poti merge pe ea.

Aspectele artistice ale unui indicator de soiu ala ? depinde de gusturile fiecaruia

Aspectele practice ? in mers nu il vezi, e ceva ce se poate sparge sau rupe mai ales daca trantesti mobra, etc.

 

Cine isi stie motoreta poate sa spuna cata benzina mai are in ea dupa cum se aude cand o clatini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. unele modele de mobrã,existã busonul rezervorului,cu indicator de nivel.Are prins de el un lãntzisor, cu un plutitor.M-a interesat si pe mine subiectul ãsta,asa c-am cãutat si-am gãsit chiar un kit universal,format din sondã de nivel+cesuletz indicator.

http://www.ebay.com/itm/330729883276?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Costã cam 75 $,cu transport cu tot. Nasol cã trebuie tãiat un capac în rezervor,pe unde se bagã sonda.

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

eu nu vad utilitatea unui dispozitiv de genul asta, cata vreme iti stii consumul mobrei si mai ales poti oricand deschide busonul: benzina e vizibila si fara bricheta... :-)

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao
la majoritatea comunistelor benzina se vede cu ochiu' liber pana la ultima picatura.

 

si nu numai la comuniste! :-)))

 

dispozitivul e o fitza, in opinia mea. are mai multe dezavantaje decat avantaje, mult mai multe. coplesitor mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU
cata vreme iti stii consumul mobrei

 

Haha, la IJ în particular, şi chiar la motociclete în general, îl poţi doar estima ;) ce te faci cînd nu-ţi merge kilometrajul şi nu ştii cît ai mers? Ce te faci cînd uiţi cîtă zamă ai pus? :)

 

Oricum, da, la moto te uiţi prin buşon şi vezi cît mai ai... chiar pîn la ultima picătură. Asta, am descoperit-o chiar din prima săptămînă de deţinere de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao
Haha, la IJ în particular, şi chiar la motociclete în general, îl poţi doar estima

 

la Ij in particular il poti doar estima, da; la motociclete, in general, consumul il stii cu exactitate. Cam asa e la motociclete, Vulpoiule...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha, la IJ în particular, şi chiar la motociclete în general, îl poţi doar estima ;) ce te faci cînd nu-ţi merge kilometrajul şi nu ştii cît ai mers? Ce te faci cînd uiţi cîtă zamă ai pus? :)

 

Oricum, da, la moto te uiţi prin buşon şi vezi cît mai ai... chiar pîn la ultima picătură. Asta, am descoperit-o chiar din prima săptămînă de deţinere de moto.

daca uiti cata zama ai pus sau nu stii cat ai mers meriti sa impingi :D

si rezerva te scoate din kko + nu te opreste nimeni sa te uiti pe gaura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

...şi ce-i culmea ironiei, chiar azi am trecut pe lîngă IJ şi mi-am amintit de discuţa asta; în secunda 2 am şi dibuit un loc excelent de amplasat o fantă transparentă, care să fie şi protejată şi să fie şi foarte vizibilă, chiar din mers ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vai ,vai,vai!Cita tevatura! De parca nu sint Peco-uri destule!Hai sa ne complicaaaam!

Cati dintre voi ati prins 5 litri benzina tranzit,la un drum ceva mai lung, daca nu erai din judet,primita si aia daca dadeai o atentie,Cozile la Peco pt 20l lunar,daca aveai masina? Luati-va rezerva!!Din Satu Mare la Tg Mures cu Hoinarul aveam 2 canistre de 10 l legate cu sfoara de telescoapele spate,+cumnatu-meu+bagaje.Ca nu se stia de primim benzina pe drum.

Nu sinteti normali,bani sa fie ca benzina este peste tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...