Sari la conținut

MITING PT MOPEDISTI MAINE IN PIATA CONNSTITUTIEI ORELE 12-14!


motorita
 Share

Postări Recomandate

Si eu sunt pentru introducerea permisului, dar, dupa parerea mea, oamenii astia, cei care au atestatul, cam au dreptate.
Adica ei au cheltuit odata pentru obtinerea atestatului, si-au dobandit dreptul de a conduce un moped pe drumurile publice, iar acum, buf! se schimba legea.
Ca si cand eu, staul roman, decretez ca de maine nu se mai pate conduce motocicleta decat daca ai categoria D.
Ia sa va vad, nu ati pune de un miting?

Au cheltuit 50 ron si apoi sa mearga dupa "hartie"

Cei care au fost cu adevarat si au facut legislatie nu cred k sunt speriati de examen, singurul fapt deranjant este plata scolii

Nu toti is permit sa plateasca banii pt scoala in prag de iarna.

Legislatie stii, traseu stii k doar de aia ai atestat, categoria este aceeasi, go si da examenul

 

Sala este pt toate categoriile +/- cateva diferente, traseul tot pe doua roti il dai

 

Si daca ar costa atestatul asta 2 lei, e vorba de banii mei, pe care statul mi-i fura procedand astfel.

Pe de alta parte, e corect ca toti participantii la trafic sa aiba un permis.

Probabil va urma obligativitatea permisului pentru biciclisti, mame care imping carucioare si, de ce nu, pentru pietoni.

Pentru unii (multi la numar) chiar ar trebui permis pt pietoni.

Mamele sunt "vehicole" nu "autovehicole" nu au nevoie de permis, nici sa circule pe drumurile publice, sa inventat trotuarul:))

 

Eu as fi chemat toti mopedistii la examen, (toti mopedistii cu atestat) pe baza atestatului sa poti da sala fara alte hartogarii si apoi traseul, cine trece primeste A1, cine pica se duce tata si face scoala, inseamna k a luat atestatul pe cartofi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ştii cât se bani costă un amărât de atestat? 100 lei. Şi pe care poţi să-l obţii fără a ştii măcar să numeşti 5 semne de circulaţie.
I

 

Prietene ... 100 de ron sunt niste bani... bine poate pentru tine sunt banii de cheltuiala pe o zi.

Este normal sa faci scandal cand astia schimba legile cum vor ei .. Bani pe atestat sau dus tot in buzunarul statului.

Daca la mitingul asta scot macar o reducere pentru scola este foarte ok

Si aviz amatorilor ... Sunt cel putin 30% in romania care si au luat permisele pe spaga + alti 10% care merg fara permis .

Si nu mai balacariti aiurea ca nu toti scuteristi sunt la fel slapi si maieu. Cred ca sunt destui cocalari si pe motociclete slapi si maieu si tatuaje la vedere ....fara casca si ochelari de soare

Nu am nimic impotriva sa bage permis este super ok

Daca politia isi facea treaba si se faceau dosare penale pentru cei fara atestat si amenzi pentru asigurare .... Nu mai circula nimeni cu 3 persoane in spate.

Deci generatia care sa suit direc pe 600 cm3 care nu au plecat de jos ... pe scuter , 125 , si asa mai departe .... Nu stiti decat sa aruncati cu pietre .....

Si scuterele au 2 roti si poate vor fi motociclistii de maine

Am fost salutat de motociclisti pe scuter (respect) si am salutat la randul meu

Eu unul salut pe toata lumea echipata corespunzator

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anunta te rog pe surse sa vina cat multi posesori cu atestatele rutiere la ei, sa vina maine Sambata ora 12:00-14:00 in Piata Constitutiei am primit aprobarea. Maine se strang semnaturi pentru o actiune in justitie.a nu vina cu scutere mopede sau tricicluri politia conform legi are sezonul inchis pt motociclete si scutere, accepta numai minimasinute. Cine vine cu scuterul sau mopedul risca sa fie amendat de politie, fiecare raspunde de faptele sale.

Eu cred ca singurul tau neuron, s-a internat la terapie intensiva avand dobitocita - cronica in stare terminala.

Nu ai nici cea mai mica idee despre ce vb... vb despre ce ai citit in filme sau vazut in carti!

Cred ca esti cel mai bun si concludent caz / exemplu legat de necesitatea dobandirii unei categorii ptr a va putea plimba pe drumurile publice, pe unde circula si oameni si alti conducatori auto care raspund penal fata de voi care nu aveti nicio treaba!

 

Habar n-ai ce drepturi si obligatii ai cand te deplasezi cu mopedul si in continuare ceri sa poti circula fara permis.

Iti recomand sa citesti art. 160 si 161 din H.G. 1391/ 2006, asta in ideea in care ai absolvit clasa a-2-a si ai cunostinte de citire si scriere.

 

Cat despre alte "subjecte" nimeni de pe acest forum nu cred ca are de ce sa-si mai bata capul cu tine sau clasa soiala pe care o reprezinti.

 

Bafta la adunare, mare lider, sper ca Jandarmii sa fie pe pozitii sa iti daea o amenda pe masura prostiei ce o etalezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fie intradevar o treaba serioasa asta cu permisele noi. Nu fusaraie cum a fost cu asa zisele atestate, care, cum a spus si un coleg mai sus, se "fac" imediat, pe 50-100 ron.

 

Pentru multa lume termenul de motociclist il include si pe ala care merge pe un scuter cu plasele de piata atarnate de ghidon, freza cu gel in loc de casca si la telefon in timp ce fumeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar,este nedrept intr-o anumita masura,ca dupa ce au dat banii pentru atestat,acum sa le spuna ca au dat acei bani degeaba..dar v-ati intrebat de ce s-a luat asceasta masura?nu cumva tocmai pentru faptul pentru ca s-a observat ca nu s-a rezolvat absolut nimic cu acel atestat,numarul accidentelor fiind acelasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor... vreau sa va prezint situatia mea si sa va dovedesc ca nu e greu .. chiar deloc.. sa obtii un permis

conduc scutere de 7 ani de zile de 4-5 ani cu atestat ... de cand a fost obligatoriu ....in octombrie 2012 m-am inscris la scoala moto ADI MOTO .. nah ca ii fac si un pic de reclama moka .. ca a fost de treaba si pe .....28 noiembrie am facut parte din ultima serie care a dat pentru cat A pe anul 2012 si am luat fara probleme din prima .. vb lu adi pe legislatia veche pana in 2012 tre sa fi retardat mintal sa nu iei traseul... poligonul.. in rest sala .. doar sa inveti ... atat .... tragi tare o luna de zile cu burta pe legislatie si chestionare si asta e .. in privinta banilor se poate plati lejer in 3-4 rate scoala .... si astfel de anul acesta voi merge pe scuter cu permis CAT A .. eu nu m-am mai complicat cu Am A1 etc.. pt ca oricum de anu asta Cat A se poate da doar daca ai 24 de ani ATENTIE !! ... si va trebuie o categorie din urma AM sau A 1 ....ca sa puteti sustine examenul pt cat A EXACT CA LA JAPONEZI :D .... adevarul este ca .. e pacat de toti pustii de 18 ani teribilisti care au avut bani de la mama si tata ... au facut scoala a luat CAT A apoi s-a urcat pe r6 hayabusa etc...si in mai putin de 2 luni a ajuns la 3 metri sub pamant eu zic ca noua legislatie este corecta fata de toti si nu face discriminari ... iar in privinta celor care au asa zisele "ATESTATE' de luna viitoare le pot pune in rama .. sau sa va stergeti cu ele la DOS deci ... concluzia ... daca ai microbul numit "2roti" in sange ...... tre sa muncesti pt el ca si toata lumea .... acum partea nasoala este ca procentul "slaparilor " care vor lua permisul cat A sau AM va fi foarte mic... problema este alta ..... buba asta cauzata de dobitocii care dau legi in contiinuare..... vor baga in frica persoanele ca si pana acum pe cei care au masini/motociclete acte in regula etc... in privinta eventualelor daune cauzate din vina jegosilor astia dar asta e TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL ..... respect tuturor motociclistilor ... si un an nou bun lipsit de incidente ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ motorosocsi uite unde se ascundea un rasist :)) ... nazistule HUUUUAAAA .... :)) adica ma faci slapar daca am cat A in buzunar si merg pe scuter de 50 :)) .. prietene ... platesc 8 LEi pe an impozit la scuter de 50 si bag 15 lei benzina pe SAPTAMANA sa ajung cu el dus intors de acasa la munca ... atat ma intereseaza ... vrei sa fiu si eu al dracu acum sa fac paralele intre motociclisti si scuteristi nici o problema

 

presupunem ca esti motociclist in toata regula

 

1- tu in octombrie bagi mobra in garaj eu merg si in decembrie si la 2 grade cu el pe strada in conditia sa fie uscat ... sau cel mult umed sunt protejat de carenaj la genunchi tu din pacate la 60 de ani o sa ai probleme cu genunchii

 

2 -tu te poti deplasa cu viteza mare .. dar eu ma pot deplasa aproape oriunde ... in trafic intens aglomeratie .. trotoar ... scari de blocuri si in zona IOR chiar si la etajul 8 in blocuri ...(multe blocuri din zona au lifturi de marfa :D perfect pentru urcat scuteru )

 

3 - in caz de pericol iminent tu dai drumu mai greu la 200-300 de kg de fier spre deosebire de 80 ale unui scuter

 

4 - consumul de benzina nu mai zic

 

5 - mestecatul in cutia de viteze...prea multe .. mai taie din ele dale dracu

 

6 - la drum lung pot sa ascult linistit muzica .. tu din pacate tre sa asculti motoru sa schimbi viteza

eu pot cara cu scuteru un pc cu tot cu monitor ;) ca sa nu o dau in taranisme ....cu tona de cartofi

 

7 cat te costa sa faci o reparatie capitala la motor in caz de defectiuni majore la setul motor.. ambielaj etc .. iti zic eu minim 400 euro ... reparatie ca la carte pe mine ma costa pana in 200 euro cu tot cu piese

 

 

pai ce dracu hai sa fim "rasisti" pana la capat ... nu tin eu partea slaparilor ..... si cretinilor care merg total aiurea pe scutere ma doare in cot de ei .. pe mine ma intereseaza de mine si atat .... cand vine vb de respect am cel mai al dracu respect pt motociclistii care sunt motociclisti pe bune ... nu motociclisti de forum ....acu 5 ani de zile mi s-a rupt cureaua pe dn 1 din 20 de motociclisti doar 3-4 au incetinit sa ma intrebe de sanatate le-am facut semn ca e ok .. iar restul majoritatea scuteristilor opreau sa ma intrebe de sanatate .. unul s-a oferit sa imi faca cinste cu un suc ca era cald... pana ajungea un prieten la mine cu o curea de schimb cam asa percep eu respectul celor pe 2 roti te rog eu motorosocsi nu mai ne baga pe toti in aceeasi oala ... ca op pot face si eu la adresa asa zisilor "motociclisti"

 

numai bine si respect ;)

Editat de scr33ky2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ motorosocsi uite unde se ascundea un rasist :)) ... nazistule HUUUUAAAA .... :)) adica ma faci slapar daca am cat A in buzunar si merg pe scuter de 50 :)) .. prietene ... platesc 8 LEi pe an impozit la scuter de 50 si bag 15 lei benzina pe SAPTAMANA sa ajung cu el dus intors de acasa la munca ... atat ma intereseaza ... vrei sa fiu si eu al dracu acum sa fac paralele intre motociclisti si scuteristi nici o problema

 

presupunem ca esti motociclist in toata regula

 

1- tu in octombrie bagi mobra in garaj eu merg si in decembrie si la 2 grade cu el pe strada in conditia sa fie uscat ... sau cel mult umed sunt protejat de carenaj la genunchi tu din pacate la 60 de ani o sa ai probleme cu genunchii

 

2 -tu te poti deplasa cu viteza mare .. dar eu ma pot deplasa aproape oriunde ... in trafic intens aglomeratie .. trotoar ... scari de blocuri si in zona IOR chiar si la etajul 8 in blocuri ...(multe blocuri din zona au lifturi de marfa :D perfect pentru urcat scuteru )

 

3 - in caz de pericol iminent tu dai drumu mai greu la 200-300 de kg de fier spre deosebire de 80 ale unui scuter

 

4 - consumul de benzina nu mai zic

 

5 - mestecatul in cutia de viteze...prea multe .. mai taie din ele dale dracu

 

6 - la drum lung pot sa ascult linistit muzica .. tu din pacate tre sa asculti motoru sa schimbi viteza

eu pot cara cu scuteru un pc cu tot cu monitor ;) ca sa nu o dau in taranisme ....cu tona de cartofi

 

7 cat te costa sa faci o reparatie capitala la motor in caz de defectiuni majore la setul motor.. ambielaj etc .. iti zic eu minim 400 euro ... reparatie ca la carte pe mine ma costa pana in 200 euro cu tot cu piese

 

 

pai ce dracu hai sa fim "rasisti" pana la capat ... nu tin eu partea slaparilor ..... si cretinilor care merg total aiurea pe scutere ma doare in cot de ei .. pe mine ma intereseaza de mine si atat .... cand vine vb de respect am cel mai al dracu respect pt motociclistii care sunt motociclisti pe bune ... nu motociclisti de forum ....acu 5 ani de zile mi s-a rupt cureaua pe dn 1 din 20 de motociclisti doar 3-4 au incetinit sa ma intrebe de sanatate le-am facut semn ca e ok .. iar restul majoritatea scuteristilor opreau sa ma intrebe de sanatate .. unul s-a oferit sa imi faca cinste cu un suc ca era cald... pana ajungea un prieten la mine cu o curea de schimb cam asa percep eu respectul celor pe 2 roti te rog eu motorosocsi nu mai ne baga pe toti in aceeasi oala ... ca op pot face si eu la adresa asa zisilor "motociclisti"

 

numai bine si respect ;)

pretenas..acest forum este destinat pasionatilor moto,cei care pun pe primul loc pasiunea,cei pe care huruitul motorului ai fac sa tresara de placere..daca e sa iei in considerare consumul,ascultatul muzicii,si altele de genul,te sfatuiesc sa iti iei o bicicleta,sau fa-ti frumos abonament la ''irta''..cat despre mestecatul in in cutia de viteze,daca nu te descurci prea bn,e clar ca nu iti va placea niciodata!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intelegeti gresit dar la mine cand vine vb de o mobra scuter etc... ma intereseaza avantajele ..... din pacate eu vad mai multe dezjavantaje la o motocicleta fata de un scuter.. dar eu cred ca multa lume e invidioasa ...... bine cum ai spus si tu referitor la "pasiune " e o problema de perceptie ..... fiecare creaza si traieste in realitatea sa... e o chestie intima care il priveste pe fiecare in parte cand vine vorba de pasiune ... si referetiro la mestecatul in cutie..... tona de zgomot din 2 tobe carbon ... imi place ..... dar nu ma pasioneaza ;)



apropo .. ca denaturam topicul.. care si asa nu isi are locul aci .... la bursa ... dar marog poate il vede un moderator si il pune unde trebuie ...... maine cred ca fac o tura pe la piata constitutiei .... daca e ok temp de afara sa mai dezmortesc mobra ii ajunge 2 saptamani de stat in garaj :)) nu de alta dar vreau sa rad un pic maine ....cred ca o sa fac si ceva poze.... bine daca apar mai multi de 10-15 (sunt optimist stiu) mare minune :)) mai se baga careva ? ... de plictiseala asa .. hai astia cu crossurile ... enduro .. ca e vremea numai buna pt voi :D

Editat de scr33ky2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fumezi ceva iarba, cred ca e buna rau imi faci cunostinta cu dealer-ul tau ?

 

frateee.. da am fumat ..,, de atatea ori... dealerul meu din pacate s-a lasat de 2 roti acum vro 3 ani ... din cauza unui accident ...certuri cu prietena sa.. marog motive personale si iti pot spune ca "maria" nu e pt oricine... cel mai periculos animal este un cocalar high ... trust me stick to alcohool ;) deci in concluzie Cristi D ... tu din pacate vad ca esti mai nou pe forum si cauti ceva atentie ... iti recomand un bar ...;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Posesorii de scutere buni de trimis la inchisoare, pentru ca nu pot intra in legalitate nici daca vor!

Veşti foarte proaste pentru utilizatorii de mopede. Din data de 19 ianuarie, aceştia vor fi obligaţi să susţină examene pentru dobândirea unui permis special de conducere. În prezent, chiar dacă doresc să intre în legalitate, mopediştii nu au nicio şansă de izbândă. Şi asta pentru că în teritoriu nu s-au primit modificările efectuate la regulamentul privind examinarea candidaţilor în vederea obţinerii permisului de conducere pentru ca Ministrul de Interne "...nu a avut timp sa le emita...". În ciuda celor mai sus precizate, după dată de 19 ianuarie, cei care vor fi depistaţi în trafic conducând mopede se vor alege cu dosare penale, chiar dacă au în posesie atestate specifice. Excepţie de la regulă fac deţinătorii oricărei alte categorii a permisului. Potrivit unor date făcute publice la finele anului trecut, examenul pentru obţinerea permisului de conducere constă în susţinerea unei probe teoretice de verificare a cunoştinţelor şi a unei probe practice de verificare a aptitudinilor şi a comportamentului corespunzător categoriei de permis solicitat." scrie pe pagina de Facebook Urban Iulian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...